Umbes kahe nädala pärast on minu esimene reis, mis maandub New Yorgi JFK lennujaamas ning mul on pea 12 päeva, et vaadata ringi New Yorgis ja Bostonis.
Olen lugenud trip.ee erinevates teemades ning lugenud reisiblogisid aga küsin nüüd ikkagi kõigilt soovitusi, mida võiksin teada sinna reisides - kõige lihtsamatest asjadest nt. kas ja kui palju peaksin sularaha kaasa võtma või kas Swedbanki krediitkaardid on OK, tipi jätmine, linnavaheline liiklus vms.
Mida peaksin teadma Ameerikasse minnes ja seal olles?
ps. Taustaks - autot ei rendi, New Yorgi-Bostoni vahel on rongisõit planeeritud. Kui soovitusi, mida Bostonis kindlasti peaks vaatama, on see teretulnud.
Sularaha pole põhimõtteliselt vaja. Kaardiga saab kõikjal maksta. Kaardiga makstes aparaat juba küsib, palju Sa tippi tahad anda , 0,1,3 jne. Lihtsalt vajutad USD. Seda ka tavalises poes. Söögikohtades ei maksa üle pingutada. Paljudes juba 20% tippi sees. Pane arvele lihtsalt makse kinnituseks allkiri. Kui ei ole , siis tavaline taks ongi 20%. Kirjutad arvele summa ja nad võtavad sult kaardilt maha.
Tavaliselt küsib jah, palju tippi tahad anda, aga mul juhtus kord sedapidi, et aparaat küsis, palju ma üldse maksta tahan, seega siis arve+tip kokku. Sain arve, toksin aparaati summa umbes 20% sest ja aparaat viskab tagasi. Ei saanud esimese hooga aru, et ikka vähe või. Lõpuks tabasin ära, sisestasin arve summa koos tipiga ja siis läks läbi. Alla arve summat oli loomulikult vähe:) Et siis peab nagu tähelepanelik olema, mida masin tegelikult küsib.
Kui on soov New Yorgis ühistranspordiga odavalt liigelda, siis on kasulik vaadata YouTube'st vastavaid põhjalikke juhendeid- "kuidas saada lennujaamast linna" jne. Mind aitasid need palju. Muidu võib esimesel korral keeruline tunduda, millisest automaadist milline pilet osta ja kuidas seda teha. Ka lennujaama terminalide vahel sõitva rongi kasutamise eest tuleb maksta- aga ainult siis, kui väljud teatud peatuses, et sealt linna edasi minna. Ühest terminalist teise või kolmandasse sõit on tasuta. Mäletan, et piletiautomaatides mul üks kaart millegipärast ei toiminud ja kasutasin teist. Mul on nii VISA kui MasterCard, krediitkaarditunnustega deebetkaardid. Ning need piletimüügiautomaadid küsivad kaardiga makstes ZIP- koodi ehk postikoodi. Ise panin vist 99999, sest nii kusagil videos välismaalastele õpetati, aga pidi tegelikult kõlbama ükskõik milline 5-numbriline kombinatsioon. Aga kui kaardimakse automaadis läbi ei lähe, siis jaamades saab kassas ka elavale inimesele maksta ning ju kuidagi ikka hakkama saab. Uuri soodsamate võimaluste kohta piletite soetamisel, et kui tahad rongidega mõnusalt ringi uhada, siis turistidele on sooduskaardid. Ise maksin nädala transpordikulude peale New Yorgis 54 USD, seal sees olid lennujaamatransfeerid linna ja tagasi ühistranspordiga ning üldse sai igal pool ära käidud.
ma nüüd möned NY metroo asjad täpsustaks üle. Ma olin ikka päris pabinas, kui vaatasin enne minekut Kahte kanget. Kui Teet püüdis automaadis metroo piletit/kaarti hankida. Mõtlesin eet täitsa jama. Läksin ka siis metroos kohe aparaadi juurde, ei midagi. Õnneks oli selles jaamas teenindaja. Küsisin, et kuidas? Ta vastas - lihtsalt kiipige oma panga kaardiga väravate vastu. Nii lihtne see nüüd ongi. 3,5 USD umbes pilet. Jochenil on õigus. Terminalide vahel on Metro Line tasuta, Aga kahte lõpp peatusse väljaspool Lennujaama juba maksab. See siis JFK -s. Aga sealt saab ka kohe metroo liinile.
Pärast seda kui mul ühes söögikohas kaardiandmed kopeeriti, hakkasin USAs söögikohtades sularahas maksma (erandiks need kohad, kus tuli letis tellida ja maksta ehk, et kaart oli koguaeg nägemisulatuses). Jube tüütu kui reisil olles kaart kinni tuleb panna.
Tipiga on, jah, nii, et kehva teeninduse eest 15% ja hea eest 20%. Ning tegelikult ootavad tippi ka Uberi, Doordashi jne juhid. Kui tippi ei jäta, siis hakkab su reiting langema (juhid saavad ka sõitjaid hinnata) ning takso saamine läheb järjest keerulisemaks.
Bostonis on Skywalk observatoorium, kuhu saab osta Day+Night pileti ning siseneda nii päevasteks kui öisteks vaadeteks.
Mina soovitaksin korraliku kattega tervisekindlustust. USA-s võib arstiabi väga kallis olla, isegi väiksemate asjade puhul.
Lisaks tasub arvestada et lisaks kohustuslikule tipile söögikohtades (suurusjärk 15-25%) lisandub hindadele ka kohalik maks mis osariigiti on erinev. See ei ole küll suur summa, aga siiski. Nii et lõpparve mõnes söögikohas võib koos tipi ja kohaliku maksuga olla lõpuks suurem kui algselt võiks eeldada.
Sellega haakuvalt veel et üldine hinnatase on USA-s üsnagi kõrge (riided jms tarbekaup ehk välja arvatud). Hea söögi-ja joogielamuse saamisel eriti. Ma ise soovitaks vaadata mereannirestorane, need võivad küll kallid kuid samas päris head olla. Arvukate burgerirestoranidega võrreldes eriti.
Hotellide osas veel, et erinevalt muust maailmast pakuvad USA/s üsna vähesed hotellid hommikusööki. Neid on, aga mitte kaugeltki kõik. Aga pisipoodides saab kohvi ja wrappe jms.
USA tipiihalus on teada, aga kuidagi käsi ei tõuse kehva teeninduse eest 20% tippi jätma. See, et nad tasumisel "vaikimisi" 20% vaimseks survestamiseks ette kerivad, ei tähenda, et seda protsenti allapoole kerida ei saa, kui rahul ei ole. Tipp ikka olgu vastavalt teenuse tasemele.
Muuseas, USAs on uus komme tipiga seoses. Sai äsja just taas NYCs käidud ja asjad on muutunud. Kui kaardiga baaris või restos maksta, siis enamasti küsib aparaat kohe tipi kohta ja pakub välja protsendid, Meie nägime enamasti, et valik algas 20% või 25%-st ja sealt edasi - 30%, 35%. Väga tüütu, eriti baaris, kus enne anti 1-2 USD tippi. Õnneks on ka võimalus "ei" vastata ja siis sularahas maksta sobiva protsendina. On ka võimalus ise tipi suurus määrata, korra proovisiin, aga mul see ei õnnestunud. Nii et sularaha võtaks igal juhul kaasa.
Selline tipi küsimine tuli ette ka näiteks isegi teatrikassas!! ja deli-poes, kus valisid ise endale piruka ja võileiva ning läksid kassasse maksma.
Täpsustan, et ostsin piletimüügiautomaadist 7-päevase piiramatu limiidiga ühistranspordikaardi, mitte üksikuid pileteid. Kui plaanid kümme või rohkem sõitu nädalas, siis see tasub ära. Sama kaardiga saab külastada ka Roosevelti saart, sõit sinna ja tagasi õhutrammiga.
Tere! Ma ei oska oma teemat siin foorumis avada, ei leia seda kohta. Kas Ameerikas peab olema vaktsineeritud nüüd. Soov oleks minna Mehhikkosse aga vahepeatused on Ameerikas. Olen proovinud uurida erinevatelt lehtedelt aga konkreetset vastust ikka ei leia.