Auschwitzi koonduslaager ja selle lähiümbrus

Kas keegi oskaks rääkida lähemalt Auschwitzi koonduslaagrist, mis seal teha saab, kaua seal aega läheb, et kõik ära vaadata, palju see maksab, kas seal on ka lähiümbruses midagi huvitavat ja üldse Poolas, on seal midagi huvitavat, kus on võimalik suurema grupiga umbes 15 in ööbida odavamalt või maja rentida. Tänud!

1
2
  1. Pane Auschwitz ja Poola Tripi otsingusse. Saad nii mönegi vastuse.
  2. Loe kodulehelt: http://www.auschwitz.org.pl/new/index.php?language=EN&tryb=start&id=675&menu=g
1
0

http://www.auschwitz.org.pl/new/index.php?language=EN&tryb=stale&id=445 saab infot külastamise maksumuse ja kestvuse kohta. Gruppidel üle 10 inimese on nüüd kohustuslik võtta kaasa ajupesugiid. Väiksemad kooslused saavad seal jalutada tasuta ja ise lugeda.

Majutuse kohta ei oska kahjuks midagi öelda. Ise olen Krakowis ööbinud ja sealt sinna sõitnud.

0
0

Kui juba seal kandis olete, siis soovitan soojalt: Zakopane, Wieliczka (soolakaevandus) ja muidigi - Krakow! see linn on avastamisväärt: Wawel, juudikvartal- Kazimierz, vanalinn...

0
0

Poola on liiga suur, et seda siin kirjeldada, aga sealkandis on näiteks ka gõrali rahva kenad Pieniny mäed ja Dunajec'i kanjon Slovaki piiri ääres Szczawnica's; lossid, kloostrid jms. Otsi võrgust pilte.

Auschwitz'i saab Krakõw'ist rongiga. Koha peal läheb mõni tund ehk. Oleneb sinust. Samas on ka Birkenau laager. Ei olnud midagi rabavat. Lihtsalt ühed rootsi natsihuvilised meelitasid mu kaasa.

0
0

Koonduslaager võtab mitmeid tunde, on ju see tõeliselt pirakas ehitus. Seal kandis veel muidugi Krakow ja kaevandused.

0
0

Käsin just paar nädalat tagasi soolakaevanduses ja koonduslaagris. Laagri kohta niipalju, et see koosneb kahest osast, Auzchwitz ja Birkenau. Ma ise käsin vaid esimeses, kahjuks jäi teadmatusest Birkenaus käimata, kuid soovitan Sul seal ka käia, kuna seal on rohkem näha elutingimusi jne. Sissepääs on tasuta, maksavad vaid kõrvaklapid, kuid põhimõtteliselt võid ka ilma klappideta mõne grupiga liituda, giidid räägivad vaiksel häälel, kuid kuulda on võimalik. Soolakaevandus on omamoodi elamus, saad 125m sügavusest endale e-kaarte saata :), samas on näha kogu soolanduse ajalugu Poolas. Aga kui ei ole ei ajaloo ega soolahuviline, siis neis kahes paigus suurt mõtet käia ei ole.

1
0

Aga äkki keegi oskab öelda on veel kuskil maailmamuna peal mõnda koonduslaagri ja selle teemalsi muuseume.

0
1

Auschwitz on kantud UNESCO nimekirja, on suurim ja kindlasti huvitavaim maailmas. Oswiecimi lähistel võib külastada Wadowice linna - sealt on pärit paavst Johannes Paulus II; Kalwaria Zebrzydowska - UNESCO nimekirjas olev klooster ka vaatamist väärt. Teisel pool Oswiecimist asub Pszczyna oma kauni vanalinna ja lossiga.

http://www.kalwaria.eu/Galeria.html http://www.pszczyna.pl/xs/panorama/rynek.htm http://www.pszczyna.pl/xs/panorama/panoramy/Rynek_qt.html

0
0

Kalevi-Liivalgi on koonduslaagri jäänused. Iisraeli Yad Vashem on selline pompöösne paik, aga kui on omal ajal sedatyypi komplekse, memoriaale, näitusi jm näinud kohustuslikus korras ehk vähe liigagi, siis... minu tundeid see ei liigutanud.

0
0

on kindlasti palju targemat ka teha kui koonduslaagrisse minna. Mina keelaks vähemalt lastele selle ära. Mine Krakowi või soolakaevandusse aga see laager jäta vahele.

2
1

Koonduslaager jättis hoopis teistsuguse mulje, võrreldes sellega, mida ootasin. Eelnevalt olime Vilniuses KGB kongides käinud ning see tundus miskitpärast hoopis rõhuvam. Aga eks igaühele mõjuvad ju asjad erinevalt :) Meie näiteks ööbisime 2 km laagrist, seal oli selline noorte hostel nõukaaja stiilis. Aga lähedal linnas on teisigi öömaju. Krakow on Poola nr.1. Soovitan keskväljakul Poola restorani Wesele-t. Meie meeldejäävaid mälestus! Koondulaager jäi aga mälestusse kuidagi võltsilt, sest seal kõik ära sätitud ning tegelikult see piirkond, mida näidatakse, on ju nii väike. Mõtlesime, et palju põnevam oleks õhust seda tervet ala vaadelda, et kui massiivne ta tegelt oli. Turistimass oli meeletu...käisime mai esimesel nädalal. Põhiliselt keskkooli õpilased ning pensionärid. Meie koonduslaagris giidigrupiga ei ühinenenud. Tundsime, et 3 tundi oleks liiga pikk seal. Aga filmi soovitan küll ära vaadata kui juba seal. See tekitab sellist tõelisust natuke. Ning nagu eelmised juba kirjutasid, siis piletit koonduslaagri külastuseks ei ole ning filmipilet oli vist üliõpilasele 12 krooni või midagi taolist. Üldse on Poolas ja Leedus reisimise puhul hea osa see, et muuseumipiletit on üllatavalt väiksed.

0
0

Käisime augustis 2009 ja siis oli küll piletit koonduslaagri külastamiseks vaja.Pilet maksis vist 33 zlotti.

0
0

Käisime eelmisel nädalal Auschwitzi ja Birkenau laagrites. Algne plaan oli pool päeva Krakowis ringi hulkuda ja siis laagreid vaatama minna kuid hommikul ärgates oli ilm kohutav. Paduvihma kallas ja tormituul lõõtsus hotelliakna taga. Sellise ilmaga linna peal jalutada väga ei soovinud ning otsustasime kohe laagrite poole sõita. Krakowist Oswiecimi, mis siis on koha poolakeelne nimi on u. 1 tund autosõitu mööda külavaheteid. Kellel navit pole siis olgu öeldud, et eksida on raske kuna iga ristmiku peal näitavad nooled õiget suunda. Auschwitzi laager asub ise linna serval. Suur tasuline parkla maksab sõiduautole 7 zlotti. Meie navi juhatas meid aga hoopis mingi suvalise tagumise parkla juurde kus midagi maksta ei tulnud. Laagrisse sissepääs on tasuline u. 35 zlotti täiskasvanu, täpset hinda ei mäleta kaasa saab ka audiogiidi. Päeval saab sisse vaid giidiga. Tuur kestab u. 2 tundi. Kella 15.00 alates on sissepääs tasuta ning omal käel. Alguses oli plaan minnagi giidivabalt ja selline lahendus oli väike pettumus kuid meile sattunud giid oli väga hea ning ilma tema jututa oleks küll paljud asjad jäänud arusaamatuks. Ingliskeelsed tuurid lähevad peaväravast iga poole tunni järel. Igal juhul soovitan koos giidiga sisse minna. Auscwitzi laager oli erinevalt minu ettekujutusest suhteliselt väike. Ekspositsioon oli tõeliselt huvitav ning pani paljude asjade üle järele mõtlema. Sümpaatne oli ka see, et kogu sellest loost ei ole tehtud pisaratekiskujat. Giidi selgitused olid suhteliselt emotsioonivabad ja ka väljapanekud panid pigem järele mõtlema kui et mängisid tunnetel.

Auscwitzisi esimesest laagrist 3 km. kaugusel asub teine laager mida tuntakse Birkenau nime all. Iga poole tunni tagant läheb sinna ja tuleb sealt tagasi tasuta shuttle buss. Muidugi saab sinna ka autoga kuid me hüppasime bussi peale. Sama giid ootas meid juba ees ja ringkäik jätkus juba seal. Birkenausse on sissepääs tasuta ning seal saab hulkuda ka omal käel. Birkenau on kordades suurem kui Auscwitz. Oma suuruses oli ta ka eelmisest muljetavaldavam. Birkenau ringkäik kestis u. 1 tund.

Kokku kulus meil kahe laagri külastuse peale 4 tundi. Lisaks veel tund aega sõitu Krakowist. Selle ajaga saab piisavalt põhjaliku ülevaate koonduslaagri elust (või mis elu see ikka on). Minu meelest on see koht kus võimaluse korral peaks ikkagi ära käima. Saab hea ülevaate ajaloost ning aitab ka paremini mõista mitmeid sõjajärgseid arenguid maailmapoliitikas.

Turiste oli seal muidugi palju kuid ega see eriti ei seganud. Hommikul kui sinna jõudsime oli vähem kuid lõunaks oli tasuline päris pirakas parkla autosid paksult täis.

1
0

Juhul, kui olete Krakowis ja palju aega ei ole ning autoga ka mitte, siis soovitan võtta mingi bussiga ekskursioon laagritesse (turismiinfo punkt oskab aidata millist), see stardib ca 8 ajal ning tagasi peale lõunat. See tuleb tegelikult isegi soodsam kui omal käel busside ja rongidega liigelda (millegipärast Poolas rongid aeglased aga kallid). Ja palju kiirem. Kuigi üldiselt proovin alati kohaliku tramspordiga liigelda, siis seekord tasus ekskursioon võtta.

0
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased