Horvaatia kuna (HRK)

Kas euro > kuna on mõttekas Eestis vahetada või võtta Horvaatrias ATMs?

1
23

Ühekordne raha välja võtmine automaadist koha peal on enamasti alati odavam. Pluss kõik, mis võimalik, maksa kaardiga hoopis. (samas, kontrolli oma panga kurss üle, mida nad välismaal automaadi puhul vahelt võtavad).

1
1

Reeglina on rahavahetus soodsam kohapeal. Nt Zagrebis saad 100 EUR eest 751 kunat (https://www.mjenjacnica-bozo.com.hr/),,) samas kui Tallinnas vahetades saaksid 708 kn. 

ATMist võttes sõltub, millise panga kaarti kasutad ja millisest ATMist võtad. Kui võtad Revoluti kaardiga teenustasuvabast automaadist (nt Erste või Zagrebacka), siis saad 100 EUR eest hetkel 752 kuna. Kui aga võtad nt Swedpanga kaardiga ja valid Euroneti automaadi koos nende pakutava konverteerimisega, siis võid 100 EUR eest saada ka alla 700 kuna (Swedpank võtab 1€+2,5% ja Euronet võib dünaamilise kursiga isegi 10% vahelt võtta: https://www.reddit.com/r/croatia/comments/bywsx8/euronet_atm_croatia_are_scamming_you_with/))

2
0

Kohapeal mõttekam. Aga nendele kaardimaksete soovitajatele, siis Horvaatias reaalselt kuskil peale suurte poodide kaardiga maksta ei saa. 

Konkreetne näide: Spliti vanalinnas jalutasin ja konkreetselt mitte üks kebabi koht ei aktsepteerinud kaarti. Lõpuks viskas üle ja läksin supermarketisse.

2
1

Kui Horvaatia president leiab, et tiblade agressioon Ukraina vastu on ameeriklaste korraldatud, siis sellisesse riiki ma reisida ei soovi.

8
1

Milleks üldse rahavahetusega pead vaevata, igal pool saab euros maksta ja ca pooled korrad saad ka eurodes tagasi. Pole iial seal raha välja võtnud ega vahetanud.

Turgudel ja ajutistes müügiputkades jh kaart ei toimi, aga nt väikestes marketites- isegi rannas - oleme kaardiga maksnud, eelistavad nad muidugi sula.

2
0

Tänan vastuste eest!

.

0
0

Ei tea kuhu kanti lähed, aga Istrias ja Dubrovniku kandis küll kaardiga probleeme pole. Veidi saab ATM'ist ka ja asi korras

Olulisem on alati valida, et ei lase salsel ATM'il või kaardimakse terminalil konvertida, vaid võtku kunas su kontolt

1
0

Plaanis on autoreis. Eesmärgiks jõuda kõigepealt Rijekasse ja sealt tasapisi allapoole kulgeda. Ja kui on tahtmist ja jaksu, siis Montenegro  või Albaaniani. Tagasi Serbia, Ungari jne.

0
0

.

0
0

@Naine 50+ kui hakkad automaadist raha võtma, siis peale summa valimist võib automaat küsida et kas tahad kasutada oma panga kurssi või soovid dünaamilist konverteerimist. Välja näeb see umbes nii: https://ibb.co/BNZ9Lf5

Vali sel puhul alati 'decline conversion'. Sama võib juhtuda nt bensiinijaamas makstes, siis võidakse Poolas, Ungaris, Horvaatias jne küsida et kas tahad maksta kohalikus rahas või eurodes. Õige vastus on siis et kohalikus rahas :)

Ja kaartide osas kui valik LHV ja Lumonori vahel, siis pigem LHV, nendel on tehingutasu 1€, samas kui Luminoril 2% (min 3.5€) väljavõtutasu ning konverteerimistasu veel 2%. Üldse tasuta võib aga saada Coopi Rändrahnu kaardiga.

4
0

Täpselt nagu Buldooza kirjeldas. ATM sama lugu, hoiatab karmilt aga eks see hoiatus ongi selleks, et ikka nõustuksid. 

Kindlasti tuleb kasutada pankade ATM mitte Euronet. Nood on röövlid

1
0

Hiljuti tuli postkasti Swedpanga kiri, et nende Gold krediitkaardilt on alates 1. juulist  kuni 500 eurot kuus väljavõtmine teenustasuta nii Eestis kui välismaal lisamärkusega, et välismaal võib oma teenustasu lisada tehingule teine pank. Ei tea, kust neid välismaa pankade teenustasusid võiks uurida (huvitaks samuti Horvaatia). Või kui sellest Euronet automaadist hoiduda, kas siis kõigi ülejäänute teenustasud võiks jääda paari euro piiridesse?

1
0

Euroopas piisab sellest, et proovid raha võtta ja kui enne kinnitust on teavitus, et lisandub teenustasu x raha, siis võta kaart välja ja proovi järgmise panga automaati.

Eurotsoonis kindlasti mingeid teenustasusid ei tohiks lisanduda. Ma pole seni küll seda kohanud. Teistest riikidest meenub Ungari, kus ammustel aegadel käidud. Mõne panga automaadis tuli teavitus, et lisandub teenustasu ja neid siis rohkem ei proovinud. Ilma teenustasuta pankasid oli piisavalt.

Mujal Euroopas pole ma teenustasuga automaate kohanud. Horvaatias pole käinud. Väljaspool Euroopat on väike kohalik teenustasu Roheneemesaartel. Mujal pole seni kohanud.

Alati tasub eelistada pankade logodega automaate. Euronet jms on väga jõhkrad nöörijad.

2
0

@Marta3, reegel on siin see, et eelista pankade omi automaate, hoia Euronetist ja üldse igasugustest nimetutest automaatidest eemale, samuti väldi turistilõkse ja lennujaamu. Pluss veel et kaardi kopeerimise risk pangakontori juures väiksem.

Tasu olemasolu ja selle määr sõltub täiesti riigist. Nt Tais on vist kõikidel üks kindel tasu, võta kust soovid. Kolumbias käisin viie panga automaadid läbi, neist ühes oli lisatasuta ja edaspidi võtsingi ainult selle panga omadest. Revoluti lehel on nimekiri automaatidest, kus on saadud lisatasuta võtta: http://bit.ly/thefreeATMlist aga see muutub ka pidevalt. 

Ehk siis kui viitsimist on, võib eri automaate proovida ja vaadata, kas ja millist tasu nad võtavad ning siis valida soodsaim, samuti võtta korraga rohkem, kuna tihti ei sõltu taks väljavõetavast summast.

2
0

Kogu @Buldooza jutt õige. 

Enne tehingut palub automaat kinnitust, kas olete tehingutasuga nõus ja näitab selle ilusti ära. Horvaatias, kui õigesti mäletan oli üsna mitmeid ilma lisatasuta. Albaanias (kuna õiget panka ei mäletanud) proovisin ca 5-6 (seal iga nurga peal eripank) läbi, enne, kui leidsin sellise, mis tasu ei võta. 

Ja sekundeerin samuti Revoluti (või ka Wise), mis reisil kasutamiseks palju mugavam ja pole hiljem mingeid konventeerimistasu/kursi üllatusi.

1
0
1
23
Lennupakkumised
Reisikaaslased