Teemaksud Itaalias.

Tere, küsimus on selline, et kuna juuli kuus on plaan minna autoga Itaaliasse, et kas need teemaksud on tõesti nii ulmelised nagu oleme kuulnud, et edasi tagasi läbi Itaalia läheb üle 400 euro?
Vaatasin ka leheküljelt viamichelin.com ja kuna seal näitab ühe otsa hinda alla 100 euro, siis ei tea kas uskuda, et see on tõesti nii palju odavam, või annab see leht valed hinnad.
Palju on umbes 800 km hind?
Ja kas Itaalias mingisugust piletit ei saa osta nagu on vinjettid, mitme päeva omad, või peab ikka igakord maksma teemaksu?
Tänan ette igasuguse abi eest. :)

Laias laastus arvesta 1€ = 10km.
Maksad tasulisele kiirteele sisse- või väljasõidul.

Viamichelin annab minu mäletamise järgi Itaalia kohta täiesti õiged andmed. Eelpool pakuti 1 eur = 10 km, aga teed ei ole ühesuguse hinnaga ja see suhe tundub max olevat. Mereääred st turismipiirkonnad tunduvad olema kallimad ja keskmaa odavam. Kuna kiirteele sõites võtad automaadist pileti ja tasud väljumisel, siis sageli on võimalik erinevaid variante mööda sõita. Näiteks Milanos lähed kiirteele ja soovid sõita Firenzesse, siis on tegelikult 3 valikut. Tavaliselt sõidetakse kõige kiiremat pidi, aga võib ka üle 100km ringiga minna, aga väljudes maksad ikka ühtemoodi.
Need hinnad ei ole "kosmilised" võrreldes kohale jõudmise kiirusega, võidetud aja ja kütusekuluga. Kõige rohkem kasutan ma isiklikult kiirteed ca 350 km läbimiseks, ajaliselt sõidan seda teed alati alla kolme tunni ja viimati maksin 22 euri.

Nt Anconasse nö kesk-Itaalia sõit läks maksma 2013.a. ~ 120.- €. S.h tšehhi - austria vinjetid.

Teemaksud on tõesti erinevad, sõltuvad nii maanteest kui ka autoklassist. Meil läks A-klassi masinaga (Fiat 500, VW Up jms) Firenze kandist Milanosse mööda A1 kiirteed sõites ca 24 €. Eesolev suurem auto maksis tookord ligi 40 € (läbitud vahemaad muidugi ei tea)
Mõned korrad maksime ca 100 km eest 3-5 €, väiksemaid summasid ka väiksemate vahemaade eest väiksematel stradadel. Kokku läks 1200 km läbisõidu peale ca 40€ maksudeks. Palju sai sõita ka mittemaksulistel teedel.
Vahel küsiti kohe raha peale sõites, enamasti pidid peale sõites automaadist nn pileti võtma ja maha sõites seda tagastades maksma.

Muidugi võid kuskil Telepassi väravatest läbisõiduks mingi märgi osta, ei ole vaja kassades sebida, TP väravaid läbides registreerib sõidud ning maksad pärast, kas neil soodustusi ka on, ei oska öelda, mugavam kõrvalt vaadates tundus kindlasti.

Telepass'i mitteresident osta ei saa, samuti, nagu Telepéage'i Prantsusmaal. Pead omama kohalikku aadressi ja pangakontont.
Pmst on 1 € per 10 km suht õige keskmiselt. Sõltub regioonist. ViaMichelin'i ma väga ei usalda, kuigi Itaalia pole oma kiirteemakse oluliselt tõstnud juba mitu aastat, erinevalt Prantsusmaalt.
Ntx juhtumisi sõitsin täna marsruudil Ventimiglia - Tarvisio. Teemaks 76 € (ViaMichelin'i väitel 64,40) ja distants 740 km.

Faktilise vahemärkusena - Prantsuse Telepéage'i saavad kasutada ka mitteresidendid.

Ise kasutan seda juba kolm aastat, ehkki olen Belgia resident. Juhuslikele sõitjatele sobib enim nende nn Formule Balade abonoment, http://www.telepeagepourtous.fr/fr/particulier/toutes_nos_offres/formule_balade, mille puhul tuleb kuumaksu 1.70€ tasuda vaid nende kalendrikuude eest mil registraatorit reaalset kasutan. Nt kui kasutan seda vaid augustis korra Vahemere äärde ja tagasi sõiduks, siis maksan terve aasta jooksul vaid 1.70€. Kuu lõpus tuleb e-mailile arve koos läbitud vahemaadega ning raha võetakse otsekorraldusega Belgia arvelt maha.

Taotlemisel kasutasin muidu Belgia autoklubi sooduspakkumist, kus pakuti registraatorit ilma registreerimis- ning saatmiskuludeta, ent samas oleks seda võimalik olnud teha ka otse nende veebilehelt tellides.

Tellimist tehes avaneb riikide nimekiri kuhu registraatorit saata saab ja Eesti on ka seal kenasti sees. Ainuke erinevus Prantsusmaalt või mujalt tellimisel on saatmiskulu, ent ka see hinnavahe ei ole väga suur, Prantsusmaale tellides on saatmiskulu 4€, Eestisse aga 10€. Sellele lisandub veel tavaliselt registreerimistasu 11€, aga näiteks praegu on samal ülalviidatud veebilehel kampaania kus registreerimistasu ei nõuta ja registraatori saab üksnes saatmiskuluga kätte. Üksikasjalikuma hinnakirja leiab siit: http://www.telepeagepourtous.fr/fr/particulier/toutes_nos_offres/grille_tarifaire.pdf?FileID=documents%2520aprr%2fgrille_tarifaire.pdf.

Enda kogemus sellega on mul väga hea ning kui aastas kasvõi paar korda läbi Prantsusmaa pikemaid otsi sõita, siis tasub see kulutus end kindlasti ära, kuna võib säästa Prantsusmaad tipphooajal põhjast lõunasse edasi-tagasi läbides isegi tunni või enam ooteaega. Uuemates tollipunktides ei pea registreetoriga sõites isegi peatuma, piisab vaid tollitsooni 50 km/h kiirusega läbimisest ja värav avaneb su ees ise.

Ups...ju siis evisin vananenud infot. Pole paaril viimasel aastal asja uurinud, aga mõned aastad tagasi pidi olema Prantsusmaa aadress ja pangakonto sealses pangas.
Kindlasti väga mugav vidin. Olen sõbra oma teinekord kasutanud, kui vaja aega kokku hoida.