Odavam puhkus: nendes riikides saab euro eest 2024. aastal rohkem
veigo
veigo
5. veebr 07:32

Vaevalt, et keegi hakkab oma järgmist puhkusesihtkohta puhtalt valuutakursi järgi valima, aga nii mõneski sihtkohas saab täna ühe euro eest rohkem, kui näiteks pool aastat või aasta tagasi. Vahest on reisi planeerides lihtsalt hea teada riike, mille rahvusvaluuta on euro suhtes aastaga märgatavalt odavnenud. Kaardid pärinevad veebilehelt exchange-rates.org.

Egiptus

Kuigi Egiptuse nael on 2024. aastal veidi tugevnenud, on selle kurss eurode omanikele palju soodsam, kui 2023. aasta jaanuaris. Aasta tagasi sai euro eest umbes 26 naela, nüüd 33-34.

Usbekistan

Usbekistan ei pruugi sihtkohana olla paljude radaril, aga lisaks vaatamisväärsustele ja toidule pakub see riik euro omanikele suuremat väärtust, kui aasta tagasi. Kui 2023. aasta jaanuaris sai euro eest 12 000 somi, siis nüüd juba 13 600. Pooleliitrine vaadiõlu maksab Numbeo andmetel keskmiselt 1 euro.

Laos

Aasta tagasi oli orienteeruv kurss 1€ = 18 000 Laose kip, nüüd saab euro eest juba 22 000 kippi.

Türgi

Türgi liiri kurss peegeldab üsna hästi, kuidas president Erdogani majandusalased ideed reaalelus töötavad. Kui eelmise aasta alguses sai euro eest stabiilselt 20 liiri, siis nüüd saab juba 33 liiri kandis. See ei tähenda siiski tingimata seda, et Türgi oleks nüüd oluliselt odavam riik. Vähemalt Istanbulis on väljas söömine kohati üllatavalt kallis – tasub vaadata populaarsetest turistikohtadest veidi kõrvale.

Argentina

Veel üks riik, kus majanduskriis on valuutakurssi kõvasti räsinud, on Argentina. Kui veebruaris 2023 sai euro eest umbes 200 Argentina peesot, siis nüüd juba 900 peeso kanti.

Keenia

Kuigi 10 aastaga on euro kurss Keenias roninud 100 šillingi pealt 170-ni, maksab liitrine vesi seal supermarketis endiselt 40 šillingit, nagu 10 aastat tagasi. Kohalik SIM-kaart maksab 100 šillingit.

Tai

Kui eelmise aasta alguses sai euro eest ~36 bahti, siis nüüd orienteeruvalt 38,5.

Pakistan

Angola

Muud riigid

Rahvusvaluutad on euro suhtes langenud ka Rwandas, Ugandas, Burundis, Kongos (DV) ja Lõuna-Aafrika Vabariigis.

vaatasin huvi pärast, Egiptuse jutt ei vasta tõele, võtsin eelmise aasta 22. jaanuar piiril raha välja ja kurss oli 32.2

0
0

Alates 2023. a. jaanuari keskpaigast Egiptuse naela kurss oligi selline.

0
0

Egiptuses saab euro eest 60 ja dollari eest 55 kohalikku. Tasub juttu teha poeomanike või restopersonaliga.

3
0

@neandertaal Milles see point musta turu jaoks on?

0
0

Jaa, tõesti. Tundub, et must turg on Egiptuses päris elav ja kohati saab isegi üle kahe korra rohkem eurode eest. Orienteeruvad hinnad mitmel erineval lehel väljas ja neid järgides saab sularaha eest kõvasti rohkem naelu.

See on vist eelmise aasta teema. Erinevatel põhjustel on majanduse p-sse minemine oluliselt kiirenenud ja valuuta on aina rohkem hinnas. Huvitav, et Egiptuse puhkajad pole juba sellel teemal siin arutanud. Või ei ole neid puhkusereise sinna enam eriti?

1
0

Argentiina*, mitte Argentina! :)

1
2

Egiptuses musta turu kurss hetkel 1 EUR = 65 EGP, https://egcurrency.com/en/currency/egp/exchange
Juhised vahetuseks leiab näiteks siit: https://www.reddit.com/r/TravelHacks/comments/1934qsq/using_revolut_in_egypt/ kõige lihtsam on minna mõnda juveelipoodi ja küsida. Ise lähen kahe nädala pärast ja proovin järele :-)

Point on neil täiesti olemas. Must turg tekib ja õitseb siis, kui reguleeritud turul ületab nõudlus pakkumise. Lihtsustatult - kui näiteks Egiptuse kullapood soovib osta Dubaist kulda hinnaga 60€/gramm, siis olukorras kus keegi talle 34 EGP eest 1 eurot ei müü (ja kui Egiptuses hoolikalt ringi vaadata, siis 1 EUR eest saad igal pool 34 EGP, seevastu 34 EGP eest ei müü keegi sulle 1 EUR...), siis selleks et kulda ikkagi osta on ta nõus 1 EUR saamise nimel ka 50 EGP või isegi 60 EGP välja käima. Ja kui riik sellist võimalust ei paku, siis teebki ta seda mustalt.

4
1

Buldooza, jaga siis, kuidas läks.

0
0

Ma ise käin tavaliselt samas restos lõunatamas ja siis mõne päeva pärast tegi omanik juttu, et kas mul eurosid pole müüa. Ma ütlesin, et leiab ikka ja uurisin järgi, mis see musta turu kurss on parasjagu ja andsin pisut odavamalt. Aga ma müüsin kõik kõva valuuta maha ja kuna lasen viisa üle ning tuleb lahkudes lennujaamas trahvi maksta, ning selleks kõlbab ainult pangas vahetatud EGP koos su passinumbri ja nimega tšekil, siis pidin leiutama kust ma siis nüüd ise seda valuutat võtan. Lahendus väga lihtne- saaatsin Western Unioniga USD-sid kohe kõva varuga, et jaguks trahviks ja vahetamiseks ka, sest olen siin veel omajagu. WU-ga oli esimene saatmine üldse tasuta ja kuna ilma kehtiva viisata sulle raha ei väljastata, siis tegin veel ühe ülekande kuniks viisat veel on. Seelle eest võeti 1,8% teenustasu või midagi sellist. Aga toimub asi minutitega, võid hakkata blanketil juba oma andmeid kirjutama, kui tuleb teade ja saad sealt koodi ka kirja panna ning annad koos passi ja elukoha tõendiga (mul oli selleks lihtsalt airbnb bronni väljatrükk) luugist sisse ja 10 minuti pärast on sul tuttuued dollarid peos ja elu lill. Valutsi must turg on siin seetõttu, et ükski kohalik ei saa lihtsalt panka minna ja raha vahetada. Ja ostjaid jagub. Aga pidagi meeles, et vahelejäämisel on karistus karm- 3 aastat trelle ja/või 600k$ trahvi.

2
0

@smallisland, annan teada.

Tegelikult tekkis sportlikust huvist mõte osta prooviks Tavidist 1g kullaplaat (proov 999 ehk 24k), mille hind on praegu 71€ (https://tavid.ee/kuld/1-g-tavex-kuldplaat/#product-description) ning see siis kohaliku Sharmi juveliiri juures rahaks teha.

Turukurss 24k kulla eest peaks seal praegu olema 4189 EGP/gramm (https://sarf-today.com/en) seega teeks see kursiks 4189/71=59 EGP 1 euro eest. Midagi illegaalset siin olla ei tohiks, seni on kõikides araabiamaades alati olnud võimalik kulda turuhinnaga juveliirile müüa.

1
1
Kuhu minna suusapuhkusele?
If kindlustus
Sisuturundus
Kuhu minna suusapuhkusele?
Valige oma puhkuseks pakettreis või korraldage unustamatu reis iseseisvalt?
tickets.ee
Sisuturundus
Valige oma puhkuseks pakettreis või korraldage unustamatu reis iseseisvalt?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased