Saint Martin? Kes hiljuti käinud?

Kas keegi on käinud hiljuti ja on jagada kogemusi? Häid, halbu? Kuidas majutus, söök, kas rentisite auto terveks reisiks? Kust välja lendasite? Heameelega kuuleksin kellegi muljeid :).

Mina käisin nüüd 2011 juunis. Me rentisime 10 päevaks auto (Toyota Corolla, automaat) ja läks maksma 284,60 eur. Liiklus on natuke reegitevaba ja tuleb arvestada, et igalt poolt võib keegi ette keerata ja selle pisikese saare kohta on seal ulmeliselt palju autosid ja vahel päris pikki ummikuid. Kaardi järgi sõitmisega oli nii, et kõik näiteks 3 kaarti olid täiesti erinevad:D Ööbisime sellises hotellis, mida väga soovitan, 50 euri double room. Domotel http://www.hotel-domotel.com/langue-english-1.html. Seal on väga armas prantsuse onu, kellel on Vietnami naine. Nad on väga abivalmid ja hotell väga turvaline ja mitme lukustatud uksega.
Üldiselt on toidu hinnad päris kallid, et sellega peaks arvestama. Riideid müüakse päris palju. Prantsuse poole peal moodsamaid ja Philipsburgis Aasia kaupa. Praktiliselt iga õhtu toimub kuskil saare osas mingi pidu, aga peab tedama lihtsalt kuhu minna. Väga äge koht oli Le Shore. Muidugi ka Bamboo peal olev lounge on väga sheff. Põhimõtteliselt on nii, et hollandi poolt on hea maksta dollarites ja prantsuse poole peal siis on eurod. Raha saab vahetada ka igas kasiinos ja need on hollandi poole peal ja ikka hiiglaslikud kasiinod. Kaardiga saab enamasti maksta, aga miinimumsumma peab olema tavaliselt 20 dollarit.

Meeldivaid elamusi! Põhiline meelelahutus on muidugi lennukite maanumise vaatamine Juliana Airpordi lähedal rannaribal, sest sa võid maanduvaid lennukeid peaaegu käega katsuda... Käisime päevaks laevaga ka Anguillal, mis on Briti koloonia. Seal tasub ainult minna Shoal Baysse, mis on üks kauneimaid randu, aga muidu pole seal midagi teha. Ka puudub bussiühendus, sest saar on alarahvastatud. Saba saarele kahjuks ei jõudnud, sest ei bronninud eelisel õhtul omale laevale kohta.

Anguillal on Pyrati rummi tehas!

Kas keegi on veel viimasel ajal käinud ja oskab ehk soodsaid ööbimiskohti soovitada? Samuti oleks teretulnud soodsad autorendivõimalused. Lähme sinna sõpradega järgmine nädal.

To Raits, kas jagakisd oma kogemusi, elamusi St.Marteeni kohta? Mul sept. Minek sinna.

Tere!

to Raits and peeterk - saan aru, et olete praeguseks juba omandanud portsu kogemusi - jagage neid teistega ka (kahjuks on tripi foorum selle saarekese osas kuidagi väga kidakeelne)

Minagi ootaks muljeid, mõtteid St Maartenile / St Martinile reisinutelt. Ööbimissoovitused, kohti, mida vaadata, kindlasti külastada jm.

Ei hakka uut teemat tegema. Ootan soovitusi autorendi osas (SXM lennujaam), suuremad vahendajad tunduvad keskmisest tunduvalt kallimad olema.

Ma saan jälle ise vastata - võtsin auto MEX firma kaudu, tegin broneeringu nende kodukalt ja toimis superhästi. Broneringut tehes polnud isegi vaja krediitkaardi andmeid, aga kohapeal oldi sildiga vastu ja saime ilma järjekorrata auto. Isegi lapse turvatool oli korralik (saatsin neile e-maili, millele nad ei vastanud, kuid kohapeal oli info olemas ja tool valmis). 

Sain tunduvalt soodsamalt - 360 USD 14 päeva (vahendusfirmade pakkumised olid kallimad). Auto muidugi pisike, aga sobiv kahele täiskasvanule ja ühele lapsele, kes reisivad käsipagasiga. Nad tahtsid anda mulle suurema auto, aga soovisin kindlasti automaati, sest mägisemates kohtades oli sellega palju mugavam. 

Igaks juhuks kirjutan siia ka sellest, et kes minemas, siis arvestage, et tõenäoliselt tund lennukivahetuseks Pariisi lennujaamas ei ole piisav aeg (praegu paljudel ilmselt just sellise peatusega piletid ostetud sooduskampaaniate raames). Meie lend Riia - Pariis hilines pool tundi, ning lennukivahetuseks oli veidi üle tunni, ehk siis hilinemise tõttu 30 minutit? Saabudes olid tohutud passijärjekorrad teise terminali saamiseks ning meid suunati transfer tsoonist välja. Mina jooksin keel vestil (kiire tempoga ca 20 minutit), laps kärus ja pagas kaasas, ning pidin siis läbima veel turvakontrolli uuesti (lapse toitudega võttis lisaaega) ja igal pool trügisime ette. Jõudsin väravasse täpselt nii, et nad olid just sulgemas väravat. Tuttav, kes oli juhuslikult ka oma lapsega samal lennul,  läks mitte välja, vaid sõitis superaeglase transferbussiga ja jõudis praktiliselt minut peale mind ja sai ka napilt peale. Tema eeliseks oli see, et ei pidanud läbima uuesti ka turvakontrolli (ja ei olnud üleni higine nagu mina).  Samas, me astusime lennu peale kellajärgi see hetk, kui lend väljuma pidi, ja ilmselt saime peale, sest väljumine lükati 20 minutit edasi (ma ei tea, kas meie tõttu, või üldiselt), aga see et peale saime oli tohutu vedamine. Kohtasime tagasiteel veel eestlasi, kellel nii hästi ei läinud ja pidid öö Pariisi lennujaama hotellis veetma. Minul äraantavat pagasit ei olnud, kuid tuttaval kellel oli, jäi see otseloomulikult Pariisi maha (sai küll paar päeva hiljem kätte). 

Ahjaa, kui te arvate, et St Maarten /Sint Martin on vastavalt Prantsusmaa /Holland siis tegelikult on Euroopa Liidust asi kaugel. Ei toimi telefonioperaatorite EL tasud kuigi nad ise seda väidavad ning sinna reisimiseks on vajalik pass. 

Kui kellelgi veel küsimusi on, jagan hea meelega kogemust.

Vaike seik siin.

Aastaid tagasi olin seal ja.....

Votsin rendiauto lennujaamast.

Kaisin kusagil rannas. Suur, ilus parkla ja ainult uks kohalik kondis kusagil kaugemal.

Toppisin rahakoti kusagile bardachoki alla juhtmete vahele ja olin rannas paar tunnikest.

Tagasitulles oli autouks ilusti lukus aga rahakott oli porandal.

800 $ oli ara voetud ja jaetud mulle 15 dollarit.

Uldse polnud pahane sellise varga peale !!!

Autorendi firma teeb arvatavasti mone sobrakesega koostood kellel votmed jne ja kes silma peal hoiab lammastel.

Raha ilmselgelt ei tasu jätta autosse, see on vist universaalne reeglel igal pool.  Meie olime ka alguses veidi mures turvalisuse pärast, aga väga hull olukord ei olnud. Tõepoolest olid mõned sellised vaesemad linnaosad, kust pigem sõitsime läbi. Suurim oht liikluses tundus olevat hulljulged moottorratturid, kes sooritasid selliseid möödasõite, et kiirabil oli koguaeg tööd. Isegi juhtusime ühe sellise õnntuse kohale, kus oli lauskokkupõrge mootorratturi ja auto vahel :(

Randades kahtlast seltskonda ei olnud, ning suuremates käisime ühe kaupa ujumas, kuid mõnes väiksemas polnud üldse inimesi (st ma ei tea kas keegi parklas autosid kontrollis, aga asjade randa kaasa võtmine polnud probleem). 

Paljudes foorumites kirjutatakse et PIc Paradise juures on kahtlane matkata (murtakse autodesse sisse), meie sõitsime nii kaugele üles kui pisikese autoga sai ja jätsime auto sinna tee äärde. Ilmselt meie pisike punn ei olnud just see peamine sihtrühm ja seda keegi ei puutunud. Anguillal käies oli auto terve päev sadama parkalas, ka keegi huvi ei tundnud.

Jupstykk, autorendi firma koos mõne sõbrakesega teadsid juba ette, et sa sinna kusagile randa sõidad?

Smallisland, Motle veidi ! Ma ei hakka siin lahti raakima lihtsat asja .

Olin siis veel lammas.

Ma mõtlen ja mõtlen ja jõudsin järeldusele, et Sul seda ebaõnne jagub kasvõi teistele jagada. USAsse ei lasta, Mehhikosse ei lasta, väärisasjad pannakse pagasist pihta, rahakott leitakse juhtmete vahelt üles.. Mina selle peale ei julgeks kodunt väljagi minna enam.

Sa oled arg. Istu siis kodus ja ara tipi rumalaid 2 nadala blogisid.

Kogemused ,  teadmised tulevad aastatega. Ja mul neid 27 kus olen maades olnud, mitte elanud. Ka seda ei hakka lahti seletama.

Hea, haaletaja - äkki oled nii armas ja kirjutad natuke ka kohalikust elust-olust. Kuna endal tõsine plaan minna, siis:

 • Kas peaks planeerima maujtust Hollandi või Prantsuse poolele?
 • Kas autoga ühest piirkonnast (FRA- Holland) teiste tekkis ka mingi probleem, kas rendifirma küsis selle eest lisatasu?
 • Kas läheksid sinna tagasi ja kui jah, siis miks :), kui ei, siis küsiks ka miks?
 • Kuhu kindlasti majutust Sa võtta ei soovita? 
 • Mis on must see kohad?

Aitäh juba ette Sulle!

Majutuse osas - mulle tundus, et Prantsuse poole peal oli palju rohkem majutust, meie ööbisime kahes erinevas kohas ja mõlemad olid Prantsuse poole peal. 
Esimene majutuskoht oli apartment Anse Marcelis, kus olime teisel korrusel (magamistuba, elutuba (avatud köögiga) ja suur rõdu. Teine korrus oli hea, sest oli vähem sääski ja kohe maja juures bassein ka.  Meie rõdu oli sinnapoole, kus oli siseõu, seega üldised ehitustööd (igal pool tohutud ehitused, sest kahe aasta tagune orkaan Irma tegi oma töö) ei häirinud. Samas olid ka meie enda majal tellingud (osa katust veel puudu, aga kuna meie seal viibimise ajal  tööd ei tehtud, oli väga ok. 
Teise poole ajast olime Grand Case's kuid veidi põhiteest sisemaa pool, oli väike oma maja (magamistuba + elutuba avatud köögiga). Oli palju modernsem, aga tohutult sääski kuna olime maapinnaga samal tasemel (st tuppa nad ikkagi ei saanud muidu kui kogemata ust lahti ei hoidnud). 
Anse Marcelis oli üks parimaid randu saarel, ilus liivane põhi ja tuulte eest variatud laht, sai mõnusalt ujuda. Negatiivseks pooleks ehitustööd, mida oli kuulda ka randa. Kohale tuleb üle suure mäe sõita, mööda kitsast teed arvestusega et ehitusautod ka liiguvad. Automaadiga pole probleem aga manuaaliga ei ole nii tore ilmselt seal vahepeal seisma jääda. Grand Case ei olnud just mu lemmik, kuigi keskosas oli ok ujuda, siis servades oli pigem kivine ja vähegi tuulisema ilmaga väikesed vastikud lained. Majad olid ka nii, et üks ilus korda tehtud ja teine varemetes jälle, ning oli ka kahtlasemat seltskonda. Jäid silma mõned kenad toidukohad, kahjuks sinna ei jõudnud ise. Klaasikildusid võib olla rannas, neid oli nii Grand casel kui mujal (jällegi Irma süü). 
Majutus on keskmisest kallim ja seda ei ole väga palju, Airbnb annab parema valiku kui Booking. See on ilmselt ka Irma süü (nagu enamus probleeme saarel). 
Prantsuse ja Hollandi poole vahel ei ole piiri või ei ole aru saada, kus see olla võiks. Ühes kohas on vastav monument, aga muidu aru ei saa. Autoga võib igal pool sõita, ainult löökauke peab vältima :) Hollandi poolel on mingi oma raha kasutusel ning hinnad veidi kallimad kui prantsuse poolel.  See oma raha tekitab segadust, aga euro kursi saab kui kahega jagada. Meie maksime üldiselt igal pool kaardiga. 
Meie lemmik supermarket oli SuperU. Carrefour oli suurema valikuga aga veidi kallim. 
Mina pigem tagasi ei läheks, eelkõige põhjusel, et Kariibimeres on väga palju külastamata saari veel. Samas ka seetõttu, et saar ikkagi pisike (Vormsi suurune) ja seal peale randade väga tegevust ei ole. Nt parema mulje on mulle jätnud nii Guadeloupe kui Puerto Rico. 
Majutust tuleks valida eelkõige ranna läheduse järgi. St pakutakse palju ka kohtades, kus näiteks ei ole ujutav rand. Kõige mõnusam on ikkagi nii, et saad randa minna ilma autot kasutamata. 

Must See kohad ehk minu top:

 1. Pineli saar - see on väike saar kuhu pilet edasi-tagasi maksab 10 €. Väike nunnu saar ilusa sinise vee ja valge rannaga. Karibuni nimeline söögikoht on ka väga super. Tasub minna kohe hommikul, päeva peale tuleb päris palju turiste. Isegi 25 eurosed rannatoolid läksid keskpäevaks täis Ameerika turiste. 
 2. Päevatripp Anguilla saarele. Anguilla kuulub Suurbritannia alla, aga tundub olevat päris iseseisev. Edasi-tagasi pilet on umbes 40 dollarit (NB! saarel on kasutusel dollar, mitte nael), millele lisanduvad erinevad sadamamaksud (ca 15 dollarit juurde). Vajalik kindlasti pass. Kohapeal saab rentida auto (35 $) millele lisandub ajutise juhiloa tasu (15 $). Kuigi liiklus on vasakpoolne, saab hakkama ka see, kes varem pole sõitnud - vähe liiklust ja mägesid ei ole. 
  Majutus on saarel kohutavalt kallis (a la alates 500 dollarit öö), aga muud asjad suhteliselt odavad, päevatripp on täiesti piisav. Shoal Bay oli meie vaieldamatu lemmik, kus oli väga mõistlik invsteering 10 $ rannatoolid. 
  Mida peab arvestama on see, et seal saarel on vaja sularaha - eelistatult dollareid. Mõned kohad võtavad vastu ka eurosid (1-1le kursiga) kuid näiteks bensiinijaamas sai maksta ainult dollarites ja sularahas. Seal on veel teisigi ilusaid randu, mõnesse saab ainult paadiga ning on ka odavaid snorgeldamistrippe (kahjuks ise ei jõudnud, aga tundus asjalik). 
 3. Maho Bay - rand, üle mille maanduvad lennukid (ilmselt kõik on neid kuulsaid pilte näinud). Hea pildi saamiseks tuleb vaadata millal jõuavad AirFrance, KLM ja American Airlines. Ja kindlasti vältida otse lennuraja taha ronimist kui lennuk õhku tõuseb - enamik teeb seda, ja kui viga ei saa, siis on nende asjad hetke pärast meres. 
 4. Rannad. Minu lemmikute hulka kuulusid Anse Marcel ja Orient Bay. Viimases on väga suured lained ja tuulega on see koht rohkem lohesurfaritele. Aga vaikse ilmaga on suured lained mõnusad. Friar's Bay oli mõnus ja Happy Bay selline hipikas, kus seltskonnad veetsid pühapäeva (vajalik 300 m matk läbi varemetes turismikompleksi). 
  Cupecoy Beach on see, kust näeb päikeseloojangut. 
 5. Matkamine. Väga mõnus väike matk oli Anse Marcelist Petites Cayesisse, ca tund. Kuigi vahepeal kitsas tee, siis selle raja läbis nii minu kaheaastane kui 10 ameerika pensionäri (enne oli peaaegu inimtühi rand). Kindlasti võiks minna ka Pic Paradis'i, mis saare kõrgeim tipp, veidi üle 400 m. Paljud alustavad matka Lottery farmist aga sealt läheb üles 2-3 tundi, seega meie sõitime nii kaugele kui pisike auto võttis ja läksime sealt (ca 40 minutit). 

Fort St Louis'ist avaneb ilus vaade. Seal lähedal ka pudipadi turg. Ma ei ole linnafänn, seega me väga nt Philipsburgis ei käinud. 

Kuhu mitte minna: liblikafarm (seda enam ei eksisteeri peale Irmat) ning rummitehas (ei ole rummitehas vaid kaarhall kus müüakse plastikpudelites rummi). Hea rumm on Island rumm, mida saab SuperU'st (mingi parem ja kauem seisnud roosa versioon oli meie lemmik). 

Kuhu võiks minna aga me ei jõudnud: Tinta Mare saar ja kaugemal asuv St Barthelemy saar. 

Mõned minu pildid on siin:
https://www.facebook.com/HelenaReisid/
(aga nagu piltideltki näha, siis põhiteema on rannad, rannad, rannad). 

Aga soovitan googledada enne minekut Irmat, st ma ei kujutanud üldse ette kui palju kahju see saar sai selle orkaani tõttu enne kui kohale jõudsin.