külakost venemaale

Kas keegi oskab soovitada, mida võiks Eestist oma Venemaa sõpradele kingituseks viia? Ok, Vana Tallinn ja karp Kalevi kommi ja martsipani küll, aga ehk oleks miski muu palju mõttekam?

Eesti või ja -sitsuvorsti mekk on kindlasti paljudel idanaabritel juba ununenud :D

Vana Tallin on tuntum aga Kännu Kukk võib paljusid üllatada. Seoses vorstiga meenub lugu Leningradist, kus kohalik lihaletti kiites lausus: postroite sebe toze kombinat, kak nas Vihma (tollane Võhma siis..). Vot tak! Vene ajal oli Vanakesel kulla hind. Kahe Vanakese eest avas Pulkovo tollipunkti ülem angaari ukse ja sain oma kauba kätte. Oli teine pool aastat Suure kodumaa avarustes ekslend ja selleks ajaks vajalike paberite hulk kõvasti muutunud. Aga tol ajal kõlbas meeleheaks kõik alates lihakonservist lõpetades peldikupaberiga.

Kilusid osatakse ka sealpool piiri hinnata. Aga teisest küljest - iga inimese eelistused on erinevad ja tasub küsida, mida nad soovivad. Võib-olla hoopis midagi mittesöödavat?

Ja kui "külas" lapsi on, siis mõni Eesti multikas (DVD) - kas Lotted ikka on vene keelde dubleeritud?

Venemaale kingiduseks viimiseks on väga hea Vana Tallinn, kannu kohvipakk ja käsitööna valmistatud väike või suur Kalevi kommikarb. Selle pakkiga võid väga paljud uksed lahti teha.Eesti suitsuvorst ja lihatooted on väga lähedastele inimestele hea viia, kuid Vene toll võib need piiri peal ära võtta ei ole soovitav nähtavale jätta. Kalevi 100g šokolaat küpsise ja märja täitisega on väga meeldiv kingitus, kui tahad kedagi tänada ja eriti läheb õrnemale poolele peale.

Oleneb inimestest, aga nemad nagu eestlasedki eelistavad oma kodumaist toodangut ja kalevi kommidest näiteks vaimustunud polnud, kiitsid, et nende omad ikkagi paremad. Vaidlema ei hakanud, kaklema kah mitte, maitseasi eksole. Alkohol tõesti selline nostalgiline kindla peale minek, lisaks vana tallinn neil poole kallim.

Kange alkohol sobib ikkagi siis, kui tead, et vastuvõtja seda joob. Vene rahval on suhted alkoga segasemad kui meil eestlastel. Osa rahvast joob end mustaks, osa intelligentsi aga põlastab alkoht just nendesamade lausjoodikute pärast ja ei võta suu sissegi. Nii et kui korralikule perekonnale pudeliga lähened, võid pere-ema pika viha enda peale tõmmata. Nii et, alati ei sobi.

Mul käivad aeg-ajalt venest sõbrad külas - ma oleks küll imestanud, kui nad mulle pudeli viina tooks.

Kommide all mõtlesin, mis on valmistatud käsitsi mitte mass tootangud. Välismaine alkohol on neil kõik kallim, kui meil.

Meie Siberi sugulased saavad igal korral juustu (ma küll ütlen emale, et mis me sellest alati nii pikka maad tassime, sulab teine ju, aga sugulased on küll rahul), TÄISsuitsuvorsti, mõned Kalevi sokolaadid (mitte kõige tavalisemad, vaid näiteks valge sokolaad maasikatega, valge mustikatega, tume ploomiga), paar pakki Kalevi komme (muuhulgas tiramisu mandlid - mmm!), väikesed alkopudelid (nö suveniirikad: Vana Tallinn, Kännu Kukk jt), midagi käsitööst (kirjud labakud, mustriline pontso või soojad kirjud sokid). Järgmine kord võtan kindlasti kaasa mõne heade fotodega raamatu ja DVD - Eesti kohta.

Kui minek on täna-homme, siis "rõõmustavad" venelased kindlasti suveniiriks toodud hokilitri üle. Ütle veel, et soomlased viivad neid Eestist kotitäite kaupa ja tähelepanu on garanteeritud:)

Vana Tallinnal on ka mingi eksklusiivne versioon.

Tere

Käin Venemaal kord kuus ja oma kogemustest ütlen,et väga huvitatud on nad meie kudumitest (rahvuslik muster). Eks iga kink on tore saada peaasi, et midagi oleks kinkida. Mul alati selline häbi, sest siia tulles on neil alati kommid ja ninni - nänni kaasas. Ise pole suurem asi kingituste tegija. Aga siin venelaste ees müts maha - pean veel arenema.