Naine autoga Lõuna-Euroopasse

Olude sunnil sõidan autoga läbi Viini, Lõuna-Prantsusmaale ja Barcelonasse. Kaasas 2 last.

Olen foorumipostitusi uurinud ja tean, et autos peab olema alkomeeter, varupirnid. Mis veel? Täpselt ei ole aru saanud kiirteekleepsudest.

Kui laps ei kasuta Eestis turvatooli, kas samad nõudmised kehtivad ka mujal Euroopas? Laps 5.a ja 116cm pikk. Piisab turvavöö suunajast?

Kindlasti on veel teemasid ja soovitusi, mida ei jõua ajapuudusel lihtsalt läbi töötada. Soovimata kellegi aega kurjasti kasutada - kui on kogemustele põhinevaid soovitusi kahe lapsega reisivale emale reisi edukaks läbimiseks, olen ette tänulik.

Prantsusmaal sõitmiseks vajalik:

1.alkomeeter (France-Approved, tegelikult peaks sobima kõik sellised kus see EU märk peal on)

2.auto numbrimärk peaks olema see nö uue tüübi oma kus see EST peal on (muidu sobib ka EST kleebis auto taguosal)

3.varupirnide ja -kaitsmete komplekt. (enam ei ole kohustuslik, aga tungivalt soovituslik, kuna katkise pirni eest saab trahvi)

4.ohukolmnurk ja ohutusvest (helkurvest, soovitatavalt iga inimese kohta võiks olla 1 ja peavad asuma autos sees, ka ohukolmnurk)

5.alkoholisisaldus veres alla 50mg/100ml kohta.

6.ja kõiksuguste doukmentide, kindlustuste ja lubade originaalid.

7.ja navigaatoril PEAD VÄLJA LÜLITAMA kiiruskaamerate tuvastamise funktsiooni (selle eest saab trahvi)

8.Turvavöösuunaja sobib turvatooli asemel küll (juhul kui EU-märgistusega)

  1. Kiirteekleepsudest nii palju et kiirteele sõites võtad kleepsu/paberi ja maha sõites annad ära (selle järgi vaatavad kui palju km sa sõitsid kiirteel) ja vastavalt sellele maksad. Münte hoia autos hunnik, saad nendest putkadest kiiremini läbi.

Hispaanias asi natuke vabam, aga millegipärast meeldib Hispaania politseil peatada kinni EST numbritega autosid ja neid natukene "korralikumalt" kontrollida (arvatavasti meie kandiliste rahvuskaaslaste vägitegude pärast seal kandis).

Suure tõenäosusega korralikult liiklevat naisterahvast koos lastega politsei kinni ei pea, aga igaks juhuks võiks need asjad olemas olla.

Edukat reisi.

Sinu teel on kiirtee kleepsud Tsehhis ja Austrias ning juhul, kui lähed läbi Šveitsi, siis ka seal. Kleepsu saad osta piirilt või esimesest bensukast. Tavaliselt müüakse kleepse ka vahetult enne piiri asuvates bensukates, aga seal saad kleepsu eest maksta ainult sulas s.t. kui ostad ka kütust, siis kütuse saad maksta kaardiga ja kleepsu eest ei saa kaardiga maksta. Kleepsud on erineva hinnaga s.t. erineva kehtivus ajaga. Igal riigil on n.ö. "oma koht klaasil", kuhu selle riigi kleeps kleepida. Koht on näidatud kleepsu tagapaberil. Klaasil ei tohi olla kehtetuid kleepse (näiteks Sa ostad nädalase Tsehhi kleepsu ja tuled tagasi kuu aja pärast jälle läbi Tsehhi ja osatd jälle nädalase kleepsu, siis eelmise kleepsu pead Sa maha kraapima), sest politsei kontrollib kleepse binokliga vaadates ja kui on mitu kleepsu, siis ei saa nad aru, milline on õige ja peavad Sind kinni ning siis "ostad infot". Kindlasti hoia alles kleepsu ostmise tsekk (osades riikides kleepsu kõrval olev triipkood), sest mõnikord on politseil olnud kahtlusi, et kas kleeps on ostetud ikka õigest kohast või nö. käest, siis on lihtne näidata tsekki ja pole enam küsimusi. Kuigi Sa ostad kleepsu, siis näiteks Austrias on lisaks veel osad tunnelid eraldi maksulised (ära üllatu!).

Head teed!

Olen ääretult tänulik nende põhjalike vastuste eest! :)

Nüüd ei tundu sõit enam nii utoopiline. Aitäh! Aga...

ikka ei saa kleepsudest aru. :/

Kaks aastat tagasi sai kiirteele jõudes Lõuna-Prantsusmaal putkast paberi ja mitte kuskil ei olnud kleepse. Kas nt Tśehhist läbi sõites peab olema 1-päeva kleeps? Kui Viinis olen 4 päeva, siis kas piirile jõudes ostan mingi 4-päeva või nädala kleepsu?

Kas ilma kleepsuta saab ka?

Ilma kleepsuta võib lihtsalt trahvi saada :D Nii, et soovitan igatahes ennast kleepsutada. Ise sõitsin eelmisel kevadel sealkandis ringi Saksa numbrimärgiga autoga ja nägin, kuidas Shveitsi piiril tõmmati Leedu auto kõrvale ja piirivalve hakkas esimese asjana kiirteekleepsu kallale (ehk siis miks seda ei ole). Samas minul seda ka ei olnud, kuna tõesti kiirteele ei sattunud ja mul ei olnud mingit probleemi.

50% alkoholi sisaldus veres - tjaa. Jõudu, naine.

Kui korralikult arvutada, siis 50mg/100ml on siiski pigem 0,05% kandis (100 ml vere kaal on ca 100g = 100 000 mg), mis jääb 50%st ikka väga kaugele.

Ega kõikides riikides ei olegi kiirtee maksuks kleeps, vaid automaadist (ennem tasulise tee algust) saadav (võetav) pilet. Jõudes maksulise tee lõppu (või mahasõiduni) maksad läbitud teeosa eest maksu. Selline süsteem on Sinu läbitavates riikides) näiteks Itaalias, Prantsusmaal, Poolas. Ei ole olemas 1 päeva kleepse. Tavaliselt on kõige lühema tähtajaga kleeps 1 nädal. Varem oli osades riikides ka 4 päeva kleepse, aga minu teada enam ei ole. Kui oma teekonda (ja aega) planeerid, siis on otsustamise koht, kas on odavam osta pikema kehtivusega kleeps (et sama kleepsuga ka tagasi tulla) või lühemaga. Põhimõte on selles, et pikem kleeps on ajas (päeva hinnas) odavam. Ja veel 1 soovitus. Kui peatud tanklas puhkealal, siis pargi auto tanklahoonele lähemale (mitte kaugemasse serva). On turvalisem. Ja kui kavatsed pikema puhkepausi teha, siis ära kasuta rekka kohta!

No mida te ajate naisterahvast segadusse.

Kleepsudest.

Prantsumaal tasulisel kiirteel ei ole mingeid kleepse. Seal saad tasulisse tsooni sisse sõites automaadist pileti mille alusel tasud väljasõidul. Samuti võib osades kohtades, kus kiirteel läbitav vahemaa on fikseeritud tasu eest, maksmine olla sissesõidul.

Tšehhis, Austrias ja Sveitsis pead kiirteel liiklemiseks ostma kleepsu. Minimaalse tähtajaga kleeps Austrias ja Tšehhis on 10 päeva. Hind Austrias 8.30 eurot ja Tšehhis 310 Tšehhi krooni (12 eurot)

Info Austria kohta: http://www.tolltickets.com/country/austria/vignette.aspx?lang=en-GB

Info Tšehhi kohta: http://www.motorway.cz/stickers

Kui sõidad läbi ka Sveitsist pead ostma aastase kleepsu hinnaga 40 eurot.

Enne Hispaaniat tuleb sul kiirteemaksu tasuda ka Poolas ning Austria kaudu tulles ka Itaalias. Nendes riikides maksad samamoodi putkades kas enne või peale kiirteele sõitmist.

Prantsusmaal ja Itaalias maksab kiirteel liiklemine enam-vähem 1 euro 10 kilomeetri kohta. Planeerimisel saad arvestada.

Loomulikult saab ka ilma kiirteemaksu tasumata kuid sellisel juhul pole sul kiirteedele asja, pead liiklema mööda kõrvalteid. Vaevalt sa aga lastega seda soovid, sest selline liiklemisviis venitab su reisi vähemalt poole pikemaks. Ma ei ole küll päris kindel, kuid minu meelest peab Austrias sõites peab igal juhul olema kleeps klaasil.

Kütusehindade kohta saad jooksvat infot siit: http://www.energy.eu/#prices

Kokkuvõtteks: Kleepsu ostad liiklemiseks Austrias, Tšehhis ja Sveitsis. Putkades maksad Poolas, Itaalias, Prantsusmaal ja Hispaanias. Nendes riikides kleepsu pole.

Päris 1 euro kilomeetri kohta vist ikka ei ole? Kunagi sai 1 kroon/km arvestatud ligikaudu, kas tõesti on nii palju tõusnud?

Sorri :) Minu viga. Õige on ikka 1 euro 10 kilomeetri kohta. Tegin eelmisesse postitusse ka paranduse.

Kui sõidad Viini hoopis läbi Slovakkiat siis sealgi pead ostma 10 eurose kleepsu. http://www.dalnicni-znamky.com/en/vignette-highway-toll-slovakia.html

Küsimus ingelbrigittele isiklikust vajadusest lähtudes: kas tuled tagasi Eestisse mai kuu jooksul ning kas teekond viib läbi Lyoni Prantsusmaal? Mu tütrel on probleem - vaja kuidagi saata oma asjad Eestisse kuna aastane tööpraktika lõpeb mai lõpus, aga ise tuleb Eestisse alles augustis.

Ei pea ju Barcelonasse minnes läbima ei Slovakkiat ega Šveitsi. Viini saab lihtsalt ka läbi Tšehhi: Ostrava - Brno - Viin. Ostravani on tee päris hea, milleks veel haagitada. Kui Viini ei peaks läbima, siis saaks läbi Saksamaa vinjeti(kleebise) vabalt sõita ja tee oleks paar tundi lühem.

Tere,

Minu sõit algab 28.05 ja sihtkohaks Viin - putkamaksud + kleeps 12 eur Tśehhis ja 8.30 Austrias. Leedus ka kleeps? Kui Tśehhis ja Austrias jäävad teele maksustatud tee, kas siis pean igal juhul maksma ettenähtud kohas või ongi kleeps nüüd see nö ettemaks?

Veneetsiasse (putkamaksud) Lõuna-Prantsusmaa (Aix-en-Provence) (putkamaksud) Barcelona (putkamaksud) Dresden (putkamaksud) Koju orienteeruvalt 01.07

Loodetavasti jään ellu ja saan korraliku sõidukooli/kogemuse. :)

Ps: kahjuks jah ei saa tütre pakkidega aidata.

Lätis ja Leedus ei tule teemaksu maksta.

Tšehhis ja Austrias on kleeps nö. ettemaks. Maksad ära ja võid sõita probleemideta ettenähtud aja jooksul. Putkasid seal ei ole. Kleepsu olemasolu võib kontrollida politsei.

Saksamaal on kiirteedel liiklemine sõiduautodele tasuta. Ei ole kleepse ega putkasid.

Poola, Prantsusmaa, Itaalia, Hispaania - putkamaks.

Leedus peab kleeps olema kaubikutel ja suurematel autodel, arvestada tuleb, et kõiksugu furgooni meenutavatel autodel (näit Citroen Berlingo) on ka see kleeps kohustuslik. Politsei on põhitrassi ääres binoklitega valvel.

Aga Trafficutel pole vaja. Ausalt öeldas pole neid näinud binokliga passimas. Lätis mõned politseinikud püüavad lollitada juhte. Sõidad kiirusehoidjaga ja nad ütlevad, et ületasid kiirust. Ka püüavad selgeks teha, et GPS ei näita õieti. Küsivad kas on taadeldud? No peab ikka loll olema, kui sellistele vastu ei hakka. Jamasin ikka tükk aega, enne kui nägid, et ei saa minust jagu ja lasid minema.

Sul on Trafic reisijateveo oma? Kleepsu on vaja siis, kui miskigi meenutab kaubaveokit. Mul on mitmed tuttavad trahvi Leedus saanud.

Lisana senimainitule:

  • Prantsusmaal on formaalselt alkotester kohustuslik, praktikas aga seda alates märtsist 2013 enam ei kontrollita. Põhjuseks rahva pahameeletorm, kuna esiteks ei olnud kusagilt neid testereid saada, teiseks aga tuli ilmsiks Prantsusmaa suurima testritootja tugev lobi Pariisis selle seaduse läbisurumisel ;) ehk siis tester peab olema, aga politsei selle puudumise eest trahvi ei tee... vt ka http://www.campingandcaravanningclub.co.uk/travelabroad/travel-planning-abroad/france-breathalyzers/
  • turvavöö suunaja lubatavuse osas ma nii kindel ei oleks. Nt sakslaste autoklubi ADAC kodulehe andmetel on üksnes turvavöö suunaja (nn Gurtadapter) kasutamine alates aprillist 2008 keelatud: http://www.adac.de/infotestrat/ratgeber-verkehr/kindersicherheit/kindersitzberater/kauf/gurtadapter-antwort-12.aspx. Ka lapse ohutuse mõttes oleks vähemalt istmekõrgendus kasulik, neid on üsna palju ka kasutatuna müügis. Kui otsustad siiski vaid suunajat kasutada, siis vaata vähemalt et sellel oleks ELi vastavustähis (ECE R 44/03 või 44/04) peal.
  • varupirnid on soovituslikud, aga kui neid ei ole, siis igast bensiinijaamast saab neid osta.
  • kui pole otsest põhjust üle Viini sõita, siis soovitaksin pigem marsruuti läbi Saksamaa ja Poola (Wroclav - Dresden - Karlsruhe - Strasbourg), nii pääseb Tsehhi, Austria ja Sveitsi kiirteemaksudest (eriti viimasest, mis on üsna kõrge), lisaks on Alpide liiklustihedus üsna suur. Teemaksude planeerimiseks on päris hea Viamichelini veebileht www.viamichelin.com, mis lisaks vahemaale näitab ka makse.
  • soodsa tankimiskoha leidmiseseks on soovitav kasutada, kui võimalik, mõnda nutitelefoni äppi, mis näitab lähiraadiuses soodsaimaid tanklaid, nt Saksamaal http://www.chip.de/downloads/Mehr-Tanken-Android-App_54731450.html. Otse kiirteel on tavaliselt kõige kallim tankida, odavaimad kohad Prantsusmaal, Hispaanias ja Saksamaal on tavaliselt suurte ostukeskuste (nt Carrefour) juures asuvad automaattanklad.