trip-krainetrip-ukraine-dark
Ostud Kambodžas

Kas Kambodžas on sarnaselt Taiga võimalik osta igatsugu järgitehtud firmanänni? Kohalikud rätsepatöökojad jms?

Vabalt on. Phnom Penhis näiteks Russian Market koht, kust saab igasugust träni osata. Meeldivalt odavate hindadega samuti, kui sa oled tingimiseks võimeline. Peaks olema odavam kui "kesktrug". Seim Reapis väga ringi ei vaadanud, aga seal paistis rohkem suveniirikaubandus käima.

Ei sattunud küll Phnom Penhi Russian Market'ile, aga kusagil mujal küll ei hakanud silma Taiga võrreldava kaubaga turgusid. Samas näiteks Siem Reap'i ööturg oli meeldiv üllatus oma mitte-tüüpilise kraamiga, mis oli pigem kohalik käsitöö, kui tüüpiline suveniirikaup.

Muide, massaaz oli Tais palju odavam.

Phon Phennis on kõike mis Thais, kuid jah, mitte küll nii palju. Ka suuremad kaubamajades ja paaril turul müüakse igasugu Thai nodi: kellad riided ja palju muud. Hinnad vast isegi soodsamad, kui kaubelda oskad. Thais hinnad kõvasti tõusnud.

Mulle isiklikult meeldis Siem Reapis olev Psar Chaa turg. T-särgid näiteks saab kätte 1-2 dollariga ja igasuguseid Amoki maitseained on kah kuum kaup. Eks see ole üsna turistiderohke koht, kuid on kerge laenutada jalgratas ja sõita linnast kaugemale maaelu nautima. Ja muidugi põhilist vaatamisväärsust kaema - Angkori templid, kus igal pool müüakse kõike, tullakse pakkuma jne.

Aga rätsepatöökojad Kambodžas, kas soovitate?

Kambodžas peab üldiselt olema tunduvalt parem tingija. Väga suur osa Tai odavturgudel müüdavatest 100-bahtistest hilpudest on sisse ostetud kolm korda odavamalt Kambodžast - kuid valgel inimesel on Kambodžas pigem tõenäosus maksta nende hilpude eest rohkem kui Tai turul. Sama lugu on rätsepatega - halb tingija maksab rohkem kui Tais, ehkki Kambodža rätsepa keskmine palk on 2-3 korda väiksem. Kui oled Aasia hindadega ja kvaliteedinõudmistega hästi kursis (või kui keegi väga konkreetse koha sulle ütleb), siis võid ka Kambodžas üritada, aga algajale odavostjale pakub Tai (või Vietnam) turvalisemat kvaliteeti ja hinda.

Nüüd sa küll eksid, suurem osa kaupa tuleb Kambodžasse ikka Tai turgudelt mitte vastupidi. Selline H&M kvaliteedis asi on on Kambodžas juba kõva sõna ja maksad selle eest rohkem kui Tallinnas.

Mul küll kohalikud tuttavad müüvad Chatuchaki turul riideid. Äri seisneb selles, et paar korda kuus sõidetakse kaubikuga kuskile Tai-Kambodža piiri äärde, ostetakse auto odavaid hilpe täis. Siis müüakse turistide jaoks hullult odavalt 100-150 bahti (2-4 eurot) hilp. Selles hinnas sisaldub kolmekordne juurdehindlus, mis katab leti üüri, müüjate palga ja omaniku kasumi. Aga valge turist ei saa Kambodžas ligilähedaseltki sellist hinda ja kvaliteedi eest osatakse seal tõesti küsida rohkem kui Tallinnas. Ma ei tea, kas keegi maksab ka, mina pole seal kordagi näinud mõtet tingimata hakata riiete pärast ja olen otsustanud, et parem ei ostagi.

Jah, 10- 15 a. tagasi võis sinnakanti kaks kätt taskus minna ja kohapealt kõik osta, siis nüüd tuleb terve pere riided ja vajalikud asjad kõik kaasa võtta. Aga sealt Tai-Kambodža piirilt võib Phnom Penhi hoopiski pikem sõit olla kui Bangkokki kui sedapidi asja vaadata. Ostjate hulk samuti väiksem. Suure tõenäosusega on tegu Rong Kluea Marketiga mis asub piiril, aga ikkagi Tai poolel.

Keskmisel khmeril puudub maailmapildis selline kontseptsioon nagu kvaliteet (v.a. riisi puhul). Nad lihtsalt ei tule selle pealegi, et asju võiks ka paremini teha või et see kellelegi korda läheb.

Kusagil on vaja värvida - pole vahet, et veidi mökerdame. Parandasime asfaldis augu ära - nädala pärast laguneb, kuigi see ei tohiks teoreetiliselt võimalik olla. Jalgrattal parandati lekkiv ventiil ära - hommikuks on kumm tühi. Pesu pestakse sulle odavaima saadaoleva pulbriga, mis tähendab, et riided tuleb kandmiseks üle pesta. Enamik riideid toodetakse kõige odavamast saadaolevast materjalist. Käsipesu puhul kestavad need ehk kauem, kuid masinpesu puhul võib pilt peale teist pesukorda päris nukker olla. H&M kvaliteet on tõepoolest juba kõva sõna.

Võimalik, et see tuleneb sellest, et Kambodžas kuulub kesklassi võrreldes Tai või Malaisiaga ikkagi suhteliselt väike seltskond. Kui on olemas arvestatava suurusega keskklass, tekivad kohe ka soovid parema kvaliteedi järgi. Kui pole kogemust paremate asjadega, ei oska ju tahtagi ja valdabki see "vahet pole" mõtlemine ja üksteisele rehepapi tegemine on sama rahvuslik harrastus nagu loteriid.

Lisaks konkurentsil Kambodžas on äraspidine mõju. Tais toimib konkurents nii, et ka turistid saavad süüa-juua-riidesse samade hindadega nagu keskmine vaesem tailane, kelle kuupalk on 300-400 eurot kuus. Kambodžas toimib konkurents nii, et kõigile turistidele on kallis. Pool riiki elab 2-3 dollari eest päevas, aga turist näeb vaeva, et tuk-tuki juht pooleks päevaks 12 dollariga saada ja ostab restoranis riisi/nuudleid või joogi 5 dollarit tükk (kui odavalt saab). Kuskil on ka need kohad, kus päevas 3 dollarit teeniv khmeer süüa-juua-riidesse saab, aga need kohad/hinnad jäävad juhuturistile kättesaamatuks.

Seega endiselt järeldus - Kambodžas ülikonna/kleidi ostmiseks sobib ainult see, kui keegi ütleb: see konkreetne rätsep, tegi head tööd, hind oli selline. Nimi-number-aadress. Omal käel tänaval asju ajades saad ligi 100% tõenäosusega üle maksta ja tundub, et ka halva kvaliteedi.

$3 päevas teeniv khmeer tapab kodus kana, sest sellise palgaga ei suuda ta väljas söömas käia. Khmeeri restodes Phnom Penhis maksab khmeeridele samamoodi praad $7-8 ja tuk-tuki hind on $1 km. eest.