trip-krainetrip-ukraine-dark
Veebruaris Kuubale?!

Tere,On plaan minna sõpradega(5 inimest) veebruaris Kuubale kaheks nädalaks. Kas keegi on hiljuti käinud ja oskab jagada muljeid, nippe, teadmisi? Plaan oleks ka Havanast välja liikuda ja avastada Kuubat laiemalt. On jagada kohti - kuhu minna näiteks? Või on jagada kohalikke tutvusi?Ette tänades, Reisiott

Sa oled ehk hoolsalt guugeldades juba kõik vajaliku teada saanud, aga mõne sõnaga siiski...

Kuubal käisime tänavu veebruaris, 3 nädalat. Liiga palju tõmmelda ei tahtnud, seega tervet saart läbi ei kapanud, tegime pool :). Tegime 6 kohta ja 7 erinevat öömaja: Havanna-Viñales-Varadero-Trinidad-Cienfuegos-Playa Larga-Havanna. Ööbisime _casa particulare_´des, need panime booking.com-is eelnevalt kinni. Loomulikult ei ole see hädavajalik (eelnev bronnimine, ma mõtlen), aga endal mugavam. Ainuke lahtine koht plaanis oli Playa Larga, jätsime endale vabaduse soovi korral pikemalt Cienfuegosesse jääda, aga kuna kohapeal olles siiski ei soovinud kauemaks jääda, siis liikusime Playa Largasse. Sealse öömaja lasime Cienfuegose perenaisel orgunnida ja... ütleme nii, et see oli just selline seiklus, mida Kuubale otsima saigi mindud :) Seega ma hoiatan, et umbkeelsena (kui sa just espanjooli ei pursi) ja niimoodi käigupealt asju ajades tuleb kõigeks valmis olla. Selles mõttes on ikka rahulikum kodus ööbimised ette ära vaadata, eks kohapeal ringi liikudes on seda siblimist ja sebimist niigi üksjagu. Hotellid tundusid selle raha eest suht nirud olevat, seega olen ka pärast reisi seda meelt, et kodumajutused on selles riigis kõige parem valik! Annab ikka väga vahvaid majutusi leida, kohati on tunne, et astuks kui üle-eelmisesse sajandisse tagasi.

Kõik vahemaad liikusime taksodega, mitmekesi sõites võrdlemisi mõistlik. Lennujaamas vahetasime automaadis ka esimesed rahad (800 CUCi näkku saab, pass näppu, kogu reisiseltskonna passid käiku). 

Havannas ööbisime Vedado linnaosas, ilus, vaikne, välja magamiseks ja eluoluga kohanemiseks igati ok. Ja harjumist jagub ju kõvasti, sest nii mõnigi asi oleks kui ajas tagasi rändamine me jaoks :) Vesi lähedal, aga rannale lootusi sealkandis ei maksa panna. Havanna jaoks soovitusi pole mõtet üle korrata, need on ühed ja samad kohad, mis käivad alati kõikjalt läbi. Külasta neid vastavalt soovile, aga pea meeles, et lihtsalt niisama ringi jõlkumine ja ümbruskonna uudistamine on Havannas samuti omal kohal, sest seal on igas nurgataguses midagi erilist.

Vinales on pärast Havannat tätsa teisest ooperist. Õhk on puhas, palju rohelust, imepisike asula, aga elu käib. Loomulikult uudistad seal tubaka kasvatamist ja valmistamist, võid ratsamatka teha, vaatad kaljujoonistust, ronid koopasse ja sõidad seal paadiga jms. Nende atraktsioonide kohta on info väga hästi olemas ja süsteem toimib vaevata. Kuna meil hakkas juba praktiliselt nädal täis saama, aga korralikult merre polnud saanudki, siis tegime siit taksoga päevase rannatripi ka - Cayo Jutias nimeks. Autos sinna loksumine on muidugi paras katsumus neerudele :)

Varadero on tüüpiline igavavõitu kuurort, nagu selliseid nii paljudeski maailmanurkades. No kaks ööd sinna võtsime, poleks käinud seal, ega millestki ilma ka poleks jäänud. Seal saime ka elamuse bronnitud öömaja osas, sest sellist öömaja ega aadressit ei eksisteerinudki. Taksojuht, mõnus laiskvorst, oleks meelsasti meid auto pealt maha kupatanud ja sinna suvalisele tänavanurgale jätnudki, aga kuna meie seltskond tervenisti autost ei väljunud, siis ta oli sunnitud meiega tegelema ja aitama öömaja otsida. 

Rand ise on seal muidugi pikk ja ilus ja (veel!) ei ole ka iga hotell oma rannaala võõrastele suletuks muutnud, nagu mõnel maal.  Kui ma teist korda läheks, siis Varaderost loobuks.

Trinidad oli vägagi sümpaatne, sinna võiks Kuubal olles kindlasti minna. Mõnus niisama ringi kolada, soovi korral on seal õhtust elu ka võimalik nautida. Sealt võtsime ka ühe meretripi, Cayo Iguanale.  Nagu nimigi ütleb, siis põhiliselt imetledki seal neid suuri elukaid, naudid kirgassinist vett, saad ühe keskpärase lõunasöögi, merel on snorgeldamispeatus, ja no niisama mõnus katamaraanil loksuda ja värvikirevat seltskonda vaadelda (tasuta alko tulemusel võid keskpäeval näha ida-saksa naisi mastipostitantsu tegemas jms). 

Cienfuegose linna enda vaatamisväärsused on äärmiselt kompaktselt Jose Marti väljaku ümber ja läheduses koos.  Korra käisime ka vee peal laevatamas, aga... igasuguste väljasõitude ja ekskursioonidega on Kuubal nii nagu on. Ega sellist vau-efekti on raske saada. Samas niisama tuiata ja elu vaadata, on seal märksa põnevam kui mõnes läänelikult üles vuntsitud riigis. Tegime väljasõidu ka kose juurde (El Nicho) ja käisime roosasid flamingosid vaatamas (Guanaroca laguun). Selle viimase puhul pole vist vahet, kas minna Cienfuegosest või Trinidadist, üsna sama maa mõlemast linnast.

Playa Larga on üliväike asula mere ääres, selle lähiümbruses on ka ilusaid randu. Suurt melu ja trianglit sealt oodata ei maksa. Näeb kuubalaste lihtsat igapäevaelu ja meil oli see viimaseks hingetõmbepausiks enne Havanna ellu tagasi minekut. Sattus värvikas kodumajutus ja perekond, väga super elamus, aga soovitada teistele ei julgeks (oli üsna meie taluvuspiiri peal :D) Läheduses on seal krokodillikasvatus (kui peaks huvi pakkuma, üsna mannetu atraktsioonina). 

Üldiselt kehtib Kuubal see, et kulge ja naudi niisama, keskendu vähem turistilõksudele. Kui õnnestub sattuda hea perenaisega kodumajutusse ja võimalust pakutakse, siis telli kindlasti lõuna- või õhtusöök seal. Meenutab natuke meie nõukaaega, mil poes riiulid (pool)tühjad, aga kodudes vajadusel lauad lookas ja toidud maitsvad. Meie kogemus oli, et mida väiksem koht, seda paremad olid kodudes toidud. 

Kui õnnestub kellegagi ühine keel leida, siis kasuta võimalust ja suhtle nii palju kui saad :) Muidu tekib naljakas error, oled justkui reisil, aga suhelda saad ainult oma seltskonnaga, kellegi teisega ei õnnestu juttu vesta ega oma tekkivatele küsimustele vastuseid saada. Ja ka dr Google ei tõtta ju 24/7 appi :) Kui hispaaniat ei räägi, siis on valdavalt kehakeel. Paaril korral õnnestus vene keelega asjad ära ajada.  

Wifi-jutud peavad paika, leiab, aga väga tülikas. Teha ekstra "väljasõite" mõne suurema hotelli juurde või avalikku parki, siis see kaardi hankimine, kusjuures vahel on sellega ikkagi jama. Viitsisin vaid äärmise häda korral sellega jamada.

Sularaha võta ka kaasa, soovitavalt eurot. Lõpus õnnestus isegi osad hommikusöögid (neid me ei võtnud bookingus ära, tahtsime kohapeal olukorda vaadata ja vastavalt soovidele otsustada) meil eurodes maksta, kui CUCe enam eriti polnud.

Kohvrit ei pea WC-paberit täis toppima :) Kodumajutustes jagus kenasti, avalikes tualettides on jah suht jaopärast (raha kasseerija tädike oma äranägemise järgi ulatab sulle). 

Hügieenitarbed ja ravimid võta kõik kodust kaasa. 

Kui on veel küsimusi või huvitavad mingid hinnad, küsi julgesti!

Me tegime abikaasaga pm MaeLi kirjeldatud ringi selle aasta veebruaris ja laias laastus samad emotsioonid. Me bronnisime ette vaid esimesed ööd ja kohapeal selgus, et USA boikoti tõttu Kuubal olles nt airbnb kaudu ööbimist bronnida ei saanud. Nii et saatsin soovitud majutuste lingid koos oma Facebooki parooliga sõbrale Eestisse, kes siis meie eest bronnis. 

Wifis käimine on pööraselt tüütu ja nt minu iPhone sageli ei ühendanud (abikaasal samas probleemi polnud). 

Transpordima tasub kindlasti kasutada taksosid - me korra sõitsime turistidele mõeldud kaugliiniga ja see oli paras piin

Minek endal Kuubale märtsi algul . Mael ,kuidas teil õnnestus majutust booking.com kaudu broneerida? Me broneerisime hotels.com kaudu. lõpuks.

Bookingus õnnestus täitsa tavaliselt öömajad panna, nii nagu ikka. Ma ei näinud muu maailmaga võrreldes muud erinevust kui et... Kuuba eripäraks näis olevat, et ööbijate tagasisidet ei ole :) Ja põhjused on ilmselgelt mujal, mitte laiskades turistides :) Need kraanid on kõrgemalt poolt kinni keeratud vist, sest ka mulle ei tekkinud pärast majutumist seda kommentaari võimalust. Natuke sellest ju kahju oli, sest ma ise armastan alati ikka tagasisidele ka pilgu peale heita. Ja no selle Varadero "olematu" öömaja kohta oleks paar krõedamat sõna tahtnud öelda :)

Kodumajutustel on ka mingi oma lehekülg, kust neid saab broneerida.

Ise vaatasin tripadvisorist mõned siledamad majutused, hankisin omaniku kontakti ja nii ta läks. Neil on omavahelised võrgustikud (käsi peseb kätt) ja lõpuks bronnis üks inimene mulle enamus majutusi. Saatis pildid ja hinnad, mina valisin - asi toimis, majutused olid olemas ja nägid sellised välja ka, nagu eelnevalt piltidel.

Mul nüüd Kuuba piletid ostetud.

Alguses plaanisin majutuse Varaderosse võtta, bookingu kaudu. Samas siis hakkasin mõtlema, et kas Veebruaris seal põhjarannikul üldse piisavalt soe on. Võib-olla peaksin lõunarannikut vaatama? Soovitusi?

Saan aru, et autorendi variant Kuubal eriti teemaks ei ole?

Mida veel teada vaja?

2019 veebruaris oli Varaderos meil kõige parem rannailm - mujal oli enamasti veidi jahe tuul, sh lõunarannikul. Aga eks see oleneb veidi päevast ka. 

Airbnb-s näeb ka Kuuba majutuste puhul arvustusi, seepärast me sealt kaudu ka bronnisime. Aga nagu eelpool mainisin, siis kohapeal olles USA sanktsioonide tõttu broneerida ei saanud.

Ideaalis võiks olla 30 kraadi päeval ja 25 kraadi öösel. Nagu Cartagenas, Kolumbias. Aga see tunduvalt lõuna pool.

Tegime sama ringi nagu MaeL aprillis-mais. Üldjoontes olen MaeLiga nõus, kuid raha nii suures summas kohe lennujaamas ma vahetada ei soovita, sest sealne "teenustasu" on uskumatult krõbe. Tegelikult ei peaks ka Kuubale minnes olema kaasas tohutut hunnikut sularaha, sest vähemalt Havannas (aga ilmselt ka teistes suuremates linnades) on sularahaatuomaate piisavalt ning need annavad CUC'id kätte palju parema kursiga kui lennujaama money exchange.

Hääletamisega liikumisele ei tasu oma reisi üles ehitada, sest enamasti on liikluses vaid erataksod või hobused. Taksoga liikudes soovitan eelistada kollast Cuban Taxi't, sest neil on uuemad autod ja odavam hind. Ise muidugi saime sellest teadlikuks alles reisi viimastel päevadel :)

Ööbisime ainult casa particularedes ehk kodumajutuses. Esimesed ööd Havannas ja Viñaleses broneerisime booking.com kaudu, kuid ülejäänud leidsime kõik jooksvalt. Meil oli selline absurdne juhus, kus terve reisiseltskond (4 inimest) ajas ühiselt sassi tagasilennu kuupäeva, st olime valmis minema lennujaama 1 päev varem, kui tegelikult vaja. Avastasime seda alles südaöösel. Nii me siis istusime oma kohvritega Havanna kesklinnas ilma öömajata ja kohaliku rahata (olime selle üsna lõpuni ära kulutanud) ning valisime, millises pargis on ööbimiseks paremad pingid. Oli päris nukker olukord. Siis tuli aga üks poiss taksot pakkuma. Kurtsime muret, et enne taksot oleks meil vaja öömaja. 15 minutiga organiseeris taksojuht meile suht korraliku majutuse kesklinnas (25 CUC öö). 

PS. Mingil kummalisel põhjusel tehakse Varaderot väga maha. Me ka uskusime, et ei tasu sinna minna. Selle asemel nautisime 4 päeva Playa Largal rannapuhkuse osa reisist. Kuni me polnud Varadero randa näinud, olime oma valikuga rahul, sest rand oli liivane ja vesi soe, kuigi sama läbipaistmatu kui Pärnu rannas ja hommiku poole uhus laine kohutavat sodi rannale. Playa Largast läksime Varaderosse ja siis olime enda peale pisut pahased, et uskusime teiste hirmujutte turistidest jms. Tõsi, kui on soov matkata ja vaatamisväärsusi näha, siis pole Varaderos midagi teha, aga kui tahta lihtsalt teha 2-3 rannapäeva, siis soovitan soojalt Varaderot. Sealne türkiissinine meri ja valge liiv on seda väärt. Kindlasti on ka mujal Kuubas selliseid randasid, aga meie sinna ei sattunud.

Varadero rand on igati ilus ja saab tihti ajakirjades samuti kiitust. Arvan, et Varaderot ei tehta mitte maha, vaid rõhutatakse, et ainult sealsetes suurtes hotellides viibimist (paketireisid reeglina) ei maksa just Kuuba kogemuseks pidada. Seda nö lohakalt väljendades võib jääda kõlama mõte, nagu sinna ei tasuks minna.

Ilm võib heitlik olla. Saime jaanuari lõpus nii ilusat sooja kui tuult ja vihma.

Tuleb mõista, et sisuliselt sellist linna nagu Varadero pole. On ainult kuurortpiirkond, kus hotellides paljudes isegi 220 V vool ja domineerivad keeled on kõike muud kui hispaania. Minu reis Kuubale on ammune aga kindlasti on Vinales, Cienfuegos, Trinidad kohad kuhu minna. Cienfuegose ja Trinidadi vahel on park Topes de Collantes - korraldadakse kastiautodes ekskursioone, mis viivad mööda olematuid teid pargi kaunimatesse kohtadesse. Selles kandis on veel Santa Clara, sünge "nõuka hõnguga" linn kus Che Guevara maosoleum.  Autorent pole välistatud teema kuid kui miski pole muutunud, siis maanteedel eriti suunaviitasid pole ja võib olla on bensiinijaamad ka endiselt varjatud. Samas teed on üldiselt head ja liiklus mõistlik. Kui hispaania keele oskus piisaval heal tasemel, et elementaarset suhtlust pidada siis on autorent täitsa variant.

Ei, hispaania keele oskus suht null. Terve Lõuna-Ameerika nii läbi käidud, et midagi külge ei jäänud :)

Meil (tänavu veebruaris siis) sattus küll igati soe olema. Tuule kohta ei oska midagi öelda, ei mäleta... ja kui ei mäleta, ju siis polnud mingeid anomaaliaid :) Vihma oli kolmel-neljal korral, enamasti öösel. Ühte päevast korralikku padukat mäletan, see oli Vinaleses.