Reisiilm

Iga kord kui huvitavaid ja soodsaid lennukipileteid pakutakse, uurin kõigepealt, mis ilm sihtpunktis sel ajal on. Palju on sademeid, mis on keskmine õhu- ja merevee temperatuur, kas on orkaanide-taifuunide hooaeg.  Suure pindalaga riikides on tihti ilm ka regiooniti väga erinev. Mugav leht selleks on https://www.climatestotravel.com/ . Teine hea  leht  on https://www.holiday-weather.com/

Neid saite pole vaadanud. Küll on aga kriteeriumiks, et:

https://www.nefgo.com/

Kus on veebruaris vähemalt 25C kraadi sooja:

http://bit.do/fmz3U

Lisaks vaatan, kas on vihmaperiood. Kas wikipediast või gaismast:

https://www.gaisma.com/en/

Google annab väga kiiresti vastuse, kui küsida ilma soovitud ajal. Hetke info saab kätte väga lihtsalt siit: https://weathermap.netatmo.com

Kui üldiselt tahta teada, siis Inboxi jagatud lingid on vägagi abiks.

Ma arvan, et see on iga vähegi mõtleva reisiselli peamine kriteerium, väike eeltöö külastatava riigi kohta. Ilm on muidugi üks põhilisi kriteeriume - vihmaperioodid, orkaaniperioodid jms.

Lisaks ilmale tuleks muidugi lisada poliitilise hetkeseisu taustauuring. Kas on kohapeal mingeid rahutusi, poliitilist ebastabiilsust, vägivalda jms. Mis kasu on ilusast ja soojast ilmast, kui kohalik sõjaväeline hunta on kehtestanud sõjaseisukorra või riigis on massilised rahutused või lausa kodusõda.

Isiklikult uurin veel hetkeseisu (nakkus)haiguste kohta. Malaaria ja Dengue on ilmselt midagi, mis on justkui paratamatus, aga kui riigis möllab  ka kollapalavik, Ebola või muu taud, siis jääb reis selleks korraks ära. 

Ainult ilm ei ole kindlasti peamine kriteerium, vähemasti minu jaoks - pigem on see koondsumma erinevatest teguritest ja kui see kodutöö on korralikult tehtud, on suur tõenäosus ka õnnestunud reisiks.

Minu arust on vihmaperioodid ja paduvihm 3 päeva järjest kogemus omaette,  nagu ka tormid, maavärinad ja üleujutused jne. Ma päris ausalt kavandan sellist reisi, kus 2 nädalat ainult sajab padukat.

@Hbert

 See kuulub ekstreemseikluse alla ja ei ole mitte igaühele jõukohane ja paljudele ka mittehuvitav. Kuigi isiklikult mõistan sind täielikult..

 Kui oled reisinud kõik "igavad ning turvalised" riigid läbi, hakkad ühel hetkel janunema adrenaliini. Soovitan Colombiat, maandumisega Leticias.

@Hbert

Vihmaperioodi võib nautida, aga sel juhul peaks olema võimalus riideid ja jalanõusid kuivatada.

Eelmine nädal olin Portos, iga päev sadas korralikult. Kuna nendel küttesüsteem puudub (vähemalt seal, kus mina ööbisin) ja ventilatsioon samuti, siis tuli iga päev selga ajada märjad riided ja jalga märjad kingad. Pole just eriti mõnus.

@VäikeLotti

Ma päris ausalt paar nädalat tagasi kaalusin Kolumbiat ja sealhulgas Leticia külastamist, isegi lennupileteid uurisin :)

Aga momendil lükkasin plaani edasi, aga mitte eemale.

VäikeLotti: Kolumbia oli kena koht, eriti Cartagena. Mul vedas, saabusin just siis sinna, kui kodusõda oli lõppenud. Plaanisin Venetsueelasse ka minna, aga mind veendi ümber.

mondrai: kui mittesoojas kohas ringi lendan, siis ikka soojapuhur pagasis kaasas. Või lähen kähku poodi ja ostan (Ekvadoris tegin seda, mägedes on külm hoolimata ekvaatorist). Ei taha külmetada!

Eks need õhu- ja veetemperatuurid ole veidi individuaalsed ka- kes näiteks vajab ujumiseks vähemalt +25 kraadiga vett, kes lepib vähemaga. Minule on näiteks kuni +25 varjus õhutemperatuur optimaalne (kui rääkida suvistest temperatuuridest), vette võin minna alates +17-18, üle +30 on juba liiast. Õhu puhul mängib rolli ka õhuniiskus.  Ja sihtkoha ootus ehk siis milline ilm teatud geograafilises asukohas teatud aastaajal valitseb. Paraku võib ka siin anomaaliatele sattuda. Näiteks ei eelda, et Dubais 3 päeva järjest vihma kallab, aga nii paraku juhtus 1997. a (vist) jaanuaris. Õnneks ma töötasin tol ajal seal, aga turistid olid küll paanikas. Või +16 (liiga kõrge) Gröönimaa keskosas. Või +12 (liiga madal) hilisõhtuses Cancunis, millest õnneks hommikuks oli järel vaid ootamatu mälestus.

Ma olen elanud ja reisinud aastaid nii Aafrikas kui Aasias ja võin öelda, et see vihmaperiood on selline üsna kunstlik moodustis ja kunagi ei tea ette, mis sind reaalselt ootab. Viimasel ajal vihma pigem ei saja.  Ma ise olen hakanud reise kuhugi soojemasse just "vihmahooajaks" planeerima, sest enamasti seal sel ajal üldse ei saja (või vahest sajab ja siis vahest päris ropult), kuid hinnad kõditavad rahakotti tunduvalt vähem.