Autoga Portugali aprillis 2016

Tere!

Tekkis meie perel plaan minna aprillis 2016 Portugali, Albufeirasse. Plaan tekkis juba mõnda aega tagasi, kuid suuremalt oleme saanud selle nüüd käsile võtta. Kuna oleme seal varasemalt ka mitu korda viibinud ning koht väga meeldib ja aprillis on juba täitsa soe. Aga sel korral plaanime ette võtta selle reisi autoga. Oleme küll varasemalt autoga Horvaatias käinud, seega ettekujutus pikast autoreisist on justkui olemas. Siit foorumist otsides aga kahjuks ei leia autoga reisides Portugali kohta eriti infot.
On tekkinud mõned küsimused- Teadjamatele. Nimelt plaanime teekonda alustada hommikul kella 10 paiku. Või peaks alustama hoopis teisel ajal? Kes on käinud, siis millist marsruuti oskate soovitada? Kui kõrged võivad olla kiirteemaksud Portugalis? Saksamaal? Prantsusmaal?
Samuti mis on umbkaudne kütusekulu, mida soovitate välitda ja mida kindlasti teekonnal vaadata? Kui sõita järjest kohale, siis mis ajaga peaksime arvestama?
Plaan on olla Portugalis 6 päeva, vastavalt sellele oleme arvestanud kogu puhkuse pikkuseks 14 päeva. Ehk jäi midagi tarka veel küsimatagi?

Vabandan võib-olla ehk natuke ebamääraste küsimuste osas ja tänan väga, kes vähegi mõne mõttega abiks on.

Tervitades

Lenda sinna,
püsi natuke paigal või kasuta hästi töötavat ühistransporti,
vajadusel laena kohapealt auto.
Säästad nädala oma elust ja palju närve.

Autoga minek Portugali on majanduslikult absoluutselt mõttetu.

Kiire kalkulatsioon: Tallinnast Portosse on 4200 km üks ots, sõiduaeg minimaalselt 40 tundi, mis teeb edasi-tagasi 8 10tunnist sõidupäeva. Kui kütusekulu ca 7 l/100 km ning keskmine hind 1.10, siis min 600 € kütusekulu. Kiirteemaksud Poolas, Hispaanias ja Pransusmaal kokku ca 240€ edasi-tagasi (vt viamichelin.com). Lisaks majutus, kõige odavam kiirteeäärne kräppmotell alates 20€/in/öö, seega edasitagasi kahele inimesele ca 320€. Kokku sinna-tagasisõiduks alates 1200€, pluss 8 päeva kvaliteet puhkuseaega.

Võrdluseks - autorent Portos nädalaks ajaks aprillis alates 140€ (Renault Megane, vt www.billiger-mietwagen.de), lennupiletid Tallinnast Portosse või Lissaboni aprilliks alates 105€ Riiast või 200€ Tallinnast (azair.eu, www.momondo.com). Lennake Portugali, võtke rendiauto, sõitke sellega nädal aega ringi ning säästke 500€.

Viamichelin näitab ikka 4480 km ja 51 tundi. Lühem tee on läbi Kaliningradi, aga Vene viisa pluss piiril seismised nullivad kõik ära.
Arvestama peab, et see 51 tundi on puhast sõiduaega ilma Wc, tankla, söök.
Alustades 10 hommikul jõuad 23 Bialystokki 825 km sõidetud ja 3600 veel. Iga järgmine päev 1200km, nutune.

Ei saa aru miks on vaja ajada juttu et, mine lennukiga jne....
Mis läbi Kaliningradi, kas keegi on kunagi läinud ka ja palju see otsem ja kiirem on....
Inimene soovis selgelt abi autoreisiks.
Siin pole midagi võimatut. Tõesti 4200 kilti ja 40 h sõitu, ja mis see on , 3 päva tugevat sõitu ja kohal. Inimene arvestanud sellega et 8 p sõitu ja 6 kohal.
Nii ongi.
Ära ainult naelkummidega siit minema põruta.:)

Konkreetse abi saigi ju ülalpool koos linkidega antud. Oma kogemuse pinnalt (üle 20 korra sõitnud üle 2000 km kahe päevaga otsa) tahtsin lihtsalt teemaalgataja tähelepanu sellise reisi mastaabile juhtida. Reis Portugali ON pikk, isegi Horvaatia kogemusega raskesti võrreldav - tee Eestist Albufeirasse on üle kahe korra pikem kui Horvaatia rannikule. Kas ta kujutaks ette reisi Tallinn-Horvaatia-Tallinn-Horvaatia-Tallinn ühe jutiga? Kui ei, siis soovitan lennukit, kui jah, siis võib ju proovida. Teeäärsete vaatamisväärsuste pärast muretsema ei pea, sest neid niikuinii ei näe, ning pole ka vahet kas kell 10 hommikul või kl 10 õhtul sõitma hakata, sest neljapäevase uhamisega mingitel kellaaegadel enam tähendust pole ;-) nael kummi, muide, aprillis ei tohi Eestiski enam naelkummiga sõita, Euroopast rääkimata.
P.S. Eestitki väisanud iga-aastane sportautode Gumball 3000 ralli on enamvähen sama, 4800 km pikkune, aga isegi need kutid vajavad selle läbimiseks 5 päeva :-)

Kaliningrad oli toodud näiteks, et igasugused teejuhid pakuvad otsemaid teid arvestamata viisapiirangutest, piiri- ja tollipunktide seisuaegadest. See 51 tundi Albufeirasse on ka 4 päevaga karm ( ja mõttetu) andmine aga üks naljanina kavatseb 3 päevaga kohale jõuda. Keskmine kiirus 62 kui sõita 3 ööpäeva järjest ilma peatumata. 17-tundi päevas keskmisega 90.
Tallinna -Bialystoki vahel keskmine 70 on kõva tulemus. Teisel päeval Saksamaal on võimalik keskmiseks saada 90. Pransusmaal, Hispaanias kahtlane.

Tean, et tuttavad käisid autoga Hispaanias ja ikka tõsiselt pikk sõit. Nädal sinna, nädal kohapeal, nädal tagasi... Auto lagunes ka ära tagasi sõites!

Kui tõesti on palju aega käepärast (4+ nädalat) ja soov lisaks Portugalile tee peal muid vaatamisväärsusi ka külastada, siis võid autoreisi teha. Kui on soov ainult Portugali külastada, siis kindlasti sinna lennata ja rendiauto. Ma ise teeks Portugali ja Hispaania sama ringiga ära (tegelt tegingi, aga ilma autota).

Kui teha ringreis autoga Portugali, mille eesmärk on teel olla ja tutvuda ette jäävate vaatamisväärsustega, siis on asi ettevõtmist väärt.

Lihtsalt autoga Portugali puhkama minna on aga mõttetus nii rahalises kui ka emotsionaalses mõttes. Eeldaks see tõepoolest esmalt kolme täispikka sõidupäeva, mille tulemusena veedaksite kaks esimest puhkusepäeva zombistunud olekus. Paar päeva enne tagasisõitu aga hakkate juba ärevusega mõtlema, et OMG, kohe varsti tuleb jälle umbses autos elule raisata kolm nüridalt üksluist päeva. Ja kui puhkusele sõites valdab teid väike reisipalavik ja ootusärevus mis kompenseerivad mingil määral üksluise sõidu esimesed 1000 km, siis tagasitee kustutab kõik helged mälestused palmidest ja rannaliivast. Puhkusest jääb aga meelde vaid lõputu maantee ja haige selg.

Olen Euroopa suunal paadunud autoreisistiili austaja, kuid antud reisi meeldivuses kahtlen sügavalt. Pakuks välja, et reisi aeg korrutage kahega ja siis saab midagi nauditavat. Vastasel juhul lennuk ja rendiauto. Et selline autoreis on tunduvalt kallim kui lennukiga kohale minna, see võibolla ei olegi teemaalgatajal esmatähtis, kui soov on teha üks superlahe autoreis. Nii lühikese ajaga nii kaugele välja sõita on aga raha ja puhkuseaja raiskamine.

Käisin eelmisel aastal samuti autoga Portugalis. Tagasi õnnestus tulla lennukiga. Edasi-tagasi seda reisi autoga ilmselt ette ei võtaks jah.
Marsruudi valisin sellise, et mitte üheski kohas ei maksnud teemaksu (v.a Hispaania-Portugali piiri ääres, kus tuli u. 1,50€ kuskil mägedes maksta).
Kuna sõita sai ainult 1 inimene, siis reis sinna kestis 5 päeva (5. päeva lõunal jõudsime sihtkohta). Sõitu alustasime igal hommikul u. 9 ajal ning 20-22 vahel jõudsime hotelli.
Poola-Prantsusmaa hotellid olid ette välja vaadatud, kuid mitte broneeritud. Edasi otsisime lihtsalt teeäärseid majutusasutusi ja mitte mingeid probleeme ei tekkinud.
Ühe sellise otsa teeksin küll iga kell uuesti läbi, aga edasi-tagasi vast jah mitte.

Umbes 4867-ndat korda olen sunnitud tõdema, et järjekordne utoopiline reisiplaan. Saan aru, kui kaks sõpra tahavad linnukese kirja saada ja käivad oma sportautoga selle tiiru ära. Ok, saate selle linnukese kirja. Täiesti tehtav reis. Saate ka midagi vaadata.
Aga perega??? Pärast seda reisi ei taha te keegi nädal aega auto lähedalegi minna. Siis saab seljavalust lahti ja kandilise kannika pehmeks.

Kui te nüüd selle aja kahega korrutate ja nädal sinna ja nädal tagasi sõiduks plaanite, siis on asjal hoopis teine jume. Sõitu on küll palju aga vabadust ka. Lisaks tekkib aeg puhkepausiks ja need tuleks siis sättida mingi vaatamisväärsuse külastuseks.
Minul on aastate jooksul välja kujunenud umbes kolmenädalane reis, mis Šveitsist kaugemale ei ulatu. Siis jääb aega kõigeks ja puhkus ei muutu ahistavaks graafiku täitmiseks. Hispaania või Portugal tähendaks mulle minimaalselt nelja nädalat.

Tänan kõiki vastuste eest, ka kritiseerivate vastuste eest!

Sellest on olnud palju abi, terve eilse päeva mõtlesime, kalkuleerisime-uurisime lennuaegu ning ostsime lennupiletid ära, seega oleme nüüd kindlad, et autoga me Portugali minema ei hakka, vähemalt seekord mitte, ja lastega.

Ilmselt üks suund oleks mõeldav, kuid edasi-tagasi mitte. Võtame lennujaamast rendiauto ja sõidame seal ringi.
Ma veelkord väga tänan, et võtsite vaevaks vastata ja ilmselt natuke maa peale tagasi tuua :)

Parimate soovidega