Horvaatia saared

Hei,
Oleme minemas selle aasta septembri kahel esimesel nädalal teistkordselt Horvaatiasse. Eelmisel aastal sai kahe nädala jooksul läbi sõidetud pea terve rannik kuni Dubrovnikuni välja ning külastatud Hvari saart. Sel aastal plaan rohkem paiksed olla ja veeta pool ajast Makarska kandis ning teine pool kuskil toredal saarel. Eelmisel aastal jättis Hvar super-mulje - head söögikohad, vinge linn, armsad külakesed, mõnusad rannad. Ideaalne.
Sel aastal tahaks avastada aga mõnd teist saart. Nii uuringi, mida siinsed reisisellid soovitavad? Tahaks, et oleks võimalus vedeleda nii rannas, avastada põnevaid kohti saarel kui ka võimalusel tegeleda meelelahutusega. Ise on praegu kõige rohkem silma jäänud Brač ning ühed tuttavad soovitasid ka Korčulale minna. Kuid, millised on teie kogemused ja soovitused Horvaatia saarte osas?

Tänud ette!

Mis kuus on minek, juulis on lõunapoolsetel ikka päris soe.

Hei,
Nagu kirjas, siis minek taas septembris - kahel esimesel nädalal. Eelmisel aastal oli sel ajal kliima meie jaoks seal väga okei - selline täpselt paras. :)

Sorry, lipsas kuidagi pilgu eest ära se septembri värk, see on jah see samethooaeg, kus on meie jäoks ideaalsed kliimaolud. Niipalju märgiks. et selle Makarska kandi nädala jätaks viimaseks, sest see kant on parima kliimaga septembri keskel, mõnel saarel võib veidi tuult hakata tekitama septembis, mida nädal edasi, seda suurem on võimalus.

Oi, see on hea soovitus - katsume siis selle nurgaga äkki plaanid ümber mängida. Aitähh!
Aga, kui peaks valima, kas Brač või Korčula, siis millised oleksid Sinu soovitused? Saan aru, et oled Horvaatiaga väga hästi kursis.

Korčula koos Peljesaci ja Orebičiga on oma autoga suht mugav, lihtne ühendus, saab käia Dubrovnikus. Me liigume matkaautoga ja seda pole eriti soodne saartele vedada, oleme rohkem mandriosas ja saartel käime päevaste laevatuuridega ilma autota. Hoia teema üleval, küll need saartefännid ka lõpuks ärkavad ja välja ilmuvad. Orebič on mingi info järgi kõige päikeselisem Horvaatia koht. Nagu nad ise seal räägivad- there is only three beaches in the world, Miami beach, son of the bitch and Orebič.

Brač on küll väga äge. Sai seal 2009 paar päeva veedetud ja jäi Horvaatiast üldse kõige rohkem meelde. Seal asub ka (väidetavalt Horvaatia kuulsaim) rand Zlatni Rat (ilmselgelt vaieldav väide), mis alati Horvaatias tehtud fotode hulgas esineb. Saare peal on kõige parem ringi liikuda autoga või rolleritega. Ühistranspordi olemasolu väga ei täheldanud, mis ei tähenda, et see puudub, aga jalgsi või rattaga linnade vahel ikka ei liigu.
Usun, et see saar Hvarist väga ei erinegi. Kahjuks ise Hvarile ei jõudnud, seega võrdlusmoment puudub.
Enamiku ajast veetsime saare Bol-is ja ühe õhtu ka Supetaris, seega kõike ei jõudnudki kahjuks läbi sõita, kuid Horvaatia reisil soovitaks kindlasti külastada.

Olen minagi teist korda Horvaatiasse minemas, augustis, matkaautoga, aga mind huvitavad campingud mis oleks linnas (vanalinnas) ja ikka rannikul mereääres. On ehk kellelgi soovitusi, näitena või tuua Senj.
Olen lihtsalt siuke "urban" metsas ja looduses küll oldud.

Tänud ja kevadet!

Omišis leiad päris ok variandi.

Olen käinud saarel nimega Dugi Otok, soovitan.

Kui Omišist jutt, siis meenutaks, et seal on tore Cetina nimeline raftingu jõgi. Minu mäletamist mööda oli 10 km jõe pikkuse peale umbes 100 meetrit langust. Hommikul kella kaheksa paiku viiakse rahvas bussiga mäkke ja lõunaks ollakse mööda vett kummipaatidega allalangetud.

Sõit on väga turvaline ja ei maksaks karta ka neil kellel pole eelnevat kogemust või ujumisoskust ning ka lastele on see sõit täiesti jõukohane ja lubatud.

Kuskil vahepealses peatuspaigas oli võimalus ka ca 8m kõrguse kaljunuki otsast vette hüpata.

Pileteid müüakse paaris kohas Omiši ainsal peatänaval ja need tuleks siis vähemalt eelneval päeval ette ära osta.

Hea vahepala saarte randades peesitamisele.

Tere!

Kui keegi satub Dubrovniku siis soovitan käia Loput,i saarel Saab sinna sadamast paadiga ja pakkujaid on palju.Võimalik jalgsi või elekrti käruga minna üle saare tõelisesse paradiisiranda või olla väikelinnas. http://maps.google.com/maps/place?ftid=0x134b8ca13c2dc97f:0xe0ff07282f7dc784&q=Lopud,HR&hl=en&ved=0CAoQ2QY&sa=X&ei=u_9OUfG4OYyj8gOwlYHYAQ

Kämpingutest ülevaate saab http://www.eurocampings.net/

Mereäärse vaatega kämpingukohti Horvaatias lihtsalt lambist minnes naljalt ei leia, need tuleks vist väga varakult ette tellida, eriti kui veel tegemist matkaautoga.

Võtaks ikka kohe Horvaatia kohta - http://www.camping.hr/
siin peaks üht-teist kirjas olema. Ja Nijvice campingus Krki saarel toimub
14th ADRIA CAMPING RALLY in Nijvice on the island of Krk/Croatia from 22 to 29 June 2013 under the patronage of F.I.C.C. and organised by Udruga Kampista Hrvatzke.

Kui juba sinnakanti saartele minna siis tuleks ikka kõik üle vaadata. Kõik nad on üsna omanäolised. Kohalikud ei pruugi peale oma keele suurt palju rääkida, aga ei ole kohanud seal tülinorivaid tüüpe.
Saarte vahel saab liikuda liini laevadega, paluda ennast jahiga üle viia, kokkuleppida kohalike kalameestega või rentida süst ja sellega kõigele tiir peale teha. Viimane on muidugi looduse nautlejale kõige mõnusam lahendus.
Mljeti saarel on kindlasti olemas täiesti toimiv ühistransport. Kodumajutused mille hind ei ole üle mõistuse, on olemas igal saarel peale Ruda. Rudal ei ole mitte midagi:) aga see eest saab seal romantiliselt varemetes maja rõdul telkida. PS! Telkida võib ainult ametlikult ettenähtud kohtades;)

Reisisime 2006 kahe perega Dalmaatsia ranniku pidi Dubrovnikust kuni Splitini ja tagasi.
Mandri osa oli väga ilus, aga saared meeldisid veel rohkem.
Saartel vähem rahvast(välisturiste)!
Pikemalt viibisime Braci saarel ja Mljeti saarel.
Braci kohta Stahli poolt kirjutatu vastab tõele. Lisan sellele veel omaltpoolt, et saar võrdlemisi suur ja mitmekesine, tegevust kolmeks päevaks! Kui plaan ka vahelduseks autosõidule ka jalgsi liikuda, siis soovitaks võtta ette paaritunnine matk mööda matkateed beachilt Zlatni Rat(eelnevates postitustes olnud postkaardi rand)otse üles saare kõrgeima kohani, vist oli merepinnast ca 900m- sealt avaneb kogu saarestikule mega vaade. Mööda tserpentiine pääseb vaateplatvormile ka autoga.
Mljeti saar on omapärane sellepoolest, et seal väidetavalt kogu Dalmaatsia ainukene liivarand ja selle ümber ka looduskaitseala, mille tõttu sai ka tookord valik tehtud! Turiste ja rahvast veel vähem, 2 päeva paras arvestada.Pole nii mäestikuline, kui Brac, aga piisavalt erinev, et külastada.
Saare keskel on järv, mille keskel omakorda saar, kus asub klooster. Kindlasti tasub seda külastada,paadiühendus järvel oleva saarega!
Saare lääneosas asuv maastikukaitsela liivarannaga laguuni ümbrus oli shokeeriv-igasugu turistidest maha jäetud olmeprügi vedeles, võib olla on nüüdseks keskkonnataedlikus paranenud!
Laguun ise oli väga ilus ja ülisooja veega, peale meid oli seal vaid üks perekond uudistamas!
Meie teine reisiseltskond külastas kuulsa Veneetsia maailmaränduri Marco Polo väidetavat sünnisaart Korculat, olevat ka väga OK koht, aga turiste rohkem!

Üks liivarand on Mljetil veel, Saplunara bay, saare idaotsa lõunakaldal.
Ka mõnus ja inimtühi koht. Ranna ääres 1 romantiline söögikoht (2006 okt seisuga). Laagerdasime seal Elafiti saarte kajakimatkal paar päeva tormivarjus.
http://nagi.ee/photos/valdek/18464597/in-set/3842/

Veel Mljet'ist.
Üsna põnev koht on Mljetil veel Odysseuse koobas. Meie leidsime selle juhuslikult, aerutades kajakkidel ümber saare. Vaatame auk veepiiril mitmekümne meetri kõrguses vertikaalses kaljuseinas, 1m kõrgust merepinnast, loomulikult vaja sisse sõita. Paarkümmend meetrit madalat koobast ja voilaa, oled suures karstilehtris, peakohal sinine taevas. Mööda kaljuseina läheb üles maapinnale rada, kohalike kalapaadid ka ankrus koopa sees. Kohalikud pakuvad trippi koopasse ka mere poolt.
http://nagi.ee/photos/valdek/18464569/in-set/3842/

Kolotshep'i saare lõunakaldal on Blue cave, üks paljudest maailma Sinistest koobastest. See on küll kinnine, sissepääsuga vaid merelt. Jälle veepinna kohal väike auk kõrges vertikaalses kaldakaljus, kuid allpool veepinda sissepääsul põhja ei paistnud.
Parkisime kajakid ja ujudes koopasse. Suur saal, koopa servades oli vee all mitmeid astanguid, kus saab ka jalgu puhata, kui jaks otsa saab ujumisest.
Mingil konkreetsel kellaajal valgustab päike läbi vee maximaalselt koopa sisemust tõeliselt ilusa ja müstilise sinise valgusega.
Suure tõenäosusega pakuvad kohalikud paadimehed ka selle koopa trippi.
http://nagi.ee/photos/valdek/18464679/in-set/3842/

kuidas on Horvaatias väljaspool kämpasi ööbimisega, matkaautoga?
eelnevalt olen viksilt ja viisakalt kämpas olnud.
Tänud

Oleme plaanid paika saanud ja võtsime kuulda ka Uva soovitust minna esmalt saarele ja hiljem alles mandrile, Makarska kanti. Niisiis, võtame suuna esmalt Braćile ja põhiööbla valime Bol'is.

Brać on õnneks samuti nii kaugel lõunas ja praktiliselt isegi Makarska kandiga sama kliimaga ( veidi tuulisem ). Saate omale ilusa puhkuse samethooajal. See minu soovitus oleks olulisem olnud , kui oleksite valinud omale mõne saare näiteks Zadarist põhjapoole. Õnne päikseküttidele.