Reis Kuubale

Tere,
Kas augustis oleks ok külastada Kuubat?
Kuidas seal tormidega lood on sellel ajal?
Kõige põnevamad ja ehtsa kuuba linnakesed kuhu tasuks kindlasti minna.
Kallis on auto rent ?
Või bussiga mõistlikum liigelda?
Terv,
Marja :)

Augustis on käsil Atlandi ookeani orkaanihooaeg, mis võib tähendada probleeme. Kui torme pole siis ilm peaks igati suvine olema.

Kuuba kohta on tripis hiljutisi teemasi päris mitu, Kasuta otsingut :)

Kui ma nüüd Trippi otsingusse Kuuba sisse löön siis 'hiljutistest teemadest' esimesel lehel on kõige värskem teema aastast 2009. Pask, tehke otsing korda.

Sebin, reisifoorum pole ropendamise koht. Head uut aastat. Kui asjalikku nõu ei oska jagada, siis pole vaja kirjutadagi.

Õigus, et ropendada pole vaja, kuid kui Tripi moderaatorid pidevalt uutele kasutajatele vastavad "kasuta otsingut" ise teades, kuidas see töötab, või õigemini ei tööta, siis see pole ka mõistlik tegevus. Pangu vähemalt mõnede abiks olevate postituste lingid juurde.

Tõenäoliselt oodata, et see kasutaja, kes selle mitte kuidagi abistava "vihje" sai, peale oma Kuubal käiku siia tagasi pöördub ja oma kogemustega teisi aitab on vägagi ebatõenäoline.

Tere,
Ei ole vaja kurjustada, aga tõesti vaatasin kõik üle ja vanad teemad :D
Kui kellegi veel midagi kirjutada siis ootan vastuseid.
Sain aru, et august pole vist kõige parem valik minemiseks, aga lugesin, et siis on läbi orkaanid.
On keegi kes keab ja alles käinud?
Terv,
Marja

Vabandust, ei olnud mõeldud kellegi isiklikuks solvanguks. Ülaltoodut võtke pigem omadussõnana iseloomustamaks vastutavate viimase aja tegemisi. Kasutaja Tfr ütles olulisema ära.

Ei hakanud uut teemat tegema. Tahtsin küsida, et kas keegi jaanuari lõpus Kuubale minemas?
Plaan oleks mööda saart ringi trippida, mõtted mõlguvad rendiauto peale, aga kahekesi on see küllaltki kulukas, sestap plaan kulusid hajutada. Nelja-kuuekesi oleks juba täitsa mõeldav.
Esialgne plaan Havana -> Vinales -> Pinar del Rio -> Cianfuegos -> Trinidad & Playa Ancon -> Camagüey -> Las Tunas -> Santiago de Cuba -> (Guantanamo & Baracoa) -> Holguin -> Cayo Coco ja sealt tagasi Havana suunas.

Veel uurimist
Kas Kuubal siselennud lendavad ja rongid ? Kui jah siis mis hinnad on ?
Terv,
Marja

Rongiliiklust Kuubal ei ole. Havannast saab Varaderole lennukiga küll.

Kuubal rongiliiklus täiesti olemas.

Infot saad siit:

http://www.cuba-individual.com/e_horario.htm#train

Aga pigem soovitatakse kasutada muid transpordiliike.

Tänud, kes kirjutasid ja vastasid :)
Kui küsimusi veel tuleb kirjutan .
Päikest teile,
M.R

Tere! Mina käisin täpselt aasta tagasi Kuubal. Lendasime Tallinnast Inglismaale ja sealt edasi Holguini. Meil oli kaheks nädalaks broneeritud üks hotell. Lendasime ka 4 päevaks põhja-Kuubale Havannasse. Hea oli, et broneerisime lennu juba aegsasti ära, sest need, kes kohapeal tahtsid reisiesindajalt osta Havanna eksursiooni, ütles esindaja, et kõik lennupiletid on täis broneeritud ja kahe nädala jooksul ei ole võimalust minna.
Lõuna-Kuuba on väga ehe, autosid on teedel vähe, liigeldakse hobustega, jala, suure veoauto kastis ja ka härgadega. Bussiliiklus on peaaegu olematu. Taksohinnad olid üsna krõbedad. Väga ilusad rannad on lõunas, kuid kui meie olime aasta tagasi, siis 2 nädalast päikselisi ilmasi oli ainult maksimaalselt 5-6, kus saime rannas päevitada. Temperatuur oli soe, ka vihmaga ja ujuda saab ikka!
Siselennud on väga normaalsed, lendab Holguinist Havanasse vaid 1 tund, kuid kindlasti tuleb arvestada sellega, et lennugraafik ei vasta ettenähtud kellaaegadele. Lennud hilinesid ikka paar tundi. See oli väga, väga tüütu. Samuti poodidest pole mitte midagi osta. Havannas näiteks oli poelettidel makaronid, õlled, rumm ja küünelakid ja saiad kõik koos kõrvuti. Kõik kohalikud rummid (k.a Havanna rumm) on meeletult odav.
Üldiselt jäime reisiga väga rahule, kui välja arvata see, et meie, kui päikeseinimesed, kes läksid Kariibi mere äärde just seda otsima, jäi väga puudu.
Kui on konkreetsemaid küsimusi, võib mulle postkasti kribada.
Seniks kõike head ja mõnusat reisi!
Mari-Anne

Kus te seal Holguini kandis pesitsesite? Räägitakse et kohalikud tahavad lennupiletite pealt teenida ja tänu sellele on piletid "otsas". Kui maksta mõni CUC juurde siis pidid piletid nagu jalaga segada olla? Te ei proovinud altkäekat pakkuda?

Meie olime Esmeralda lähistel. Meil olid Eestis juba siselennepiletid ostetud. Tagant järgi mõtlen, et väga hea, et olid olemas, selline lisasekeldus ja asja ajamine jäi kohapeal ära, sest ega nende kohalike kuubakate inglise keele oskus ei ole väga hea.. keeruline oleks nendega asju hakata ajama.
Seda veel ka, et Kuubal on kaks valuutat CUC ja CUP. Kohalik raha on palju odavam, aga turistile seda kuskil ei anta. Raha saab vahetada Kuubal kohapeal lennujaamas.

CUC tuleb vahetada pangas CUP-ks.
Once you’ve got your CUC, you can exchange them for CUP at any bank and at most non-resort and non-airport CADECAs (more on these later).

Minu kogemus marsruudil Varadero-Cienfuegos-Trinidad-Santa Clara-Matanzas-Havana-Pinar del Rio-Vinales oli selline:
Esimene suur soovitus - ööbige casades mitte hotellides! Kohalikelt saab palju infot ja kontakte, mida võib vaja minna! Kes tahab kontakte või casade kohta lisa küsida, võib kirjutada.
Rongiliiklus on olemas, aga see on kohutav (!) ja seda ei soovitanud kohalikud ka adrenaliinisõltlastele mitte. Bussiliiklus oli olemas, Euroopa mõistes kehv. Erinevad bussid turistidele ja kohalikele. Aga taksod liiguvad ka - nt Matanzase bussijaamas piletijärjekorras oodates lähenes meile üks taksojuht, kes oli samasse linna teel ja pakkus mugavamat varianti. Need taksod muidugi ei liigu enne kui auto täis, meil vedas ja ootasime ainult 10minutit.
Siselende ei kasutanud lõpuks, aga kohalike jutu järgi saavad turistid pileteid normaalse hinnaga ja ette osta ainult kontaktidega. Mul üks kontakt on, kes tahab, võib küsida ja katsetada.
Autorendil on veidi teised tingimused kui Euroopas ja kui te ei leia rendis kedagi, kes inglise keelt räägiks, siis soovitan casa omanikelt abi paluda. Meie saime casa omaniku abiga auto 3ks päevaks ja palju parematel tingimustel, kui rendifirma aknal reklaamitud.
Liiklus Kuubal ei ole nii hull, kui paljudes foorumites räägitakse, aga erinevusi liikluskultuuris on ja tuleb vägaväga tähelepanelik olla. Ei ole midagi ebatavalist, kui Kuuba kiirteel laiutab äkki löökauk, mis Tallinna omad häbisse jätab ja see ei ole kuidagi märgistatud. Soovitan ka endale telefoni laadida offline töötava Kuuba kaartide appi, sest nt Google Maps ja Apple Maps on puuduliku infoga ja too aeg ei saanud neid alla laadida offline kasutamiseks, võibolla nüüd saab - peate proovima - aga ilma kaardita on keeruline ja arvestage, et kohapeal on wifiga keeruline, seega igal hetkel te kaarti refreshida ei saa.
Pangas antakse turistile CUCid ja CUPe antakse turistile restos või taksos siis kui neil CUCe ei ole. Üldjuhul turistil CUPe väga ei teki ja neid on ka raske kulutada (me jätsime nendega jotsi kohvikutes või ostsime Kuuba tänavatoitu).
Varuge sularaha! Me üritasime ühe korra kaardiga maksta, see oli umbes 15minutiline protseduur ja igal pool kaardimakset ei ole. Pärast seda ühte poodi me kaardimakset ei kasutanud. Sularahaautomaadid on olemas, aga meie ei leidnud masinat, kus Mastercard oleks ok. AmEx samuti mitte. Visa oli ok. CADECAdes oli silt, et ka Mastercardi aktsepteeritakse, aga me ei proovinud, kas ja kuidas see tegelikult läbi läheb.
Inglise keelt räägitakse seal üsna halvasti - väikestes kohtades pea olematult - seega elementaarse hispaania keele võiks selgeks teha endale.
Taksod on usaldusväärsed - kui lepid enne sõitu kokku, et hind on 5 CUCi, siis nii on ja mingeid üllatustasusid ei lisandu.
Ärge minge kaasa tüüpidega, kes tänaval pakuvad sigareid ja kutsuvad korterisse või majja endaga!
Kellel ükskõik mis küsse on, tahab soovitusi või infot, võib kirjutada!
Muidu head reisi, õppige kohalikelt salsat ja jooge palju rummi! :D

Meie käisime just 2016 nov-detsember Kuubal.

Maandusime Varaderosse ja sealt bussiga Havanasse edasi. Rongidega ei soovita liikuda, kuna need sõidavad nagu jumal juhatab. Pigem kasuta Viazul'i busse või siis pigem "taxi collectivot" ehk siis kas sinu casa omanik aitab sul transporti otsida või leiad tänavalt ise :) Selle põhimõtteks on see, et juht paneb omal auto inimesi täis ja söidutab nad ühest linna teise. Näiteks hindadest: Havana-Trinidad 20€/per nägu, Trinidad-Santa Clara 15€/per nägu. Üldjuhul jäävad need hinnad Viazuli bussidega samasse klassi, aga vahe sellest et auto vötab sind casast peale ja viib järgmisesse casasse või kohta, kuhu sa ise tahad :) NB! Havanast Varaderosse on väga raske taxi colletivot leida, pigem osta 2-3 päeva ette omale Viazuli pilet. Kui meie käisime, oli Viazuli piletid 2 päeva täiesti välja müüdud. Üldjuhul ikka jah, osta internetist ette või siis mine kohapeal nende kassasse ja osta paar päeva ette pilet ära.
Enne kui lepid taxi collectivoga kokku, uuri oma casa omanikult, palju see ligikaudu olla võiks. Ja ära kindlasti esimesega kohe käsi kokku löö, tee päeval näiteks uuringut ja öhtul leiad kindlasti auto, millega edasi liikuda kuid siis oled juba enamvähem hindadest teadlik :)

Nii nagu eelnevadki kirjutanud, siis tänavapeal hakatakse sulle pakkuma sigareid ja jutt selline, et "tehases töötavad inimesed saavad odavamalt ise osta ja need müüvad siis oma sigarid maha.." See jutt on vale ja seda uskuda ei tasu.
Igasugune kerjuste jutt, et neil vaja rohtu osta vms, on ka vale. Kuubal väga hea meditsiini süsteem ja rohud neile garanteeritud.

CUC ja CUP. Meie vahetasime lennujaamas Varaderos. Köigepealt vahetad CUC'ideks ja siis seal samas kassas saad CUP ka. Kindlasti vöta CUP ka, sest nende eest on hea kohalikes kohtades hommikust käia söömas vöi õhtusöögil.
Üldjuhul on CADECA valuutavahetuses pikad järjekorrad, otsi omale hea kaart või tiri nutitelefno Galileo ja salvesta Kuuba ära. Võta sealt kaardilt pank ja mine panka, jöuad palju kiiremini ja hoiad aega kokku. Kui ühes pangas ei saa vahetada, juhatavad nad mõnusalt sind teise lähedal olevasse panka. :)

Ööbimine. Meie panime omale ööbimised kinni, kuid neid me muutsime kohe kui sinna jöudsime, sest tegime oma plaanid täitsa teistsuguseks. Enda mugavuseks pane omale esimesse sihtokohta ööbimine kinni ja sealt edasi juba aitab sind casa omanik (neil on uskumatult hea võrgustik välja kujunenud, nad teavad kindlasti kedagi kuskilt linnast) või mine ise uude sihtkohta, otsi üks Casa ja küsi majutust. Kui neil pakkuda pole, ära muretse, nad helistavad kohe oma sõbrale/tuttavale ja leiavad ise sulle selle koha :) Casade hinnad on riigi poolt fikseeritud, seega võid leida 25-35€ eest. Keskmine on 30€.
Hommikusöök on seal igalpool üks: muna, juust, kohvi, puuviljad, sai. Meie sõime 2 -3 hommikut casades ja maksis 5€/nägu. Minu arust ei ole see seda raha väärt.
Aga siis hakkasime käima tänaval ja saime selliseid hommikusööke, mis maksid kahepeale kokku 2€ ja köht punnis täis.
Ölu maksab seal (poes 1€ - 1,50€), kuskil pubis 2-2,50€. Vesi on kallis. Soovitan osta 5L kanistri ja siis hommikuti omal pudel täis valada. 1,5L pudel maksis 1,70-2,50€. Mine otsi nukatagune pood ja sealt osta suur kanister, 5L on 2€. Kui randa lähete, viska eelnev öö 1,5L pudel sügavkülma, nii on terve päev külm vesi käepärast võtta ;) See jahutab kenasti.

Lõbustused. Havanas maksis ameerikalsega 1h ringi sõitmist giidiga 40€; snorgeldamine Playa Anconil 1h - 10€; Playa Largal sukeldumine - 35€ (buss viib sind sukelduma koos juhendajate jms. Hinnas on 1x sukeldumist (koolitus ka). Siis sõidab buss teise kohta, laevavraki juurde.. seal maksab lisaks sukeldumine 25€ või võid ka rannas niisama lebotada, sel ajal kui teised sukelduvad); Trinidadis on ratsutamine väga kift.. soovitan ja köigest 15€. Meil oli 15€ ja 5,5h kokku, s.h olid kohvi peatus, ujumine ja sai sööma ka minna. Väga kift asi.. ja Trinidad ning ratsutamine käivad kokku :) Mina soovitan Rynelli, kelle leiab Tre Cruz platsi kõrvalt ühest baarist. Tema baar ja tema hobused. Väga tore poiss on!!! :) Varaderos saad minna katamaraaniga Vahemere reisile, 9,00-17,00 s.h on baar avatud ja süüa saad ka lademes, igasugu mereande ja muud kraami. See maksis 70€/nägu. Sind viiakse katamaraaniga kuskile saarele ning seal saad päev läbi päikest võtta ja snorgeldada jne ja siis tuuakse tagasi. Meie alguses käisime peamiselt nö "turistikates" söömas, aga siis avatsasime et palju odavamalt ja paremalt saab söödud kohalike söögikohtades. Ma ei ole nii head pulled porki saanudki kui sain seda Varaderos ja suur portsjon, no isegi mehel oli raske see ära süüa, maksis 50CUP ehk siis 2CUC. Üldjuhul maksavadki seal praed 25-60CUP. Pizzasid on seal igalpool: juustuga, singiga jne, Hinnad 8-20CUP, ehk siis hinnad alla euro ja need on suured :)
Suveniirid: 5 võtmehoidjat 3€, magnetid 6tk ka 3€. Tavaline taks. Varaderos on isegi enamus suveniire odavamad kui Havanas :D

Havanas ma soovitaks ühendust võtta Casa1832 (casahabana@gmail.com). See on selline kutt, kes on vist sealsete casade jumal. Teab kõiki ja kõike. Ja räägib väga hästi inglise keelt :)
Mul on pakkuda 2 Kuuba viisat ka kui vaja :)
Kui küsimusi viisade kohta või muid küsimusi, siis kirjuta aga postkasti :)

Merili

saare_merka, kuidas seal lood internetiga on? Kas on juba paremaks läinud? Ja kas on ka moblasse nn 3G kaarte?

Ei ole seal midagi paremaks läinud. Ikka soetad omale internetikaardi ja kogumispunktides saad käia. Tunned selle kenasti ära, sest selles kohas istuvad kõik ninapidi telefonides :D aga see tegelt päris hea vaheldus.. 2 nädalaga saime end internetivabaks.. siiamaani annab see tunda.. vähem netis :)
Ei tea seda 3G asja aga mul oli poolest ajast isegi levi kadunud, linnades levi oli, aga ntx Trinidadist Santa Clarasse ei olnud levist kippu ega köppu..

Tere.
Müün Lonely Planeti Kuuba reisiraamatut, uuem versioon 2015
Raamat kasutatud aga väga hea korras

Hind: 15 EUR

http://www.apollo.ee/lonely-planet-cuba-8-2015.html

Lisaks müüa 2 turistikaarti: 20 EUR tükk.
Googeldades leiab selle kohta infot :)

Raamatu ja turismikaardi asukoht: Tartu
Helista 5566 1925