trip-krainetrip-ukraine-dark
Kambodža

Lennuk väljub 11 okt.Helsingist,Bangkok ja siht on Kamboza. Kas keegi soovitab kuhu minna ja mida kaasa krabada. Kui keegi veel samal ajal minemas, anna teada. ;)

Kambodžas on kindlasti palju kuhu minna. Meil minek sinnakanti peaaegu kuuks ajaks jaanuari lõpus. Must-see on kindlasti Angkori templid, Phnom Penh. Aga tegelikult on seal vaatamist-tegemist ikka väga palju - vähemalt Lonely Planeti ja erinevate reisisaitide järgi. Nii et kõigepealt tasuks vist alustada mõne reisijuhi läbilugemisest, samuti Google abiks. Kauaks Kambodžasse plaanid jääda? Mis on Sinu ootused? Mida sa teha seal soovid - vaatamisväärsused, sukeldumine, rannapuhkus vms? Vastata küsimusele, kuhu pika ajalooga ja huvitava kultuuriga riigis minna, on ikka suhteliselt raske, kui ei ole midagi teada peale selle, et sinna minnakse oktoobris. Muideks, oktoober on seal kõige sademeterohkem kuu (LP andmed). Ma meelsasti aitaksin Sind, nagu ilmselt ka teised Tripi kasutajad, kui sa täpsustaksid oma küsimust. Ka Tripi varasemates teemades sirvimine ei tee paha. Samuti leidub Tripi Kambodža alateemast palju viiteid väga vahvatele reisikirjadele, soovitan. Minul õnneks selle reisi planeerimise etapp läbi, reisikava paigas ja mõtted juba järgmise reisi juures...:)

Cambodia on ka minul mõnda aega mõtteks olnud. Ehk oled nii lahke ja paned kasvõi punktriirjoontena kirja oma reisiplaani? Kustkaudu plaanid läheneda? Ma ise vaatasin Hong-Kongi.

Msander,

Läheme 3,5 nädalaks, peamisteks paikadeks Kambodža (peamiselt kultuur, loodus, vaatamisväärsused) ja Koh Chang Tais (rannapuhkus) Marsruut siis järgmine: Tallinn-Amsterdam-Hong Kong (KLM) Hong Kong-Bangkok (AirAsia), BKK-Phnom Penh (AirAsia) 1-2 päeva Phnom Penhis, seejärel bussiga Siem Reap´i 2-3 päeva Siem Reapis (Angkor), siis ööbussiga Sihanoukville´i 2-3 päeva Sihanoukville´s (tahaks minna Bokor National Park´i, kui see ikka lahti on) Sihanoukville-Trat-Koh Chang 5 päeva Koh Changil (+ lähedalasuvad väiksemad saared) BKK-HKG-AMS-TLL (AirAsia ja KLM) Vahepeal ka kuni paaripäevased peatused Bangkokis ja Hong Kongis.

Need 1-2 või 2-3 päeva oleneb olukorrast ja need lööme lukku hiljem. Tahaksin väga minna Battambangi, kuid hetkel ei suuda seda kavva mahutada - sinna minek üheks päevaks rööviks tervelt 3 päeva - sest Kambodža transpordiühendus on nii nagu ta on :) Ja kuna siiski üheks eesmärgiks on kindlasti puhata pärast kurnavat halli sügist/talve ning ka laadida ennast energiaga, siis ei tahaks päris poolt puhkust bussis veeta. Nii et hetke seisuga jääb Battambang ära. Selline meie reisikava hetkel on, LP juba peaaegu "kapsaks" loetud. Ja võibolla on parem minna BKK-Siem Reap maismaad mööda ja sealt pärast PP-sse. Meile sai otsustavaks just ajavõit, mille saame 20USD-list AirAsia BKK-PP lendu ja Siem Reap-Sihanoukville ööbussi kombineerides. Loodan, et see ööbuss ikka ka veebruaris liigub:) Ja lend BKK-Siem Reap tundus ebaproportsionaalselt ja ebamõistlikult kallis (Bangkok Airways) Tohutult infot sain LP Thorn Tree foorumist, kus palusin ka asjatundjate hinnangut minu reisiplaanile ja see pidavat igati OK olema :) Ehk on Sulle sellest abi oma reisi planeerimisel, kuigi kindlasti võivad inimeste soovid ja reisieesmärgid erineda drastiliselt.

Minul küll kahjuks niipalju aega pole, max 2 nädalat. Eks peab vaatama, mis sinna sisse mahuks.

Kaasa? Fotokas näiteks.

Mina olen ka minemas, poolest jaanuarist poole veebruarini. Tripi teemad on läbi loetud, R2 ja vikerraadio reisisaated ära kuulatud, netist infot otsitud ja blogisid loetud. LP on olemas, aga pole veel vaadata jõudnud :) Arvatavasti kasutan seda eelkõige kohapeal majutuse jmt otsimiseks. Leitud info põhjal on sihtkohad enam-vähem paigas ja ei pea tripist küsima, et mida Kambodžas teha :)

Ma lendan Kuala Lumpurist Siem Reapi, seal paar päeva, siis bussiga Battambangi (läheks laevaga, aga jaanuaris pidi see terve päeva aega võtma), sealt bussiga Phnom Penhi ja sealt Kepi ja Shihanoukville'i (sukelduma arvatavasti). Tagasi PP-i ja kui jõuab, siis ka korra Kratiesse, kui ei, siis jääb see ära. Igas linnas on plaanis olla 1-3 päeva, täpsemalt selgub kohapeal.

Pärast Kambodžat mõned päeva Kuala Lumpuris ja siis veel nädalaks Balile.

Kõik lennud Londonist Londonini on Air Asiaga.

Kui pole veel ette sattunud, siis midagi kasulikku leiate ehk siit - http://www.valdek.blogspot.com/

Selline mõte tuli. Kui kasutada Koh Changil kohaliku reisfirma teenust ja minna sellega Kambodzasse? Kas keegi teab, palju need tripid maksavad?

Koh Changilt tasub tellida takso ning sõita sellega Aranyapratheti piiripunkti, kust võtta edasi takso Siam Reapi. Ise kasutasin Koh Changilt Bangkokki sõitmiseks http://www.taxikohchang.com/ abi ning teenus oli väga ok. See tundus meile eriti mugav, kuna Siam Reapist Koh Changi tulek kohapealse minibussiga võttis ca 16 tundi pea-jalad-koos umbses ja kitsas minibussis, kusjuures toimus veel meeletu molutamine.

Saada Koh Chang taxile hinnapäring, aga suurusjärk peaks olema sama, mis Bangkoki ehk minu mäletamist mööda ca 4500 bahti. Piirilt edasi saad valida ka shared cab variandi, me ootasime seltskonna kokkusaamist ca 30 min. Edasisõit maksis (vist) 100 USD üks ots, nii poolteist tundi sõitu.

Vähegi mugavust armastavale inimesele on see lennuki kõrval väga arvestatav variant. Ja lennukiga Koh Chang- Siam Reap on ka väga tülikas ning ajaliselt mitte lühem, kui taksoga.

Taksodeks üsna heas korras Toyta Camryd ning seda mõlemal pool piiri.

Kui ma ei eksi, siis ma lugesin kuskilt siitsamast, et nüüd on Tai piiri ja Siem Reapi vahel sile ja uus asfalttee ning odav bussiühendus. Lennufimade ja taksode hinnamonopol olevat murtud.

On küll sile asfalttee, kuid bussiliiklus on hõre ning hinnavahe jagatud taksoga sõites (4-le) ei olnud nii oluline, eriti minu piiratud ajalimiidi juures.

On tõesti asfalt! Meie saime Siem Reapist ostes 12 USD nägu shared-taxi piirile ja piirilt nn VIP mini-buss (mis oli konditsioneeritud ja kus oli ruumi jalgu sirutada) Bangkokki. 100 USD Poipet-SR on ikka pigem röövimise klassist, isegi, kui selle raha eest saab terve takso.

Id, aitähh mälu värskendamise eest, sinu viidatud 12 USD on kindlasti õige summa.

Cambodias kindlasti Killing Fields (Phnom Penh)teha ja Floating Village (Siem Reap)! Mehed (ja ka mõni julgem naine)võivad Phnom Penhis lasketiiru minna, 'menüü' on seal päris korralik :)

Tere, hetkel olen Laoses ja novembris liigun Kambodzasse kuuks ajaks. Keegi veel sel ajal sealkandis on.

Trip.ee pole väga palju mainitud valuuta kohta. Teadmiseks teistele tulijatele, et Kambodzas (Siem Reap piirkond) on eelisvaluutaks USD või Tai baht, kohalik raha riel praktiliselt pole arveldamiseks Siem Reapis. Või arvestatakse see ümber USD-st üsna kehva kursiga kohalikuks ühikuks. Euroga saab maksta, kuid kurss pole parim (kaotad täna iga tehinguga 3-4%). Angkori külastamiseks saab pileti osta vaid USD, kohaliku rieli või Tai bahtiga. Euroga osta ei saa.

To Arja-kuhu sa täpsemalt plaanid Kambodzas minna,teadagi ju maa on meeletult suur ;)?

Ka mina soovitan Killing Fieldsi ja S-21(Toul Sleng Genocide museum). Mingit meelelahutust need kohad ei paku, kuid aimu Kambodža ajaloost saab küll. Siam Reapis käisime Angkori templeid uudistamas, hiljem käisime ka Angkori muuseumis kus olid esemed mis olid templitest ära korjatud ning Kompong Plunkis (valisime selle kaugemal asuva ujuvküla, kus oli vähem turiste). Üks asub kohe linna lähedal, seal me ei käinud, sest seal pidi väga palju turiste olema. Taist Kambodzasse jõudmine oli muidugi omamoodi seiklus. Liikusime kohaliku transpordiga mööda maad ning bussijaamas pileteid ostes ei olnud midagi kirjutatud inglise keeles. Sattusime bussile kus polnud ühtegi turisti ning buss liikus alguses teises suunas, seega oli väike ärevus ikka sees, et äkki müüdi meile vale pilet. Kuid teeolud olid head ja reis kulges sujuvalt. Kuskil kella 5 ajal õhtul jõudsime siis Kambodža piiripunkti kus saime endale sõbrad (ameeriklane ning hiinlane). Seal läksime ameeriklase soovitusel mingi kohaliku transpordi peale, mis oli tasuta (selline veneaegne buss mis hüppas sõites) mis viis kuhugile tühermaale, kus oli väike putka püsti kus ootasid minibussid, et inimesi Siam Reapi sõidutada. Sõitsime seal siis pimedas ning kuskil poole 1 ajal öösel jõudsime Siam Reapi. Vahepeal tehti mingi metsapeatus- pöörati kuhugile metsavahele kus oli mingi söögikoht vms. Ühesõnaga ei soovita seda varianti, kui võimalik siis ikkagi piiripunktist otse mingi transport leida. Meiega läks kõik hästi aga väike hirm oli küll sees, et pärast kohalikud sõidavad autoga järgi ja röövivad meid paljaks.

Ma lendasin Bangkokist Siem Reapi just eelkõige mugavuse ja viisajamade vältimiseks. Natuke naljakas oli küll Siem Reapi lennujaamas vaadata neid 11 inimest, kelle käest sinu dokumendid reas läbi käisid. Ja tagasi Siem Reapist saad taas Tais Visa on arrivali. Motoriksade hinnad on Siem Reapis fix hindadega, täna siis 15 dollarit päev, lennujaamast riksaga linna 5 dollarit ja taksoga 7 dollarit. Kui teed linnatuuri, siis riksajuht peatub valitud siidi ja kalliskivi äride ees ning sisse astudes tehakse sulle alati special price, millest ostuhinna saamiseks võiksid veel omakorda poole või rohkemgi alla rääkida. Lugusid sellest, kuidas nad kohapeal toodavad ja kui kuulus see asi on, ei maksa uskuda. Tagantjärele tegin internetist kindlaks, et hõbedat proovitakse sulle umbes 10 kordse hinnaga müüa ja muid vähemalt 3 korda kallimalt.

Teadmiseks tulijatele!! Eurosid meil tõesti ei taheta ja vahetuskurss on väga nigel. See jutt, et kohalik raha ei sobi Seam reapis arveldamiseks, on küll suur jama. Kohaliku rahaga ei taha arveldada vaid turistid, sest ei viitsi arvutada. Kes vähegi viitsib meelde jätta, siis 1 dollar on 4000 rieli. Kes suudab selle meelde jätta, saab kohaliku rahaga kenasti hakkama, seda enam, et riik soosib rohkem kohaliku raha kasutamist, kuigi inimesed tõesti eelistavad dollareid. Siidi toodetakse tõesti Seam Reapi lähedal. Cambodias on vastavad programmid, et aidata vaestest peredest noori töö leidmisel ja elukutse omandamisel, on loodud nn. kutseasutused, et neid välja koolitada. SR lähistel on siis siidiussi kasvatused ja siiditootmine. Oleme sellist tootmist ka külastanud ise ja oli väga huvitav.

Mis sa nüüd ajad. Ma ei suuda meenutada ühtegi kohta kaubanduses ja teeninduses, kus oleks hinnad olnud kohalikus rahas. Ainuke koht, kus nägin rielis hindu, olid Angkori pääsmete müügil. Kuna olin vahetanud endale lennujaamas rielisid, siis oli tegu nendest lahtisaamisel. Igal juhul ei puutunud siia turistide laiskus arveldamisel, vaid see, et nii on Siem Reapis lihtsalt kombeks. ATM-d annavad dollareid, nii et mõttekam on kohapeal ATM-st dollareid võtta.