Koroonapiirangud: Reisimine Inglismaale

Tere

Kas kellelgi on kogemust praeguste piirangutega Inglismaale reisimisest? Otsest keeldu ma nagu kusagil ei näe ja riiki peaks saama. Aga nüüd  11.03 tulid nad välja karantiinist väljumise kavaga ning seal on mainitud 14 päeva reeglit - riiki siseneja peab püsima kodus 14 päeva. See ei ole veel kehtestatud, aga olen aru saanud, et plaan on seda võimalikult kiiresti teha.

Ise sooviks reisida mai lõpus 5ks päevaks pere juurde, aga tahaks aru saada kui vaba on seal liikumine, kas keegi reaalselt küsib lennujaamas aadressi, kus ma viibida kavatsen ja ehk on kellelgi paremat infot ka 14päeva reegli kohta - kui ma viibingi ühes kohas 5 päeva, kas on võimalik varem tagasi reisida ja Eestis karantiinis olla? 

Sooviks reisijate kogemusi kuulda, ehk oleks abiks :)

Kuna karantiini veel kehtestatud pole, siis ei ole kellelgi ka kogemusi jagada.

Kuupäeva pole välja käidud, aga arvatakse et mai lõpust hakkab kehtima. Hetkel on teatatud, et karantiin ei kehti Iirimaalt ja Prantsusmaalt saabujatele, pole välistatud et neid erandeid lisatakse veelgi.

Korralduslikust poolest on teada, et iga saabuja peab andma aadressi, kus ta kaks nädalat karantiinis veedab. Kas ja kuidas seda kontrollima hakatakse, pole teada.

Need, kellel pole aadressi, viiakse kuskile riiklikult organiseeritud kohta. Sellest ma järeldan, et enne kahte nädalat ikkagi minema ei lasta.

Ilmselt mõtlesid küll 11.05, aga see reegel muutub ilmselt üsna varsti.  

Oleneb, milliseid tulemusi näeme 15. maist Balti riikide riigipiiride avamisest tulenevatest tagajärgedest. Ma olen uhke, et Eesti tegi esimese sammu! Keegi lihtsalt pidi esimese sammu tegema. Ja mul on hea meel, et see on Eesti!

Hoiame pöialt (ja ennast ning teisi), et Balti riikide avatud piiridest tulenevad avaramad võimalused ning turism saab murdepunktiks koroonaviirusest tingitud piirangute lõpetamiseks. Hoiame ennast koroona eest, et see katse saaks positiivse hinde!

Sellest sõltub kogu Euroopa, aga miks mitte, ka kogu maailma käitumine. Oleme osa sellest, et piirid avataks ja normaalne elu taastuks! Ole osa sellest!

Lühike kokkuvõte:

* Alates 8. juunist peavad kõik saabujad veetma 14 päeva karantiinis.

* Saabumisel tuleb täita ära vorm, kus on kirjas karantiini aadress (hotell, sõbrad, perekond). Kui sa ei suuda saabumisvormi täita, ootab 100£ suurune trahv.

* Karantiinis viibijaid võib igal ajal kontrollida, reeglite rikkumisel on Inglismaal ette nähtud 1000£ suurune trahv. Mujal (Wales, Šotimaa, P-Iirimaa) kehtestatakse omad reeglid.
* Karantiinist ei tohi väljuda, kui on keegi, kes saab varustada toidu ja muu vajalikuga, vastu ei tohi võtta ka külastajaid, v.a. elementaarsega varustamiseks.

* Piirang ei kehti saabujatele Iirimaa kaudu, seega saab piirangust kergesti kõrvale hiilida, lennates Dublini kaudu.

* Piirangu kestvus pole teada, kuid see kehtib vähemalt 3 nädalat.

Valitsuse ametlik teade.

See Dublini kaudu lendamine ootab julgeid testijad :) Iirimaal on samuti kahenädalane karantiin, aga transiitreisijatele see ei kehti. Pole aga teada, kas Iirimaa ja UK vahetavad omavahel infot reisijate kohta, st et lendad küll läbi Dublini, aga Inglismaal lüüakse ikkagi karantiini.

Kel Inglismaal karantiiniaadressi pole, viiakse kuskile riiklikult orgunnitud kohta ja kulud tuleb endal kinni maksta.

Oluline info neile, kel edasilend Londonist. Karantiin ei kehti, kui lennujaama transiittsoonist ei väljuta. Kuna Heathrow (ja hetkel ka Gatwick) on öösel suletud, peab edasilend olema samal päeval.

Kui nüüd valitsuse seda lehte uskuda, siis pead sa enda nutitelefoni tõmbama NHS-i jälgimisäpi.

You should also download the NHS contact tracing app. You’ll be able to find the app on this page when it’s available.

Huvitav, kui Lutonis transfer, kas kuidagi ära ei põhjenda, et ei peaks 2 nädalat karantiinis istuma? Lennud muidu täiesti päevasel ajal ja lendude vahe 4 tundi.

Lutonis pole mingeid trasfeere, on üks lend ja teine lend.

Proovida pole keelatud, aga ole valmis karantiiniks. Lutonis ei ole transiittsooni, lendude vahetuseks peab passikontrollist läbi minema, mis reeglite järgi tähendab karantiini.

Siis tuleb grupiga airbnb võtta, mingi 4-6 inimest toas, kui karantiini minna, ei ole nii kallis 14 päeva lendab kiirelt. Õhkmadratsid kaasa.

Jagan infot, ehk abiks. Suurbritannia saatkond kinnitas, et kui UK-d kasutada transiitriigina, siis karantiininõue ei kehti. Lubatud on maale siseneda ( nt Lutoni puhul ) ja ka lennujaama vahetus ( näiteks Stansted - Luton ). Ühtlasi on lubatud kasutada ühistransporti lennujaamade vahetusel. See kõik kehtib eeldusel, kui maale sisenedes ( nt Lutoni puhul ) on ette näidata pilet edasisele lennule Londonist.

Loodetavasti saad läbi, aga valitsuse ametlik leht ütleb endiselt nii:

Exemptions from self-isolation requirements

  • a transit passenger, an individual transiting to a country outside of the Common Travel Area, who remains airside and does not pass border control

Pole välistatud muidugi, et enne 8. juunit tehakse nimekirja muudatusi.

@henry777

Millise riigi Suurbritannia saatkond seda ütles, et UK-d transiitriigina kasutada siis karantiininõue ei kehti?

@Hannesto

Võtsin ühendust Eesti saatkonnaga, sealt suunati rahvusvahelisele konsulaarinfo numbrile.

UK-s on transiidiga olnud tavaliselt nii, et otsustab piiril olev ametnik.

Üks suur probleem lennujaamade vahelise transiidi lubamisega on see, et seda kasutataks karantiinist mööda hiilimiseks. Näiteks lendan Lutonisse ja esitan passikontrollis 20 eurose Ryanairi pileti Stanstedist Kapa-Kohilasse. 

Lahkelt lubataks mul siis bussi peale minna, kuhu ma loomulikult ei jõua, nagu ka lennule, vaid kolistan täiesti vabalt mööda Inglismaad ringi.

Samuti tundub imelik ühistranspordi lubamine, kui neil, kes karantiini suunduvad, soovitatakse tungivalt ühistransporti ja taksot mitte kasutada.

@Isaac

Senini pole piiril oleval ametnikul EU kodanike puhul midagi olnud otsustada. Kui kodanik just tagaotsitavate nimekirjas pole, pole ka ametnikul põhjust uurida, kas tegemist transiidi või pikema visiidiga.

Jah, sul on õigus, ei vaidle vastu, et senini on see nii olnud. Aga neil on seal umbes sama nagu USA-s, ametniku suvast sõltub palju, eriti kui asju võib mitmeti tõlgendada.

Asju võib tõesti mitmeti tõlgendada. Täna on mitmes riigis karantiin väga segane teema. Nagu kas võib karantiini ajal toidukauplusesse, ühistransporti, tööle minna. Esmane varjant on, et ei või, aga kui muud võimalust ei ole, siis võid. Kalevipojad magavad karantiin ajal mitte karantiinis töölistega samas ruumis ja käivad tööl, juhul kui on objektil võimalik 2m vahet hoida. Teisalt on karantiini rikkumise eest krõbedad trahvid.

Inglismaal on tegemist pisikeste majadega kus üldiselt 4 perekonda elab sees ja jagab kööki, wc/pesuruumi. Kuidas saab rakendada karantiini, kes maksab kulud kolmandatele osapooltele, kas nemad sind üldse tahavad sinna, või landlord vägistab uue üürniku sisse?

Suht segane teema selle eelmise postitusega. Et kas lugupeetud uuuuuuuu nägi und ja pani selle kirja. Või siis ei näinud und, vaid käis hoopis trippimas. Mitte füüsiliselt. Ja pani selle kirja.

@isaac

Iga riigi piirivalvuril/immigratsiooniametnikul või kes iganes sinuga piiril tegeleb, on lõplik sõna, kas sind riiki lubada või mitte.

Aga et UK kuulus Euroopa Liitu (ja tehniliselt kuulub aasta lõpuni), siis ei saanud nad takistada EU kodanike riiki sisenemist. 

Ei hakka nad sisenemist takistama ka 8. juunist, lihtsalt sinu liikumisvabadus pärast riiki sisenemist on väga piiratud (loe: olematu).

Aga kui ametlik reegel ütleb, et lennujaama vahetus transiidil ei ole lubatud, ei ole ka ametnikul seal suurt tõlgendamisvõimalust. Kui seaduse sõnastust muudetakse, siis on jah teine asi.