trip-krainetrip-ukraine-dark
Viimased kommentaarid

Näiteks Türki ja Hispaaniasse jm saad, kui esitad PCR koroonatesti.

Agios Nikolaus on lummav linnake, käisin seal vaid ekskursioonil paar tundi, kuid oleksin tahtnud kauemaks jääda. Seekord valisin Bali, sest seal on sinilipuga rand, vaikne lahesopp, maalilised mäed ja samas Rethymno 30 min sõidu kaugusel.

Veidi imelik põhjendus nagu. Enne musta nimekirja sattumist ju hoiatatakse. Jääb mulje, et nad said artiklist (uudistest) teada, et neil aruanne esitamata. Olen muidu seni ka tihti nendega reisinud ja plaanisin nüüdki.

Super :) Paremat poleks osanud soovidagi, aitäh!

Ärge ostke sellelt firmalt reise.

http://www.iltasanomat.fi/matkat/art-1429768284284.html

Sadat suomalaiset joutuivat pettymään helmikuun puolivälissä, kun Go International -niminen matkanjärjestäjä ilmoitti ajautuneensa konkurssiin. Kilpailu- ja kuluttajaviraston mukaan monet Pohjois-Kyprokselle halunneet suomalaiset ovat joutuneet nuolemaan näppejään, sillä he eivät ole saaneet heille kuuluvia rahojaan takaisin.

Norjalainen Go International teki halpamatkoja Pohjois-Kyprokselle. Se ajautui kuitenkin helmikuun puolivälissä konkurssiin. Matkanjärjestäjän konkurssi vaikutti satoihin matkansa ostaneisiin suomalaisiin. Matkat Pohjois-Kyprokselle jäivät siis haaveeksi.

Suomalaisasiakkaille Go Internationalin matkoja ovat myyneet välikädet, kuten Groupon, Top 10 Matkatarjoukset ja Travelbird. Kilpailu- ja kuluttajaviraston apulaisjohtaja Petteri Lehtonen kertoo Ilta-Sanomille, että Groupon ja Travelbird ovat maksaneet rahat takaisin suomalaisasiakkailleen.

Lehtosen mukaan Top 10 Matkatarjoukset ei ole sen sijaan suostunut palauttamaan rahoja asiakkailleen.

– Kahden muun (Groupon ja Travelbird) kanssa saimme asian sovittua. Top 10 Matkatarjoukset on kieltäytynyt maksamasta vetoamalla erinäisiin seikkoihin. He vetoavat siihen, ettei heillä ole velvollisuutta palauttaa ja se on meidän mielestänne väärin.

– Se on katsonut, että vastuussa (palautuksista) on norjalainen yrittäjä (Go International), Lehtonen sanoo.

Kilpailu- ja kuluttajavirasto katsoo, että Top 10 Matkatarjousten on palautettava rahat asiakkailleen. Lehtosen mukaan palautuksen haluavia asiakkaita on ”useita satoja”, jolloin rahamääräkin nousee useisiin kymmeniin tuhansiin euroihin.

Kun markkinointi on kohdistunut suomalaisiin asiakkaisiin, niin sen täytyy noudattaa suomalaista lainsäädäntöä. – Top 10 Matkatarjoukset on meidän mielestänne asiakkailleen palautusvastuussa valmismatkalain perusteella. Isoin ongelma on se, että se on Viroon rekisteröitynyt yritys. Mutta kun markkinointi on kohdistunut suomalaisiin asiakkaisiin, niin sen täytyy noudattaa suomalaista lainsäädäntöä, Lehtonen sanoo.

Hänen mukaansa kuluttaja-asiamies sekä Kilpailu- ja kuluttajavirasto selvittävät parhaillaan, miten asian kanssa edetään jatkossa.

– Tässä on vain muutama tie. Se on joko oikeus, kuluttajariitalautakunta tai Euroopan kuluttajakeskus, Lehtonen sanoo.

Hänen mukaansa päätös asiasta tehdään kesän alkuun mennessä. Ilta-Sanomat ei tavoittanut Top 10 Matkatarjousten toimitusjohtajaa Kim Lindholmia kommentoimaan asiaa.

”Totta kai ottaa päähän”

Esimerkiksi kotkalainen Esa Lappi on pettynyt Top 10 Matkatarjousten toimintaan. Hänen oli tarkoitus matkustaa kaverinsa kanssa Pohjois-Kyprokselle helmikuun puolivälin jälkeen. Matka jäi toteuttamatta norjalaisyhtiön konkurssin takia.

Lappi maksoi omansa ja kaverinsa matkat, mutta 758 euroa on yhä saamatta. Hän harkitsee muutaman kohtalontoverin kanssa jopa ryhmäkanteen jättämistä oikeuteen, jos rahoja ei ala kuulua.

– Totta kai se ottaa älyttömästi päähän. Kaverille tämä on vähän suurempi isku kuin minulle, sillä hän on juuri jäämässä työttömäksi.

– Minä olen kuitenkin periaatepohjalta liikkeellä siinä mielessä, että kyllä ne rahat otetaan sieltä takaisin tavalla tai toisella, Lappi sanoo. Niko Ranta

Üldse ei tunne kindlalt. Islamipessa ei taha ja Euroopas jamad. Plaanisin Türgit talvel külastada, lihtsalt, et kuidas seal on, kui turiste pole, hotellid odavad ja ikkagi soojem kui samal ajal meil, aga praegust olukorda arvestades pole tahtmist enam.

Tänud asjakohaste mõtete eest! Erinevus rikastab :)

Pärnus uus spa? Tudub huvitav. Plaan nii detsembris-jaanuaris, aga miks ka mitte kevadel ja suvelgi :)

Kleopatra ranna algusest viib buss üles kindlusesse. Sõitke kindlasti nii kõrgele, kui buss viib, ostke sissepääsupilet (vist oli 5€) muuseumisse ja nautige lummavaid vaateid. Tagasi soovitan mäest alla jalgsi tulla (seal teerajakesi küllaga) ja mälestusterohke päev on garanteeritud :)

Alanya on parim :) Loodust, linnasaginat, kultuuri. Kindlasti minge jahisadamasse ja valige sobivaim mereretk, Kleopatra ranna alguses külastage Damlatase koobast, mulle meeldis väga ekskursioon Sapadere kanjonisse (tänavatel on reisibürööd ja Alanya Pashalt saab head hinnad). Üldiselt hinnad on pisut odavamad kui meil, eriti aga turul ja kaubeldes (reedeti suur toidu-jm turg). Mõnusad pähklid, maitseained ja puuviljad. Waikiki kaubamajas on pidevalt allahindlusi ja riided on vägagi kvaliteetsed.

Tänud:) Ostsin piletid Estravelist ja teenindus oli super! Sain kiiresti ning asjatundlikult vastused kõikidele küsimustele.

Bookinghouses pakutakse lisateenuseid. Mõtlen just reisiabi 10£, on keegi selle tellinud? Kui teen niikuinii reisitõrkekindlustuse, siis vist suht mõttetu?

Olen olnud Alanyas augustis, nii 31-34 kraadi, väga mõnus. Eriti mõnus on siis vesi :) Päevitamist alusta ikka tasapisi, ühe tunniga võid juba päris punanahk olla. Ma alustaksin pigem SPF 20, minu meelest 30 blokib päris ära. Ikka, nokats v kübar päikese käes pähe. Mulle see kuumus väga meeldib, mere ääres õhk niiskem ja ööd on seal sumedad.

Aitäh. Ja veel-mitu x päevas see käib?

Reisikindlustus

Olete te teinud lisaks meditsiinikindlustusele ka reisitõrke-ja pagasikindlustuse, kui reisite konkreetse reisikorraldaja kaudu?

Hotell Balaton

Teate te midagi sellest hotellist? Tänud.

Olen reisinud nii ja naa, aga seekord plaanin reisibüroo kaudu. Suured tänud soovituste eest, nii palju toredaid kohti :)

Kuhu suvel reisida?

Kuhu soovitate reisida juulis-augustis, nii et oleks nii loodust kui linna ja et poleks väga kallis minna sinna :)? (Türgis, Itaalias, Kreetal käidud)

Vaatasin ilm.ee -st, et Alanyas on järgmisel nädalal päeval alla 10 kraadi sooja. Öelge, et see on mingi eksitus, see pole ju võimalik :(

Bookinghousest KLM Royaliga läbi mitme vahemaandumise lennates viidi pagas igatahes Tallinnast otse Bangkokki, nii et väga mugav oli. Aga küsi kindlasti üle, enne kui pagasi ära annad.