Soome suusatama - alternatiivid...

Tere,

On idee aasta alguses minna kambaga suusatama: seltskonnas algajatest oskajate täiskasvanuteni ning imikust püsti seisvate põngerjateni. Kõik on kõrgema kategooria reisusellid, seega vahemaad väga ei kohuta...

Küsimus soomalste suusakeskustes: valikus on Himos (korduvalt käidud), Tahko (käidud) ning ideeks on kas Ylläs või Levi. Kumba soovitate, miks? Mingeid häid nippe, vihjeid?

Miks aga teema tegin on see, et kuna sinna ligi 1000 km sõitu, kas siis juba oleks mõttekam minna lõuna poole: Slovakkia, Austria... või Rootsi, Norra läänes? Kindlasti on küsimus ajas, kindlasti ka rahas. Planeeritud nädalaks. Oskab keegi midagi soovitada alternatiiviks Ylläsele ja Levile?

Tänud ette!

Levi kohta võin öelda:

  • heas korras nõlav
  • sobilike radu kõigile
  • häid metsaradu ja offpistesid, kui otsida.
  • mõnus olustiks
  • afterski tegevusi -> põhjapõtrade või koerarakendiga sõitmine, mootorsaanid jne.

Ylläs on muidu mõnus koht. Kõige väiksematele on ka niisugune lintlift, kuhu peale astuda. Sellega saavad ka paariaastased sõita. Kogenud sõitjatele väga häid nõlvu ja kõigile vahepealsetele ka. Ise käisime seal algajatena oma esimesel suusareisil, kaasas lapsed 5a ja 7a. Lastele, kes päev läbi mäel olla ei taha, oli ka muud tegevust. Meie käisime ujumas, koduloomafarmis, koertega sõitmas ja laste mootorkelguga sõideti ka. Samas täiskasvanutele eriti õhtust tegevust ei olnud. Levi on oma radadelt natuke lahjem. Samas on seal veidi rohkem ööelu. Ylläsel on veel see viga, et enamus majutust on suhteliselt kaugel ja vaja sõita autoga. Kui on väga erinev seltskond, siis tahetakse mäel olla erineva aja, näit. lastega varem ära tulla. Kui autode jagamine pole probleem, siis pole hullu. Aga muidu jah, väikese lapsega mäe ja maja vahel pendeldamiseks on vahemaad päris suured. Ajaliselt on soovitav minna sinna kevadel. Meie olime 2 korral kevadvaheajal. Siis oli päev juba pikk ja päiksega oli ikka väga ilus. Lund oli veel meetri jagu. Mina polnud nii palju lund enne näinudki. Hanged ja lumehunnikud olid tohutud. Lapsed hüppasid maja katuselt alla lumme. Hang oli peaaegu räästani.

Uku Lindpere poolt korraldatavaid reise: http://www.aim.ee/index.html Vaata kalendrit. Bussireis väga väikestele lastele muidugi ei pruugi sobida.

Kui räägid aasta algusest, siis Soomes on sel ajal (tavaliselt) kylm. Väga kylm. Soome plussid on palju muid tegevusi suusatamise kõrval (põdrad ja koerad lumesaanid + kohalikud vaatamisväärsused). Kui lähed lastega, siis ma valiks kylma Soome kõrval hoopis Rootsi. Kui välja jätta Himos ja Tahko, siis ylejäänud keskused on ca 1000 km autoga sõita nagu sa tead. Rootsis saad Sälenisse alla 500 km, see on raudselt parim suusakoht lastega olemiseks. Samas laevasõit on jälle pikem ...

Sälenis on lasteliftid, lastele eraldi after-ski, McSki ehk siis McDonalds kus saab suuskadel syya :), trollipark mäel ja samasugune lumememmede park ja palju muid tegevusi mäel. Samuti on seal massiliselt majutust kohe lifti juures.

Teine mida maksab uurida Rootsis on Idre. Ise pole käinud, aga ka lastega perede poolt kiidetud koht.

Ja Rootsis on sel ajal tunduvalt kauem valge kui Soomes Lapimaal.

Norrat soovitaks ka, aga see on tunduvalt kallim kui sõita Rootsi. Kui Norra kohta huvi, siis anna teada. Kirjutan yht-teist.

Euroopasse auto ja lastega ei soovita. Kui siis ehk Austria, mitte mingil juhul Slovakkia või Tshehhi.

Lisaks Levile ja Ylläsele on Põhja-Soomes veel Ruka. See on samuti lastele ja lastega peredele väga sobiv suusakeskus. Asub mõnevõrra lähemal kui Levi ja Ylläs.

Kui jaanuari alguses minna, siis tõesti võib Põhja-Soomes üsna külm olla. Aga võib ka mitte olla. Ja jaanuaris võib juhtuda ka nii, et Himosel ei saa pea-aegu üldse sõita kuna eriti lund ei ole...

Soome suusakeskustel on lisaks suusatamisväliste tegevuste rohkusele veel üks eelis -- valgustatud radu on rohkem ja nad on seetõttu õhtul kauem lahti. Kui Sälenis ja Trysilis saab jaanuaris suusatada ainult 09:00-15:30, siis Soomes enamasti kella 19.00-ni õhtul. Päris mõnus, eriti neile, kes hommikul kauem magada armastavad. Rootsis-Norras on seevastu mäed suuremad.

Ma ei pannud tähele, et soov minna oli jaanuari alguses. Sel ajal ise põhja Soomesse ei läheks. Liiga pime ja külm on. Eelmisel aastal käisime jaanuari esimesel poolel Rootsis Ares, sõit sinna Stockholmist umbes 650km. Pimedaks läheb seal umbes samal ajal kui meil ja ilm ka enam-vähem sama temperatuuriga. Kirjutan siis selle koha muljeid ka. Meie seltskonnas oli erinevate oskustega suusatajaid ja 3 last (7 ja 2x9). Kõigile oli seal sobilikke radu. Jaanuaris on seal perenädalad ja toimuvad lastele üritused ja võistlused. Midagi erilist ei olnud, aga meie lapsed võtsid neist rõõmuga osa. Veel on seal 2 spetsiaalset laste teemapark rada, karudest ja kobrastest ja väike laste skipark. Lapsed võisid neid lõputult sõita ja skipargis hüppeid harjutada. Maja on võimalik seal võtta nii, et ei pea liiklema autoga, saab jala mäele. Meie kasutasime (ka lastega) paju ka suusabussi, mis oli väga mugav ja tiheda graafikuga. Peale tavapärase suusasõidu käisime lastega veel sealsamas SPAs ja minigolfi mängimas. Üritasime ka kelgurajale minna, kuid see oli halbade ilmastikutingimuste tõttu suletud. Ühel õhtul sõitsime veidi kaugemale üht jäätunud koske vaatama. Päris ilus lume, jää ja valguse kooslus oli + väike lumeiglu. Nii, et veidi muud tegevust on seal ka, kui kõik koguaeg suusatada ei taha. Üks kohalik väike shokolaadivabrik on veel, kus tehakse väga maitsvaid erimaitselisi shokolaadinööpe ja muud magusat. Neid saab osta poodidest aga ka sealt tehasest. Miinuspoole pealt märgiks ära, et rajad avatud vaid 15-ni. Õhtul 18-20 on küll ka 1 rajal öörada, kuid see oli väga ülerahvastatud ja jääs. Ilm oli ka väga ebastabiilne, olles selle nädala jooksul +4 kuni -20 kraadini. Kõik mis vihmana alla sadas ja sulas, see hiljem jäätus. Rajad olid väga jäised. Rääkisin ühe tuttavaga ja tema mälestuses oli ka Are jäiste radadega. Seda lapimaa paksu lumeelamust me sealt ei saanud, kuigi jah, me olime ka hoopis teisel ajal. Maja ümbrus oli meil kas vesine-plägane-must või hiljem lihtsalt jääs. Samas lapimaal oli kõik paksu valget lund täis. Veel, kõige kõrgemale mäe tippu viiv lift oli avatud vaid paaril korral meie sealviibimise jooksul. Ei tea, kas see oli juhus. Meil õnnestus vaid korra tippu saada. Järgmisele ringile minnes oli lift juba suletud ja rohkem ei töötanudki meie sealviibimise ajal. Rahvast oli igal pool hulga rohkem kui Ylläsel, kuid ei miskit hullu. Populaarsematel liftidel tuli siiski järjekorras seista ja radadel vaadata, et teistega kokku ei sõidaks. Ylläs oli võrreldes sellega ikka suhteliselt inimtühi ja algajale parem.

Are-s olen isegi käinud ja mälestused on samuti jäised :D

Levi meeldis rohkem, isegi kui ta on 3 korda väiksem, lihtsalt mõnusam oli sõita.

Väljendasin ennast vähe valesti, kindlasti ei ole kinnisidee jaanuar, vaid pigem ikka veebruari lõpp märtsi algus. See ju ka aasta alguse paiku :P

Slovakkias oleme käinud, ei oska miskit halba öelda. Olime nädala kõrgtatrates ja ainult positiivne mulje jäi. Otsisime ise hotelli ja käisime mitmes suusakeskuses, ainukene häda sinna on see 1600 km pikkune sõit, eriti läbi Poola... Ares ka käidud, ei oska ei kiita ega laita. Kuna Lappi ei ole veel jõudnud, siis oligi plaan sinnapoole minna, ilmselt jääb ikkagi Levi või Ylläs selleks sihtkohaks. Kuna lapsed veel väikesed, siis neid afterski eriti ei huvita (vanemad on 3 aastased), seega ainult suusatamine ja muu pudi padi. Eks peab kalkulatsiooni ära tegema, kui ikka Austria või Slovakkiaga vahe väike tuleb, siis peab sinnapoole minema. Lastega õnneks probleemi ei ole, nad sünnist saati ringi rännanud...

Kahju on sellest, et see krdi rongisõit autoga sinna nii kallis on, muidu oleks superluks - õhtul sõidad rongi, hommikul ärkad oled kohal. Aga 1000 EUR edasi tagasi auto ja inimeste eest on natukene liiast.

Kuna Yllase ja Levi vahemaa on kuskil 50-55 km, siis minge lihtsalt ühel päeval teisele mäele ka. See väike suts 1000 km kõrval ei ole enam midagi. Saate ilusti pildi ette, kumb teile rohkem meeldib ja kuhu tagasi tahaks.

Muidugi on veel võimalus ka Olosele ja Pallasele minna, mis samuti lähedal. Vastavad SkiPass-id ka kõik ilusti olemas, millega ümberkaudsetele keskustele pilk peale visata.

Lastega peredele ehk vast Yllas natuke parem. Maitse asi muidugi.

Yllase lähedal jää/lume linna minge ka kindlasti. Suurtelegi lahe elamus, rääkimata lastest:)

Eile anti meil Soomes edasi ärev teade, et Salos on haigestunud seagrippi 90 peret st. köik peres olevad. Espoos 60 peret. Ilmselt käidi suusatamas. Meil siin ei ole jöutud veel tervishoiutöötajaidki seagripi eest vaktsineerida. Keegi ei oleks osanud arvata, et ta nii kiiresti ja plahvatuslikult levib. Muidu on siin vaktsiin riigi poolt olemas ja pidid alustama 44 nädalal. Rasedad, rinnalapsed, alla 3a., 3 a.-24 a. lapsed ja noored ja söjaväes kutsealused siis veel ûle 65a. Samas on kohutav, et need suusatamiskohad teevad suuri allahindlus-kampaanijaid. Eestist korraldatakse Rovaniemile jöuluvanareise. Mul ka lapsed ja lapselapsed Eestis ja suur mure on, sest nakatumise oht on körge. Kahju, et Eesti ei teata nakatunutest. Elu on veel ees, milleks riskida!

Seagripp on overkillitud asi.

Tavaline gripp tapab aastas 1% nakatanutest, Seagripi samalaadne näitaja on hetkel 0.1%, mina lähen suusatama levisse ja ei ole mures :D

Paar aastat tagasi sai käidud ja hakkas meeldima, nyyd jaanuari alguses taas sinnapoole minemas.

Plaan minna aastavahetuseks Yllasele, ööbimine ilusas lapikülas Äkäslompolos. Olen käinud ka Slovakkias aga eelmise aasta reis Yllase mäele meeldis rohkem, rajad on paremas seisukorras.

Soome lastega suusatama

Tere!

Plaan kevadel minna perega Soome suusatama. Eelmine aasta Himoses on käinud ja tahaks teises kohas käia. Mis Himoses meeldis, et laste rajad on suuremate rajade kõrval on, et saaks vajadusel lastega kiiresti kokku ja vahetevahel kontrollida et kõik korras on.

Kusimus on milline võiks Himosele alternatiiv Soomes, et kõige väiksematele (laste vanused on 5 ja 8) ja vanematele huvi pakkuks ja mugav oleks?

Minu meelest on Ruka parim koht. Palju erinevate tasemetaga mägesid, korralik afterski ja ilus loodus. Himosega ei anna võrreldagi. Olen seal käinud kaks korda ja pole pettunud. Miinus on kindlasti see et asub suhteliselt kaugel. www.ruka.fi

Lähematest kindlasti Tahko. Samuti rida eri tasemetega radasid. Ühel mäeküljel radasid nii algajatele kui ka edasijõudnutele. Tõsi küll, voore teisel küljel asuvad mõnusad rajad jäävad lastenõlvast kaugemale. Infrastruktuur on ka ok. Majutus nõlvadele üsna lähedal. Külas on ka veekeskus.