Vaktsineeritult Itaaliasse

Tekkis mõte 19 juuni minna nädalaks Itaaliasse. Milanost ringi tuuritama autoga. Mina ja naine oleme selleks ajaks 2 Pfizeri süstiga vaktsineeritud (11 juuni teise testi aeg). Loodetavasti saab siis ilma suuremate nõueteta Itaaliasse ja seal ringi tuuritada.

Aga kuidas on lastega lood? 3 ja 4 aastased. Kas neid testitakse või saavad nemad niisama riiki?

Laste kohta ei tea, aga kas on ikka kindel, et kohe vôi juba nädal peale 2. süsti on vaktsiinipassis nö. “vaktsineerimine lôpetatud”? Vôimalik, et kohe peale 2. süsti on QR kood piisav mônedele riikidele... endal ka 2. süst saadud kuid seda vajalikku paari nädalat pole veel läbi saanud.

Itaalia ei ole minu teada veel ametlikult reeglitest teada andnud,  millised saavad olema vaktsineeritute õigused riiki sisenemisel. Ise arvaksin, et kui vaktsineeritud saavad ilma testimiseta riiki, siis saab see siiski olema 14 päeva pärast viimase süsti saamist kuna sellised reeglid on juba teistel riikidel. Nii väikesed lapsed võivad ehk isegi pääseda ilma testita, need reeglid on riigiti erinevad, mõnes kohas peavad kõik testi tegema, teises kohas on kuni 11-12 eluaastani ilma testita sisenemine.

tom1967, digiloos genereeritav vaktsineerimispass näitab juba samal päeval, et teine süst saadud. 

Küll aga on igal riigil erinev lähenemine sellele faktile. Näiteks Poola pääseb kohe peale teist süsti (Poland - Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 - UNECE Wiki), samas kui Kreeka nõuab 14 päeva möödumist teisest süstist (Germany - Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 - UNECE Wiki). Itaalia kohta ütleb sama veebileht, et vaktsineeritud pääsevad kohe karantiinita ning teiste ELi ametlikke tõendeid tunnustatakse: Italy - Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 - UNECE Wiki. Usun et see on üsna adekvaatne allikas, tegemist on ÜRO majanduskomisjoni veebilehega.

Minu teada on teatud Itaalia piirkonnad, mis lubavad vaktsineerituid sisse (nt Sardiinia). Aga tasub veidi oodata, saan aru, et juuni alguses on tulemas mingi ühtne EL reisipoliitika, mis kaotab isolatsiooninõude ja ühtlustab vaktsineerimise/testimise reegleid? Ehk keegi, kes rohkem kursis, oskab kommenteerida. 

Pfizeri vaktsiinil on jah vaktsineeritus saavutatud 7 päeva peale teist süsti. Teistel vaktsiinidel on see erinev.

haaletaja, minuteada näiteks Kreeka rakendab kõigile 14 päeva möödumist viimasest süstist, sõltumata sellest, milline on ravimitootja enda soovitus. 

ELi ühtse poliitika all mõtled ilmselt rohelist digitõendit, rohkem infot selle kohta leiab siin: COVID-19: roheline digitõend | Euroopa Komisjon (europa.eu). Tegemist oleks siis digitaalse taristuga, mis võimaldab kontrollida eri riikides väljastatud tõendite autentsust. Ehk siis otseselt poleks tegemist uue tõendiga, pigem on tegemist tehnilise spetsifikatsiooniga, mille nõuetele vastavuse korral riiklikku tõendit (mis Eestis juba olemas) terves ELis tunnustataks.

Kas sellel Italy - Observatory on Border Crossings Status due to COVID-19 - UNECE Wiki veebilehel pole mitte reeglid Itaalia enda elanike kohta? From 26 April, Italian residents who have obtained a "green pass" are allowed to move, also for tourism, on all the Italian territory. 

Mina loen siit välja pigem,  et jutt käib Itaalia enda elanike piirangute lõpetamisest, s.t. rohelise passi omanikud saavad liikuda ka turismi eesmärgil.

Aga laste kohta võib sealt üht-teist eelduslikult välja lugeda küll, s.t. ehk alla 2 -aastased võiks olla siis testimiskohustusest vabad.

Aga küllap täpsemad reeglid ka maikuus tulevad.

Hetkel on jah kõigil omad reeglid, mida ja kas üldse vaktsineerituga teha. Mõnel nagu Kreeka on 14 päeva peale viimast doosi, teisel seitse peale viimast doosi. Mingil riigil oli isegi eraldi nimekiri, kus oli iga vaktsiini kohta kirjas, mis hetkest seda kehtivaks hakatakse lugema (tõenäoliselt siis need ametlikud tootja antud ajad).

Minu teada samuti Itaalia vaktisneeritud turistidele hetkel veel erireegleid ei oma. Uudiseid pole jälginud. Äkki on mingi otsus juba kindla kuupäevaga vastu võetud.

Mina nüüd vahendan kuulujutte (mul mitmeid väliskoostööpartnereid, kes pidevalt hoiavad silma peal), aga ma olen aru saanud, et EL-s on plaan ühtlustada reegleid nii, et kaoks isolatsioonikohustus EL kodanikele - vaktsineeritud saaksid liikuda ilma igasuguste piirangutega (kus tuleb mängu see roheline pass) ja teistele võimaldatakse kas tasuta või fikseeritud ühtse hinnaga testimine. Rõhutan veelkord, et see ei ole veel rakendunud, aga reisimise mõttes tore plaan :) Eks näis kaua reaaselt läheb sellega. 

Minu soovitus oleks, et kui soodsad piletid, siis võib ju ära osta, ning jooksvalt valmistuda reeglite täitmiseks siis kui reis lähemal.  Lapsed siiski testimisest tavaliselt ei pääse, aga 3 ja 4 aastastega tasub hakata harjutama kuristamist, et saaks seda proovi anda inimlikumalt  kurguloputusvedelikust (kuigi minu 3-aastane ei teinud teist nägu ka selle tavalise tokiga PCR ninatesti peale).