Tere
2016 märtsis minek kahekeisi kolmeks nädalaks Taisse ja Myanmari. Tais planeerin olla nädala, sealt lennukiga Mandalaysse, edasi mööda vaatamisväärsusi allapoole, enne äralendu Yangonist ilmselt mõned päevad rannas ka. Lootsin Myanmaris saada nn individuaalse giidi, nagu Sri Lankal kunagi, kuid ei olegi seni midagi leidnud. Autorenti ka üle neti ei leidnud. Bussiga või häälega väga ei reisiks, lennukiga samas jääks pooled kohad nägemata. Oskab keegi soovitada kontakte individuaalgiidi või autorendi leidmiseks? Mis vaatamisväärsusi ei tasuks kindlasti nägemata jätta?
Tere! Ise autot rentida ei soovita, kui juba siis koos juhi ja giidiga. Kiirteedel sõidavad pimedas tuleteta autod ja mootorattad. Giidide kohta leiab rohkelt infot tripadvisor.com. Kaks nädalat Myanmari jaoks on paras väljakutse, vahemaad meeletud. Ise pakuks sellist marsuuti: Mandalay-Bagan-Ngapali beach-Yangon ja kui templitest ei ole veel küll saanud, siis Bago ja Golden Rock sinna rannapuhkuse arvelt otsa.
Olen just teemaalgataja kirjeldatud reisile sarnase lõppfaasis Mandalays. Mõned märkused. Busse pole vaja vältida. Need on mugavad ja sõidavad öösel. Säästad päeva ja kuigi buss saabub keset ööd, on kenasti korraldatud transfer ööbimiskohta. Baganist Mandalaysse sõitsin ma laevaga. See sõit oli suht üksluine, kuigi privaatne: laeval oli peale minu veel vaid üks saksa poiss. Vedelesin ja lugesin raamatut. Kergekujulise toidumürgituse sain laevatoidust kauba peale:) Kui tahad privaatset giidi ja autot, siis selle saad kokku leppida ka kohapeal. Hinnatase on mõistlik.
3 aastat tagasi kasutasime Mandalays Soe Soe abi. Tema kontakt tookord [email protected]. Organiseeris meile privaatauto (olime 6-ne seltskond). Jäime tema pakutavaga rahule. Mul on alles ka tema saadstud erinevad programmivariandid Mandalay ja ümbruse avastamiseks. Ööbussiga sõitsime Inle järve äärest Yanguni. Vaieldamatult parim buss mida senini olen näinud.
Myanmaris mina ka klassikalises mõttes auto rentimise peale ei mõtleks. Giidi või autojuhi palkamine on juba edasi maitseasi. Kohapeal leiab pakkujaid kindlasti piisavalt. Ise kasutasin aasta tagasi juht+auto Mandalays ja Inle Lake'i juurest Pindaya koobastesse minekuks. Mõlemal korral ütleks, et tegemist oli pigem lihtsalt toreda autojuhiga. Giidiks on palju neid nimetada. Võib olla meil lihtsalt ei vedanud, aga väga lahked ja abivalmid olid nad sellegipoolest. Kusjuures erinevates foorumites jagatavatele kontaktidele püüdsin eelnevalt ka kirjutada, vastuseid ei saanud.
Ja busse ei tasuks seal tõesti karta. Ööbussid on väga ok (kui välja arvata mõnes bussis kõvasti üürgav telekas). Ja kui varavalges sihtkohta jõuad, siis minu kogemusel sai ka juba ööbimiskohtades tubadesse. Või kui kõik toad hõivatud ja eelmised külalised pole veel välja registreerunud, siis leiti mõni nurgake kus sai vajadusel puhata ja kuuma teed juua. Mina liikusin ööbussidega Hsipaw-Inle Lake; Inle Lake - Bagan ja Bagan-Yangoon. Jäin rahule. Hsipaw-Inle ots oli vo kõige raskem, kuna sõit oli öösel mägedest alla ja paljudele kohalikele oli see paras katsumus. Ikka juhtub et süda võib pahaks minna:)
Meie käisime kolm aastat tagasi kümnekesi kolme nädala pikkusel reisil ja siis kasutasime Exotic Myanmar Traveli ab:.www.exoticmyanmartravel.com. Suhtlesime otse omanikuga : [email protected]. Kõik toimis ideaalselt. Giiditöö oli väga hea. Ainuke, mis soovida jättis oli kirjadele vastamine. See ei olnud väga kiire, pidi natuke kannatust varuma. Kasutasime kolme siselendu. Yangon- Mandalay; Bagan-Heho(Inle järv) ja Bagan Yangon. Lõpetasime tuuri Ngwe Saungi rannas. Sinna saab bussiga ja sõidab vist 6 tundi. Aga see on ehtne paradiisirand. Sinna ei ole veel turistide hordid jõudnud. Meie kasutasime minibussi koos juhiga. Mandalayst Baganisse läksime läbi Monywa. Bussiga Monywasse öö seal ja edasi laevaga Baganisse. Monywa on väga huvitav. Tegelikult on Exoticu leheküljel väga palju igasugust kasulikku infot.
Bussid on täitsa ok! Bussijaam on ehk ehmatav, aga sõit ok. Ja palju aega ringi passida ja inimesi vaadata.Ngwe Saungi randa sõitu kirjeldati päris hirmsana, aga sõitis tunni vähem kui lubati ja vahepeal oli peatus, sai kempsu ja sööma ja õlut .see sõit oli meil päeval, aga kõik oli OK.Inle järve äärde küll lendasime - läksime lennujaama ja küsisime kolme firma käest pakkumisi - check inid olid kõrvuti. hinnatase oli sama ja siis läksime , mis esimesena läks. Ja oli väga põnev! Pooleteisest päevast piisas seal olekust.
Ma tõesti ei tea, kas sooviksid selles riigis ilma juhita ise sõita?
Ise ma autorenti ei proovinud, aga hotellid on küll sealmaal väga kallid ja üsna täis. Ju turisminduse osas nõudmine ületab pakkumise.
Ahjaa, Baganis sai ühel päeval üksi rolleriga ringi sõidetud - 6 EUR. Nii et ju midagi ikka lubatakse.
Loodan hakkama saada:) Võrreldav ringreis Sri Lankal maksis 600€ kahepeale kokku. Riigiti ei saa küll võrrelda, kuid sealne küsitu tundub kirves. Kui paremat pakkumist ei saa, tuleb ringi mängida algne 7p Tais + 14p Myanmaris vastupidiseks ja Myanmaris lennukiga liigelda, mis jätab küll osad sihtpunktid marsruudist välja. Myanmaris oleks eesmärk võimalikult palju näha mõistliku raha eest, mitte kogu raha sinna jätta :) Kas lennukipiletid ja hotellid tuleks ette ära broneerida või tasub kohapeal nt taksojuhtide nõu kuulda võtta? Kas võimalus nt Mandalays leida selline pädev ja hakkaja vend, kes ringreisi ise välja veaks, tuleks ebatõenäoliseks lugeda? Kahjuks on Tai-Myanmar, mitte vastupidi, muidu võiks kohapealsetest oludest tulenevalt kõike ümber mängida. Kui kellelgi on veel kontakte, ootaks tänuga.
Parim liikumisviis selles riigis on bussid, liiklus on väga kaootiline, isegi võrreldes Taiga. Rääkimata teede kvaliteedist.
Seega, säästa end ja liikle mugava JJ Expessiga: http://myanmarbusticket.com/buscompanies/get_company/1
Piletid on mõistlik ööbussidele ette ära osta, sest paar nädalat tagasi oli nädal aega ette kõik piletid välja müüdud ja pidin minema Yangonist Baganisse hommikusega. Samas arvestades kui palju tuledeta autosid ja traktoreid seal riigis öösel liikleb, ei olegi päevane buss nii halb mõte.
Hotellide hinnad on tõesti suhteliselt kallid võrreldes naaberriikidega, samas tubade kvaliteet üle keskmise, kuna paljud hotellid on avatud lähiaastatel.
Kui liinibuss ei tundu piisavalt hea lahendus, siis saab võtta ka kohaliku minivani koos juhiga. Meie küll liikusime ringi 6-8-kesi ja minivanide hinnad olid järgmised (Jaanuar 2016): Yangoon - Inle Lake 400 USD (8 inimest) Bagan - Thandwe (Ngapali beach) - 300 USD (6 inimest) Thandwe - Yangon - 150 USD Kui reisida kahekesi saab rentida sõiduauto koos juhiga mis on odavam minivanist. Lendamine pikemate sihtkohtade vahel võimalik. Kohalikud lennupiletid võõramaalasele ca 80-120 USD. Mõistlik lasta piletid tellida hotelli receptionis või otsida netist. Ööbusside hinnad ca 12-17 USD. Ja need on tõesti täitsa OK. Pakutakse süüa-juua, vett ja tekki. Samuti saab tellida hotellidest ja organiseeritakse transfeer bussijaama. Hotellide ettebukkimine sõltub asukohast. Näiteks Ngapali beachile oleks väga keeruline olnud hotelli saada kohapealt. Samas meil oli suur seltskond. Kahekesi ehk ei oleks nii keeruline. Hotelli leidmisel ma kohaliku taksojuhi peale küll ei loodaks kui ise just kohalikku keelt ei valda. Inglise keele oskus sealmaal 99,99% inimestel suhtelisel null. Pigem tasub loota Agoda ja Bookingu peale.
Soovitan hotellid enne ära broneerida, nagu ütlesin enamik oli üsna täis.
Lennupiletid ostsin mina ette, aga siin foorumis kirjutati, et lennujaamast ostes sai odavamalt. Ise teate, ma ei riskiks.
Arvestada veel, et enamik kohalikke lennufirmasid ei ole suurtes otsingumootorites. Heal juhul saab nende kodukalt pileteid osta. Näiteks ma lendasin Air KBZ-iga.
http://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g294190-i9408-k6168390-Which_airline-Myanmar.html
Millega kindlasti MITTE sõita: rongiga! Netist lugedes see pidi isegi kohalike jaoks õudus kuubis olema. Tundub, et raudteed hooldati viimati Briti valitsuse ajal.
Jõelaevaga võib sõita, aga see on väga väga aeglane.
Kahjuks võib siit taas lugeda soovitusi inimestelt, kes on harjunud võimalikult palju lennukiga lendama ning on ka paljudes muudes asjades pisut liialt valivad ja pirtsakad. Ei tohiks jätta siin inimestele muljet, et lendamine on ainuõige variant. Esiteks on see Birmas mõttetult kallis ning kui juba Birmasse minna, siis tuleks seal just RONGIGA sõita! See on Birma reisi lahutamatu ja oluline osa. Briti koloniaalajastu ajal rajatud infrastruktuur eeldab küll piisavat kõrget taluvusläve, sest rongisõit võtab aega ning raudteevõrk ja rongid ei ole just kõige tänapäevasemad, mis tähendab kohati üsna rappuvat kulgemist, kuid saadavad elamused kontaktidest lihtsate birmalastega, kelle jaoks rongisõit on kõige taskukohasem, ja vaadetest teatud marsruutidel, kaaluvad mõningased ebamugavused kuhjaga üles.