Hoiatus Filipiinidele reisijatele!

Käisime jaanuaris Filipiinidel puhkamas, peatusime Panglaol, kokku oli meid 20, nendest 3 lõpetas haiglas.
Neilt leiti kahte sorti parasiite, üks levib veega ja teine puuviljadega, leiti veel kohaliku tüvega salmonelloos, ärge laske kuskil jääd joogi sisse panna, nad ütlevad küll, et see on puhtast veest.
Nüüd Eestis peame kõik andma arsti juures igasuguseid proove, kardavad äkki oleme midagi kaasa toonud.

Millised põnevad parasiidid need siis olid ja millist häda põhjustasid?

Haigus meenutab siinset kõhugrippi, kõrge palavik ja hästi paha olla, ühel hakkas nii paha, et viidi kohaliku haiglasse viieks päevaks tilgutite alla, nagu ma aru sain oli tavaline haigla ei midagi erilist.
Teised jäid koju jõudes kohe haigeks ja läksid siin haiglasse.

Kas mingi diagnoosi või meditsiinilise nimetuse ka teada saite? "Paha haiguse" kohta on raske infot leida ning sellest hoidumiseks selle kohta enamat uurida.

Paratüüfus öeldi.
Markus1 mis sa arvad et me nii ei teinud või?
Et lampi kirjutan siia või?

Kas haiglasse sattunud olid kogemustega aasiareisijad? Nõrgema seedimisega võib igal pool põhja alt lüüa:) Läheme homme Boholile, eks ma siis kirjutan, kui miskit häda kallale saan.

See kes Panglaol haiglasse sattus on küll kogenud reisija, viimane reis oli tal Indiasse , aga teised olid käinud ainult Egiptuses ja Türgis.

Rumm on seal tõesti väga hea ja odav ka 2 euri liiter.

Tsilli aitab ka kõhuhädad eemal hoida, värskest salatist mida nad vaevalt pudeliveega pesevad ja tooretest mereandidest võib ka parimast restost haiguse saada.

Sai käidud küll palju erinevates kohtades söömas ja erinevaid roogasid proovimas.

Mina naasesin eile Filipiinidelt. Tõsi on see, et igasugused pisikud ja kõhuviirused on eurooplastele kerged külge hakkama. Peika sai esimesel nädalal ilmselt mereandidest korraliku toidumürgituse, mida saab kirjeldada kui midagi enneolematult. Mind tabas teisel nädalal ilmselt mingi bakter, õnneks möödus palavik ja kõhuvalu 2 päevaga. Abi tasub kindlasti otsida kohalikust apteegist, sest Eestist kaasa ostetud söetabletid ja ravimid ei ole eriliseks abiks.
Ole kui hoolas tahes, haigus võib tabada sind ka siis kui väldid jääkuubikuid, kraaniveega hammaste pesemist, kasutad kätedesinfitseerijat jne.

Tuletaks lisaks meelde, et kõik haigused ei levi ainult toiduga. Piisab sellest, kui näiteks sääsk hammustab või keegi sinu peale köhib - ongi valmis.

Näiteks ise viibin hetkel Sri Lankal, keha üleni punaste täppidega kaetud... Põhjus esialgu teadmata.

Veterinaarina pakun, et leetrid.

Muidugi kui ka kärsal on villiline lööve, on tegemist juba vesikulaarhaigusega.

Leetrite vastu peaks olema vaktsineeritud. Aga noh, kõik vaktsiinid ei tööta 100%. Hetkel ootan analüüside vastuseid, edasi kirjutan Sri Lanka teemas.

Katk see vist igatahes ei ole, tundub selline kergem lööve, kui saad siia kirjutada veel.

Sai ka käidud seltskonnaga nii Oslob, Siquijor, Panglao, ka Loboci jõel söömas. Aga põhja lõi alt ära lõpuks El Nidol.

Meil oli samuti lõpuks El Nidol - 2 päeva palavik, süda paha, kõhujamad. Kolm inimest neljast jäid haigeks - kahtlustasime päev varem joodud jääd puuvilja joogi sees. Neljas valis õlle ja polnud häda midagi:)

Vaesematest Aasia riikidest Tai on jõudnud punkti, kus keegi enam ise jääd ei viitsi teha, lihtsam on tellida pakendatult otse tehasest.
Filipiinidel pole veel infra nii kaugele arenenud, seal tehakse käepärastest vahenditest ise jääd ja turistile see mikrofloora on tõsine ohuallikas esmatutvusel. Valgel turistil ligi 100% tõenäosusega lööb esimesel Filipiini-visiidil põhja alt ära, edaspidi reeglina enam mitte.