trip-krainetrip-ukraine-dark
Istanbulis lennukite vahe. Kuidas sisustada?

Tere, lendan läbi Istanbuli Teherani ja lendude vahe on 10 tundi. Tahaks selle aja jooksul linnas ka käia. Ilmselt lennujaamast välja pääsemisega pole probleemi? Kuidas lennujaamast linna saab ja kui palju see aega võtta võiks? Kui palju varem peaks enne järgmist lendu lennujaamas olema? Mida oleks mõtekas selle aja jooksul linnas vaadata? . . . Trip.ee lisas suured algustähed!

10 tunniga saab ilusasti kesklinnas ära käidud. Selleks tuleb minna lennujaamas metroosse, sõita Zeytinburnu peatusesse (6 peatust), seal istuda trammile ja sõita kesklinna, näiteks Sultanahmeti peatusesse. Pilet tuleb ühe otsa eest siis ca 2,6 liiri.

Linna saab ka Havase bussiga, mis on mõnevõrra kiirem ja mugavam: http://www.havas.com.tr/en/otobus_istanbul_ahl.asp, iga 15 min järel, 10 liiri.

Soovitan näiteks sellist varianti: mine lennujaamast Havase bussiga Taksimi väljakule, sealt mööda Istiklali kesklinna suunas, üle Galata silla, läbi vürtsituru sultani palee ja Sofia katedraali juurde, siis veel tiir Sultanahmetis ning trammi ja metrooga lennujaama tagasi. Jääb aega nii jalutamiseks, ostlemiseks kui ka einestamiseks.

Istanbuli transpordikaart on siin: http://en.wikipedia.org/wiki/Public_transport_in_Istanbul. Lisaks wikipediale saab Istanbuli vaatamisväärsuste kohta asjalikku infot: http://www.turkeytravelplanner.com/go/Istanbul/index.html.

Veel mugavam on taksoga. Viis kesklinna ja 2-3 tunni pärast tuli järgi. Kogu üritus maksis mingi 50 liiri ja raha sai antud alles lennujaama tagasi tulles. Kui on rohkem rahvast, siis igati mõistlik.

... võib takso tõesti olla mugavam. Arvestada tuleb aga sellega, et lennujaamas ootavad taksojuhid on parajad röövlid - esmalt pakutakse sulle hinnaks 100 liiri, mis huvitundmise peale langeb 50-60ni. Iseasi, kas ja kui kaua tingida viitsimist on. Õiglane hind oleks 25 liiri ühe otsa eest. Kesklinnast lennujaama saab takso soodsamalt, aga enne tasub igaks juhuks pärida umbkaudse hinna kohta.

Siin varasematel postitustel on juttu olnud Istanbulist ja ööbimisest seal. Minu probleem on järgmine. Oleme sunnitud kahe lennu vahel veetma peaaegu ööpäeva Istanbulis. Saabume sinna jaanuari keskel pühapäeva õhtul kelle poole 6 ajal õhtul ja edasilend on esmaspäeval kell 3. Iseenesest on aega, tahaks ka Istanbuli näha. Siit küsimused:

Kui kaugel on lennujaam Istanbulist ja kaua edasi-tagasi sõit aega võtab? Kas selliseks õhtuseks-ennelõunaseks ajaks on mõtet minekut üritada? 3.Kui oleme otsustanud minna, siis kas ööbimine tuleks ette kinni panna või on sel aastaajal võimalus ka nö käigult normaalne ööbimine leida. 4. Kas sellise ajaga jõuab midagi ka näha peale lennujaama vahet edasi-tagasi sõitmise?

Selle olen selgeks saanud, et lennujaama hotellis on võimalik ööbida.

Atatürk lennujaamas on ka metroo olemas. Istuge rongi peale, maksab kas või 1,25 või 1,75 liiri. Sõitke lõppeatuseni. Aega läheb umbes 45 min. Sealt väga kergelt saate jalgsi Sultan Ahmet ja AiaSofia mošeede juurde, vana linna saate vaadata. Sultan Ahmeti tänaval on mitu-mitu igasugust hotelle ja hosteleid. Et valida ja ilma enne bronnimiseta saate ööbimiskoha leida. Soovitan ka Taksimmi minna. Küsige kohalike inimeste käest kuidas sinna saab. Aega jalutamiseks teil on piisavalt.

Kui selline pikk vahe on Turkish Airi lendudel, annavad nad tasuta hotelli ja mitte alla 4 tärni.

Meil oli selline lugu, et lendasime Gaziantepist Istanbuli ja sealt edasi Riiga. Lendude vahe oli ka mingi 10 tundi. Esimesed tunnid tiksusime Starbucksi, et taaskord normaalne kohvimaik meelde tuletada ja selle paari tunniga käis meie lauast läbi aukartusäratav hulk erinevaid "reisibüroosid", kes pakkusid et võivad meie kotid hoiule võtta ja viia linna, vaatamisväärsustele, turule jne. Hinnaks tervet päeva hõivava programmi eest küsiti midagi saja liiri ümber. Sealt sajast siis muidugi tingimise jagu arvuta veel maha. Nendega me kaubale ei saanud, aga kuna me olime seal juba tükk aega olnud ja kuhugi ei liikunud, siis hakkas turvateenistus meie vastu huvi tundma mis omakorda lõppes sellega, et üks turvikutest võttis vahetuse lõppedes meid oma hoole alla ning tegi siukese linna ja turuekskursiooni, mida poleks osanud uneski näha. Kauples meile allahindlust (mida ta kohalikuna oluliselt enam sai kui meie), viis väga mõnusatesse kohvikutesse, näitas kauneimaid kohti ja lasi oma egol kahe valge naise valguses paisuda. Hiljem viis lennujaama tagasi ka. Niiet, sealkandis võib ka niimoodi juhtuda. :)

Isaac, economy classi reisijatele annab Turkish 10tunnise vahe puhul tasuta hotelli? Ei välista, aga kas sul mingit linki on selle väite kinnituseks?

Linki anda pole, aga nii väitis Türklasest manager kes Riia kontoris koguaeg kohal on. Ilmselt kui ise ei küsi ei tule keegi pakkuma ka, aga kas mitte kõik enamvähem firmad sellist asja ei paku peale mingit kindlat tundide arvu? Seda mainis ka, et lennujaama oma on tavaliselt suht täis ja annavad koos transfeeriga enamasti kuskil kesklinnas.

Kaugeltki mitte, oled sa kuulnud, et Lufthansa annaks economy-reisijatele hotelli Frankfurdis, kui lend jätkub järgmisel hommikul? Ainult maksvad äriklassi reisijad saavad selle (st. ka miilide eest lendajad mitte).

Kuskilt torkas silma, et Asiana annab küll Söulis hotelli ka economy-reisijatele vist.

Mul pole endal eriti olnud samal piletil väga pikki vahesid, aga Aasia firmad üldiselt annavad. Qatariga oli veits madistamist aint.

Jääbki nüüd teada saamata kas ma oleksin saanud hotelli või mitte, sest leiti võimalus panna mind Istanbulis varasemale lennule.

Ma seda saan täpsustada jaanuari esimeses pooles. Tuleb öö 11+ tundi ümberistumine - mõlemad lennud Turikish Airline. Eks annan teada. Aga tahaks küsida et minnes on ümberistumise rahvusvaheliselt siselennule lennuvahega ainult 1 tundi 20 minutit. Üks lennupilet ja mõlemad Turikish Airline lennud, kas vähe ei ole see 1:20 või jõuab ikka?

Kui ma olen Turkish Airlane'iga lendanud ja vahe oli väike, kohe lennukist välja minnes mind võeti eraldi transfeer bussi peale ja viidi teise terminali. Aega see võttis umbes 10 min.

Minu lend hilines 50 minti, ja ümberistumise aeg rahvusvaheliselt siselennule kahanes 1:20'lt poole tunnini. Kuigi ma kahtlesin kas selle ajaga (pool tundi) jõuab mu pagas kohaliku lennuni võtsin jooksu ette passikontrollist läbi (NB kindlasti tempel passi juhul kui on kavas hiljem ka edukalt Türgist lahkuda) ja kohaliku lendude terminali. Siinkohal ettevaatust ühenduskoridoris olevate isikutega, kes riietuselt natuke meenutavad abivalmis "lennujaama töötjaid". Üks tiris mu laptopikoti natukeseks enda kätte sooviga aidata :) õnneks sain ilma selleta hakkama ning kinkisin talle mälestuseks 2 Eesti krooni (Abi eest! - ajas vist lattidega segamini oma arvestuses). Kui õnnestub mingi 20 minti enne kohalikku lennu ametlikku starti jõuda supervisori check-inni siis on isegi lootust, minul jäi vaba aega vaatamata kiirele jooksule 10 minti ning supervisor-check-in lükkas lennu järgmise väljumise peale, kusjuures pagas jõudis kah kenasti kohale just järgmise lennuga. Turkish Airlines Riia-Istanbul-Konya siis jutuks, erinevate lennufirmade puhul ma kardan, et nii hästi siukse vahega ei õnnestuks. Sõber Inglismaalt igatahes peale nädala möödumist veel oma pagasit kätte pole saand ja ei loodagi, käis juba kindlustuses ära.

Lendan AirBalticuga İstanbulist Riiga ning nagu teada, siis võib pagas olla vaid 20 kg. Tahaks osta kõiksuguseid meeneid ja maiustusi omakstele, aga juba praegu on pagas pea 20kg. Et kuidas AirBalticuga on, et kas ma võin peale turvakontrolli läbimist shopingualast osta kilekottidesse kõiksuguseid asju või pean need asjad(meened) koik ühte kotti ära mahutama ning see ei tohi 8kg ületada? Küsin, kuna naiteks Dublini lennujaamast SAS-iga lennates võis mitme kilekotiga lennukile minna, et kuidas İstanbulis on? Ja kuidas seal üldse maiustuste jms nänni valik seal on? . . . Trip.ee eemaldas tekstist numbrikombinatsioonid!

Ole mureta, Istambulist Riiga saad küll mitme kotiga, aga edasi ainult ühe käsipagasi ühikuga. Pagas liinilennul 20 + 8 kg.

Turkish Airlines müüb Riia-Mumbai pileteid selliselt, et minnes jääb Istanbulis 1.05 ja tulles 1.20 ümberistumiseks. Kas keegi on selle teekonna nii väikese ümberistumisajaga läbi teinud? Ühest küljest jätkulend, sama terminaal, viisavaba riik ja minnes võiks käsipagasiga piirduda. Teisest küljest kipuvad rahvusvahelised lennud hilinema. Kas Turkish ikka annab tasuta öömaja, kui sama päeva Istanbul-Mumbai lennule ei jõua? Kuhu toimetatakse pagas, kui see tagasilennul hilineb, Riiga või Pärnusse?