Reisifilmide monteerimise tarkvara

Tere Paljud on monteerinud reisifilme ja küsin teilt netist norm tasuta allalaaditava programmi soovitust.

Netist vabavarana saadavad programmid ei kipu HD pakkuma. Kõige lihtsam lahendus on viimane Windows Movie Maker kus saab isegi 1080p HD´s oma videod ilusti kokku monteerida. Ma ise ostsin endale Serif MoviePlus X6 mis küll ei olnud kõige odavam , kuid kui sul on korralik programm ,siis sellega hakkab filmi tegemine täitsa meeldima. See on küll väga aeganõudev töö ,kuid mida rohkem erinevaid kaadreid sa reisil teed seda parem filmi saad...

ma ise kasutan PowerDirectorit, http://www.cyberlink.com/products/powerdirector-ultra/features_en_EU.html?&r=1 aga jah, alustuseks on väga hea Windowsi tasuta WMM, see pakub Full HD ka. http://windows.microsoft.com/et-ee/windows/get-movie-maker-download Kui siis juba asi käpas ja tahaks midagi enamat, siis vaata juba nt võrdlustabeleid, nt seda siin: http://video-editing-software-review.toptenreviews.com/ Pole oluline, mille valid, on oluline, et jääksid juba valitule pidama, sest ajaga tulevad kogemused. Muidu jäädki ühelt teisel "hüppama" ja iga kord õpid programmi uuesti kasutama. Samuti ei näe ma mõtet pidavalt programmi uuendada/update'ida (sest see maksab raha): tavaliselt need uuendused on kosmeetilist laadi ja ei pole väärt raha raiskamiseks. Oodata tasuks paar uuendust veel (nt 2-3 aasta pärast) ja siis käia see 60-80 EUR välja ja uus programm osta. Jõudu tööle! :)

ja mis väga oluline: korralik videotöötlusprogramm nõuab VÄGA head arvutit ka! Seega, kui WMM jääb sulle juba lahjaks ja vajad tõsisemat proget, mõtle kindlasti ka korralikuma arvuti peale! Iga programm näitab ära miinimumnõuded arvutile, aga sooovitan need enne kasutajatefoorumist üle küsida! sest need on MIINIMUMNÕUDED! :)

Jäin mõtlema, et kui videote monteerimine ja programmide õppimine on aeganõudev, tehnika soetamine hinnaline, siis tekib küsimus: Peame seda ikka ise tegema? Me ju oleme harjunud usaldama kingade parandamise kingsepale, hammaste plommimise hambaarstile, miks ei võiks siis lasta videomontaaži teha spetsialistil?

Julgen soovitada firmat InZoom www.inzoom.ee, kus hinnad on mõistlikud, vajalik tehnika olemas ja pikk monteerimise kogemus. Sekundilise täpsusega saab anda teada oma soovidest, lisaks taustaks muuusika kasutamine, soovi korral lisatakse tiitrid jne. Isegi vanadest suurtest VHS kassettidest tehakse tänapäeval DVD-d. Lihtsalt lepi kokku, saada videomaterjal postiga ja naudi lõpptulemust!

Reblikas -- võiks ju veel ühe sammu edasi astuda... Youtube on täis erinevaid videosid kõikvõimalikest reisisihtkohtadest ja reisistiilidest, milleks ise aega ja ka raha video tegemisele raisata... ;-) Kindlasti on võimalik lasta mõnel profil hiljem üksikud kaadrid kokku monteerida kuid... Oma tehtud video või ise pildistatud fotod jutustavad hiljem minu jaoks Lugu -- lugu sellest, kuidas oli siis, kui ise kohal viibisid ja aitavad hoida mälestusi. Ning see lugu on mõeldud enamasti iseendale, lähedastele ja headele sõpradele. Lasta seda lugu jutustada kellelgi teisel -- no ma ei tea, mina seda küll ei teeks. Ma tahan oma lugu ise jutustada isegi siis, kui ma ei tee seda niivõrd proffessionaalselt kui vastava ala spetsialist. Pealegi -- videos loo jutustamine algab video ülesvõtmisest. Lahja kaamera või mobiiliga salvestatud uduseid ja hüplevaid kaadreid ei suuda vaadatavaks looks monteerida ükski proff. Kui oled enesele hankinud juba korraliku kaamera, siis tasub kindlasti väheke aega ohverdada mõningate filmimise elementaartõdede omandamisele ja praktikas katsetamisele. Ning samamoodi tuleb arvestada, et kalli kaamera juurde vajad temast tõelise kasu saamiseks ka head arvutit video monteerimiseks ning korralikku videotöötlustarkvara. Iseenesest monteerimise äraõppimine juhul kui sa arvutiga vähegi sina peal oled, pole miski imeasi. Pigem kättevõtmise asi. Ma ei ole ise miski eriline video fänn kuid ma olen huviga kõrvalt jälginud nii oma lapse kui isa sellesisulisi katsetusi ja tegemisi. Ning näinud, et asi on täiesti õpitav ja tehtav nii 15 kui 70 aastase jaoks. Head filmimist! Ning edukat monteerimist!

Teemat edasi arendades, siis mina nt oma videosid hoiustan ja vaatan siit: https://vimeo.com/ Vimeo laseb tasuta üles laadida ja natsi pappi makstes saab ka enamat. Mis Vimeo plussid on: 1. saab kausta moodustada (nagu arvutis), mis ise ja ka kõik videod selles on parooli all. Näevad siis need, kel see olemas on; 2. mul kodus ka nutitelekas, milles Vimeo äpp ja läbi mille vaatan videosid telekast suurelt! Ei mingeid CD vms mängijaid. P.S. paha ei tee hoiustada/duubeldada oma asju ka välisel kõvakettal!

Ei ole kunagi viitsinud süveneda isetegemisse. Reisil olles päeva kokkuvõtte fotod, videod olen sisestanud Magisto'sse, resultaat on tavaliselt põnev olnud. www.magisto.com

Näide päeva kokkuvõttest magistos: filmitud, pildistatud mobiiliga, http://www.magisto.com/video/N01DNklaCm4gQBVhCzE

Kahjuks teemaalgataja ei kirjutanud, mis OSi ta kasutab. Näiteks maci-l on olemas iMovie ja sellega saab laps ka hakkama.

Ausalt öeldes pole mul kunagi pähe tulnud, et lasen reisivideo stuudios kokku monteerida. Kui tahad korraliku video saada, siis peaksid ise selle monteerimise aja seal kõrval istuma ja kogu aeg õpetama, mis meeldib. Esimestel kordadel hoiad jah aega kokku. Kui musta materjali on mitu tundi, siis tuleb ka korralikke kaadreid ohverdada, et mitte tervet päeva valmistoodangu vaatamisele kulutada. Vot siin jääb palgatud tegija hätta. Noh mitte otseselt, eks ta lõikab oma äranägemise järgi. Kindlasti on tal kogemus olemas ja täitsa puusse ka ei pane. mina tegin omal ajal otsuse, et seda rasket tööd hakkan ise tegema. Valisin Adobe Premieri. Alguse kohta päris raske. Aga nagu eespool öeldi, pole mõtet mitu korda asja uuesti õppida.

Peale aastaid katsetusi olen ise jäänud reisi-foto-video kokkuvõtte juurde. Liidan Mac arvutis iMovie programmiga (kõigil Mac arvutitel tasuta kaasas) fotokaga tehtud pildid ja mõned ilmestamavad videoklipid ühtseks teoseks, millele lisan tiitrid, taustamuusika jm. Võimalusi on selle tasuta programmi kohta minu jaoks piiramatult. Parima reisi-kokkuvõtte saab ikka siis, kui pildistaja-filmija ise monteerib või on vähemalt reisil kaasas. Emotsioon on ikka hoopis teine võrreldes reisil mitteosalenu tehtuga. Teistele näitamiseks on tavaliselt 20 min (väga eksootilise reisi puhul 30 min) optimaalne pikkus, et vaatajate huvi lõpuni üleval hoida.

apeks, kui sa sinna pilte lisad, siis neid ju stoppida ei saa? kvaliteet läheb läheb käest ära? Millist intervalli piltide juures kasutad? Või lihtsalt vajalikel on pikem intervall? Proovisin ka kunagi pilte ja videot kokku panna aga kuidagi jõnka jõnka jäi. Film on ikka hoopis teine asi.

punkel, ei saa hästi küsimusest aru. Pilte saab panna sisse ja välja zoomima või mitte. Viimasel juhul ka ilma kroppimata (näitab pilti sellise külgede suhtega nagu on). Piltide ülemineku pehmendajaid on mitmeid. Kui film, siis film. Ise olen hetkel pildi lainel ja üksikuid videoklippe kasutan ainult pildirea elustamiseks. Pildid on niikkuinii täiskvaliteedis eraldi. Sellisel pildireal mängib maha projektist FullHD kvaliteediga, kui valmis failiks keevitada, siis oli vist HD.

Sa teed muuvi, seal olevad pildid vahetuvad X intervalliga, kui aga soovid seda pilti seisma jätta, siis on tegemist ju kaadriga? See pole sama kvaliteediga ju? Või on?

Punkel, kui tahad pilti "seisma" jätta, siis lihtsalt tee see (võrreldes teistega) pikemaks ajaliselt. Näe, tegin väikese videopildi: esimesed ja viimased pildid "seisavad", panin vaid keskmise liikuma:

kui tahad videot stopata, siis peab teistmoodi tegema...

AndresR! Kahjuks Eestis ei saa seda videot vaadata. Tekst: See video sisaldab sisu partnerilt SME, kes blokeeris selle teie riigis autoriõiguste tõttu.

Nüüd peaks korras olema, vahetasin muusika ära :)

AndresR, sellega on see lugu, et kui filmina vaadata, siis vahel tahaks kiiremini kõik selle läbi lasta, teinekord, mõnda pilti kauema presenteerida. Kui koju jõuan, siis tsekkan üle kas saab mingi mudeliga pilti stoppida nii, et kaader oleks ikkagi pilt.

Ei ole päris teemasse, aga oma viimase reisi esitluse (pilt, video, tiitrid, muusika) panin Mac-s kokku varasema iMovie asemel Photoshop CC-ga ("File /New /...." alt saab valida soovitud formaadi). Mängimist on rohkem, on vähem käepärane ja mp4 ühe klipi mahu piirang on 2 GB (mahutab ~15 min esitlust 2560x1440_72 konverditud piltide korral), aga kvaliteedi vahe oli minu jaoks piisav argument, et Photoshopi kasuks otsustada. Esitlust videoformaadis saab peatada ja jätkata space-klahviga, edasi/tagasi-kerimine on nagu ikka alt ribast hiirega.