Reisimeditsiin ja vaktsineerimine Tartus
Mul on plaanis oma lühikesel Lõuna-Ameerika reisil viibida paar ööd Iquitos'es (Peru). Tõenäoliselt viibin ma linna piires ja džunglisse ei lähe!

Milliseid vaktsineerimisi soovitate, kui üldse?
Milliseid reisimeditsiini kabinette on võimalik Tartus valida?
Märkuseks, et TÜ Kliinikumi reisikabinet küsib juba visiiditasuks 30 eurot!
Kas on veel variante?

 

Käisin novembris TÜ kliinikumis reisinõustamisel, mis jättis  väga hea mulje: oli informatiivne, lisaks ka meeldiv suhtumine. Nõustamine maksis mäletamist mööda 8 eurot.

Me võime soovitada küll, aga nende tegemiseks pead nagunii selle visiiditasu maksma+ vaktsiinide maksumus ise. 

Aga kui kavatsed maailmas rännata, siis on alati hea kui oled jama vastu vaktsineeritud. Ning kui tuleb tahtmine homme lennata, siis ei pea ootama reisinõustamist 3 nädala pärast.
Igal juhul peaks olema tehtud ja kehtivad  difteeria, teetanus, läkaköha, polümiit, A ja B hepatiit, kollapalavik, entsefaliit, soovitavalt ka meningiit. Ja Iqitoses kindlasti ennetav malaaria vastane ravi ehk siis Malarone.

Kinnitan omalt poolt, et Tallinnas pidin samuti seda nõustamist-vaktsineerimist oma 2-3 nädalat ootama. Merimetsas oli nõustamine päris asjalik ja teenindus täitsa hea.

Soovitused vaktsineerimiseks leiad siit: https://www.who.int/ith/ith-country-list.pdf?ua=1

Vaktsiinid maksad jah ise, aga sellele ei pea eelnema arsti visiiti.

Huvitav, mul ei ole see Tallinnas küll õnnestunud, väljaarvatud juhul kui tegemist on korduva vaktsinerimisega.  Aga WHO link ei ole täielik või siis eeldab, et mõistlikel on eelnevalt juba igapäevased vaktsiinid tehtud. Samas osad vaktsiinid ikkagi 10-25 aastaga aeguvad ega anna kaitset kogu eluks.

Täpsustan:


Käisin Tartu Ülikooli Kliinikus. 
Vastuvõtt 8.00 €
Vastuvõtule sain 2 nädala pärast.
Kollapalaviku vaktsiin 33.68 € (kehtib nüüd terve elu).
Malaaria tabletid (apteegist, retsepti alusel) 12tk 25+ €. 
--
p.s. Minu esimeses postituses väljapakutud visiiditasu Tartu Ülikooli Kliinikus (30 €) öeldi mulle telefonitsi, kui aega broneerisin. Juu siis oli mingi eksitus! Nii et, vsatuvõtt 8€.

Kas neid malaariatablette tasub tõesti Eestist osta sellise kirvehinna eest?

Põhimõtteliselt kuu aja kaitse eest peab välja käima 75+€, no misasja.

Lõuna-Aafrikas sai aastal 2016 neid malaariatablette nagu  letist kommi kühvliga kotti ladudes, poolmuidu.
Ei ole muidugi kursis, kuidas asjad nüüd on.

Ma käisin 10 aasta eest enne Kolumbia reisi Brüsselis troopikameditsiini keskuses ja küsisin kas kolmeks päevaks Amazonasesse Leticiasse minnes on Malaronet vaja. Arst ütles et sõltub riskiprofiilist, aga kui vaid paariks päevaks minna, mitte džunglis ööbida ning sääsekaitset kasutada, siis risk on väike ja pole vaja. Nõnda tegingi vaid kollapalaviku ja tablette ei võtnud.

 Malarone puhul saab ka vaadata riskitaset. Kui tõenäosus väga väike, siis võib ka ära jätta. Aga see pole soovitus. Igaüks otsustab ise. Tabletid on tihti paras keemia, mis organismile täielikult kasuks ei tule.


 Minul näiteks nõustaja kinnitas ka seda, et mul on risk väga väike. Samuti jäi meelde, et Malarone võtmine ei välista automaatselt malaariat. Seega on olemas üliväike tõenäosus, et võtate korralikult tablette aga haiguse saate ikka.

Inimesed on aastatuhandeid kartnud malaariat (ka igasugu teisi haiguseid, millele on nüüd vaktsiin olemas) ja leiutanud igasugu kaitsevahendeid. Ja nüüd kui need on olemas, siis võitlevad inimesed kaitsevahendite vastu. 

Ja minu arust on sigadus see, et reisimeditsiini nõustamisele peab 2-3 nädalat ootama. 

Lihtsalt infoks, Tallinna Qvalitases näiteks pole järjekordi, aega peab ootama 2-3 päeva, sõltuvalt sellelest, mis päevadel arsti vastuvõtt on.  Sama arstikeskus on ka muudes linnades, sh Tartus, kuid ma ei tea, kas seal ka reisimeditsiini nõustamist pakutakse. 

Vähemalt Tartus kliinikumis oligi vist kaks eraldi teenust. Kui võtad konkreetselt nõustamise, siis maksad rohkem. Kui lähed lihtsalt visiidile ja tead ise, mis vaktsiine tahad jne, siis maksad ainult selle visiiditasu.

Viimati tahtsin kollapalavikku uuendada, aga selgus, et minu u 10 a tagasi tehtud vaktsiin on nüüdseks kuulutatud eluaegseks ja uut pole enam vaja teha. Arst tegi passi ka vastava märke lisaks ja kuna süstlani asi ei jõudnud, siis ei tahtnud isegi seda 8 eurost visiiditasu. Et mis selle templi ja allkirja eest ikka võtma hakata :)

Kõike peale kollapalaviku saab teha ka perearsti juures. Lihtsalt tuleb ette helistada, sest vastavad vaktsiinid tellitakse ette.  Ma ei näe põhjust, kui ei ole ekstra soovi reisinõustamise teenuse järele (või kollapalaviku vaktsiini), minna spetsiaalsesse kabinetti. 

Seda juhul, kui on mõistlik perearst. Ikka vähesed perearstid teevad seda.

 Minu perearst teatas resoluutselt, et mingit reisivaktsineerimist ta ei teosta. 

Sellisel juhul on võimalik valida alati endale (normaalne) perearst, kes seda teeb. Aga võibolla Tallinnas tõesti see probleem, sest nimistud on väga täis ja lisatööd ei taheta. Aga mujal Eestis ei peaks probleem olema, eriti seal, kus ei ole spetsiaalset reisinõustamise kabinetti, kuhu minna. 

Ja kuidas tagada, et uus perearst oleks mõistlikum? Ma enda perearstiga võitlesin teemal, et kirjutagu mulle Malarone tabletid välja. Ei kirjutanud, keeldusid. Tegelikult küll perearstikeskus. Ilmselt on siis süsteemil kergem ja odavam mind ravida malaariast :) 

Käisingi esimest korda elus ilma tablettideta. Aga üldiselt ei soovita järgi teha, ei ole tervislik.

Kui olen ise täpselt teadnud, mida tahan, olen Tallinnas saanud Lastehaigla Kesklinna lastepolikliinikus vajalikud sutsud kätte. Võimalike vaktsiinide nimekiri vähemalt mõni aasta tagasi oli reaalsuses pikem kui kodulehel (http://www.lastehaigla.ee/vaktsineerimine/) näha (olen nt üsna kindel, et ka difteeria-teetanus sai seal tehtud), aga kõiki võimalikke reisivaktsiine seal ilmselt koha peal ei ole. 

Hbert, see on juba kuritegelik ju, keelduda retsepti väljastamisest ja panna ohtu patsiendi elu. Mina teeks kaebuse haigekassasse. St kõigepealt teavitaksin oma kavatsusest perearsti ja kui siis asjad ei hakka liikuma, teeksin kaebuse. 

Õnneks mul Tartus (kus mu perearst) sedaliiki probleeme ei ole :)

Ma järgmine kord  teen Terviseametile järelepärimise, iseenesest oleks selgus parem. Ilmselt oleks ametlik Terviseameti seisukoht kasulik teada kogu Trip.ee foorumi kasutajatele, kui laiemalt kõigile reisijatele. 

Samas kui apteekrid tahavad nõustada paratsetamooli kasutamist, siis võiks ka malaariavastast profülaktikat võimaldavad tabletid olla käsimüügis. Ja apteekrid saaksid enda monopoli õigustada ning nõustada tarvitamist.