Reiside korraldamise köögipool ja tšarterlennud?

Vaatasin et Novatours'i veebilehel viimase minuti pakkumised Egiptusesse, hind ca 3600 krooni. Samas näha ka, et saada ainult lennukipiletid soodsalt.

Helistan siis infotelefonil ja saan teada, et ainult lennukipiletitele ei kehti viimase hetke soodustus. Ainult lennukipileti eest tuleks välja käia 5900 krooni.

Minule selline asi hetkel kohale ei jõua, et miks ei saa ja ei taha reiskorraldaja mulle müüa soodsalt viimase hetke lennukipiletit (eeldusel, et kohti lennukis tegelikult on). Samas müüb ta odavalt terve reisipaketi, mis sisaldab ka ööbimist. Loogiliselt võttes peab reisikorraldaja selle ööbimise ka kinni maksma, ehk siis kui ta müüks mulle sama hinnaga ainult lennukipileti, siis oleks see talle isegi kasulikum, kuna öömajaraha jääks talle alles. Või ma eksin?

Kas keegi teab asjade köögipoolt, et miks ei ole reisikorraldaja huvitatud oma lennuki viimaste kohtade müümisest odavalt ja sõidavad parema meelega pooltühjalt?

Tundub natukese jah mõistetamatu. Võibolla on lootus selles, et puhkusepaketi ostnu ostakas neilt ekskursioone ja partnerhotelli ja firma omavahelistele suhetele kasulikum, kui puhkusepaketi ostnu tarbib toidlustusteenuseid nende partnerhotellis.

Jabur muidugi. Ainult et kokku ei hoiaks ta ka midagi, kuna on sunnitud olnud need hotellikohad niikuinii ammu välja ostma.

Loogiline on, et sa ostad siis terve paketi ja sinna hotelli lihtsalt ei lähe!? Mõistetav, et reisifirma loodab niiviisi, et sa neile veel midagi sisse tood, rohkem midagi ikka, kui need, kes lihtsalt lendavad ja omal käel seiklevad. Aga seda ma ka ei usu, et nad käivad sul järgi ja sunnivad nende hotelli majutuma. Kohapeal ütled aitäh ja head aega :)Laevafirmad annavad ju ka tihti tasuta või poolmuidu reise, lootes, et sa laevas sööd ja jood midagi.

kui reisikorraldaja on 6 kuud tagasi bronninud näituseks 20 hotellituba siis on tal kohustus need välja ka osta, seega temal kasulikum sind ikkagi sinna tuppa suruda

Kui sa tahad ainult lennata, siis on ju suur tõenäosus, et sa majutud kuhugi mujale kui "nende hotelli" ja järelikult ei saa nad sulle müüa mõnusa marginaaliga ekskursioone. Järelikult oled sa ketser ja väärid võimalikult heleda leegiga tuleriita. Ei tea tegelikke tagamaid, aga olen nii mõnelgi pool maailmas täheldanud, et kui sind kuskil suva rannas ei huvita sulle kättetoodav õlu, mis on täpselt 3 x kallim kui 20 m kaugusel poes, siis oled sa millisekundiga persona non grata.

Mulle on kusagilt kõrvu jäänud, et reisikorraldajatel on lepinguga kohustus mingi teatav arv turiste mahutada hotellidesse(võis olla ka tagada mingi täituvuse protsent). Kui lepingut ei täideta siis boonused kukuvad jne, ilmselt. Turisti konkreetsesse hotelli kohaletoimetamise järel on hotelli enda teha, kuidas Sinu käest see raha kätte saada.

Ok, oletame, et nad on kohad ennem välja ostnud ja nad peavad kohtade eest ka siis maksma, kui seal keegi ei ööbi. Oletame, et lennukis on mitu vaba kohta ja neil õnnestuks neid viimasel hetkel odavalt müües teenida lisa tuhandeid kroone? Ma arvan, et hooaja peale teeks see päris kopsaka summa isegi siis, kui nad igale lennule ainult paar sellist piletit müüks. Praegusel juhul nagu jääks see raha saamata. Samamoodi kui ööbimise on nad tellinud lennukompaniilt lennu, maksavad selle eest arvatasvti fikseeritud tasu vaatamata täituvusele (kui vaja jagavad lennukit mõne teise reisikorraldajaga). Ehk siis -- kui sõidavad tühjalt, kannavad kahju. Müües viimasel hetkel tühjaks jäänud kohad soodsalt maha aitaks nende kahjumit vähendada, aga millegipärast sellest ei olda huvitatud.

Tühjaksjäänud kohtade soodsalt mahamüümine aitab ühekordselt küll kahjumit vähendada. Aga kui vaadata pikemas perspektiivis, on väga reaalne oht et viimase hetke sooduspakkumistega harjunud tarbijad asuvadki seisukohale et reisi ongi õige osta mõni päev enne väljumist soodushinnaga. Selle tagajärjel kataloogihinnaga müüa ei õnnestu ja reisikorraldajad seisavad varsti suurte probleemide eest. Sest alla omahinna müües makstakse ju ikkagi sisuliselt reisijale peale. Iga reisikorraldaja on huvitatud pigem ikkagi müügist kataloogihinnaga ja võimalikult varajastest broneeringutest.

Konkreetsel juhul tasuks ikkagi võtta pakett koos majutusega. Ja sealt siis majutust mitte kasutada.

See ´´ainult lennupiletite´´ ost Egiptusesse on minuarust üldse nii jabur teema, et teeb mindki vahest tigedaks! Nädalaks osta Novatoursilt: ca 5990.-/in ja kaheks 6990.-/in. Kui teha väikesed arvutused ja minna puhkama kaheks nädalaks, tuleb ju nädala hind ca: 3400.-/in (koos tervisekindlustusega ja väikese soodukaga) ning samas istun ma lennukis koos inimestega, kes on ostnud endale ´´kõik hinnas´´ paketi jumal teab, mis hinnaga. Kust nad neid numbreid välja võtavad, pole aru saanudki siiani!

Võib ju vabalt osta paketi, saad ju lennu ja heal juhul ka transfeeri kui samasse kanti lähed. Muidugi siis kui kui ajad sobivad. Ega sind vägisi kuhugi hotelli ei lohistata ju ja seal kinni ei hoita. Eelmise loogikast ei saa üldse aru? Kahenädalasel reisil on ju ainult üks lennuhind sees, ega siis kahe nädala vahel korra koju lennata, et kahe nädala hind peaks olema kahekordne võrreldes ühe nädala hinnaga.

Miks ei võta koos öömajaga paketti? Odavad viimase hetke paketid võivad olla välja müüdud, samas kohti lennukis veel on, kuid neid kohti nad millegipärast ei taha müüa soodsalt. Selle kohta küss oligi. Lisaks saab ainult lennuga kohal olla näiteks 10, 11 või 14 päeva, kuid odavad paketid on üldjuhul 7-päevased.

Kui majutus kohapeal olemas ning reisid üksi, on hotellipakett nöök, sest raha, mille muidu säästaksid, paned "üksioleku trahvina" hakkama toa eest, kus niikuinii ei viibi ja enamasti annab see kokku enam-vähem tšarterlennu hinna. Võib muidugi üritada kaasa saada tuttavat, keda ei häiri, et ta tegelikult peab ikkagi üksi olema. Võib hõigata tripi kaudu, et kas on inimest, kes tahaks koopereeruda, aga see ainus kord, kui proovisin, ei leidnud küll kedagi. Nii tuleb ikka valida, kas mugavus ja tšarterlend (või kogu pakett+üksioleku trahv) või tüütum ja odavam lendude/laevade kombineerimine.

Eelpool pidasin hotellipaketi all silmas muidugi neid odavaid viimase hetke pakkumiste pakette. sry.