Reis Itaaliasse oleks natuke nõu tarvis.

Tere, soov siis minna Itaaliasse. Et palju kuulsaid kohti jne.

Sooviks siis teada Itaalia kuulsaimate ja vägeivamate vaatamisväärsuste kohta. Ja linnade kohta ka. Kuhu tasuks kindlasti minna ja kuhu minek pole võib-olla nii eriline. Esimesena tulid pähe sellised kohad:

Rooma Milano Veneetsia Sitsiilia Firenze

Sooviks seda ka teada et mis kohta näiteks nende linnade centrumiks peetakse ja kus oleks kõige parem ööbida. Kuna soovin kindlasti et ööbimiskoht oleks hea asukohaga ja kust oleks võimalus ka soodsalt ühistrantspordiga liikuda. :)

kuhu neist tasuks minna ja sooviks ka kogemusi kuulda või midagi mida teate nende kohtade kohta? Aitäh, kes vastata viitsib :)

Kas see oleks lihtsalt (ühe) linnareis? Mis ajal?

Näiteks soojal ajal Venteesia kombinatsioonis rannapuhkusega. Kuid ühistransport pole seal väga soodne just. Eks valiku aluseks võta odavaim ja mugavaim kohalesaamise viis.

  • Sitsiilia on (suur) saar.

Mammuke :) Raske on mõõta mõõtmatut. Alustuseks loe läbi foorumis olevad postitused nende kohtade kohta. Iga linna ja ka Sitsiilia kohta on olemas eraldi alajaotused ja teemad kust leiad palju palju kasulikku infot. Kui oled need läbi sirvinud siis tekib sul kindlasti juba täpsem ettekujutus millist neist kohtadest valida. Miks eelistada Roomat või Veneetsiat või Sitsiiliat jne. on igal seal käinutest omad põhjendused. Samuti põhjendused miks mitte minna Rooma, Veneetsiasse või mõnda teise sinu poolt pakutud sihtkohta.

Tere mammu,

Itaaliat korraga kõike võtta ei saa. Ka kahe korraga on raske. Ja nagu kõik ütlevad on vaja palju ennem mõtelda, mida sa reisilt sooviks. Tallinnast saab otse Põhja-Itaaliasse Ryanairiga - see tähendab Milaanot, Torinot, ilusaid mägesi ja järvesi. Kesk-Itaalias on üliilusad Firenze, Pisa , kaunid mäed, Toskaana veiniistandused. Siis on Rooma, mis on eraldi reisi väärt. Tõeline suurlinn ja rohkelt ajalugu. Lõuna-Itaalia hakkab kuskil Napolist ja lõppeb Reggio-Calabrias, kust saab praamiga 15 minutiga Sitsiiliasse. Mis on nii suur ja nii mitmekesiselt kihvt saar, et ka rendiautoga jääb seal kindlalt nädalast väheks, et käia kõik parimad kohad läbi. Ehk mina pakun, et ma peaaegu olen käinud igal pool Itaalias va Sardiinia. Ja no aega läks ikka 7-8 reisi sellega. ;)

Kirjutasin kunagi ühe väga üldise ülevaate, mida Itaaliasse reisija võiks silmas pidada:

http://karavanserai.bluemoon.ee/Euroopa/itaalia.php

Ülalolevate linnade kohta on kõik reisijuhid ja entsüklopeediad nii infot täis, et ma tegelikult ei pea vajalikuks seda kordama hakata. Kõikidesse neisse tasub minna ja kõigis tasub olla rohkem kui ühe päeva, kui vähegi võimalik.

Väga hariv ülevaade Itaaliast :) Küsin sinult Oudekki kui Itaalia peaspetsialistilt - millise valiku teeksid Sina? Tiirutan maikuus nädalakese Venetos, Emilia Romagnas ja Marches. Kui Sinul oleks vaja sisustada üks päev Rimini ümbruskonnas siis kumma variandi neist kahest valiksid, kas sõidaksid autoga piki rannikut Anconani või suunduksid sisemaale Urbino ja Urbania kanti? (Bolognad, Ravennad ja teised ümberkaudsed kohad on läbi käidud)

Riviera del Conero on ilus küll, aga mina sinna vist läheks veel natukene rohkem suvepoole kui maikuus (mina muidugi kipun alati mägesid merele eelistama, aga see selleks).

Seega, tõepoolest, kõige parem on suunduda sisemaa poole, võttes sihiks ajaloolis-geograafilise Montefeltro piirkonna. Olulisemad märksõnad on itaaliakeelses vikipeedias tegelikult olemas ka (nimede äratundmiseks ei pea seda keelt ka tingimata oskama, vaata Rocche e castelli alt). Soovitaksin kindlasti üle vaadata Rocca di San Leo ja Rocca di Sassocorvaro. Aga ka lihtsalt ringitiirutamine võib olla huvitav, annab väga hea ülevaate mägede-Itaaliast ja selle eluviisidest, kui pigem huvitab loodus, siis nii looduspark kui lihtsalt kaunid vaated on kõigiti olemas.

Ma soovitaksin võtta alustuseks Rooma. Linn on täis nn "must see" vaatamisväärsusi. Samas võib sõita rongiga linnast välja mere äärde. Kui oled Tripis kõik Rooma kohta ära lugenud, siis vaata ka näiteks siit: http://wikitravel.org/en/Rome#b

Juba palju infot jagatud, aga märksõnad "vägevaimad vaatamisväärsused" ja "ühistransport" viitavad nähtavasti võimsa elamuse otsimisele ühes konkreetses punktis. Tõenäoliselt rendiautot ei võeta ja reisi pikkus tuleb ca nädala ringis. Lähtudes ka võimalike sihtpunktide loetelust, saan aru, et vist esimene Itaalia kultuurireis.

Vastus lihtne - Rooma. Seal on vägevaid vaatamisväärsusi sellisel hulgal, et nädalast ei pruugi piisata. Ühistransport toimib (olemas ka metroo) ja sellest lähtuvalt ei pea ilmtingimata kallist hotelli kesklinna otsima.

Isiklikust kogemusest lähtudes on Rooma Euroopa linnadest, kus käinud olen, mulle kõige võimsama mulje jätnud just oma ajaloopärandi tõttu.

Itaalia - kuhu täpsemalt soovitate

Tere,

Väga suureks sooviks on minna Itaaliasse. Kahjuks ei ole omal käel kuskil varem käinud. Mõtlesin võtta piletid Ryanairiga Riiast Rooma, seal rentida auto ja natukene ringi sõita. Nüüd aga dilemma ees, et kuhu täpsemalt – põhja või lõuna poole. Lugesin siinseid foorumi postitusi ja enamus ikka kiidab põhja osa minu meelest, Toscana, Veneetsia jne. Tahaks minna märtsi lõpus, aprilli alguses. Siis peaks juba ilmad ka natukene soojemad seal olema? Kas nädalast ajast oleks ok või jääb siiski liiga väheks, et puhata ja seal natukene ringi sõita? Veel parem oleks, kui keegi oskaks soovitada täpsemalt, kuhu minna ja ehk aitaks ka konkreetsemat ringireisi paika panna.

Suured tänud ette kõikide soovituste ja nõuannete eest!

Kõigepealt väga vabandan aga mina küll soovitaksin minna Itaaliasse (üldse mereäärsetesse maadesse) sügisel. Käsime ise kunagi maikuus Lõuna-Itaalias ja pidime ära külmuma! Kevadel ei saa ju üldse osa ka nendest maitserikkustest, mida sügisene Itaalia oma värske kraamiga võiks pakkuda. Itaallased ise ka ütlesid: tulge oktoobris, siis on turistid läinud, meri veel soe, mõnus. Sõitke aprillis parem Istanbuli tulpe vaatama, kui on suur reisihimu.

Aga kui ikka üldse sügiseni ei kannata, siis mina valisin teadlikult ise Lõuna-Itaalia ja mulle väga meeldis. Mind siiamaani eriti ei tõmba põhja poole, aga lõunasse Napoli ja Sorrento kanti tahaks jälle tagasi. Eriti autoga on maksimaalne seal linnakesest linnakesse tiirutada, praamidega pääseb ka saartele, need on Napolile sama lähedal kui Aegna ja Naissaar, ja need merevaated igalt poolt! Lõuna-Itaalia on ka ehedam mu meelest, üles mukkimata, odavam, inimesed on tohutult sõbralikud turistide vastu, ja muidugi pitsa ju pärineb Napolist! Limoncello pärineb Sorrentost. Jne. Ise käisime Soome charteriga Ischia saarel, vulkaaniliste soojaveeparkidega selline kohalike kuurort, aga tegime sealt kiirlaevadega tiiru ümber ranniku – Capri, Sorrento.

Samas aprillis küll vist oleks kuskil sooja asfalti peal suurlinnas parem – Rooma just ja ümberkaudne. Veeparki on nagunii vara veel, kuigi tont seda teab, võib veel eriti mõnus olla +12 kraadi juures +36ses vees liguneda.

Meie reisi ma panin hinnaliselt ja ajaliselt täpselt paika veebi kaudu, ms, kogu ühistransport, graafikud ja hinnad on kenasti veebis, või igatahes tollal olid, sellest on nüüd üksjagu aastaid :)

No see oleneb, mida otsida, kas meres ujumist või arhitektuuri vaatamist, muuseume, mägesid, loodusmatku, teatrit, kultuuriüritusi, tänaval istumist ja melu vaatamist või midagi muud. Sellest väga sõltub sihtkoha valik, Itaalias on kõike, tuleb õigesse kohta minna. Jansig, mida sa näha tahad? Teha tahad?

Mere äärde läheks jah alates maikuust, põhjas on september suurepärane kuu ja lõunas ka oktoober. Kuid ka kevadisel loodusel on ka oma võlud, mägedes ei ole enam külm, aga kuna puud ei ole veel liiga lehes, on suurepärased vaated ja kõik lilli täis. Bologna on näiteks imeliselt kaunis just märtsi teisel poolel, kui magnooliad õitsevad, õhk on mahe, aga mitte kuum. Ja muidugi, märtsi teisest poolest saab juba vabalt tänaval istuda.

Värsket toitu saab igal aastaajal, lihtsalt erinevad toidud on

minule meeldis väga lõuna pool - Vesuuv ja Pompei, Sorrento. Capri saar :) Käisima aug alguses - super-super reis oli! Iga kell läheks tagasi!

No, nõus mina pole eelpool kirjutajatega, et lõuna on põhjast parem sihtmärk. Aga, kui tõesti märtsi lõpp ja aprilli algus plaanis, siis läheks ma Sitsiiliasse. Sest tõesti võib olla jahedavõitu see aeg. Noorematena võtsime suurema rendiauto ja ööbisime selles ja samal ajaperioodil oli üks öö 4 kraadi sooja ja see oli päris külm. Aga noh, noored ja tugevad tollal - lahe oli. Sitsiilias on aprilli alguses juba enam-vähem. Vähemalt siin Maltal, mis on lähedal Sitsiiliale on õige soo just aprilli esimesel nädalal tulnud kaks aastat järjest. Aga selles ühinen kõigi eelkõnelejatega, et sügis on parem aeg külastuseks.Ja seda mistahes Itaalia nurga tarbeks.

Ega nii ei saagi öelda et lõuna on parem või põhi on parem, aga kellele mis meeldib. :) Põhi on oletatavasti glamuursem, seal on rohkem kauneid ehitisi, kunsti... trende ja nende järgijaid :P aga mina otsin reisist pigem ehedat elu ja inimesi. Kardan et Põhja-Itaalia oleks näiteks minu jaoks liiga "rasvane" suutäis. :) Ja liiga turistilik kuigi selle vastu ehk saab abi. Ma küll naudin arhitektuuri ja kunsti, aga reisidel meeldib mulle tegelikult lihtsalt ja pigem saada osa kohapealsest elust - tempodest, amitsetest, emotsioonidest. Need, mulle tundub, on lõunas ehedamad ja n-ö neile pääseb ligi, lõuna-itaallane on avatud ja kusagil ma ei märganud turismitüdimust. Kusagil poldud jahedad, ükskõiksed jne.

Kuid see on ka riik kuhu kindlasti tahaks tagasi igal juhul ülejäänutesse tahaks tagasi "võib-olla", seega küsimus on pigem lihtsalt et kust või millest alustada, ehk ikka küsija reisib elu jooksul veel? :) Ja mis siis enda iseloomu ja eelistustega sobib. Suurlinn on üsna intensiivne koht, palju muljeid ja kogu aeg tuleb valvas olla - kust ületada teed, kus on järgmine vaatamisväärsus, ega ei ligine pikanäpumees (jah see ka!). Autoga/bussiga külakesest külakesse on ehk veidi laisem viis ja meeled puhkavad paremini? Teiseks kas kogu see arhitektuur ja kõrgkunst üldse igaühega kõneleb, või hoopis loodusvaated? Napolis on nt samuti kunsti, arhitektuuri ja ajalugu nõrkemiseni, aga kõrval on ka külaolustikku, lihtsat maitsvat toitu, ja loodust. Ja ta on haaratav, kasvõi visuaalselt, temast on võimalik Toompea kombel "üle vaadata". Roomas tunneksin ennast vist nagu nõelake heinakuhjas, kuigi kunagi kindlasti tuleks ka Roomas ära käia.

Ehk et mina nt soovitaksin alustada mingi kaartiga, kus peal Itaalia maakondade nimed on ja siis googeldada neid nt fotode abil (maakonna või ka linna nimi + sõna "photo"). Vaatamisväärsused tulevad enamasti kohe välja ja teiseks suvaline kollektsioon fotosid, mille alusel saab mingi ülevaate ja tunde, et kas see koht just Sulle imponeerib, või ei. Kõik on käinud Roomas ja vaadanud neidsamu hooneid ja purskkaeve ja tont teab veel mida, mille ainsamaid kuulsustegureid näebki olevat, et neid nii palju inimesi vaatamas käib (sest no andestust, selliseid purskkaeve, sedasamasugust arhitektuuri ja kunsti jne on ju tegelikult Euroopa täis). Miks mitte leida hoopis ainult Sinu "koht" Itaalias, kust jäävad kordumatud ja täiesti unikaalsed mälestused? Sugulastel-sõpradel on ka pärast huvitavam kuulda natukegi midagi erinevat. :)

Pluss et ka rahakott ilmselt peaks põhjas olema märksa paksem kui lõunas, põhja sobib kõik glamuurne ja rikas ja autod ja fashion jne. Lõunas ei teki sellist "kärbes kristall-lühtril" tunnet :) ja nii väga ei pea ka jah kohti ja kulutusi valvama. Ameerika miljonärina ma sõidaksin kindlasti põhja nagu nad muidugi ju sõidavadki ka. :P

Veel ük shoopis huvitav koht on Puglia, Itaalia "konts" aga see on nüüd koht lausa erakutele või palverännakuks (kah Eestis moodne matkastiil ju) vms. Veel ehedam "vanaema" stiilis toit, ja arhitektuur on seal nt selline: http://www.google.com.eg/imgres?q=Puglia+houses&hl=ar&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&tbm=isch&tbnid=JOaFGz7x3GtCZM:&imgrefurl=http://ouritaliandream-featherbybol.blogspot.com/2010/08/puglia-il-bellissimo-mare.html&docid=9GXCFk2KOzJByM&imgurl=http://4.bp.blogspot.com/_NOOhT9TCCIk/THlk666F7NI/AAAAAAAACs0/wLOGwfm7swM/s1600/puglia%252Band%252Bpositano%252Baug%252B2010%252B233.JPG&w=1280&h=960&ei=HUBLT6jlCYTCtAap-sCUBQ&zoom=1&iact=hc&vpx=235&vpy=149&dur=4557&hovh=194&hovw=259&tx=172&ty=141&sig=102120501811494875789&page=1&tbnh=133&tbnw=185&start=0&ndsp=16&ved=1t:429,r:2,s:0&biw=1024&bih=615

(toksi guuglisse "Puglia houses" või "Trulli house") :D

Nii mõtteviisi avardamiseks :).

P-Itaalias pääseb ka ehedusele ligi, aga tõesti, Veneetsias on see väga palju raskem kui Cremas või Reggio Emilias näiteks. Glamuurne, rikas ja fashion assotsieerubki eelkõige Milanoga, teises küljest natuke Veneetsiaga. Kuigi, kui näiteks biennaali ajal minna biennaalijahile, siis raha taandub kunsti ees täielikult.

Aga julgustan - igas suvalises väikelinnas leiab "ehedat Itaaliat" küllalt kergelt. Suurlinnades leiab paremini, kui itaalia keelt osata. Itaallased on vaimustatud, kui natukenegi nende keelt pursid, sest see tundub nii uskumatu, et keegi on võtnud vaevaks natukenegi sellesse keelde süübida. Ja Itaalia on väikelinnu täis, Bologna oma 300 000 elanikuga on juba ikka pigem suurepoolne :) Teisest küljest, kui inimestega vestelda ja nende tegevuse vastu huvi tunda, siis avaneb suur hulk võlumaailmu.

Rooma on keeruline jah, seal ma soovitaksin pikemalt olla. Selle kohta annab aimu näiteks lugu, mida üks taksojuht mulle kunagi sattus mainima, et "näed, olen 40 aastat Roomas taksot sõitnud, aga eile sattusin paika, kus veel kunagi olnud ei olnud". Ja kui tahta "ehedust", siis vaat roomlased on üks kõige ehedamaid tegelasi Itaalias, kui sa neile pinda käid, siis nad ütlevad selle otse kõmaki välja. Aga Rooma on Rooma, seal on mul iga kord tunne, et see ei ole Itaalia kultuuripärand, see on inimkonna kultuuripärand ja ma ei taha seda üleüldse ühegi teise linnaga võrrelda.

Põhja-Itaalia - palun abi reisiplaani kokku panemisel

Tere,

Plaan minna Ryanairiga Bergamosse 14.okt ja tagasi 21.oktoober. Esialgu on plaan võtta rendiauto ja sellega ringi sõita. Olen uurinud erinevaid postitusi foorumis, infot vaatamisväärsuste kohta jne, kuid siiski ei suuda täpset reisikava paika panna kuna ei ole varem Itaalias käinud. Kui palju selle aja jooksul jõuab umbes ringi sõita ja vaadata üldse? Mis ilm sellel ajal P-Itaalias on? Kas öömaja tasub kindalsti ette bronnida või saab ka kohapeal jooksvalt vaadata-otsida? Reisijaid 2 täiskasvanut ja 7a laps. Igasugune abi ja kõik soovitused on teretulnud!

Selle ajaga jõuab päris palju. Aga kõigepealt mõtle endale selgeks mida te täpselt tahate. Kas tahate näha suurlinnu - Milano, Torino. Teha tiir Toskaanas koos Pisa ja Firenzega, sõita mööda rannikut (vastavalt Itaalia Riviera Vahemere ääres koos Genova, Cinque Terre, San Marino, Monaco ja Nicega), või Aadria mere rannikul (Veneetsia, Rimini, San Marino, Bologna), tiirutada Alpides (Aosta org, Mont Bramc, Sveits, Austria), või külastada kuulsaid Itaalia väikelinnu - Verona, Padova, Ferrara, Parma) Itaalia on tuhande võimaluse maa. Kui esialgsed huvid välja mõeldud saab juba täpsemad plaanid paika panna. Väga palju ei soovita korraga ette võtta ning mõelda ikka eelkõige ka lapse peale. Kui olete lapsega soovitan öömaja ära broneerida kuigi kindlasti leiab ka kohapealt. Kindlat öömaja omades aga saate õhtul ilma seiklusteta päeva õigeaegselt ära lõpetada. Ilm on sellel ajal mägedes suht jahe juba mere ääres võib aga isegi veel suve leida ning isegi novembri alguses veel ujumas käia. Kuid üldiselt on ilm ikkagi sügiseselt heitlik.

Saite paraja loterii. Oleme mitmel viimasel aastal olnud septembri lõpus, oktoobri alguses Horvaatia, Sloveenia ja Itaalia kandis. See on just see aeg, kus ilus suvi võib väga järsku muutuda vihmaseks sügiseks. Kuupäevaliselt ongi see jäänud nii 10 ja 20 oktoobri kanti. Soovitan Bergamost maksimaalselt lõunasse liikuda, st johhaidii poolt pakutud riviera variant on kõige parem sel ajal. Kui hakkab meeldima, siis põhja poole tulge septembris.

Tõesti. Unustasin veel mainida suunda Itaalia järvedele Garda, Como, Maggiore, Lugano.