Reisimine suusavarustusega

Kuidas siis oleks ikkagi kõige õigem (ja majanduslikult soodsaim) toimida suusareisi puhul Alpidesse - kas osta kogu perele täielik mäesuusavarustus Eestist ja transportida see lennukiga Alpidesse või rentida varustus Eestist ja transportida see Alpidesse või rentida kogu varustus sihtkohas? Või osta ainult suusasaapad ning suusad rentida ikkagi kohapeal? Kirjeldage oma kõikvõimalikke kogemusi seoses suusavarustusega. Ise oleme varem alati kõik sihktohas rentinud, samas oleks mõnus omada enda varustust, eriti puudutab see saapaid. Lastele igal aastal uusi saapaid osta tundub muidugi kulukas.

Kui vaid kord aastas käia suusatamas, siis on vast isegi mõtekam rentida, kui osta. Alpides suusavarustuse rent oluliselt kallim pole, kui Eestis. Kui minek lennukiga, siis tuleb arvestada, et osad lennufirmad küsivad spordivarustuse veo eest raha, osad mitte.
Estonian Air - suusakott edasi-tagasi 40 EUR
Lufthansa - spordivarustuse vedu tasuta
Suusareiside tsarterid - suusavarustuse vedu tasuta

Samas teisest küljest on mäesuusavarustuse ost suht pikaajaline investeering (täiskasvanu puhul). Täiesti vabalt võib 10 aastat ühe komplektiga hakkama saada, korraliku hooldamise puhul.
Seega - kasvavate laste puhul oleks suht kindlalt mõtekas varustus rentida, täiskasvanute puhul tuleks valik teha sõltuvalt sellest, kui palju te reaalselt ikka mäe peal käite.

Kui planeerid igal aastal vähemalt 1x väljamaal suusatamas käia, siis on kindlalt mõttekas osta: mina ostsin uued suusad, sidemed, saapad (Salomon) umbes 5000 kr. See oli küll aastal 2003, kuid ilmselt ka tänapäeval ei ole see üritus kallim. Oota talve, siis leiad ehk poodidest vanemaid mudeleid, mis teeb asja odavamaks. Lumelauavarustus maksab ilmselt rohkem. NB! suuskade vedamine on lihtsalt tülikas, kuid kindlasti tasub ära. Ma ei tea, kust tripppp suuski rendib, aga Alpides on rusikareegel 2000 kr 6 päeva ja see oli veel 10 km Ischglist eemal, külas kindlasti kallim. Suusavedu osades lennufirmades tõesti tasuline, aga ühte suusakotti saab panna 2-3 paari ehk ka paar saapaid veel. Samas kui tahad Eestis minna korra Kuutsekale, siis on täiesti mõttetu kulutada suusarendile, see teeb Eestis suusatamise väga kalliks, niiet ei tahagi minna, jällegi on hea, kui on olemas. Samuti meenub, et käisime Itaalias suusatamas ja olime kohapeal 10 päeva, kõik suuskadel: sel juhul oleks ka rent olnud vastavalt kallim. Lastele muidugi ära suuski/saapaid osta, neid on mõttekas ainult rentida. Korraliku hooldamise osas ei oska midagi öelda: olen umbes 2 või 3x lasknud hooldada, maksab umbes 250-300 kr kord, määre vist on ka sees.

sõltub palju sellest, kui uusi suuski tahad, kas kindlustad ja kus sa oled.
On kohti kus nädala saab alla 1500 koos kindlustuse ja võimalusega paar korda ka suuski vahetada kui on soov teisi proovida. Samas on ka kohti kus see lõbu tahab minna üle 3000.
Mina olen eelistanud oma suuski, põhjus ka tunnetuses. Kui oled omale sobiva leidnud, siis need tasub omale muretseda. Kui käid korra aastas (heal juhul) siis soovitaks pea alati suusad koha pealt võtta. Odavamatel ja kallimatel suuskadel on üsna suur põhja vahe. Ja kallimad suusad reeglina libisevad oluliselt paremini.
Seega põhjusel et lihtsalt "odavalt sain" ma küll ei ostaks.

Kas võtta rendile siit või mujalt sõltub kohast, kuhu minna ning ka reisimisviisist. Mõne kallimakoha puhul tasub ehk ka suusad siit võtta. Ise pole seda küll kasutanud. Lapse suusad on millegipärast Eestis rendis kogu aeg uhed parajad saastad. Mõned korrad rentisin, mõeldes et laps kasvab, siis ajas tigedaks ja ostsin omale. Loomulikult kasvas ta peatselt neist välja aga need 3 reisi, mis ta tegi nendega läksid küll asjad täie ette. Rahaliselt kokuhoidu ei saanud kindlasti, aga ega palju ei kaotanud ka.

Üldiselt soovitaks mina võtta koha pealt. Aga ehk olen liiga mugav :))

Kinnitan, et korraliku mäesuusavarustuse saab tänapäevastes majandustinigmustes kuni 5000 krooniga kätte ja hind muudab tõesti rendi mõttetuks.
Suuskade vedu lennukiga - kui paned mitu paari suuski ühte kotti, siis sõltub see täiesti check-ini töötaja meeleolust, kas ta laseb need läbi või mitte. Koti kaalu järgi saavad nad nimelt kohe aru, kui seal on rohkem, kui üks paar suuski.

Tahtmata vaidluse tormi üles kerida - lihtsalt minu arvamus-kogemus.
.
Saapad osta endale omad - see on peamine asi. Eriti veel, kui muidu sobivate kingade leidmisega raskusi - minul näiteks ei sobi üldse mõned tuntud brändid ning ainukesed saapad, mis proovitutest tõesti istuvad on Technics - lihtsalt põhidisaini küsimus (pisut laiemad alt). Ma ei vaidle vastu, et võib ka iga kord saada sobivad saapad laenutusest, aga oma jala järgi sisse kantud asi on ikka kindla peale minek ja mugav saabas on suusapuhkuse juures üks kõige olulisemaid asju. Kusjuures - kui oled rohkem pühapäevasuusataja, ära lähtu põhimõttest - mida kallim, seda parem. Kallid saapad on reeglina oluliselt jäigemad ning sageli ka suurema ettekaldega, mis võimaldab suuska paremini juhtida kiiremates ja raskemates oludes, kuid koormavad jalga rohkem ning on ebamugavamad kõndimiseks. Kui must mägi pole sinu keskmine nimi, piisab tuntud tootja odavamast servast täiesti.
.
Suuskade osas olen ma võimalusel alati need kohapealt laenutanud järgmistel põhjustel:

  • alati uued mudelid (ja soovi korral saad erinevaid proovida)
  • alati valmis hooldatud + jooksev hooldus hinna sees
  • kaasavedamine on tüütu
  • hinnavahe Eestiga ei ole mäekõrgune (suusakott+lisakilode maks võta kah alati arvesse - mõni reisikorraldaja pakub 8 lisakilo küll tasuta)

Ainukene kord, millal olen Eestist rentinud, oli Ischgl - seal on suusarent (nagu muudki asjad) metsikult kallis (ca 2x kallim kui tavaliselt) ning hinnavahe oleks liiga suur tulnud. Tavakuurordis olen ma suusad saanud tavaliselt 100 euri ringis ning näiteks Cervinias ca 60 euri ringis.
.
Kui ma käiksin hooaja jooksul normaalsetes mägedes 3-4 korda, siis tõenäoliselt kaaluksin personaalsete suuskade omandamist - aga seda eelkõige rahalistel, mitte kvalitatiivsetel põhjustel.

Sõidan ise lauda ja oman isiklikku varustust. Kuna sõidan lauda vähemalt korra aastas Alpides ning kuni paarkümmend korda aastas kodumaal, siis on varustus loomulikult ennast ära tasunud.
Samas, Eestist on näiteks võimalik laud ja saapad nädalaks 800 krooni eest rentida, lennates lennufirmaga mis varustust tasuta veab (Finnair, eelmistel aastatel Estonian Air) on kokkuhoid päris ok.
Tasuliste lennufirmade puhul oleme rakendanud tehnikat, et mitu lauda lähevad samasse kotti ja kui sa ei lenda just suusakuurortisse, siis ega check-ini töötajad ikka tea küll, kui palju üks lumelaud + saapad kaaluvad. Endal siiani sellega probleeme pole olnud.

Mõistlik on rentida alustuseks suusavarustus kohapealt. Seal on valik suurem ning "käed taskus" koha peale minna on ka mugavam. Eestis pakutakse rendiks suures enamuses vanu ja äratrööbatud asju. Alpides on varustuse "käive" nii suur (kogu hooaeg varustsus kasutuses), et saab sõita uuema varustusega, korralikematest suusapoodidest vanu risusid sulle kätte ei anta. Oluline eelis kohapealt rentimise on veel see, et saad soovi korral proovida erinevaid suuski.

Suusavarustus (suusad, saapad, kiiver, kepid) on mõtet osta siis kui on kavas palju sõita. Varustust on soovitav osta jälle kohapeal, kuna ennem ostmist tuleks varustust ka mäe peal proovida (proovisuuskadega). Siis on kindel, et saad varustuse, mis sulle ka tõesti meeldib/istub.

Hea suusavarustus on kahjuks kallis ja kui keegi mainis, et 5K EEK eest saab hea varustuse, siis kahjuks nii see ei ole. Pole mõtet osta suuski, mis painduvad nagu lehtvedrud...Reaalsuses soovitan alustada suusavarustuse ostu heast suusariietusest, korraliku komplekti püksid + jope hinnatase on ca. 500...700 EUR.

See kõik ei ole odav lõbu, Eestist kohe varustust ostma minna on kõige ebamõistlikum tee.

Stardime Mayrhofenisse veebruari keskel. Lennukiga, saapad võtame kaasa (need endal olemas). Varasematel suusareisidel (soome, rootsi) oleme suusad/kepid võtnud eestist kaasa, kuna minek oma autoga. Rendi hind on tavaliselt olnud ca 800-900eeku/nädal. Nüüd ma loen, et Austrias võib olla rent ca 2000-3000 nädal. See on mulle ikka juba kallis. Nüüd ei teagi, mis teha...Ma tõesti ei suuda netist leida ka rendihindasid, leian ainult kohti,kust saab rentida aga ühtegi kodukat koos hindadega ei leia. Ma vast ei oska otsida...:(
Palju üldse suusad kaaluvad? Lennukisse võib kaasa võtta ainult 15+8(käsip) kg?Ülekilod on lisaraha eest.
Kas kellegil on konkreetset näidet,palju ta maksis nädala suuskade eest sealkandis, kuhu ma lähen?
Kas lennufirmad kohtlevad suusakotte ikka hellalt?
Olen tänulik kui keegi mind veel natuke juhendaks...Tõesti esimest korda lähen kaugemale suusatama ja ei ole kõigega nii kursis.

Ja rendi suuskadega saad vabamalt sõita. Ei pea kivide jms. pärast muretsema.

Igal pool Austrias v.a arvatud Ischgl, kus on tõesti kallis.

Alpiexpressi andmetel Mayrhofenis ainult suusad ca 900, koos saabastega ca 1200 krooni. Võid ka ette tellida (näiteks http://mayrhofen-im-zillertal.skiset.co.uk/partner/j2ski/), aga tavaliselt on igal hotellil mingi partnerpood, kus 10-20% discounti saab nagunii. Kui olete suurema grupiga, on ka (mitte-liftialustes) poodides võimalik kaubelda väga edukalt.

Niiet muretsemiseks pole põhjust - hinnavahe Eestiga on suht väike. Eestist kaasarentimine ja tassimine tasub ära kui pakutakse tasuta suusalisakilosid ning rendi hind koha peal on üle 2000 eegu. Kvaliteedivahe naguinii.

Suured tänud, ikka tore kui häid inimesi on. Läksin kohe rahulikumaks, ei hakka siis kaasa võtma!

et nagu ma eespool kirjutasin pidin minema veebruari keskel Mayrhofenisse. Germaloga. Täna siis teatati, et reis jääb ära. Masu:). Inimesed olid sealtpoolt abivalmid ja pakkusid minna Andorrasse või Itaaliasse Livignosse (nende Austria pakkumiste kuupäevad ei sobinud kahjuks). Esiteks olen ma muidugi kurb, sest ma niiiiiii tahtsin Alpidesse minna. Nendest kahest kaldub mul valik vist Andorrasse. Sealne miinus on see, et elad (pea)linnas ja igapäev viib buss mäele. Ja siit ka küsimus, et kuidas seal selle suusavarustusega on? Kas seda rendidakse kuskilt linnast või mäejalamilt? Sellest ma sain aru, et hinnad on seal 70-80 euri. Livignos elad nö. külas ja sealt samast rendid ja lähed otse mäele. Kui nüüd keegi oskaks ming aidata Andorra suusa elust olust kirjeldades olen tänulik, just ses osas, et kuidas selle suusarendiga ning mägedega on? (Andorra suusareiside kohta on siin suht vanad postitused kahjuks).
Või targemad aidake...võtan hoopis raha tagasi ja lähen mingi muu variandiga ikkagi Alpidesse?

Kõigepealt - ma ei ole miskitpidi seotud Alpiexpressiga.

Pean ütlema, et see pole Germalo poolt üldse mitte esimene ärahüppamine, millest ma teadlik olen. Minu soovitus - võta Alpiexpressi veebruari reis Austriasse

Olen käinud Alpides nii omal käel, suurema organiseeritud seltskonnaga kui ka pakettreisidega. Viimati 2008 Germaloga Livignos ja 2009 Alpiexpressiga Ischglis. Olin suhteliselt kindel pakettreiside vastane ning Germalo kogemus kinnitas, et saadava kvaliteedi eest maksad sa liiga palju raha - mitte, et seal midagi väga halvasti oleks olnud, aga sellised pisiasjad - majutuse tegelik asukoht vs see, milline mulje tekkis kirjeldusest, transfeeri reaalne pikkus vs lubatu, reisijuhi kogemuste tase kohaliku infrastruktuuri suhtes jne, jne.

Pärast AE-ga käimist ütlen aga, et see on iga kopikat väärt - alates sellest, et nende hotellivalik on äärmiselt läbimõeldud (s.t igas hinnaklassis parimad, arvestades asukohta ja kvaliteeti) ja lõpetades sellega, et reisijuht näitab sulle kätte nurgatagused tippkvaliteetsed söögikohad. Tasuta suusaõppest rääkimata. Lihtsalt inimeste kogemused on nii suured, nad on asjaga olnud seotud väga pikka aega ning on asja fännid.

Jah muidugi - AE on kallim, kuid see on igal juhul oma raha väärt.

Suusarent nüüd küll probleemiks pole :) Saab kohe mäejalamilt, giid teab nagunii soovitada ja juhatada.