Vietnam vs Kambodža, kui kaasas on 1a4k laps

Plaanime novembri lõpp kuni detsembri keskpaik minna reisile koos selleks ajaks 1a4k lapsega. Praegu valime Vietnami ja Kambodža vahel. Oma reisilt ootame rannapuhkust kaunites randades, kuid samas võiks mõistlikes kaugustes olla ka vaatamisväärsusi ning võimalusi kultuuri ja kohaliku eluoluga tutvumiseks. Viimane Aasia reis oli Phuketil ning otsime ka seekord midagi sarnast - ilusad rannad, kaunis loodus, kuid samas ka mõistlikus kauguses kõiksugused vaatamisväärsused, kosed, loomaaiad, turud jne. Kuna kaasas oleks ka väike laps, siis mitmepäevased paadimatkad ilmselt jääksid see kord valikust välja. Kumba sihtkohta, millist piirkonda Kambodžas või Vietnamis soovitaksite ning mida sealkandis oleks teha/vaadata?

Vietnamis annaks Danangi piirkond vaatamisväärsusi ja randa kegesti kombineerida.
Kambodzas on www.villakep.com eesti keelt valdav soomlane omanik

Mõlemad on ülerahvastatud ja suhteliselt räpased riigid.
Samas Phuket kui Tai kõige kallim ja rahvarohkem kuurort pole muidugi parem - taristu, transport, meditsiin ja üldhügieen on küll tunduvalt läänelikumad.
Vietnam ja Kambodža pakuvad ka ilmselt maailma soodsaimat võimalust nautida viie tärni tasemel teenindust normaalse hinnaga (Tais selle hinnaga kindlasti ei saa).
Nagu eespool soovitati - Sihanoukville(Kep Kambodžas või Vietnamis pigem keskosa Da Nangist Nha Trangini (või Phu Quoci saar, aga seal pole suurt midagi vaadata).
Päris Phuketi eripalgeliste randadeni ei küündi ükski neist, aga nagu kaardilt näed, kõik on põhimõtteliselt sama laht, Tai kiviga visata, seega looduslikult on kõik sama. Elu-olu ja hügieen nagu Tais 10-15 aastat tagasi.

Vietnamit oskan küll soovitada. Meie käisime kui laps oli 1a1k. Olime Phu Quocis ja Ho Chi Minhis. Phu Quocil oli väga tore randades lesida, väga soodne, ühtteist natuke ikka oli vaadata, sõitsime taksoga ringi. Ho Chi Minhis oli natuke keerulisem, sest liiklus on kohutav ja teede ületamine lapsega oli korralik katsumus. Mina soovitaksin küll Lõuna-Vietnami lapsega reisijatele. ☺️

Kindlalt lapsega soovitaks taid, Tln-Krabile või Tln Kho Samui on otselende ka. Kambodzasse otselende pole, mitu ümeristumist, randa minekuks 4-6h bussis loksuda, sealt veel randa 30min, saartele 1h. Kho Rong on peosaar ja Kho Rong Samleom rahulik, aga olla saab vaid rannas, saare keskel teid ei ole, mets! 3-4p ja juba on igav ,sest on vaid hotellid ja hinnad on ka krõbedamad kui mandril. Väidetavalt saare 1 hotellis on vaid soe vesi.

Samloemil on enamuses hotellides ja bungalowdes soe vesi, kui oskad kuumavee boilerit kasutada. Aga igav hakkab seal kindlasti - sobib vaid paariks päevaks. Koh Rongil võib valida muidugi peooranna Monkey Beachi asemel mõne muu ranna. Long Beach näiteks.On juga ja on jõgi, on paaritunnine matkarada saare teise serva. Aga rohkemat ka ei midagi. Sihanoukvilles pole midagi vaadata ja puhata tasub seal hoopis Otrese rannas. Kep on lahe linnake. liblikamaja, soolaväljad, koopad, kõik poole tunni kaugusel. Kampoti piprakasvandused samuti. Linn puhtam kui enamus Cambodia linnu. A jaa,muide juba ammu Sihanoukvillesse ei pealoksuma enam kuus tundi, võib ka lennata 30 minutit.

Hei, kumma valisid? Kamboodsa voi vietnami? Mul koik samad kysimused aga ainult et laps on vanem, plaan sygisel minna kui siin ilmad lappama lahevad jalle :)) siis laps 3 a tapselt, et raagi välja kuidas oli

Me 2 aastase lapsega olime 4 nadalat balil ja seal oli koik chill, ei olnud keeruline erinevatel saartel ja bali saarel ringi trippida nii rollerite kui paatiega ;)

Aga vietnam kui siin keegi mainis on nagu 15a tagasi tai siis mis se tahendab?
Olen kainud paljubaasias aga just vietnam ja kambodsa on vahele jaanud, et nagu on reaalne et pohja taist hakata tulema kuni phu kokini välja? Et no ikka pikemate peatuspaikadega aga suuremates ja polimates kohtades aga, rongid? Bussid?
Mootorattaga ei hakka riskima :)) ja mis se hull liiklus jne tahendab? Et hull oli indias, aga igas aasia riigis on se liiklus so called hull aga on siid mingi superhull va? 

Esiteks loe ilma kohta - Vietnam asub erinevates kliimavöötmetes, põhjas on 4 aastaaega (talv, kevad, suvi, sügis), lõunas 2 (vihm/pole vihm). Seega vaata, kuidas sinu valitud kuu sobib erinevate piirkondade kliimaga.
Liiklus on lihtsalt tihe ja väga aeganõudev, samuti piirkonniti erinev. Põhjas on kõigile kogu aeg roheline, kuigi teoorias mingid valgusfoorid linnades vilguvad, aga neid tulesid eiratakse. Lõunas pigem see, et rolleritega sõidetakse kõnniteedel, nii et pole päris rahulikku turvalist kohta, eriti lapsekäruga. Lisaks kehtib kõikjal kohustuslik nõue, et iga juht peab laskma signaali minimaalselt iga 5 sekundi tagant, muidu ilmselt saab trahvi.
Lõpuks sõltub liiklusega harjumine igaühe närvikavast. Kui Tai liiklusega kursis oled, siis tailased saavad reeglina šoki, kui Vietnami liiklust näevad (ja teadupoolest pole ka Tai liiklus mingi eriline meelakkumine). Indiaga on ilmselt täiesti võrreldav.
Fun fact on ehk see, et Tais sureb liikluses rohkem inimesi kui Vietnamis. Ühest küljest on Tais autosid rohkem kui rollereid, seega õnnetused tõsisemad, teisalt on Vietnami liiklus hull, aga üksteisega arvestavam.
Vietnam on rongidega ja bussidega täiesti sõidetav, lihtsalt tuleb arvestada, et see kõik võtab meeletult aega. Kui on kavas tõesti terve riik vähehaaval läbi sõita, võid transpordi arvele kirjutada ca 20% reisiajast (kui näiteks paari nädalaga kavatsed seda teha).
Vahe on umbes selline, et Vietnamis vahemaad Hanoist Saigoni võib lugeda sama pikaks kui Jaapanis ühest otsast teise.  Jaapanis sõidab rongiga seda vahemaad umbes 7 tundi, Vietnamis on sõiduaeg 35 tundi.

Hügieeni poolest on Vietnam parem kui Kambodža, piisavalt on ka turistikaid söögikohti, kus ilmselt lapsega puhtam ja muretum. Tänavatoidu ja odavamate kohtade puhul on pigem see Tai teema 10-15 aasta eest, kus õpetati, et mingil juhul ei tohi jooke jääga tellida jne. Tai on reeglina arenenud tööstusliku jää kasutamiseni, keegi ei viitsi seda ise solkkraaniveest külmutada, Vietnam liigub jõudalt selle suunas, Kambodža hakkab sinna arenema.

Kas see Vietnam või Kambodža on valitud rahakoti seisukohast? Ma läheks üldse Borneole, rahulikum ja kõik asjad on olemas, samas eluolu natuke kallim.  Aga jah, nii lihtsat puhkust kui Tais, mujal väga ei saa.

Kambodža kohta veidi täiendaks: vähemalt linnades ei erine tänavatoit enam kuidagi Taist. Piisavalt puhas. Pealegi on kõik müüjad enne valimisi päris tänava äärest ära kihutatud, nii et seda väikest tolmu on ka vähem.  Ma viimati Bangkokis täitsa pettusin selles tänavatoidus - pole enam kaugeltki nii huvitav, kui varem. Suht kallis ka, kui Kambodžaga võrrelda. Kambodžas saad 5000 realiga (~1 euro) pea pool grillkana kätte. Aga tänavatoidu valik on Tais siiski kõvasti parem.

Mis puudutab jääd, siis Kambodžas pole see tänaseks enam probleem. Nad kasutavad kahte sorti jääd - ühte joogi sisse, mis on kuubikutena ja teist jahutamiseks, mida raiutakse surest kamakast. Üldiselt saad täitsa puhast jääd kilo kaupa osta pea igast tänavaputkast, kus see suur punane kast nähtaval on. Vähemalt Siem Reapis kõlbab isegi tavaline kraanivesi juba aastaid juua. Ühesõnaga - nad on juba mõnevõrra ära arenenud.

Hmm, aitähh :)

Kambodza v vietnam 
@ punkel 
Rahakoti seisukohalt nii ja naa, tahax minna pikemaks ajaks jaa, ca 4-5 nädalat ja samas tahax ni vietnamit kui kambodzat kylastada nknii, aga tundub et ehk siiski peab natuke ootama et sellist seiklust ette vôtta ni väikse lapsega, need 35 h sed rongisôidud ei kôla hästi :) ja ainult phu quokis ka ei viizi passida, 

Aga borneod uurin siis veel ja bali vbolla ikkagi teema siis, 
Kas bali erineb väga teistest saartest? Et indoneesia on suur ja lai, komodo saared jne,