Tai-Kambodža-Malaisia-Tai

Tere!

Piletid veebruar- märts Bangkoki ostetud ning kohapeal oleme 31 päeva. Olen pannud paika esialgse marsuudi ning sooviks targematelt nõu asja teostatavuses. Lähtusin marsuudi koostamisel sellest, et rannapuhkust otseselt me ei otsi ning niisama hotellis või rannas lebotada me ei taha (päevitamine ei ole meie jaoks). Samuti ei ole me erilised peoloomad. Pigem tahame võimalikult palju näha ja ringi käia ja vahepeal ka veidi ujuda. Esialgne plaan oleks viibida mõned päevad Bangkokist ja sealt liikuda bussiga Kambodža poole, seal viibida 3-4 päeva. Plaanis on külastada Angro Wati. Edasi lennukiga Kuala Lumpurisse, linna sees aega ei raiskaks ning hakkaks liikuma Langkawi poole, külastades tee peale jäävaid vaatamisväärsuseid. Langakawi pidi olema väike saar ja seetõttu arvan, et 4 päeva on meie jaoks seal rohkem kui küll. Seejärel liiguks Langkawil laevaga Satuni (Tai) ning sealt liiguks bussiga Krabisse (pidi olema umbes 5 tunnine bussisõit). Hetkel on mõttes lõpetada oma puhkus Krabis ja teha sealt erinevaid väljasõite teistele saartele. Kuid võimalik, et aja olemasolul liiguma ka kuhugile mujale. Ma ise plaaniks selle marsuudi umbes nii, et 2 nädalat kambodža ja malaisia ning 2 nädalat tai. Ehk siis puhkuse lõpp oleks veidi rahulikum, kui algus.

Teine võimalus oleks loobuda Kambodžast ning põrutada Bangkokist Penangi ja sealt Lankawile ning sealt läbi Satuni Krabisse. Sellise marsuudi juures oleks kindlasti vähem sebimist, kuid samas jääks Angro Wat nägemata.

Mis te arvate? Millise marsuudi valiksite? Äkki oskate soovitada mõnda veel paremat varianti? Samuti oleme hetkel arvestanud 1406 eurose eelarvega kohapeal olemiseks kahele. Kas see oleks mõeldav? Muidugi me eeldame, et selle eest saame tagasihoidliku elamise ning ostame süüa kohalikest söögikohtadest.

3 päevaga näeb Angkoris (Angkor Wat on kõigest üks tempel, mille külastuseks kulub pool päeva) päris palju (eriti kui hommikul vara hotellist liikuma asuda). Mina alustasin esimesel päeval kell 05:00 hommikul Angkor Watist. Olin seal 4 tundi ning siis tegin suure ja väikse ringi (kokku ~20 erinevat templit, osad suuremad ja osad maruväiksed - 5min kuni tund+ igas). Tuktuk vennike viskab sind ühe sissepääsu juures üldjuhul maha ning võtab teisest otsast peale. Päeva lõpetasin umbes kell 18:00 ning olin jalutanud oma 20km või rohkem maha. Teisel päeval külastasin Rolus grupi templeid (asuvad Angkorist lõunas - vähe turiste ning hästi säilinud! - mulle väga meeldis). Samal päeval jõuab vabalt ka Tongle Sepi ujuvkülasid külastada kui huvi on.

Phnom Pheni jaoks on 1 täispäev piisav (Kuninga loss, Killing Fields ja s21 muuseom + niisama linnas natuke jalutamist).

Kui juba Kuala Lumpuri lendate, siis soovitan linnas ühe täispäeva ikka olla (mulle isiklikult meeldib KL kordades rohkem kui Bangkok).

Langawi kohta ei oska midagi öelda.

Krabilt teeks ma paar päevatrippi (väiksed saared ümbruses - paar aastat tagasi oli umbes 10euri kogupäev nägu koos kerge lõunaga - 450bahti). Samuti soovitaks päevaks Railey beachile minna (osadel trippidel on paaritunnine külastus juba sees - eriti hea kui rannas lebotada ei viitsi). Phiphile läheks paadiga ning oleks seal 1-2ööd + teeks seal 1-2 trippi, ka veebruaris/märtsis leiab sealt vabalt majutuse 20euriga või nii ööks.

Kas läbi Phuketi või Krabi tagasi bussiga Bangkoki (ma läheks juba läbi Phuketi). 700euri nägu 1kuu jaoks on täiesti piisav (eriti kui pole suitsumees ega tarbi palju alkoholi). Õlle on seal poes kallim kui meil ja baarides suht sama hinnaga. Kohalikust riisiviskist võib muidugi end odavalt idioodiks juua kui vähegi soovi.

Kui pole suurt huvi rannas lebotada, siis Langkawil piisab paarist päevast. Ühe päevaga jõuab saaretiiru rendiautoga teha sh. köisraudteega sõita. Rand on muiugi ilus ja vesi mõnusalt soe. Majutuseks soovitan odavat AB Motel-i, mis asus otse rannal. Lähetuses oli mõnus iseteenindusega odav söögikoht, kus olid fantastilised pannkoogid. Söögikoha nimi oli kuidagi tomatiga seotud, täpselt ei mäleta. Ise olin kohapeal 3 päeva ja rohkem polnud seal midagi peale puhkamise teha. KL-st tegime aga huvitava väljasõidu rongiga mere äärde ja sealt raketa-taolise asjaga krabisaarele Pulau Ketam, kus on terve hiinlaste küla vaiadele ehitatud. Tegelevad seal krabipüügiga ja kogu saare ümbrus kihas pisikestest krabidest. Kohakikus söögikohas pakuti ka maitsvaid grillitud hiidkrevette. KL-s kulub paar päeva lahedalt linna vaatamiseks ja Langkawile oleks mõistlik hoopis lennata AirAsiaga. Pilet suht odav ja lennukid pea iga tunni tagant. Ise mööda maismaad bussidega ei rännanud, kuna tundus kohutavalt aeganõudev, aga kindlasti näeb rohkem kohalikku elu.

Julgustav on kuulda, et see marsuut on läbitav ning ka eelarvest peaks piisama :) Anxuuu kas see krabisaare külastus oli võetud ekskursioonina või läksite sinna omal käel?

Marsruut on kindlalt läbitav, kuid 31 päeva kohta jääb veidi lahjaks.Krabi kandis on küllalt eksootilisi saari, nii et Langkawi ja teised Malaisia saared tunduvad kordamisena.Võtaksin hoopis Malaisia tervikuna välja programmist ja keskenduksin Taile ja Angkor Vatile. Tai võimalik marsruut oleks Bangkok (linnas peatemplid,kuningapalee, väljasõit Damnoen Saduaki ujuvatele turgudele ja Rosen Garden- eksootiline kommete etendus), edasi põhja poole rongiga Ayutthaya, Chiang Mai, (kareni pikkkael naised, 2-3 päevased retked looduses parve ja elevandisõiduga),Chiang Rai ja Kuldne kolmnurk (oopiumimuuseum, Kuninglik residents ja aed Doi Tungis)Ööbussiga sõit Nakhon Ratchashimasse, sealt Khao Yai rahvuspargis lindude, loomade vaatlus. Edasi on mitu võimalust- kas sõita Ko Changi saarele ja sealt mõnest turismifirmast tellida Angkor Vati tuur,arvatavasti saab sama tellida ka Bangkokist Khao San Rd tänava turismifirmadest või võtta tuur ette omal käel.Järgneks lõpus Bangkokist sõit Krabile, et nautida sealset loodust ja saari.Kõik see peaks olema tehtav 1200 euro ringis.Kahjuks on see vaid ühe mehe arvamus ja eelistused, mis ei tarvitse kattuda küsijate huvidega.

Angkori külastamiseks pole tuuri kindlasti mõtet võtta. Igast Siem Riepe hotellist leiad tuktukmehikese kes on ~15usd eest nõus kogupäev vedama teid mööda templeid. Tuuriga oled nagu kana kes jookseb giidi järgi - Tuktukiga templeid külastades oled sina see kes otsustab kaua mingis templis oled. Ära tee viga, et oled seal 1 päeva ning külastad ainult Angkor Wati ja Bayorni templeid (nagu osad kellega kohtusin tegid). Angkori ala koosneb väga paljudest templitest, millest igaüks on vähem või rohkem omamoodi ning väärib külastust (lihtsalt Angkor Wat on neist paljudest templitest kuulsaim).

Olles ise nii Ayutthayas kui ka Angkoris käinud, siis niiväikese ajaga mõlemat ei soovita (v.a. juhul kui muidugi suur arhidektuurihuviline pole).

Siem Reapest 20min sõidu kaugusel olevad Roulous grupi templid (piirkonna vanimad) - http://chrisdonovan.smugmug.com/Travel/Roulous-Temples-Cambodia/20165205_GTKdHr#!i=1592565482&k=NCSgZcX - Turiste on kümnetes kordades vähem kui Angkori templite ümbruses.

Tere!

Kui Kambodzasse minna siis soovitaksin minna ka Shinoukvellei, kus asub väga kaunis rand. Keskuse pool olev osa on tavaline ülerahvastatud rand. Samas, kui sõita päris ranna tagumisse osasse välja, tuk-tukiga umbes 5 kilomeetrit, siis satud palmidega lumivalge liivaga peaaegu inimtühja randa. Seal on üsna hiljuti rajatud mõned bungalod. Osad neist täiesti ranns ja nendes pole midagi peale magamisaseme ning moskiitovõrgu. Jalgade loputamiseks on ukse ees kauss veega. See oli päris eksootiline ja imeilus. Kui sealt plaanis ööbussiga Siem Riepi sõita, siis tasuks kohad kärmelt vähemalt eelmisel hommikul broneerida, sest meie tahtsime eelmise päeva õhtul pileteid osta ja kohad olid juba välja müüdud. Sõitsime siis päevase bussiga ja tegelikult ei kahetse - kohalike elamine suuresti just teede äärde koondunud ning seega saime bussi aknast hea ekskursiooni. Siem Riepis soovitaks kindlasti öömaja täiesti keskuses. Hinnad väga soodsad aga kuna buss peatus äärelinnas siis sõitsime linna tuk-tukiga ja juht üritas meid linnaäärsetesse hotellidesse toppida. Angkoris käisime ühe päeva ja õhtul sõitsime sinna päikeseloojangut vaatama. Shinoukvillei sõitsime läbi väikese linna nimega Kampot. Seal olime õhtul ühes toredas kalarestoranis - terve rida otse rannas asuvaid kalarestosid. Grillitakse värskelt püütud kõikvõimalikke mereelukaid. Pidi maailmas päris tuntud olema. Me väga täpseid plaane minnes ei teinud ja lähtusime teel kohatud inimeste soovitustest. Oli tore aga marsruut lähtus sellest, et tulime Vietnamist ja pidime pärast sinna tagasi saama. Selles mõttes ei oska arvata, kui hästi Teie seda saate arvestada. Hiljem juhtus meiega taksosse üks Prantsusmaalt pärit seljakotirändurist härra, kes pidi juba aastaid Kambodzat läbides sama trajektoori harrastama. Kampotis pidi ka mingi huvitav mägimatka võimalus olema aga meie sinna ei jõudnud. Kui rohkem huvi, siis mul facebookies mõned pildid.

Mulle isiklikult Shinoukville ei meeldinud. Kogu külake (vähemalt Eesti Hotelli ümbrus) oli täis litse ja joomakohti. Samas käisin Shinoukvillest paadiga ühel saarel ning ööbisin seal 3 ööd (Koh Ru saar). 2010 oli edasitagasi transa 10USD ning saare ainukeses majutuses oli Hostelitoas öö 3USD ja kämpas 10USD. Kokku oli saarel umbes 20turisti ja 0 rämpsumüüjat/litsi. Majutuskohas oli ka baar ja söögikoht normaalse hinnaga (praad ~3-4usd, õlle 1usd, ämber kärakat 3-6usd - oleb mis kärakas). Majutuskoha juures oli 1km puhast liivaranda ning igale rannas olijale oli oma 100m vaba ruumi tavaliselt :). Hosteli voodid ja söögi-joogikoht oli ühes otsas ning kämpad olid umbes 20-50m vahedega mööda randa - MÕNUS.

http://koh-ru.com/

How to get here… etc

General info and FAQ’s about the gorgeous Koh Ru, Cambodia.

Bookings are made at our booking office: Ocean Walk Inn, in Sihanoukville or by via CONTACT page
Private beach front bungalows are priced at $15 – $20 per night for 2 – 4 people
Dorm beds are priced at $3 per night
Return boat tickets cost $10 (boat leaves from Serendipity beach pier at 1 P.M and returns the next day at 10 A.M)
Boat trip takes 45 mins – 1 hour (dependent on sea conditions)

Langawil olime meie paari aasta eest 5 päeva, ja sellest oli rohkem kui küllalt. Külastasime seal veel Ocean Parki lisaks köisraudteele ja käisime paadimatkal kotkaid vaatamas, mida soovitaks kindlasti. Nii lähedalt kotkaid ei ole ma kunagi näinud kui seal. Siem Reapis lisaks templitele soovitaks käia ka kalurikülas, see oli hästi tore elamus meie jaoks. Isiklikult veedaksin selle aja Kambodzas ja Tai ning Malaisia jätaks järgmisteks kordadeks. See reis on läbitav väga hästi, mida planeerite, kuid ka minu arust läheb natuke kiireks teil. Meie reisid on tavaliselt umbes sama pikad ja näiteks eelmisel aastal olime nädala Malaisias sellest ja ülejäänud aja trippisime Kambodzas ringi - kui veel Tai oleks ka plaanides olnud, oleks läinud väga kiireks mu arust. Satunist bussiga Krabisse võttis minu mäletamist mööda 8 tundi aega - igatahes oli see ääretult pikk loksumine meie jaoks :) ALternatiiv sellele oleks paadiga vahepeatustega jõuda Satunist Krabisse - seal vahepeal on mitmeid ilusadi saari. Meie läbisime selle teekonna läbi saarte suunal Krabi-Langawi paar aastat tagasi, tagasi aga loksusime bussiga.

Shinoukvillei keskus ja keskusse jääv rannaala mulle ka ei meeldinud. Ilus valge liivarand küll aga jube ülerahvastatud. Samas 5 km eemal - täiesti uskumatult erinev keskkond. Inimtühi lumivalge liiva ja palmidega rand. Super.

See 5km eemalolev liivarand Sihanoukvilles peale saartel käimist mulle küll mingit muljet ei jätnud. Lihtsalt ei olnud nii ülerahvastatud, aga midagi erilist ka mu arust mitte.

Samuti plaan minna Bangkoki dets-jaan. Seega oleks täitsa käpp :)

Ma ise ka kardan veidi, et äkki läheb kiireks aga samas olen arvestanud ka sellega, et kõike nagunii ei näe. Eriti ei tahaks seda Malaisia osa ära ka jätta, sest oleme seal ligidal ja tõenäoliselt päris sinna kanti me lähiaastatel ei satu. Samuti tahan väga ka Langakawit külastada. Äkki leidub siin kedagi kes on taolise marsuudi läbinud ning oskab anda nõu millised vaatamisväärsused võtta ning millised jätta?

Mina jätaksin ära Bangkoki, liiguks sealt edasi nii kiirelt kui võimalik. Lisaks templitele külastaks ka kaluriküla Siem Reapis, mida eelpool maninisn, arvestaks SIem Reapile 4-5 päeva. See on minu arust selline mõnus ja tshill koht, kus lihtsalt tore olla. Mõne päeva jätaksin ka Kuala Lumpurisse. Seal on teha piisavalt. Langkawil: Kotkaid vaataks, me võtsime mingi päevase paaditripi, mis sisaldas ühtlasi kotkaste vaatlust, see oli mõnus päev. Arvan, et Langawil oleks 3-4 päevast küllalt. Satunist oli tohutu pikk ja väsitav bussisõit Krabisse, sellele tegelt on päris hea alternatiiv, arvestades, et tahate saari ka näha - Satunist on õvimalik saada Koh Lipele ferryga ja sealt võimalike vahepeatustega suht inimtühjadel saartel juba Krabisse. Meie veetisme mõned päevad ka Koh Lantal ja seal meile meeldis rohkem kui Krabis, turiste on seal samuti vähem (oleneb muidugi kohast ka). Ma ei ole teinud läbi just sinu poolt läbitavat marsruuti, aga olen mitmed aastad järjest just Kagu-Aasias seigelnud.

Neid kolme riiki selle rahaga ja nii paljude kohtade külastamise sooviga läbi käia on Ella123`l ikka suht keeruline. Minu arvates tuleks ka Malaisia kui nendest kõige kallim riik välja jätta. Näiteks kui Kambodzas saab toa kahele juba 5$ eest, siis Malaisias tuleb toa eest välja käia kuskil 20€ min. Kambodzas on söögid veidi kallimad kui Tais, aga ööbimised odavamad. Malaisias on ka söögid neist riikidest kõige kallimad. Saartele sõidud maksavad ka omajagu ja teie marsruudil on igasuguseid aega ja raha nõudvaid sõite liiga palju planeeritud. Lisaks Bangkokis olge ikka tagasisõidul kui on selgunud palju teil aega üle jääb.

Mina samuti jätaks Bangkoki viimaseks peatuspaigaks. Bangkoki lennujaamast saab otse Kambodzasse-Siam Reppi ja sealt siis kohapeal võtta tuk-tuki vend ja teha ringreis Angor Wati templitesse. Kindlasti vältige kohalikke giide,kes teile pakuvad oma teenust,piisab ainult tuk-tuki mehest. Soovitaks kindlasti võtta veel jõe tuur,kus elavad kohalikud kalurid, see on juba ise väga elamuslik reis paadiga. Sealt otse Kuala Lumpurisse, sest Shinoukville on vägagi suur turistikas ja kuna kavatsete Lankawi saarele minna, siis seal on rannad tunduvalt ilusamad jah kindlasti elu Malaisias on kallim aga ka mitte ka nii väga, väljaarvatud Borneo saar

Julgeks viimasele vastu vaielda, Malaisias on elu ikka oluliselt kallim kui näiteks Kambodzas. Piiratud ajaressursiga võtaks pigem auto kui tuktuki, näeks rohkem templeid, ning saaks käia ka kaugemates templites. Templipäevad on üpris rasked ja hea on ennast vahepeal autos jahutada.

Reisil käidud ning jäin väga rahule. Käisin kolmes riigis nii nagu alguses planeerisin (Kambodža, Malaisia, Tai). Kambodžas olin 7 päeva, Malaisias 8 päeva ning Tais ülejäänud aja. Kõikides kohtades kus tahtsin käia sai käidud ning oli aega ka puhkamiseks. Näiteks Angkor Wati templite jaoks oli üks päeva meie jaoks täiesti piisav ning nägime ära kõik põhilised templid. Oma reisikogemuste põhjal lükkan ümber paljude väited, et Malaisia on kõige kallim riik ning Kambodža neist kõige odavam. Meil läks oma reisi jooksul kõige vähem raha just Malaisias. Hotellid oli 8-15 eurot (8 eurot öö Cameron Higlandsis (ühiskasutatav vannituba) ning Kuala Lumpur 15 eurot öö (oma vannituba). Toit oli Malaisias odav, näiteks sõime Petronas Twin Towersi all asuvas kaubanduskeskuses 2 eurost praadi. Kambodža meie jaoks odav ei olnud, tuk-tuki vennad ei olnud nõus isegi 2-3 dollari eest tegema väikeseid sõite (5-10 minutilisi sõite). Piletihinnad olid ka suhteliselt kallid, näiteks kaluriküla pilet hind oli 20 dollarit /nägu + 15 dollarit tuk-tuki vennale, et ta sind sinna viiks ja sind ootaks. Kuna Kambodžas kasutatakse toitude valmistamisel mingit maitseainet mida ma ei kannatanud olin sunnitud sööma euroopalikku sööki ning see oli võrreldes teiste riikidega mida külastasin isegi kallim. Eelarve läks mõnisada eurot üle algselt plaanitust ning saime hakkama 1800 euroga, seal sees siis tai viisad, väike shoppamine ning ka hotellid. Oleksime saanud hakkama kindlasti ka tunduvalt vähemaga aga me võtsime oma reisi jooksul väga palju erinevaid ekskursioone ning nende peale läks raha. Samuti shoppasime ning käisime Siam Niramidi showl Tais. Ühesõnaga jäime väga rahule ning meie jaoks oli see pidev liikumine just see mis meile meeldis.