India valuutavahetus

Tere,

Kas keegi oskab öelda, kas Goa lennujaamas on ööpäevaringselt valuutavahetus lahti? Või kas taksojuhid aktsepteerivad eurosid/dollareid? Ja sellisel juhul kumba eelistada?

Ette tänades,

Kätlin

Lennujaam pole hea koht vahetamiseks- kurss on niru ja sõbrakesed armastavad pikast reisist pool-oimetutel turistidel nahka üle kõrvade tõmmata :P Lase taksojuhil teha peatus mõne pangaautomaadi juures, üldiselt toimivad need laitmatult nii deebet- kui krediitkaartidega. Kui sõit toimub selle aastanumbri sees, siis hetkel Indias toimuva 500 ja 1000 ruupiaste rahatähtede väljavahetamise tõttu võib tekkida ka automaatidega probleeme- need võivad kergesti osutuda tühjaks lüpstuteks...

Vahet pole kas USD või EUR ja sõltub taksistist, kas ta soovib valuutat või mitte- käimasoleva rahavahetuse tõttu arvan, et pigemini soovitakse.

Palun jagage kogemusi, kuidas on olukord praegu, 2019 alguses eurode vahetamisega ruupiateks. Kas on tõesti nii, et väljastpoolt Indiat ei tohi ruupiad kaasa tuua?

Kui sul on mingi kogus vanast ajast, või ostad kellegi reisijäägid ära, siis probleemi pole. Ega keegi ei kontrolli. Ma jätan alati tagavara järgmiseks korraks. Jälgi seda, et poleks käibelt kadunud sedelid. Vanu 500- ja 1000-ruupiaseid enam Indias vastu ei võeta. 

Mina vahetasin Indias üle 3 päeva ruupiaid (aastal 2018).  Suvalistest poodidest küsisin, kust saab vahetada raha, nad suunasid kohe edasi. Kõige parema kursiga saimegi just kohalike poolt soovitatud nö suveniiri poodidest. Vahetuspunkte oli palju, nii avalikke kui mitte. Kahetsesin, et Eestis ära vahetasin. Vahetasin sularaha sularaha vastu. Automaadid olid tihti rahadest tühjad. Kui raha vahetad siis kindlasti ära suuri kupüüre vastu võta, kuna neil pole poodides shopates tihti peale midagi tagasi anda sulle. 

Meie taksojuht võttis küll eurosi vastu. Lihtsalt Eurodes maksad kõrgemat hinda, tagasi neil anda pole. 

Sõltub sellest kuhu minna. Väiksemates linnades ei pruugi olla neid "nurgataguseid" rahavahetajaid ülde. Tegelikult on see illegaalne ja selles suhtes ma ei soovita väga. On ka üritatud lüpsta.


Olen olnud olukorras, kus ruupiaid napib, kuid eurodes ei saa maksta, sest kohalik külakaupmees pole sellist raha näinud, ega tea kursist ka mitte midagi. Delhis ja mujal suurlinnades on kindlasti taksojuhte, kes võivad eurosid vastu võtta, aga milleks seda teha, kui on võimalik ruupiates maksta? Vahetad korra ära ja rahu majas. Ei ole probleemi ka suurte kupüüridega. Tasub lihtsalt väikseid varuks hoida ja võimalusel üritada näiteks restoranis alati suurega maksta, et siis väikseid tagasi saada. Väikestea maksad kusagile pisiasjade eest, kui on vaja tingimata kogu aeg šopata ;) 

Tavaliselt on litsenseeritud vahetajate ja musta turu kursi vahe 1-2 ruupiat. 100 € puhul saad mustalt turult 1,20-2,40 € võrra rohkem ruupiaid. Hotellides on see vahe oluliselt suurem ja ei soovita üldse vahetada. 

Olen saanud "musta" vahetaja käest kupüüre, mida ei võta keegi vastu, sest sinna on pastakaga peale soditud. Kusjuures see vahetaja oli veel vana tuttav, keda tunnen juba üle 15 aasta. Õnneks vahetas ta mul soditud sedelid pärast ümber, aga jantimist oli, kuna reisisin ringi ja osad kupüürid olid kasutud. Pärast porises küll ja sõimas neid lollideks, kes minult raha vastu ei võtnud, aga vahetas ära. Eks ta lootis mulle sokutada neid rikutud kupüüre, kuna ma vahetasin suurema koguse. Alguses, kui uus raha tuli, siis oli raudne reegel, et isegi hariliku pliiatsiga soditud kupüür oli kehtetu. Nüüd ei tehta sellest eriti enam välja. Ma ostsin omale spetsiaalselt kustutuskummi, sest vahetaja käest olin saanud soditud raha ja siis nühkisin neid puhtaks. Esimest korda ei teadnud, kuna varem oli raha kogu aeg täis kirjutatud. Nad loevad üle ja siis kirjutavad summa peale.

Tekib küsimus, et miks ma soovitan mitte vahetada mustal turul, kuigi ise seda teen?Tegelikult on sellel mehel ka litsents olemas, aga kui ma kviitungit ei võta, siis vahetab ta musta turu kursiga. Üldjuhul on mul vaja seal vahetada tuhandeid eurosid äri jaoks ja sel puhul mängib see 1-2 ruupiane kursivahe suurt rolli. Samas turistile, kes sinna just tuhandeid kulutama ei lähe, ei avalda see erilist mõju. 

100 € eest saab umbes 8100 ruupiat. Kui see võtta sajastes kupüürides, tuleb neid 81 tk. Korralik pakk kaasas kandmiseks. Samas kahetuhandestes on neid kõigest neli kupüüri ja natuke väiksemaid lisaks. Kahetuhandesega ei tasu tõesti rikšajuhte või teemüüjaid tülitada. Neil tõesti pole tavaliselt tagasi anda, aga restoranides ja hotellides probleeme pole. 

Mult ei võetud hotellis vastu soditud 2000 ruupiast sedelit vastu, öeldi et vaheta pangas ära. Siis ma mõtlesin küll, et nüüd tuleb suurem kammajaa, aga pangas suunati järjekorras ette, kontrolliti masinaga üle ja anti kohe uus vastu. Eriti kiirelt käis. Mul on pigem küsimus, et kas pangaautomaadist antakse ka rohkem välja, kui 2000rs korraga? Suht tüütu oli Swedbanki kaardiga jebida, pluss veel iga kord 1.79€ teenustasu. Mitu korda järjest sai küll piisavalt.
Ka viiesajastega oli pidevalt häda, et pole tagasi anda. Samas kui ma pakikandjale rongijaamas ütlesin, et mul rohkem peenikest pole, kui sajane, muud on 500rs, siis öeldi, et pole probleemi, mul on piisavalt vahetusraha.

Ma olen 20 000 INR saanud korraga automaadist. Alguses, peale rahareformi, oli piirang, aga nüüd saab juba vabalt. Mõne panga automaadil on 10 000 INR maksimaalne summa. 


Eks see kõik juhuslik, palju kellelgi hetkel vahetusraha on. Sama igal pool maailmas. Eestis võid ka väiksemas kohas viiesajasega hätta jääda. Seetõttu tasubki alati väiksemaid kupüüre varuks hoida ja üritada suurtega maksta seal, kus vahetusraha on alati olemas (hotellid, suuremad restoranid jne).  Kes viitsib, võib ju neid väikseid kupüüre pakina kaasas kanda, või siis iga natukese aja tagant vahetada. Samas, nagu eelpool mainisin, igal pool ei saa Indias raha vahetada. Kui ainult mööda turistilõkse käia, siis muidugi saab. 

Goa lennujaamas on ka rahaautomaate, ma loodan, kust saab saabudes ruupiais välja võtta?

Nädal tagasi Goa lennujaamas olles märkasin rahavahetuspunkte küll, pangaautomaatide kohta ei oska kahjuks kommenteerida. Ise peatusime Aramboli rannas ja seal oli tõesti rahavahetuspunkte igal sammul. Kuigi ka ise ei ole soovitanud lennujaamas väga raha vahetada kehvema kursi pärast, siis seekord pean küll tõdema, et tänaval oli rahavahetuse kurss isegi nirum, kui lennujaamas. Vahe oli tõesti ainult 1-2 ruupiat ja turistina väga rahakoti pihta ei tohiks käia :).