Esimest korda Tais

Kõigepelt Bangkok: Alustame väikese seltskonnaga oma esimest Tai reisi, enne Phuketisse jõudmist on meil ümberistumine Bangkokis (9 tundi vahe lendudel). Jõuame sinna 9.40 hommikul. Ilmselgelt pole mõtet lennujaamas passida vaid linna minna, aga kuhu -mida teha, kuidas / millega liigelda -kuidas võiksime oma aega veeta? (meid on 4 inimest) ?
Edasi ootab meid Phuket, kus liitub meiega veel 2 inimest.

Üks variant oleks uurida netist erinevate vaatamisväärsuste kohta ning valida välja huvitavamad. Siis võtta lennujaamast takso ja need läbi sõita. Takso ei ole kallis muidu, eriti mitmekesi arvet jagades, aga mingi osa ajast mõõdub ummikutes arvatavasti. Teine, odavam variant linnaga tutvumiseks oleks sõita linnasiseste (metroo-) rongidega. Enamus liine on maapealsed ja seega näeb linna korralikult. Ise jõudsin ühe päevaga kõik liinid läbi sõita, kaubanduskeskuste juures läksin vahepeal maha, et süüa ja poodides ringi vaadata.

Esmalt mõelge näiteks välja, millest te ise Bangkokis huvitatud oleksite - kas megavingetest shoppingcenteritest ja shoppamisest või tahaksite ka seal 'vanalinna', templeid ja kultuuri näha? Või lihtsalt põhitänava melust osa saada?

Kuna palavust seal palju, te kindlasti kuskil ka lõunatate jne, siis ma ise vist valiks välja max 1-2 soovitud kohta/asja, mida seal teha/näha (nt näha ära Grand Palace ja jalutada põhitänaval, et saada sealsest melust osa - sh põige kuhugi shopingcenterisse või söögikohta). Rahmeldada liiga palju ei tasu, sest teil on selja taga pikk öine lend, esimese päeva palavus on kuidagi eriti väsitav ja Bangkok ise on juba väga eklektiline ja noh.. suurlinn. :) Seega ärge programmiga üle pingutage - väike reis Phuketisse on veel ees.

Kuna Bangkok on suur ja vahemaad seetõttu pikad, siis liiga palju vaba aega teil tegelikult ei olegi. Eriti kui arvestada, et lennujaamas kulub minnes ja tulles juba omakorda vähemalt tund kui mitte rohkemgi (sh saabudes viisajärts, tagasi lennujaama minnes turvakontroll jms). Lisaks igaks juhuks pisike ajapuhver.

Kas lennujaam jääb teil samaks, seda vahatama ei pea?

Me ise oleme Suvarnabhumi lennujaama ja kesklinna vahet sõitnud nii bussi kui taksoga. Viimane oli oluliselt mugavam ja natuke kiirem, aga sattusime ikka ka liikluses seisma ja mõlemad võtsid lõpuks vist isegi umbes tunnikese ja rohkemgi aega. Kiireim viis peaks olema aga hoopis rong/rail link ja südalinnes saate vajadusel siis juba skytraini kasutada.

Mingit viisajärtsi enam ei ole. Viimane kord läks lennuki peatumisest lennujaamast välja jõudmiseni max 20 minutit, sellest passikontrollis 10 sekundit.

Lennujaam on jah sama (vist) -tegemist jätkulendudega, kõik jutt tundub väga tõepärane. Meie reis tuli sellise äkk otsusena alles mõned päevad tagasi. Seetõttu meil ei õnnestunud kõigil enam-vähem ühe jutiga Phuketisse lennata. St. osadel meist tuleb läbi Bangkoki sihtkohta jõuda. Reisi eesmärk on lihtsalt puhkus (vesi, saared, rannad... -eksootika). Aasia suurlinnad nagu Hong-Kong, Shanghai, Guangzhou, Taipei jne, olen läbi käinud ja seega suurlinnad ise väga huvi ei pakugi, üdini aus olla siis kõiki templeid ka külastada ei plaani. Aga kuna lennuplaan läks meil selliselt, siis tunnengi huvi, et mida seal vahemaandumisel ette võtta. Kindlasti võtan soovitust kuulda Grand Palace ja põhitänava osas... Kui nüüd 9 tunnist lahutada maha lennujaamast 1+1 tundi linna ja tagasi, ning 2,5h varem lennujaamas tagasi olemist, siis meil aega linnas ca. 4-5tundi max. Usutavasti jõuamegi 1-2 kohas jalutada ja shopata vms. Selline plaan on, et läheme käsipagasiga -võtame kaasa võimalikult vähe asju/riideid. Kas kõlab realistlikult, et meil plaan kohapealt riided osta? Rahakott nüüd ülemäära paks ei ole, aga Eestist selliseks reisiks nn. suve riideid taga ajama hakata (mis peale jõule ja aastavahetust selga mahuksid) pole just lihtne. Seega tekkis plaan, et ostame kohapealt. -kui ei kõla realistlikult, siis võiks märku anda.
Selles valguses saan ka ise aru, et põhiline aur läheb meil Pangkokis shoppamisele (vist) -no tõesti lihtsalt ei kujuta seda teemat üldse ette. Nt. Hiina ma küll nii minna ei soovitaks. Ah jah, kusagilt lugesin, et raha on mõistlik vahetada seal? -või ikka DAVID-i rida Eestis? ...kuidas hotellides, kuidas kaardimaksed toimivad või kõik sula teema? (Nt. Hiina on vägagi kaardimakse sõbralik). Saan aru, et kui viisa ostetud (lennujaamast saab seda siis enne passikontrolli?) -siis tuleb takso leida ja mõistlik oleks siis taksojuhile Grand Palace kuidagi selgeks teha? Saavad nad vigasest Inglise keelest aru, või...?

Kui esimest korda Tais, siis ma kohe esimesel päeval šoppama ei läheks, pigem jätaks ostlemised reisi lõpupoole, kui olete hinnatasemega paremini kursis.
Üks koht on Sukhumvit Road, kus tasuks jalutada. Väljuda metroopeatuses Nana. Samas varahommikusel ajal ei ole seal nii efektne, kui õhtu saabudes.
Teine variant on MBK Keskus, seal ümber ja sees on päris palju vaatamist, s.h mitte-šopingut. Näiteks Jim Thompson House. Või vähe kõrgema tasemega Siam Paragon kaubanduskeskus.
Omapärane kaubakeskus on ka Rangsit Futurepark, kuid see on kaugemal.
Kolmas variant on vaadata kiiresti ära mõni vaatamisväärsus. Näiteks Grand Palace on võimas. Aiad, smaragd-Buddha, võrratud vaated ja arhitektuur. Seal ümbruses ja sees võib rahumeeli paar tundi kulutada. Seal lähedal (~1 km) on ka seljakotireisijate lemmikpaik Khao San Road - lühike tänavajupp, mille saab poole tunni kuni tunniga läbi jalutada, olenevalt sellest, kas võtate ka näiteks kusagil ühe õlle ja jalamassaaži ja uurite, mida tänava ääres müüakse, või jalutate lihtsalt sellest melust korra läbi. Kui Khao San ei huvita, siis minge Grand Palace'i juurest Tha Tien sadamakaile, võtke paari-kolme bahti eest jõeületus ja minge Wat Aruni templisse.
Või siis Wat Pho tempel oma pikutava Buddhaga. See on tai massaaži sünnikoht ja kui üldse kusagil jalamassaaži võtta, siis miks mitte just seal.
Või siis Hiinalinn? Lilleturg? Samutprakarn krokodillifarm? Ei tea, mida soovitada, kuna ei tea, mis teid rõõmsaks teeb, aga lennujaamast välja tasub tulla kindlasti.
Võib ka näiteks võtta takso ja sõita Saphan Taskin ja Orange Flag Boat juurde - taksojuhid teavad, millest jutt. Seal saate minna mööda jõge kruiisivatele paatidele ja neil hop-on hop-off stiilis aega veeta.
Tagasiminekul ärge alahinnake sealse liikluse õuduslugusid - teie tagasisõit jääb üsna tipptunnile ja ummikud vägagi tõenäolised. Metroo / SkyTrain / Rail Link vast kõige kindlam.

Jah, viisajärtsu osas väljendasin end valesti - passijärjekord, kus oma viisavaba perioodi lipikutega seisad. Meie seisime ainuüksi seda järjekorda eelmine kord 20min. Eks oleneb siis ajast.

Puhkuseriiete shoppamise jätaks ma ise tegelt isegi Phuketile - seal pakkujaid palju, näed juba kohapealset eluolu ja saad kaubelda. Bangkokis kindlasti ka kõike võimalik osta, aga seal keskustes juba lääne poode, tänavakaubandus natuke teiselaadne, jms.

Raha vahetaks Tais kohapeal. Ise oleme korduvalt ka ATMdest välja võtnud.

Kui riideid tahate osta, siis tasub minna MBK keskuse alumisele korrusele.
T-särgi eest väga üle 200 bahti ei tasu maksta, s.h need kurikuulsad Armanid, Guccid, Muccid jne. Suurematele meestele 250 bahti. Aga võib ka saada 180-ga.
Naiste kirjud sitsipüksid (sealses kliimas kusjuures väga head) samuti ca 200-250 bahti jne. Bangkokis on hinnad odavamad kui Phuketil. Kõige odavamad muidugi üldse põhja pool (Chiang Mai, Chiang Rai jne), aga ega ka need Phuketi hinnad ei tapa.
Kaardimaksetega Tais väga ei arvestaks, v.a hotell või Seven-Eleven. Rahavahetus SuperRichis või võtta lihtsalt seina seest välja vastavalt vajadusele.

"Lennujaam on jah sama (vist) "???
Palun tee see asi kõigepealt kindlaks. Kui on jätkulend, siis on pigem küll sama ehk Suvarnabhumi lennujaam (Thai, Vietjet, Smile, Bangkok Airways lennud). Ülejäänud lennufirmad väljuvad Don Muangist.

Kui on Suvarnabhumi, siis on variant jätta kõik või osa cabin-bag'e lennujaama pakihoidu. Linnas on oluliselt mugavam jalutada ja liigelda ilma kottideta. Kõige kiirem on lennujaamast linna minna/tulla rongiga. Kui olete neljakesi, võib ka kulude mõttes taksot kaaluda, kuigi jah ummikud võivad väga palju aega võtta.

ATM-ist raha võttes on teenustasu iga kord ca 5 eurot. Kasulikum on võtta kaasa eurosid ja vahetada Superrich valuutavahetustes, mis on parima kursiga. Lennujaamas on Superrich`i putka olemas, samuti Phuketi saare asulates.

Hiljuti Tais käies, sain Suvarnabhumi lennujaamas 0 korrusel asuvas valuutavahetuspunktis eure vahetades kursiks 38,1. Mõned korrad kaardiga makstes ja nüüd hiljem panga väljavõtet vaadates, oli panga vahetuskurss ca 38,3 ja 38,4. Nii et so so.

Aga jah, pigem eelistada sulli kuna kaardiga paljudes kohtades siiski maksta ei saa.

Ise käisime lennujaamast Bangkoki ja tagasi minivan-iga (eraldi transfeer) aga tundus et ilmselt kõige kiirem variant oleks jah rongi kasutamine.

Sellise kursivahega nagu kirjeldasid- 38,1 valuutavahetuses ning 38,3 automaadis- "võidad" automaadist võttes ümmarguselt 50 eurosenti iga saja euro pealt. Ja ATMi teenustasu on seejuures 5 eurot iga kord, kui automaati kasutad. Kokkuvõttes ei tule niimoodi parem kurss, sa ei saa automaadist välja võtta tuhandete eurode eest bahte ühekorraga.

Soovitan teha endale Revolut kaardi, pakuvad parimaid kursse, mis ma olen näinud. Kuus kuni 200 naela (Eesti oludes ilmselt euro) väärtuses ükskõik mis valuuta võtmine automaadist tasuta.

Väga lahe, et nii palju soovitusi ja infi tuleb. Tõesti suur tänu teile. Kui kellelgi on veel midagi head vms. soovitada, täpsustda, siis andke aga pihta. Vahepeal tegin kindlaks, et jõuame Bangkoki Suvarnabhumi lennujaama 11. jaanuaril ~ 10.35 ja jätkulend algab 19.45. Seega ca. 17.45 peaksime lennujaamas tagasi olema. Soovituste põhjal tundub, et rong on selline kindel teema (vähemal tagasitulles lennujaama)

"Kaardimaksetega Tais väga ei arvestaks, v.a hotell või Seven-Eleven."

Minu kogemused küll ütlevad, et kaardiga 7/11 kauplustes maksta ei saa.
Kui just viimasel ajal midagi muutunud ei ole?

Sellele, mida seal vaadata, lisaksin vast veel Golden Mountain'i.

Ise olen rentinud ka privaat mootorpaadi tuuri Chao Praya jõel. Vist oli 3 tundi pikk sõit ja meile läks see maksma 2000B. Algul taheti 3000B aga hind kukkus kiiresti. Ruumi oli piisavalt ka neljale inimesele. Oli päris lahe. Tehti mitu peatust huvitavamates kohtades.

Aga muidugi oleneb seltskonnast ja inimeste huvidest.

P.S. Airport Link'i plussiks pean kiirust, hinda ja täielikku sõltumatust liiklusummikutest, mis ei ole sugugi mitte välistatud muu transpordi puhul (Suvarnabhumi) lennujaamast/lennujaama liikumisel.
Taksot olen kasutanud ainult öösel või väga vara hommikul lennujaama saamiseks.
Kahe lennujaama vahemaa Bangkokis on 39km. Nii et see oleks tõesti hea eelnevalt kindlaks teha kas on sama või mitte, et hiljem mitte üllatusi kogeda. Suvarnabhumi kood on BKK, Don Mueangi kood on DMK.

7/11-es pole küll probleeme kusagil kaardiga maksmisega olnud...olgu või Tai pisematel saartel need olnud.

Lisaks toimib Bangkokis vàgagi edukalt ka kohalik “uber” Grab ning Uber ise samuti.

Hind tuli mul veel ca 2x soodsam kui taksoga (hotell bangkokist->kesklinna ja tagasi).

Màletamist mööda sai 7/11 kaardiga maksta kûll.

Ainus mõistlik viis liikuda lennujaama ja kesklinna vahel on sky train.Pilet 40 b. Kui teil on jätku lend ja tagasi lennu pilet sama numbriga ei soovita Phuketi lennust maha jääda sest siis muutub teie tagasi lennu pilet kehtetuks.

[OffTopic]
Tänud neile kes teavad, et 7/11 saab siiski kaardiga maksta.
Minu arvamus põhines sellel, et paar aastat tagasi üritasin kaardiga tasuda nii Bangkokis,Trangis kui ka Udon Thanis kuid igas kohas väideti mulle et kaardiga maksta ei ole võimalik.
Seetõttu ei ole seda hiljem enam ka üritanud ning alati maksnud sulas. Nüüd siis tean, et vähemalt praegu ikka saab ka kaarti kasutada.

@smallisland kas selle Revoluti saab lasta endale postiga saata, või kuidas selle kaardi kätte saab? Samas kohalikust väljavõtutasust ikka Tais ei pääse. 200 baati tavaliselt automaatides see või nagu eelpool mainiti, siis 5 €

Siin on mainitud mitu korda valuutavahetuspunkti nagu SupeRrich. Ei ole muidu väga tihe kommija aga lugesin siin et see kõige odavam valuutavahetus. Võta näpust :-) Minul juhtus seda foorumit lugedes selline asi - Üllatuseks valuuta punkti jõudes (3 nädalat tagasi) ootas meidees kurss 35 Bahti = 1 € ja see kurss oli muideks enamvähem kogu lennujaama kõikides punktides. Loomulikult teadsin ma ennem kodutööd tehtud olles et selline kurss ei ole normaalne aga pidin vahetama 1000 Bahti kuna takso mille olin juba 2 nädalat varem kokkuleppinud, oli juba meil lennujaamas vastas. Pidin vahetama vähemalt 1000 Bahti sellise super kursiga :-) Jõudsime perega Pattayasse, seal kurss juba parem aga siis oli 37,2 Bahti aga ju tunduvalt parem kui lennujaamas. Ootasime veel ühe päeva ja kurss oli nagu njuhti 38,5 Bahti. Edasi enam eriti ei langenudki.
Ühesõnaga tasub uurida netist, siin ju pankade kursid onlines kõik üleval.