Lennureis Mikihiiremaale - no thanks!

Terroristide ja paranoiade küüsis vaevlev USA on muutnud lendamise veelgi ebameeldivamaks. Nüüdsest otsitakse kõik lennureisijad füüsiliselt läbi ning samuti keelatakse juurdepääs oma pagasile tunni jooksul enne maandumist.Keelatud on ka tekid, padjad või muu kraam süles. Iga sinu liigutust võidakse tõlgendada kahtlasena ning huumorisooneta pardameeskond kasutab tulevikus oma võimu senisest veelgi enam ning ilmselt pole palju vaja, et end trellide tagant avastada. Algatuseks maanduvad ilmselt sinna kõik lastega reisijad, kuna lapsega reisides on suht utoopiline eeldada, et väike tegelane püsib paigal, ei vaja lõbustamiseks mänguasju, raamatuid jms sülle või et sa midagi olulist juhuslikult käsipagasisse pole unustanud. Ning huvitav, kas imikud-lapsed otsitakse ka karmide onude-tädide poolt läbi? See on pedofiilidele tõeline unelmate töö, kas pole?

Ameerikasse lendamine on kohustuslik?

Önneks on mul see kohustus läbitud, ning korrata, siiani pole plaanis.

Nii lolli paranoiamöla pole ammu lugenud.

Saan aru, et kirjutad enda halvast kogemusest?

Rändurtsikk on teinud referaadi slashdoti artikli kommentaaridest. http://tech.slashdot.org/story/09/12/27/0635254/TSA-Wants-You-To-Keep-Your-Seat-and-Your-Hands-In-Sight Ja sinna natuke enda emotsioone juurde pannud.

Mina saan igatahes aru. Plaan reisijad tund enne maandumist istmele sundida (mis tähendab, et pissipaus tuleb kaks tundi pikk) - on haige. Täiskasvand tervele meesterahvale pole asi, aga lapsed - naised - vanainimesed... No ei ole neile kõigile põit ega ettenägelikkust antud nii palju.

Enne neid uusi reegleid ei olnud seal ka ju eriti mugav ja lihtne reisida. Meid valgeid inimesi (eurooplasi) koheldakse seal nagu 3-ndast maailmast parit isikuid. Enda kogemustest tean raakida, et seda vintsutamist on seal liiga palju, aga korra elus voibki sellise mahhoistliku reisi enda piinamiseks ette votma. Peale seda oskad head teenindust hinnata :) Edu USAs. . . . Trip.ee eemaldas tekstist numbrikombinatsioonid ning lisas suured algustähed!

Campaign, kui nüüd lennuturva kõrvale jätta, siis pärast USA-st tulemist on Euroopa teenindust nagu näkku kusemine. Võib ju vaielda, kas keep smiling on nähtusena hea või halb - aga ta raip töötab ja Euroopa (mitte ainult Eesti) hapud näod hakkavad pärast vastikult silma.

Kas mujale Schengeni ruumist kaugemale reisimine on vähem masohhism? Laaneka "londoni" sõnumeid oled ikka lugenud?

Siinkohal julgen vastu vaielda. Minuarust on BA ja SASi pardateenindus grammi vorra parem kui AA oma. Ja ausalt oeldes hakkab see keep smiling peale 6-8 lendu juba yle viskama. Tekkivaid probleeme nad lahendada ei oska ja kysimustele vastata ka mitte. Ainult see kuulus keep smiling kogu aeg, aga siinkohal kehtib ka jalle see vana tode, et kellele ema, kellele tytar :) . . . !

Lihtsalt püstitan teemana küsimuse, kas stjuardessid saanuks seda konflikti ka teisiti lahendada? Vôi tuleb tôesti igale reisijale, kes ülemeelikutele lastele kôrgendatud häälel ütleb " Pea suu kinni!" politsei kutsuda? http://publik.delfi.ee/news/inimesed/article.php?id=28145257&l=wdelfi Ning loomulikult ei pea USA-sse sôitma. Ise saime viimase ebameeldiva elamuse aastal 2007, kui tegime läbi transiidireisijatele môeldud 4 hr kadalipu LA lennujaamas. Kui ülejäänud maailm muudab lennureegleid inimsôbralikumaks ( nt. tuuakse tagasi metallist kahvlid-noad), siis USA töötab sellele jätkuvalt vastu. Maailmas on palju toredaid kohti ning ka transiidi korral saab valida teisi lennujaamu. Nendele, kes sinna lähevad soovin aga tugevat närvi. Kogenud lapsega reisijana soovitaks ma sügavalt kaaluda, kas lapsele on nii traumeerivat elamust vaja.

Campaign, ma ei pidanud silmas lennuteenindust, vaid üldist.

Aga Ameerika on suur ja Euroopa on suur, muljeid on erinevaid ja ilmselt risti vastupidiseid...

Minul seevastu positiivsed kogemused. Olen sellel aastal jõudnud teisel pool ookeani käia juba 3 korda ja viimane reis oli 1.5 kuud tagasi. Ei saa nagu öelda, et asi nii hull oleks. (lennanud olen AA-ga).

Vot kui kahju, et meie tublid moderaatorid ei oma võimalust EPL'i autahvlile paigutada- ka rumal EPL ei tea fakti, et Mikidemaale lendamine ei ole kohustuslik ja viriseb "tühiste" asjade kallal ;) http://www.epl.ee/artikkel/485616

EPLs Kaivo Koplilt täiesti asjalik artikkel ja erinevalt teemaalgatajast seal ei hüsteeritseta, et kõik lastega reisijad pannakse vangi ning ei aeta mingit pedofiiliamöga.

Huvitav oleks teada, et kui karmiks need turvareeglid on siis läinud? Kui keegi peaks lähiajal Ühendriikidesse lendama andke siis teada...

Eile lennukis lehitsetud Daily Telegraphis oli hea kokkuvõte erinevatest uutest USA lennukompaniide reegitest http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/terrorism-in-the-uk/6895516/Detroit-terror-attack-what-passengers-from-the-UK-need-to-know.html Nagu sealt ka lugeda võib, on paljusid neid juba kergendatud või ära jäetud ja ainsana käsib asjad tund enne maandumist ära panna Delta.

Ausalt öeldes on Detroit bomber juhtum üsna õudustekitav ja mina olen küll ennast nõus läbi otsida laskma lootuses, et kuna seda tehakse kõigiga, siis selle tulemusena mõni terrorist lennukile ei pääse või vahelejäämise kartuses lennukile ei tule. Aga noh, küll nad leiavad mõne muu viisi.

  1. See Detroiti pommipanija juhus oli puhas jaburus. Kutt pani oma PÜKSID PÕLEMA. OMA PÜKSID!!! Ja siis vedas kaasreisija ta 1st classi ära. Kõik!

  2. Ja nüüd elab pool maailma "õuduses" ning lennufirmad & turvafirmad märatsevad.

  3. Aga kuna selliste jaburuste vastu efektiivselt võidelda ei saa, siis tehakse sinusuguste jaoks lihtsalt lolli teatrit. Sest

  4. Ükski viidatud meetmetest - sulgeda reisijad mingiks ajaks kohtadele - takistada mingiks ajaks ligipääs pagasile - panna kempsud mingiks ajaks kinni - vähendada mingitel reisidel käsipagasi hulka - panna lennukisisene lõbusüsteem kinni - ei anna turva seisukohalt mingit muutust. See on lihtsalt TSIRKUS, et panna inimesi uskuma, et midagi tehakse.

  5. Ja ennäe inimest! Sa usudki!

Mugav või mitte, lollidemaa või mitte. Tegelikult USA väga mõnus turismimaa. Olen käinud seal kolmel korral, viimati 2005. Vaadata on palju, küll loodust ja linnu. Aastal 2005 polnud mingeid probleeme lendamisel. Täna ehk jällegi asi veidi närvilisem kui muidu. Kuna tegemist on ülimalt tsiviliseeritud ja organiseeritud riigiga siis on tõesti mõned asjad üle lombi meiesugustele anarhistidele vahel arusaamatud ja tobedadki. Jõudu kõigile.

http://www.jaaknilson.ee

Ei olnud probleem lendamisel 2007 ega ka 2009. Seal juures 2009 päris mitmed lennud. Millegi pärast kiputakse asju pidevalt hullemaks rääkima, kui need tegelikult on.

Pedofiili-jutt on muidugi eriti tobe. Mis te mõtlete, et turvatöötajad hakkavad teid strateegilistest kohtadest paitama seal või? No andke andeks.

Muuseas, halbu kogemusi on igal pool.

Kallis tripp, kas ebaõnnestud lõhkeaine süütamise katse on sinu meelest ainult pükste põlema panemine? Muidugi oli tüüp loll, aga minu meelest ainult kõigi õnneks! Jah, arvatavasti nad teevad suures osas teatrit ja seetõttu on ju ka enamus tobedatest reeglitest tühistatud. Aga tea, et kõigil reisijatel ei ole sinu suurepäraseid teadmisi lennuturvalisuse osas. Arvestades seda paanikat mida UK ja USA ajakirjandus külvab on minusugustel lollidel vaja kangesti kasvõi näilist teadmist, et midagi võetakse ette, et järgmisel fanaatilisel nigeerlasel ei õnnestuks pükstele lisaks süüdata ka pükstes olevad lõhkeainet. Ma rääkisin läbiotsimise karmistamisest, mis ei olegi ju ülemäära loll?

See ei ole otseselt mu eriala, aga ma olen seda lennuturva teemat üsna hoolega jälginud ja lugenud. Niisiis.

Nagu sa õigesti märgid, ei ole tegutsemise ajendiks mitte sündmus ise, vaid meedia loodud paanika. Meedia tekitab üldsuses õudu ja esitab kõigile osalistele küsimuse "mida teete TEIE?". Lennufirmadel tekib vajadus vastata (muidu tekib mulje, et konkurendid teevad midagi, aga nemad mitte) ja seega ka vajadus midagi teha. Ja vastus peab olema balansseeritud meetmete, kliendimugavuse ja konkurentide tegevuse suhtes. Liiga vähe ei tohi teha, siis tekib firmast ebaturvaline mulje ja nad lähevad rohkem tegeva konkurendi juurde (kas tegelikult lähevad, on iseasi). Liiga palju ei tohi teha, see tee reisija elu liig raskeks ja nad lähevad vähem tegeva konkurendi manu.

See on puhas PR. Mainekujundus. Tegeliku turvalisusega pole siin vähimatki pistmist.

Kahjuks on tulemuseks paanika võimendamine. Adekvaatne reaktsioon Detroidi juhtumile oleks olnud lihtsalt selle ignoreerimine igal tasandil (välja arvatud järgmises riskianalüüsi ringis). Nüüdse siblimise tulemusena sai avalikkus aru, et ongi probleem ja peabki midagi tegema. Ja see on puhtakujuline VALEARUSAAM.

Ja kes sellest valearusaamast ja mainekujundusest läbi ei näe... ei saagi asjast aru.

... on minusugustel vaja kangesti kasvõi näilist teadmist, et midagi võetakse ette

Ei ole. Sul on vaja teadmist, et praegused turvanõuded on piisavad.

Analoogia. Ütleme, et meie maanteeamet reageeriks samamoodi. Iga õnnetuse järel seataks sellele maanteekilomeetrile järgmiseks nädalaks kiirusepiirang 30 km/h. Oleks imelik? Õnneks käitub maanteeamet teisiti; nad vaatavad õnnetuste statistikat üle kogu ajaloo ja seavad piirkiirusi vastavalt sellele. Eks aeg-ajalt reageerivad nemad ka üksikjuhtumitele (Metsamaa õnnetuse järel lubati Tiskre oja äärde politseinik asetada, jne).

Üksikjuhu peale reageerimine näitab, et süsteem on savijalgadel ja et avalikkusega püütakse manipuleerida.

Ma rääkisin läbiotsimise karmistamisest, mis ei olegi ju ülemäära loll?

On küll. Läbiotsimiste karmistamine lennujaamade turvakontrollis EI OLE terrorismiga võitlemisel efektiivne meetod. Läbiotsimised ja pagasipiirangud ISE (nende praegusel kujul) ei ole efektiivne meetod.

Mis pükstesse puutub, siis:

  • Too nigeerlane poleks suutnud lennukile olulist kahju teha ka siis, kui ta plaanid oleks 100% õnnestunud.
  • Läbiotsimiste ja vedelikekeelu ja pikalt-kempsus-olemise-keelu taga on TSA poolt kardetav "mixed explosives" oht. Usaldatavad allikad on pikalt lahti kirjutanud, miks see ei ole tegelikult probleem.

Oh. Pikk jutt nõmedal teemal tuli. Oluline siit on aru saada, et enam-vähem KOGU ametlikult edastatav info lennukiterrorismi kohta on FUD (fear, uncertainty & doubt). Ning et terrorism on viimane asi, mida reisil või lääne-välismaal olles karta.