Õlu Norras

Nüüd siis kohe minek Trysili suusatama. Kuna eri kohtades erinev info, siis selline küsimus palju võib Norrasse alkohooli maksuvabalt kaasa võtta? Ootan vajaliku infi!

*1 liiter 22-60% ja 1,5 liitrit 2,5-22% või 3 liitrit 2,5-22% *2 liitrit õlut üle 2,5% või muud 2,5-4,7% jooki St võib võtta 5 liitrit õlut kui muud alkot ei võta. Andmed võetud täna Norra tolli kodulehelt, nii et peaks täpsed olema.

Reaalselt mingit maismaapiiri ei eksisteeri - meil oli Norra kaasa võetud ca 100 õlut ja paarkümmend viina kui suusatamas käisime - 3 meest ja 2 naist (kes ei tarbinud eriti alkoholi).

Siis teil lihtsalt vedas üpris kövasti. Piiril on küll pisteline kontroll, aga ta on olemas ja viimasel ajal kontrollitakse küllalt tihti.

3 meest, paarkümmend viina ja Norras suusatamas, vedas ka sellega, et tervise juures tagasi jõudsite :)

Aga jah, võimalus, et piiril kontrollitakse, on täitsa olemas.

Käisin just paar nädalat tagasi perega Trysillis suusatamas. Norra toll kontrollib põhiliselt suurte magistraalide juures asuvates piiripunktides, otsetee Trysilli on piiri juures selline kitserada, et seal pole isegi mitte tollipunkti. Tollipunkt on piirist 16 kilomeetri kaugusel ja siis ka selline meie ehitussoojaku suurune asutis, kus alati pole isegi inimesi sees. Nii et vast ära eriti muretse, vähemalt, kui Trysili minek. Osa õlut olen alati ostnud Rootsist, saunas kuumaga just hea juua väga lahjat õlu, ja rootsis jagatakse 2,8% õlut rahvale praktiliselt tasuta, eriti veel tänase valuutakursi juures, odavamad õllepurgid tulid mul viimane kord meie rahas kätte ligi nelja krooniga tükist (17,9 SEK sixpack).

Nõustun eelkõnelejatega. Ka meie ei näinud mingeid kontrolle kusagil. Teoreetiline variant muidugi on.

Tollieeskirjad leiab suhteliselt lihtsalt, isegi Google'i eestikeene otsing pakub asjalikke viiteid. Lisaks Kybaramoori jutule panen lehe lingi, kust info pärit, ehk läheb vaja (seal on info ka teiste kaubagruppide kohta): http://www.toll.no/templates_TAD/Article.aspx?id=146537&epslanguage=EN

Ja soovitan jällegi - enne, kui riskite, tutvuge ka karistusmääradega.

E6 ja E18 on suuremad sissesõidud Norrasse, aga seal kontrollitakse tunduvalt vähem kui mõnes muus kohas. Keegi siin kirjutas tõenäosusest, et seal pidi suurem tõenäosus olema vahele jääda, aga kahjuks see nii ei ole. Eranditult kõik kontrollimised, mis minu tuttavatel on olnud tehti 25/26nda (Trysilisse sõit) peal ja E14 peal (Meråker-Trondheim). Ja piirist ca 15-30 km edasi mitte piiril. Julge hundi rind pidi karvane olema (või oli see rasvane?).

Julge hundi rind on rasvane... või haavleid täis ;)

E14 peal on isegi mingi 60km peale piiri kontrollitud. Tegin ise ka kunagi selle vea, et kontrolle kunagi ei näinud ja vötsin suurema koguse korraga kaasa. Peale selle veel 80% viina ja tulemuseks oli trahv 6000-NOK.

Mul analoogne juhus Naksitralliga. Pärast seda, kui kilkasin, et piiri praktiliselt ei eksisteeri, maksin E14 peal. Vend kõige väiksemat teed pidi Drevsjö kaudu sõites (70/218), tuttavad kolmandat teed pidi Rörose kaudu üle piiri minnes (84/31). (Pärast maksmist vend naeris, et hea kuna oleme nüüd erinevate nimede peal, muidu tolliametnikud vaatavad, et terve perekond salakaubavedajaid) :(. "Tollikindlat" teed pole veel õnnestunud leida, kuid mind on küll just E14 peal kõige rohkem kontrollitud. Väiksemate teede peal kontrollitakse suvalistes kohtades, mitte piiril. Ja trahvisummad on tõesti sellised, et need, kes korra maksnud millegipärast järgmisel korral vähendavad oluliselt kaasavõetava alko kogust. See on 100% õnnemäng ja igaühe oma asi palju riskib aga vale on jätta muljet, et kui korra veab, siis veab alati. PS: Naksitrall- 80% pannakse Sprite pudelisse ja võetakse auto salongi...

Tean, aga kuna arvestasin et kontrolli pole vötsin kohe 5 liitrise ploki kaasa. Peale selle 3 kasti ölut, 2 kasti longerot, 10 liitrit veini ja veel üht teist nipet näpet. Ning jäin köigest ilma. Niipalju tuldi vastu, et kuna olime kahekesi siis vormistati köik ühe nimele ja teine sai oma normi alles jätta. Ning tänu 80% viinale oli tegu kriminaalkuriteoga.

Kas arestimajja ei tahetud selliste kogustega viia? Meil just vormistati 2 näo peale laiali, et muidu on kogus 1 kärsa kohta liiga suur ja tuleb tasuta kostile viia. Aga nii lahked olid nad meil ka, et isegi tiba üle normi õlut andsid tagasi. Kõige tobedam asja juures oli see, et ega ma ei teadnudki tol korral, et kontrabandist olen. Ma arvasin, et norm sama mis rootslastel ja ei osanud kartagi. Elu õpetab!

Kui teil suusatamisest ning suurest eesti ölle joomisest aega ja raha yle jääb, proovige norrakate öllesid. Tean, et need on kirvehinnaga, aga selle-eest kuuluvad maailma tippklassi -nt Nøgne Ø :-))

Olen nüüd isiklikult piisavalt ära hirmutatud tollikontrolli juttudest, tekkinud on 2 küsimust tolli enda tegevuse kohta:

  1. Kui kogus ületab lubatava, kas siis on võimalus ka üleliigsest loobuda või on sunduslik kohe aktsiisi maksmine? Või tehakse üldse kohe trahvi?

  2. Kas kontrolli käigus vaadatakse auto põhjalikult läbi või visatakse pigem silm kastidele peale ja keegi su aluspesu vahel tuhnima ei hakka?

Tänud ette.

Kui juba vahele jääd, pole enam mingit valikuvõimalust. Maksad trahvi ja alko võetakse ära. Aktsiisi maksmiseks on siis juba hilja. See, kas mõni pudel-purk tagasi antakse, sõltub täiesti tollitöötajate lahkusest. Aluspesus tuhnimine sõltub samuti nende suvast, on juhtunud nii ja naa. Siiski, sellist taset, nagu Rootsi tollis (isegi tagavararehv valgustati läbi), ei ole veel Norra piiril kogenud. Üldiselt nad suht normaalsed ja juuksekarva lõhki ei aja.

Nüüd siis tagasi. Tolli otsa ei sattunud aga ega ka suurt kogust kaasas ei olnud. Kohapeal aga asi ikk jube kallis. Mäel kuskil 70 nok ja keskuse poes 26.90 nok. Sai proovitud ka seda 2,5% mis oli suht mõistliku hinnaga aga maitselt polnud just kiita. Nii, et järgmistele edu ja igaüks ise vaatab millega ja kas ültse riskib. Aga selle 80% viinaga küll ei maksaks jännata, kui vahele jääd siis on sai ka kriminaalne.

Ega keegi ei oska öelda, palju peab ühe Aleqoq -i kuuspaki pealt tolli ja aktsiisi lisaks maksma. Lugesin Norra tolli lehelt, et sel juhul võid kuni 27 liitrit kaasa võtta (legaalselt), kui aktsiisi ja tolli ära maksad. On kellelgi kogemusi?

Ette tänades tan

Kas 27 liitrit ühe inimese kohta ei ole tiba vähe;-)?