Ungari reisi osas soovitusi

Just sai veedetud 10-päeva Ungaris ja Sloveenias autoreisil. Kuni veel värskelt meeles panen veidi infot jms kirja.

  • Kindlasti soovitan külastada Heviz'i termaaljärve. www.lakeheviz.com Kindlsti tuleks eelnevalt vaadata lahtiolekuaegu. Pool tundi enne sulgemist palutakse järvest välja tulla. Samuti on mugav omada ujumisrõngast või seda a la vesiaeroobika keppi, mida saab ringiks keerata. Nende najl on lihtsalt mõnus soojas vees hõljuda, ei pea ujuma selles sooja vees (38 kraadi)
  • Budapestis taksoga sõites kindlasti leppida kokku summa. Igal juhul meil õnnestus see, mis tehakse ka Tallinnas turistidega. Mõne km eest maksime ca 25 eur. (Kuna muud hinnad on Ungaris nii mõnusalt soodsad, siis ei osanud ette arvata, et üks lühike takosõit võib nii kalliks minna).
  • Budapestis külastage Andrássy peal olevat Alexandra raamatupoodi, eelkõige selle kohvikut. Seal on tasuta wifi ka. http://visitbudapest.travel/budapest-restaurants/bookcafe/
  • Õhtul, kui oli juba pime tegime Doonaul ka paadikruiisi. Valisime selle, kus ka eestikeelne info oli (kõrvaklappidest). See väljus dokk nr 7 (laev ise oli kui ovaalne klaasmuna). Hotelli fuajeest sain ka infovoldku selle pakkuja osas. Nime kahjuks ei mäleta. Kuid eesti keel oli selles osas hea, et nii said lapsed ise kuulata ja ei pidanud neile tõlkima. Tekst ise oli veidi luuleline :)
  • Holloko küla Budapestist idas on kui meie nn Koguva vms. Küla ise on väike (2 tänavat) ja väga kaua seal ei lähe. Meie ka lõunatasime seal - valisime ühe hästi ungaripärase koha. Söögid olid super head. Supid olid nii suured, et neid ei jõudnudki ära süüa.
  • Egeri lähedal Noszvaj's elavad eestlased Eda ja Anti, kes peavad siin sepikoda ja veinikeldrit. Siit on kindlasti meie Ungari reisi südamlikumad ja kodusemad elamused. Anti veinid on väga head!!! Ostsime neid kaasa, samuti külast ploomi- ja virsikumoosi. Eda ja Antiga saab ühendust e-mailil eeliinaa@hot.ee Hea ja viisakas oleks neile eelnevalt kirjutada. Meie ööbisime Noszvajs kohe nende kõrvalmajas 3 ööd http://www.belfoldiutazas.hu/english/sz/noszvaj/a-kurta-apartmanhaz-324455
  • Langos. Nii head kui Tartus Turu tänava Selveri juures Ungari köögis tehakse ei õnnestunud kordagi saada (2X sõime seda Ungris).
  • Ungaris käivad suured teetööd! Valminud/valmimas on ringtee ümber Budapesti lõunaosa. Alla Pecsi läheb uus ja suur kiirtee M6. Selle ääres on suured uhked ja ilusad tanklad! Kellel vanem kaart ja navi ei ole (navis olid ka need kõige uuemad kiirteed puudu), siis soovitan värskeim kaart muretseda. Kuna käib veel suur teeehitus, siis on viidad ka ajutised ja nii nagu on...
  • Kindlasti soovitan külastada Pecsi linna - see oli nii uhke ja ilusa vanalinnaga! Milline basiilika! Kiriku külastamise pilet sisaldas ka piletit kiriku veinikeldrisse, kus sai selle eest pokaali mõnusat punast kuiva veini. Samuti olid kiriku veinikeldris müügil ilusates pudelites veinid. Sai kaasagi ostetud :)
  • Ungaris tuleb varuda pigem sularaha. Kui Sloveenias sai ka igas külakõrtsis maksta kaardiga (nii nagu Eestiski), siis Ungaris on väiksemates öömajades ja söögikohtades eelistatud sularaha.

Paluks sarnast ka Sloveenia kohta, kui võimalik.

Kümnest päevast veetsime Sloveenias ca 2-3. Kuid panen mõned enda tähelepanekud ikka Sloveenia alla ka kirja. Suurem siht oli sedapuhku Ungari ja Sloveenia osa tuli sellest juurde, et liikusime Ungarisse läbi Sloveenia. Ehk siis lennupiletid Tallinn-Praha-Ljubljana ning nii tagasi ka. Ljubljanast võtsime rendiauto. 10 päeva tuttuus VW Passat (diisel, manuaal) oli maksis 560 eur (SIXT autorent).

Vabandan oma Ungari postituse kirjavigade ja heitliku stiili eest. Tundub, et arvuti klaver hakkab vanaks jääma ja kui piisavalt kõvasti ei vajuta siis osasid tähti ei tule. Kuid loodetavasti saab info kätte ja mõttest aru.

Reisikotti lahti pakkies leidsin ka selle Doonau kruiisi pakkuja flaieri. Tegemit oli sellega www.legenda.hu

Väga huvitav lugeda. Avasin ka viidatud ööbimiskoha Noszvajs. Nüüd olen hädas - ei mõista :( Mis on nende hinnad ja kuidas see broneerimine käib? Oleks vaja ainult läbisõiduks 1 öö. Tänud info eest!

Eelmise aasta augustis maksis seal majas apartment ca 40 € öö neljale ja broneeris selle Anti mu eest , kelle meili leiad leenu postitusest .

kuidas Ungaris kaardimaksetega lood on, kas paadikruiisil ja veekeskuses, söökikohtades ja kpl saab maksta kaardiga? Või peaks enamuse rahast vahetama kaasa???

Budapesti ja Miskolci veekeskuses sai küll kaardiga makstud, suuremates poodides (Tesco ja Auchan)samuti. Söögikohtades, kuhu mina sattusin kaarti ei aktsepteeritud ja ka väiksemates poodides ning turul tahetakse ikka sula. Paadiga sõitmas pole käinud. Ise olen alati ca 200 € juures ungarlasi vahetanud, kuna vaja seda läheb nii veinikeldrites, ööbimisel ja ka tänavakaubanduses(arbuusid,aprikoosid ,viinamarjad, jne). Samas oli näha ka piisavalt sularahaautomaate.

Palun infot Heviz termaaljärve kohta. Kas kogu järve ulatuses on vesi sügav? Kas sellel, kes ujuda ei oska pole sinna asja? Mitteujujatele äkki Kehida Termal?

Sügav on küll jah igal pool ühtlaselt, aga seal saad suure musta kummi, nagu autokummi endale ümber ja kulged kasvõi kolm tundi seal, sest vesi on nii soe, et ilm pole oluline. Mõnus lõõgastus, eriti kui jääb veel reisil poolele teele :) Igatahes ujumisoskus seal väga oluline pole.Ja nagunii see järv nii suur, et seal nagu ilma kummita pole mõtet ujudagi (ei mäleta täpselt, aga järsku ilma ei lastudki), kulged ühest otsast teise, äärtes on päevitamiskohad ja lamamistoolid, vahepeal päevitad ja jälle kumm ümber ja vette :)Vesiroose oli ka palju ja väga mõnus seal liuelda.

Oma auto ja perega Ungarisse.

Tere omal käel matkajad! Tahaks minna tuleval suvel Ungarisse. Kas on soovitada, kes on eelmisel suvel käinud, kuidas võiks marsruut olla. Tahaks ka tee peal ilusaid kohti kaeda.Kas Ungaris võiks olla ka mõni veepark, kus päeva veeta? Huvitab muidugi igasugune söögikohtade ja majutuste info- mis maksab ja kui hea.Üldiselt huvitab rohkem mägikülad ja vesi.

Eelmisel suval sai käidud: Kehida veepark - jäime väga rahule http://kehidatermal.hu/en/ Ka Balatoni järve ääres sai veedetud kuum suvepäev - kohaks oli Balatonboglar ja ööbimine sel ajal Pannon Hotel-is http://www.booking.com/hotel/hu/pannon-hotel.et.html?sid=8aec9b77e36cdf57e29082dd10f9be4f;dcid=2 tagasihoidlik, kuid puhas kohakene. Budapestis oli öömajaks Hotel Chesscom, ei ole päris kesklinnas aga metroo, bussiterminal ja kaubakeskus üle tee. http://www.booking.com/hotel/hu/chesscom.et.html?sid=8aec9b77e36cdf57e29082dd10f9be4f;dcid=2

Tegelikult on seal üks Euroopa suuremaid veeparke Debrecenis. Olen sõitnud seal igasugustel teedel ja muidugi puhkamiseks soovitan ikkagi Balatoni järve ümbrust. Teede ehitust esineb ka seal ja GPS võib lollusi rääkida, ning mõni alguses korralik asfaltee on lõpuks selline, nagu meil kunagi oli mõne lauda juures. Hinnaklassi poolest on majutuskohtade valik väga lai ja suht lihtsalt leiab väga odavaid öömaju (hosteleid vmt), erilisi mugavusi ei ole, aga soe vesi ja pehme voodis on olemas. Väsinuna ei oskagi rohkemat tahta ja ei tee näiteks sellest üldse endale probleemi kui teler toas puudub. Kunagi olin 5 päeva Siofokis puhkamas ja sealt sai ringi liigutud erinevates suundades ümber järve.

Avokile

Ei tea täpselt mis eesmärgil Ungarit külastad kuid soovitan mõelda selle peale et ca 3,5 tunnise sõidu kaugusel Balatonist on puhas ilus sinine Aardia meri ja kaunis mägine loodus.Olles korra viibinub Balatoni ääres.Võidelnud miljardite sääskedega ja näinud sogast Balatoni siis pole seal midagi kogenud mis hetkekski köidaks. Aga sõita sinna soovitaksin Marsruudil:Poola,Suwalki-Augustow-Bialystok-Lublin-Rzeszow. Slovakkia,Presov-Kosice, Ungari Miskolc.Tee suht rekkavaba ja huvitava loodusega. Head reisi.

"Verso" pakutud teekond on äärmiselt mõistlik ja ma sõitsin kunagi sama teed. Slovakkias olid öömajad suht kallid ja võtsin vastu otsuse ööseks Ungarisse jõuda. Tegin ööbimise kohe esimeses vasakule poole jäävas linnakeses peale Slovakkia - Ungari piiri. Koha nimi ei ole meeles, aga seal juhtus veidi kummaline lugu. Vormistasime öömajale, asjad tuppa, võti tasku ja läksime linna "jalgu sirutama." 2 ööpäeva usinasti sõidetud ja esimene "vaba õhtu". Tagasi saime hostelisse kuskil kesköö paiku. Proovime välisuksest sisse saada - lukus. Mingi silt on uksel, muust aru ei saa kui numbrist 22:00. Ilmselt selleks ajaks pidid kõik sees olema ja öövalve puudus. Olukord veidi nutune, öömaja koos toavõtmega on, toa aken kolmandal korrusel ka lahti..., aga voodisse ei oska saada. Käisime ümber maja ja avastasin keldriukse, kus oli väike baar, aga sellisele kohale iseloomulikud hääled puudusid, sest telekas käis mingi põnev jalgpalli ülekanne ja kõik hoidsid hinge kinni. Baarirahvas laskis meid hoonesse ja kõik lahenes edukalt. Mina suundusin hommikul sealt Debreceni peale ja käisin lisaks väikse tiiru Rumeenias, ning peale mõnepäevast puhkust Debrecenis (ümbruses) kihutasin mööda kiirteid üle Budapesti - Austria Tšehhi põhjaosas asuvasse Hradec Kralove-sse, kus meid päevapealt oodati "ajutisse elukohta". Sealt edasi on juba uued lood ja riigid! Eestisse tagasi tulin Itaaliast ikkagi läbi Ungari ja enne suurt "ülesõitu" koju puhkasin mitu päeva uuesti Debrecenis.

Lisamärkus: Ljublini on minu arust lõunapoolseim koht kus on Neste ja saab selle tankla krediitkaardiga tankida.

Tere! Säärane ukse taha jäämise võimalus on seal kandis üpris sage.Ise olen sellises olukorras olnud mitmel korral Poolas kus hommikul ärgates pole majas kedagi peale öömajaliste. Uksed aga võtmega lukus ja välja ei saa. Kord ootasime kl 8.00 kuni tuli uus vahetus ja meid välja laskis .Meie küsimuse peale vastati et pühapäeva hommikul käivad inimesed kirikus ,mitte ei reisi ja kui meie oleksime hommikusöögi tellinud küll oleks keegi kohal olnud. Sellest järedus, et liiklemise poolest on Poola läbimine pühapäeva hommikul väga sobiv kuna liiklus praktiliselt puudub.Sest katoliiklased on kirikus.Ööbimiskohtadega aga tuleb eelkõige selgeks teha millal uksed suletakse ja avatakse ja hommikusöök tasub tellida öömajast.

Oleme perega (m,n, 7- ja 10-aastane laps) juuni lõpus läbisõidul Ungarist. Ühe öö ööbime ka seal, samas Ungarisse jõuame päeval. Kui on valida vaid 1 lõbustus lastele, siis mida soovitate, kas veeparki või loomaaeda või midagi muud? ja kus? tuleme autoga Poolast ja suundume läbi Budapesti Bosnia peale.

Ega Budapestis lastele rohkem valikud ei teagi, kui loomaaed ja Aquaworld. Valid selle, mis lastele rohkem meeldib. Veepark on õhtul kauem avatud:)

Kuhu soovitate minna päevasele tripile, kui ööbimine on Budapestis?

Kavatsen ausgusti teises pooles nädala Ungaris, keskusega Budapestis veeta. Kohale saabun lennukiga, seega autot endal käepärast pole ja aega ka napib.

Elan sügisel ja kevadel  Ungaris,Tiszafûredis,armas väike linnake pensioniealistele  nagu mina,,ka lastele basseinid ja nagu meie Matsalu.Tulge kulla.kerstikatrin@gmail.com