trip-krainetrip-ukraine-dark
Üksi Iraani

Olen naine, 22, ja mõlgutan mõtteid üksi Iraani reisimisest, kui kellelgi on mingeid kasulikke näpunäited/kogemusi, kuulaksin neid hea meelega. Äkki keegi oskab umbkaudu öelda, mis võiks olla minimaalne rahasumma, mis sinna kaasa võtta(majutus, toit, piletid) umbes 2 nädalaks, ilmselt oleks enamus ajast Teheranis. Aitäh!

Mina kulutasin kuu ajaga ~ 6000kr. kuid hinnad olid siis paar aastat tagasi juba väheke kasvamas. Teheranis viibisin ainult paar päeva kuna erilist lähis-ida tunnetust seal ei tekkinud. Pigem külasta võimaulse korral lõuna regiooni ja Mashhadi (öösel Imam Reza hauda). Ühest linnast teise saad läbi Teherani igale poole öiste rongidega - odav ja mugav. Iraan on siiamaani üks huvitavamaid riike minu jaoks...

Kuna plaanid minna? Kas sa lendaksid otse Iraani?

minu teada sinna alla 30 aastaseid naisi üksi ei lasta. Minul läks muide kuu aega kestev reis läbi Aserbaidžaani Iraani ja tagasi Türgi kaudu koos lennupiletite ja kõige muuga kokku 7500 kr maksma :)

Pean veel 8 aastat ootama??Loodan, et see on valeinformatsioon, muidu mul oli plaanis minna Riiast Istanbuli ja sealt Teherani, mis peaks edasi-tagasi kuskil 14 000 olema(ainult lennud), ning mõte oli, et kas selle aasta lõpus või järgmise esimesel poolel, kõik oleneb mu rahalistest seisudest.

Sabi,ehk räägid lähemalt, kuidas sul nii odavalt õnnestus?Oli see ammu?

Tegin ise ka endale taoliseid plaane ning leidsin, et suht hea hinnaga saab Riiast Jerevani või Bakuusse. Nende puhul on paha vist see, et viisad lähevad omajagu maksma, kuna tuleb soetada mitmekordse sisenemisega viisa. Paraku jäi sel aastal mul Iraani-plaan ära, aga järgmine aasta on see jälle kavas ellu kutsuda ja siis vaatan just seda vennasvabariikide varianti.

Oi nii kallilt? Ma ise uurin ka hindu, küll oktoobri kuu kohta: lennukiga Riiast Bakuusse edasi-tagasi alates 3300 kr (Airbaltic). Bakuust Teherani rongi, bussiga või lennukiga edasi-tagasi 2200 kr (Azerbaijan Airlines, seda hinda koduleht ei näidanud, helistasin). Azerbaijan Airlines pakkus veel varianti Kiiev-Bakuu-Teheran ~2900 kr.

http://azal.az/en/index.php

IranAiriga saab vist ka otse Stockholmist Teherani ja pakutav edasi-tagasi hind oleks 8245 kr. http://www.iranair.se/english/About.php http://www.iranair.com/DesktopDefault.aspx

Lendasin kaks aastat tagasi Tallinnast läbi Stockholmi Istanbuli (ca 1800 EEK), sealt läksin rongiga Teherani (80 USD). Tagasitee kulges Tabrizist Iraani-Armeenia piirile, sealt autode ja marsadega Jerevani, lennukiga Moskvasse (120 USD) ja Tallinna rongiga (800 EEK) koju. Järgmine kord Iraani minnes tahan kindlasti proovida Bakuu varianti, tundub huvitav. Armeenia kaudu minnes/tulles võib kasutada Jerevan-Teheran bussiliini, pileti hind peaks olema 60 USD kandis. Armeenia transiitviisa kolmeks päevaks (saab piirilt, 30 USD).Teekond Iraani piirini väärib paari peatust kindlasti, mitte pidevat uhamist, aga vajadusel on see teekond muidugi päevaga läbitav. Istanbul-Teheran rongi soovitan soojalt, kahe ja poole päeva pikkune sõit meeldis mulle väga, akna taga veerevad maastik ja külaelu nagu filmis, huvitav seltskond, kordagi ei läinud igavaks. Kuu aja pikkuse reisi kogukulud olid ca 15 000 krooni, sh priske shopping. Kuuldavasti on hinnad vahepeal Iraanis tublisti tõusnud, aga sellest hoolimata on see eestlase jaoks ikka väga odav maa. Teheran pealinnana on muidugi teistest linnadest kallim.

Minul olid lennupiletid suunal Riia-Bakuu (1000 kr), Teheran-Istanbul (3500 kr), Istanbul-Riia (1400 kr), kokku 5900 kr. Kohalikkudel siseliinidel kulgemine busside-rongidega maksis nii vähe, et ei vääri mainimistki (a la öine rong Baku-Astara 25 kr, öine rong Esfahan-Teheran 43 kr jne). Riia-Bakuu liinil tuleb oodata neid 4-päevaseid airBalticu sooduskampaaniaid, kuigi sel aastal ma vaatasin, et hind on natuke tõusnud; vist oli pilet ise 800 pluss koos maksudega üle 1000-de. Ise käisin eelmine aasta okt lõpp ja nov algus, siis pilet oli 600 millegiga, koos maksudega 1000. See Istanbul-Riia pilet maksis iseenesest 900 kr (täiesti müstika!!). Teheran-Istanbul pileti ostsin Teheranist kohalikust reisibüroost päev enne väljalendu ehk siis läks kiireks ja ei leidnud sobivat soodsat pakkumist, et jõuaks oma Istanbul-Riia lennule õigeks ajaks. Oleks Riia lennuk 2 h hiljem välja lennanud oleks saanud võtta pileti kohalikule odavlennule (pilet 1000 kr umbes) aga paraku läks nii. See on kui viimasele minutile asjajamised jätta ;) Eelmine aasta oli veel see hea et kuna me polnud Schengenis, oli Aseri viisa 50 USD-d, peale Schengenit on see 60 EURi või 90 USD-d ehk siis tunduvalt kallim. Ja kes rääkis siin eespool mitmekordse sisenemisega viisast, mina plaanisin reisi just selle mõttega et ei käiks ühes riigis kaks korda ning pigem teeks väikese tiiru ja vaataks teisi riike ka. Oleks rohkem aega olnud oleks just teinud selle oma kolmepäevase rongisõidu Teheran-Istanbul millest ka punks kirjutas aga kuna aega polnud siis seekord sedapidi.

Võimalik plaan lähiajal liikuda maad mööda Türgi kaudu Iraan-Pakistan-India. Tõenäoliselt algusega Ukrainast, juhul kui Simferoopolist saab laevaga Istanbuli. Ukrainasse häälega või bussiga,ise olen ka naine,üle 30, reisikaaslast hetkel pole, kui kellelgi lähiajal midagi sarnast plaanis andke teada. Minu põhiline idee- võimalikult odavalt. Ausalt öeldes reisi esimene pool läbi Euroopa on suurem peavalu, kui alates Istanbulist edasi. Ja eeldatavasti saab kõik vajalikud viisad Istanbulis teha. Küsitav on järgmiseks aastaks edasi lükata, olen seda juba mitu korda teinud, aga kui vaadata mis maailmas toimub, siis kas saab ikka järgmisele aastale loota?

Millise valemiga? Ma arvan, et pidasid silmas ikka mõnda mereäärset linna?

Eksisin jah selle Simferoopoliga, aga plaanid nagunii muutusid, kuna selgus, et Riiast saab Istanbuli praegu üsna odavalt, alates 38 ja 46 LVL. Siis pole mõtet hakata asja keeruliseks ajama, Ukrainasse võib teinekord eraldi minna. Tegelikult tahaks reisikaaslast Istanbul-Iraan-Pakistan, kuigi tavaliselt olen üksi reisija, tunnen, et üksi mineku algatamiseks jääb seekord powerit puudu ja võib juhtuda, et lähen muidu kergema vastupanu teed ja otselennuga Indiasse. Aga sellest oleks tegelikult kahju, sest Iraan on väärt nägemist. Äkki leidub keegi kes tahab kampa lüüa? . . . Trip.ee lisas suured algustähed ja palub postitajal seda tulevikus endal teha!

  1. okt pilet Delhisse ostetud, kaaslane puudub! Sihtkoht Nepaal ja Omaan!

Kas IranAir Stockholm-Teheran regulaarliin pole piisavalt eksootiline paadunud reisihuntidele või :)

rekkaga läbi Bulgaaria ja Türgi Iraani sõitu.Mulle tuli nimelt töö juurest selline pakkumine,et saaksin kaubaveo marsruudi Iraani ja tagasi.Sõidu aeg on veel täpsustamisel,kuid see võib toimuda lähema kuu jooksul.Võtaksin kaasa naisterahva,kellega oleks lõbus see pikk reis ette võtta.Teateid saab mulle saata too.moos@mail.ee

Omal käel Iraani

Pähe on tekkinud mõte ja südamesse soov külastada Iraani. Omajagu juba ringi reisitud, aga Lähis-Idasse jõudnud veel pole. Vaadates reisifirmasid, kes sinna ringreise teevad (Germalo, Tensi), on hind päris krõbe. Lugedes siit erinevaid reisikirjeldusi, tundub, et täiesti võimalik ka omal käel ära käia. Vaatasin, et ise oleks võimalik Istanbulist lennates saada päris norm. hinnaga lennupiletid. Kuidas aga edasi? Kas keegi oskab soovitada, kuidas oleks mõistlik kulgeda, et näeks ära Shiraz´i-Yazd´i- ja Isfahan´i (ja kuhu võiks veel kindlasti minna, maa ju nii suur, et tuleb mingi valik teha), samuti ööbimisvõimalused. Kõik soovitused ja nõuanded teretulnud. Tänan.

Meie reisikiri 2009.aastast on siin tripis. Tundus olevat küllaldaselt turvaline ja huvitav. Shirazi, Yazdi, Esfahani ja Teherani vahel toimib tavaline bussiliiklus, ööbimisvõimalusi on küllaldaselt, meie midagi broneerima ei hakanud.Ka on linnades taksoga liiklemine odav, samas liikusime linnades ka liinibussidega.Võibolla kõige rohkem häiris, et söögikohti oli hõredalt, selle eest igatsorti burgeribaare nii paremal kui ka vasemal. Kui oled õrnemast soost ja kavatsed üksinda teele asuda, siis seda siiski ei soovita. Meie teekonnal jäid välja tõsised usulinnad Qom ja Mashhad ning loodes Tabriz. Kas neid tasub külastada, otsustage ise.Kindlasti tuleb arvestada kohaliku riietus ja käitumistavadega.

Kui plaanid lennata Turkish Airline'iga ja Teherani ei taha minna, siis võidki lennata näiteks alguses Isfahani ja pärast Shirazist tagasi. Siis jääb tühja sõitu linnade vahel üsna vähe. Aga kõigepealt pead ikkagi paika panema, et mida sa näha tahad/jõuad selle ajaga. Pikki otsi läbi tühja kõrbe soovitan sõita pigem öiste rongidega. Kui oled üksi reisiv naine, siis seda enam. Sind pannakse alati ainult naistega samasse kupeesse ja see tähendab seda, et sihtpunkti jõudes on sul suure tõenäosusega olemas tasuta öömaja mõne kupeekaaslase kodus jne. Iraani külalislahkus on müstiline ja marsruuti koostades pead arvestama sellega, et küllakutseid tuleb pidevalt ja vähemalt mõned neist tasub ka vastu võtta, sest muidu jääb oluline osa Iraani elamusest saamata. Restoranide kohta ka. Kui väiksemad linnad välja jätta (~alla 300 000 el), siis lisaks kiirsöögile ja kebabile on veel piisavalt kohti, kus põnevamaid sööke saab. Ainult sildid on enamasti farsi keeles ja kui keelt ei oska, siis pead kohalike abi kasutama. Isfahanis, Shirazis, Yazdis, Mashadis jm, loomulikult ka Teheranis on päris palju häid restorane, aga enamikke neid loomulikult kusagilt raamatutest ei leia. Lisaks muutuvad ka seal pidevalt populaarsed ja tuntud paigad ning kaks aastat vana info juhatab tõenäoliselt mõnda praeguseks hetkeks allakäigu teel olevasse restorani. Uuri kohalike veidi rikkamate keskealiste või vanemate inimeste käest ja võid väga häid kohti leida. Noored juhatavad pigem hetke kõige populaarsematesse burgeri või pitsa paikadesse, aga need tasuvad ka külastamist. Ja piirkonnas, kus on odavam majutus, on tavaliselt ka lihtsamad ja odavamad söögikohad. Kui tahad vaheldust, siis seal ööbides mine õhtul mõnda linna kallimasse elupiirkonda ja leiad hoopis muud toidud. Hinnad on viimase paari aastaga kõvasti tõusnud, aga samas on ka riaali musta turu kurss kõvasti langenud ja seega eurodesse arvestades on ka kallid söögikohad meie jaoks jätkuvalt üsna hea hinnaga.