Hispaania lubab tänasest riiki nii paberil kui ka EL tunnustatud digitaalsel kujul vaktsineerimistõendiga. Vaktsineerimisest peab olema möödunud 14 päeva ja tõend kehtib 1 aasta. Panin siia info selle tõttu, et Eesti meedia pole seda ikka veel jõudnud üles korjata, kuigi mujal maailmas (näiteks meil Prantsusmaal) on see juba mitu päeva uudistes. Ka viimane uudis Trip.ee-s on veel vana, kust saab lugeda, et vaatamata vaktsineerimisele on vajalik ka PCR-testi tõend. Tänasest siis piisab lõpetatud vaktsineerimisest, millest möödas vähemalt 14 päeva.
Teil Prantsusmaal on see suur uudis, kuna Hispaania on teile lähim, odav kuurort, Barcelona ideealne koht nädalavahetustel pidu panna.
Meil Eestis pole EL covid vaktsineerimise tõendit isegi mitte olemas, seepärast meie jaoks Eestis pole see teab mis tähtis uudis.
Patsiendiportaalist saab vaktsineerimistõendi välja printida. Seda Hispaania ka aktspeteerib.
- passengers with a COVID-19 vaccination certificate stating that they were fully vaccinated with AstraZeneca (Vaxzevria), Janssen, Moderna or Pfizer-BioNTech, Serum Institute of India, Sinopharm or Sinovac at least 14 days before arrival. They must be arriving from a country other than Brazil or South Africa;
Ve1ks, ära tekita segadust.
Tõend ei pea olema digitaalne, alates 07.06 on vajalik üks kolmest:
* Tõend vaktsineerimise kohta (14 päeva)
* Tõend läbipõdemise kohta
* Tõend testimise kohta (PCR või antigeen)
Pluss registreerumine spth.gob.es.
Ninatark, Eesti ei väljasta EL digitõendit, vaid meie oma eesti vaktsiinitõendit.
Siin on nimekiri riikidest kes väljastavad EL kehtivat vaktsiinitõendit, ja täna EL tõendil ruutkoodi suudavad autentida:
Bulgaaria
Tsehhi
Taani
Saksamaa
Kreeka
Horvaatia
Poola
Eestis on EL kehtiv tõend alles arendusel, võib-olla Hispaania aksepteerib juba täna Eestis väljastatud tõendit, kuigi see pole EL tõend, ja meie tõendi ruutkoodi autentida EL-s pole võimalik, aga oleks lahe kui Hispaania meie tänast tõendit aksepteerib.
Põhimõtteliselt ühtlustas Hispaania oma nõuded alates 1. juulist EL-s kehtima hakkavate nõuetega ja enam vaktsineeritutelt/läbipõdenutelt täiendavat testi ei nõua.
Kahju jah, et sellest vallas on meie suurest DiGiRIigiSt saanud suvaline hall täpikene Ida-Euroopas.
Loodame siiski, et lähiajal saame ka sinna nimekirja, aga eeldused on hetkel muret tekitavad.
Ve1ks, Hispaania ei nõuagi digitõendit. Nõuab vacciantion certificate. See võib olla ka paberkandjal. Patsiendiportaalist saab tõendi nii eesti, vene kui ka inglise keeles.
Jah, muidugi võib tõend olla paberkandjal, digitõend tähendab et tõend on PDF kujul arvutis või telefonis, loomulikult võid sa selle PDF-i paberile trükkida.
Eestis täna väljastatud tõend, digi või mitte, sama tõend paberil või telefonis, ükskõik kuidas seda nimetada, ei ole EL vaktsiini tõend. Tähtis on siin tähed EL. Isegi kui seda dokumenti nimetada inglise keelde, ja kasutada "vaccination certificate", on tegu ikka Terviseameti digilugu.ee dokumendiga.
Meil kõigil on digilugu.ee tõend, paraku täna see ei ole EL vaktsineerimise tõend.
See on oluline, mis juhtub kui oled homme hommikul Barcelona lennujaamas, näitad oma värskelt trükitud tõendit, ja piiril selle dokumendi QR ei toimi?
Võimalik et Hispaaniat QR kood ei huvitagi, ja tänane poliitika on "tulge kõik, meil on pappi vaja", paljud riigid ei vaata tõendeid lähedalt. Sama käib PCR tõendi kohta, seda on piiridel võimatu kontrollida, nii et lase Foxit PDF editoril käis ja muuda nime, kuupäevi. Isegi Eesti politsei ei suuda neid tõendeid autendida, mida ka ära kasutati. Oh häda, ühel ilusal päeval olid Tallinna Lennujaamas check in leti ääres Eesti Politsei, kui ka läpakaga relvastatud Synlabi töötaja, Synlab muidugi näeb mis päeval ja kellele nad tõendi väljastasid, esimesel päeval alustati 5 kriminaalasja.
Covid vaktsiini tõend on samuti PDF, QR koodi autentimisega ja kohandamine EL covid vaktsiini passi süsteemiga Eestis praegu alles käib.
See on ju kõvasti viimasel nädalal olnud uudistes, ja just miks Eesti polnud 1. juuniks EL vaktsiini tõendiks valmis.
https://www.err.ee/1608230853/euroopa-liit-kaivitas-koroonatoendi-digilahenduse
Oluline lause:
"Inimesed, kes on endale patsiendiportaalis teinud vaktsineerimise tõendi enne seda, saavad vastavad juhised enda tõendi nõuetega kooskõlla viimise osas."
Ninatark, äkki ma ei saa aru, aga mis vahe on digitõendil ja "vaccination certificate"-l?
"From 7 June 2021, all those passengers from a country/area that has a SARS-CoV-2 coronavirus risk, must present, a certificate or document certifying vaccination against COVID-19 or a negative certificate of a Diagnostic Test of Active Infection or a certificate of Recovery after having passed this disease in order to enter Spain. This can be a EU Digital COVID Certificate, in the case of the EU, or a supporting document of those indicated above, whether the traveller arrives from an EU member state or from a third country. Children under 6 years of age are not required to present these certificates or supporting documents."
Kui sobib kolmandate riikide sert, sobib eeldatavalt ka Eesti oma, kuigi sõnastus on nagu on.
Hispaania ei nõua ELi digitõendit. Kui sul on see olemas (näiteks siis Bulgaariast tulles), siis võid seda kasutada. Kui ei ole sellist asja, siis on vaja dokumenti, mis tõestab vaktsineerimist. Lühidalt on nõuded vajaliku dokumendi kohta siin - https://www.spth.gob.es/info-pcr
Sama süsteem kehtib juba mitu kuud mitmes riigis ja keegi pole piiril veel lolliks läinud, kui näeb Eesti digiloost pärit väljatrükki. Mitme riigi kodanikud liiguvad ringi oluliselt kahtlasemate väljatrükkidega.
Tore, et sis on juba ohtralt arvamusi - neist osad õiged, osad mitte. Tõlgin Prantsusmaa Hispaania saatkonna ametlikust dokumendist, mida siis tegelikult nõutakse. Hispaania aktsepteerib igasugust EL riigis välja antud vaktsineerimistõendit, olgu digitaalne või paberil. Tõend ei pea olema ühildv hiljuti räägitud EL digitõendisüsteemiga. Tõend peab sisaldama vähemalt:
Tõend on vajalik kõigile alates 6. eluaastast. Tõend peab olema originaalne ja koostatud hispaania, inglise, prantsuse või saksa keeles.
Niisiis, Eesti terviseameti väljastatud tõend (kasvõi paberil) on sobiv, kui see on vastavas keeles ja sisaldab eeltoodud andmeid ning on original, mite koopia.
Ärge, palun, siunake väga seda Eesti hilinemist uue EL digitõendisüsteemiga, sest meeskond oli selleks peaaegu valmis, et olla esimeste seas, kuid mõni tehniline pisiasi ei saanud piisavalat kiiresti korda. Aga nad on lubanud, et sel nädalal, ilmselt juba esimesel poolel, saab süsteem ELiga ühildatud. Olen selle valdkonna insener ja tean, et siin ei saa alati 100% kindlusega kõike õigeks ajaks valmis ning see ei tulene alati neist, kes asja teostavad.
Lisan veel, et hiljutise uuendusega on liitunud ametlikult EL digitõendisüsteemiga nii Hispaania kui Leedu. Eesti ilmub sinna ilmselt lähipäevil, kuid Hispaania mõttes pole see oluline.
Lisaks täpsustuseks Veiksile: digitõend ei ole telefonis olev pdf-fail, vaid riigi poolt väljastatud programmis olev ruutkood (QR-kood), näit Eesti "HOIA" äpi analoog Prantsusmaal "AntiCovid" (hägustasin veidi ja muutsin oma nime, nii igaks juhuks:
Tere.
Siin nüüd erinevad tuuled..
Aga lühidalt: homme (8. juuni) saan teise vaktsiinisüsti. 13. juuni on lend Mallorcale.
Kas mul on vaja lisaks teha covid-19 test?
All oleval lingil on kirjas: "With a nuance, and that is that the Government announced in Fitur that citizens of other communities already vaccinated (at least 15 days before the trip, either 1st or 1st dose) will not have to present a negative diagnostic test when entering the Balearic archipelago ."
https://mallorcacaprice.com/en/restrictions-in-mallorca-january-coronavirus/
Viimasest vajalikust süstist peab möödas olema vähemalt 14 päeva.
Seega on test vajalik.
Tähtis muudatus on ka see, et nüüdsest piisab ka antigeeni kiirtestist, aga see tohib olla max 48h vana, mitte 72h, nagu PCR testi puhul.
Antigeeni kiirtestiga saab vastuse poole tunni jooksul ja tõenäolisemalt ei leia ka kõiki viiruse nanoosakesi üles kurgust ja kui ongi (vale) positiivne, siis saab kiiresti uuesti katsetada.