Tere.
Olen käinud matkamas Nepaalis, Svaneetias ja Marokos (sh Jbel Toubkal), kõrgem tipp 4168 ja tehnilisi ronimisoskusi pole vaja läinud. Palun nõu, kas Kazbeki üritamine on sellisel juhul mõistlik või tuleks veel enne mõnda kergemat mäge proovida. Olen lugenud erinevaid artikleid ja kirjeldusi ning kõhkvel, kas julgen proovida.
Tänan
Siin on väga asjalik kirjeldus tõusust koos marsruudi piltidega
http://horalka.org/kazbek/en/?climb-to-kazbek-normal-route
Viimane osa 45 kraadisel jäisel nõlval, ilmselt seal on vajalik mõnes kohas köiega julgestus. Ise pole käinud!
Kui Sul elementaarsed köietöö oskused ja kassidega käimine selge, siis ilmselt saaksid ilma giidita hakkama, aga pigem palgata mägigiid.
Vene ajal oli Kazbek lihtsamat teed tõustes 2A kategooria tipp, mida lubati teha 3 järgu alpinistil (sellel, kes oli käinud 20 päeva kestvusega algaja alpinismi laagris ja 20 päeva kestvusega 3-järgu täitmise alpilaagris).
Head pealehakkamist! :)
Mäed on ALATI ohtlikud. Ja Kazbek on kõrge mägi! Seda ei tohi kergelt võtta.
Mina olen mägedest koos sõbra laibaga alla tulnud. Ei ole hea tunne ja jääb sind saatma kogu eluks.
Liustike ja järskude nõlvadega mäge peab ronima grupis, koos kogenud juhi ja heade kaaslastega. Alati pead olema valmis selleks, et seekord tippu ei jõua - kas ei luba ilm, või oma tervis, või juhtub kellelgi teisel mingi häda ja peate kõik alla tulema. Vaja on alandlikku meelt ja austust mägede vastu.
Eleanna, leia mõni grupijuht, kes seal korduvalt käinud on, ja küsi tema käest nõu.
https://reisikirjad.gotravel.ee/ajakiri/tous-kazbekile-pole-jalutuskaik-pargis/
Mõne mõtte võibolla lisaksin veel juurde:
- Kazbekil on liustikud. Liustikes on praod. Näide Kazbeki praost SIIN. Osad praod on näha, osad ei ole näha. Ka suvel on osad praod lume all, ei ole näha. Kui on lumega kaetud liustikul käimine, siis on vajalik köiskonnas käimine.
- Ülemine ots ehk lõpu tipupüramiid on järsem nõlv. Kui seal on palju lund, siis piisab lumme astmete tegemisest. Kui on vähe lund, siis on jäine. Mina käisin 2017 juulis, oli jäine, grupis oli mitmeid algajaid, nii et panime jääpuuridega tugiköie, mida mööda siis igaüks paarkümmend meetrit allapoole kõige järsemast kohast ohutult alla sai laskuda.
- Mu meelest elementaarne varustus Kazbeki-suguse mäe jaoks on kassid, kirka, ronimisvöö, köies käimine. Ja arusaam, kuidas kirkaga ennast pidurdada, kui alla libised. Lisaks võiks grupil olla varustus juhuks, kui keegi prakku kukub või tugiköis vaja kinnitada ja arusaam, mida sellisel juhul üldse teha.
- On kuulda olnud, et mõned käivad ilma köieta ka. Osadest neist pannakse pärast järjekordne pilt Meteo seinale (olen neid seal näinud küll) tekstiga "Have you seen this man?" ja kirjeldusega umbes nii, et matkas siin üksi ja oli muidu tubli, aga mingist ajast pole keegi enam teda näinud.
- 5000m mäel tuleb juba aklimatiseerumine teemaks ja kõrgushaigus võib olla probleem.
- Muidu Kazbekil käib päris palju algajaid ka (grupis võiks muidugi kogenumaid ka olla), peale köies käimise ronimistehniliselt midagi eriti keerukat pole. Tipupäev on pikk, vähemalt 10-12 tundi (sest kõrguste vahe nt Meteost tippu on suur) ja seega füüsiliselt päris raske, aga ei midagi väga hullu.
- Seega tundub, et "kergemaid" mägesid võiks ka ronida enne, aga eelkõige võiks enne natuke proovida kasside-kirkaga-köiega liikumist ja julgestamist.
Näiteks võib lugeda seda artiklit vabatahtlike poolakate päästekomando kohta Meteos, seal ka natuke õnnetustest juttu.
Disclaimer:
Olen käinud Kazbekil 3 korda, esimene kord pöördusime 4500 pealt halva ilma tõttu tagasi, teine kord (2017) tõusime mööda tavarada tippu ja viimasel korral (2019) tõusime Meteost otse tippu (kagunõlva pidi) ja laskusime tavarada mööda.
Aklimatiseerumine on väga personaalne. Kazbekil juhtunu kohta vt https://play.tv3.ee/surmasuust-paasenud-10678612