Moslemiriikidest ja tütarlastest

Tere, sõidame varsti Istanbuli ja olen lugenud õpetusi naisterahvastele mošeede jm külastamiseks. Aga mis kehtib laste puhul, mis vanusest kehtivad tütarlapsele naiste reeglid? Tütar on praegu 9a, aga üsna pikk oma vanuse kohta. Ilmselt on õigem ja lihtsam varuda pearätik jm ka tema jaoks?

Istanbuli mošeede sissepääsu juures saab laenata suuri rätikuid, kui endal pole. 9-aastane ilmselt liigitub rätialuseks, kasvõi viisakuse ja mugavuse pärast on mõistlik rätik ümber tõmmata, haiget see ju ei tee. Mõned turistid võtavad neid ukse juurest lausa kolm tükki: ühe õlgadele, teise pähe ja kolmanda seovad sääri katvaks seelikuks.

Kairos olid mošeedes taolisteks puhkudeks suured tuunikalaadsed ürbid

Ma olen Lõuna- Türgis käinud mošees koos valgete naistega, kes pidid ainult jalanõud ära võtma nagu mehedki- samas mošees sees oli küll meestele eraldatud ala kuhu naisi ei lastud.

Pole siin Tripis ammu käinud, nägin enda sügisest küsimust. Ja muidugi oli nii, et Sinises mozees anti rätikuid, aga kusagil kõrvalises kohas mitte. Ja sel päeval meil muidugi rätikuid kaasas ei olnud, sisse meid ei lubatud ja üldiselt vaadati meid tigedalt välja mozee alalt, kuigi me ei olnud kuidagi ebasündsalt riides.

Naisterahvad palvetavad kodus, mehed käivad mošees. Üldiselt ei ole nii nagu meil kirikutega, et kõik hoolimata soost võivad sisse astuda. Ei maksa imestada, kui islamimaal naine mošeed üldse külastama ei pääse - mõni ikka leidub, kes laseb üle läve uudistama, kuid pigem on sellised kohad erandiks.

Käin sageli Türgis ja külastan meeleldi ka mosheesid ja igale poole lastakse alati sisse, kui oled vastavalt nende kommetele riides, st ei kanna mini ja katad juuksed mosheessse sisenedes.

Käisin Istanbuli Sinises mošees. Sissekäigu juurest saab võtta kilekoti, kuhu paned jalanõud ning võtad need omaga kaasa. Pearätikute laenutust kuskil ei näinud ja polnud mingit probleemi ka ilma pearätikuta mošeesse sisse minna. Ukse juures üks pearätiga mosleminaine kontrollis, et kõik võtaksid jalatsid ära, pearäti puudumise kohta ei öeldud midagi ning ei olnud mingit tigeda pilguga vaatamist. Muu riietuse kohta ei oska öelda, sest käisin talvel, kuid soojal ajal päris miniseelikus ei soovita minna.

Septembris 2011 veel jagati igatahes Sinise Mošee uksel kõigile lisaks kilekotikesele jalanõude jaoks ka rätikud. Sees oli näha, et enamus turiste hoidis neid rätte hoopis õlgadel ja ma ei näinud, et keegi neid pead katma oleks sundinud. Türgis on üldse mošeesse sisenemine oluliselt lihtsam kui Egiptuses. Istanbulis olid valla kõigi mošeede uksed. Kuna minul oli oma rätt kaasas, siis tõmbasin selle enne sisenemist pähe ja keegi ei keelanud rahulikult mošees ringi vaadata ja sealset rahu nautida. Külastasin mitmeid väiksemaid mošeesid ka. Peamine on meeles pidada, et palvuse ajal ei maksa sinna sisse trügida.
Alanyas näiteks oli mošee ees mees, kes kontrollis riietust. Kui püksid olid tema arvates liiga lühikesed või liibuvad, andis naisterahvale selga pika seeliku. Kellel polnud rätti pea katmiseks, see sai ka räti.
Egiptuses saab mošeed külastada tõesti vaid suuremates linnades ja mõnes kohas antakse selga ürp, mis jätab välja vaid näo. Väiksemates linnades ja külades palvetavad naised kodus ja seetõttu naistel mošeesse üldse asja polegi.

Olen käinud Istambulis.
Jalanõud maha ja sissepääsu juures antakse pearätik, sellest piisab. Lühikesed püksid/seelikud pole soovituslikud kellelegi.
Ise käisin mitmetes mošeedes koos 13 aastase tütrega. Ei mingeid probleeme.
Reedeti aga ei tasu sinna trügida.