Reisi maksumus (Los Angeles)

Olen juba pikalt mõelnud selle üle, et sooviks perega Los Angeles'es ära käia. Kuna veidi olen ka varasemalt uurinud ja tean, et ega see odav lõbu pole siis üks variant on minna ainult koos abikaasaga kahekesi kuigi eelistaksin ikkagi perega minna, kolmekesi. Muidugi kui juba asi kindel külastan ka reisibürood ja uurin rohkem ise, kuid praegu sooviksin teiste kogemustest teada.

Kas keegi on käinud kahe/-kolmekesi LA's puhkusereisil ja mis on siis maksma läinud ainult lennupiletid?

Tean et ka viisat on vaja, et siis kuidas selle saamine käib ja mis maksab?

Mitmeks päevaks üldse oleks soovitatav minna, et kohapeal ka ikka paar päeva vähemalt olla saaks mitte koguaeg mööda lennujaamasid tormata? nädal? ning palju kokku siis nende ööde peale hotell maksma läheks?

Sooviks ka külastada kohti nagu Universal Studios, Walk of fame, Santa Monica beach jms. Palju on läinud teil lõbustuste/söögi peale raha?

Ning kas tuleks ka võtta rendiauto (mis see maksab) või saaks hakkama ka mõne ühistranspordiga?

Palju küsimusi ning kõik oleneb ka muidugi antud hetke pakkumistest ja kindlasti ei oska keegi mulle täpselt öelda palju mul nt. hotell või söök maksma läheb sest oleneb ka hotellist ja kohtadest kus söön aga sooviksingi umbkaudselt ja teiste kogemustest teada, millise summaga teie kokkuvõttes olete hakkama saanud sellisel "puhkusereisil".

Maksumus sõltub sellest, et kus ööbida, mida süüa jne. Seega sellel teemal ma kaasa ei räägi.
Küll aga üldist infot - ärge piirduge ainult LA-ga. Variant oleks maanduda San Diegos ja siis läbi LA sõita edasi San Fransiscosse. Sageli saab lennukipiletitega niimoodi mängida, et sama osariigi piires ei lähe hind oluliselt kallimaks kui maandud ühes linnas ja lahkud teisest. Küll aga annab see võimaluse näha Californiat ka laiemalt kui lihtsalt üks suurlinn.
Kindlasti võtke rendiauto, ilma selleta olete Ameerikas nagu võõrkehad. See annab teile vabaduse liikuda endale sobivatel hetkedel, valida söögikohti jne. Hindasid saate vaadata www.billiger-mietwagen.de
Ööbimisinfot saate näiteks www.booking.com Kui minna kolmekesi, siis saate rahulikult ööbida ilma lisavoodita samas toas, kui võtate twin-toa ehk siis kahe voodiga toa (selles on 2xsuur voodi).
Viisa asemel on nüüd ESTA (loe selle kohta pikemalt siitsamas USA teemadest) ehk siis teed sissesõidutaotluse läbi interneti (ei midagi keerulist).
Kindlasti sõltub ka ajast, millal plaanite reisile minna. Arvestada tasub, et sealne ilm ei ole talvel päikesevõtuks sobiv. Nii, et kui tahta ikkagi ka soojas olla, siis tasuks reisida märtsist oktoobrini (ja ka nendest esimestel/viimastel kuudel saab ikkagi mõnusalt sooja ainult sisemaal, näiteks Indian Wellsi soovitan).
Lennukipiletitest - võite lasta endale teha reisibürool mingi pakkumise, kuid kindlasti tasub hoida ise ka pilku peal erinevate lennufirmade pakkumistel, näiteks KLM pakub California lende päris soodsalt algusega Tallinnast.

Tänud, sain väga kasulikku infot! Kuigi sooviksin siiski teada mingisugust suurusjärku (kas saaksin hakkama a'la 2500€ või läheb see summa juba 4000€ ringi)

See sõltub ju ikkagi sellest, et kui kauaks minna jne. Pange endale sobivad ajavahemikud booking.comi ja kasvõi klm.comi sisse, samuti autorendi hinna saate ju ette teada. Juurde lisage shoppamiseks vajaminev raha + toit (korralik söök pubis ikkagi vähemalt 20 dollarit kord per nägu + tip) + kütus + lõbustused (universal jms on päris kallid). Siis arvestage endale lisaks veel reservfond vähemalt 500 dollarit kasvõi krediitkaardi näol ja ongi enamvähem mingi hinnaklass paigas.
Söök kiirtoidukas oluliselt odavam, kui tahta perega kokku hoida, siis tasub broneerida apartment tüüpi hotell, milles on ka köök olemas (saate ise süüa teha).

Lennata Miami ja sõita liinibussidega (Greyhound) idarannikult läänerannikule. Teeb 3 ööd päeva, 4 ümberistumist. Aga sõidad koos kohalike neegritega ja näed tegelikku elu palju lähemalt kui reisibüroode pakkumistega. Meil läks inimese kohta 120 usd. LA-s võtad rendiauto (noortele on rendiauto usa-s kallim) ja oled võimalikult vähe selles linnas. Ööbid maksimaalselt kämpingutes, käid suures kanjonis, bruce kanjonis, siioni kanjonis, las vegases teed piki peatänavat jalutuskäigu ühest otsast teise, surmaorus jne. See kõik võtab ca 3 nädalat ja kui ise büroo asemel kokku paned, 1500 eurot inimese kohta. Katsu leida teine perekond, kellega minna - on turvalisem ja tuleb odavam. Stuudioid on säästureisil võimalik võtta ainult 1, näiteks Universal - inimese kohta ca 100 usd, või siis võtad Disney stuudio. Paljud parimad asjad on tegelikult tasuta. Mine Walk of Fame ja pildista ennast oma lemmikute tähtedel, käi ära Hollywoodi sildi juures mäe otsas (Hollywood Sign Hike) üleval (jah, sinna on võimalik matkata - sildi kohale!), käi Santa Monica mägede jalutuskäigul, liugle Santa Monica beachi lainetel baywatchy filmi maadel, vaata piki muuli ujuvaid delfiine jne. Kui neid parasjagu ei ole, kujuta ette - vahel nad ujuvad seal piki muuli. Aga eks kõik sõltub oma fantaasiast ja veidi ka rahakotist. Soovitan ka suvisemat perioodi, aprillist kusagil oktoobrini maksimum.

Kellele mis meeldib, mina soovitaks auto võtta ja teha tiir L.A-Las Vegas-Hoover Dam-Grand Canyon-Los Angeles. Los Angelesest saab ka mägedesse sõita Big Beari suusatama või lihtsalt vaatama. Poolteist tundi vaid sõit, ilusat vaated jne. Kogu alguses mainitud tiirul saab ööbida tee peal motellides, oluliselt odavam. Las Vegases on ka hotellid kohati väga odavad, loodavad, et tunduvalt suurema summa kulutad nende restoranides või kasiinos. Las Vegases on palju buffet tüüpi kohti. Muidu on kiirtoit selgelt odavam. Restoranis tuleb menüühind sisuliselt kahega korrutada. Juurde läheb service tax, sales tax ja tip. Üldiselt on Ameerika selline koht, kus kipub raha minema tunduvalt rohkem kui planeerid. Võid võtta küll auto omast arust kõikide kindlustustega, nemad aga ikka pakuvad veel ma ei tea mida juurde. Rendiauto kindlustuse osa tasub endale väga selgeks teha, mul läks esimesel korral kindlustus kallimaks kui auto ise, nüüd juba tean mis osta. Sama kehtib tankimise kohta. Vaadata saab väga palju tasuta, teha ise, hoopis kallim. Kalifornias on väga palju lõbustusparke, mida kuulsam nimi, seda kallim, rohkem vaadata ja vähem teha, pikemad järjekorrad. Kes pargis midagi rohkem ise teha tahab, tasub korralikult uurida kuhu minna. Disney rohkem nendele, kes tahavad jalutavat Mikit patsutada ja tunde järjekorras seista. Hotellides üldiselt 2 laia voodit ja autos ka koht olemas, laps võiks kindlasti kaasas olla.

Euroopas reisides olen arvestanud 100€ päev inimese kohta (auto+kütus+majutus+söögid+vaatamisväärsused jms kokku) + lennupiletid ning sellega alati hakkama saanud. Sel aastal olen ise minemas idarannikule ning olen arvestanud 150€ päev inimese kohta. Usun, et läänerannikul saab sellega samuti hakkama. Siiani ei ole kunagi kuskil närutanud, aga ei ole ka mõttetult laristanud. Ma ei ole muidugi läänerannikul käinud, seega võin eksida, kuid väga ei usu, et elu läänerannikul nüüd niivõrd palju kallim on kui mujal. Tõsi, lõbustusparkides ei ole eriti käinud, seega kui mõnda sellisesse kohta on huvi minna, siis tasuks see raha eraldi juurde arvestada.

Majutuse koha pealt tasub enne välja mõelda, kas võtta kogu reisi ajaks 1-2 majutuskohta, kust siis saab nn. "väljasõite" teha või teha üks ringreis ja ööbida siis juhuslikult tee peale jäävates erinevates majutusasutustes. Esimesel juhul on lihtsam planeerida ning broneerida majutus ette ära. See aitab mõnel inimesel ka kulusid hajutada, sest 1/2 või kogu summa broneeritakse sel juhul krediitkaardilt ette ära ning kui sellised maksmised (majutus, autorent jms) hajuvad pikalt aasta peale ära, siis on reisile minnes pooled kulutused juba tehtud ning elu reisile minnes lihtsam.

Autorendiga vast saad hakkama, neid pakkumisi on igal pool. Kõiki pakutavaid kindlustuslahendusi ei ole mõtet koos autoga võtta, sest mõned kindlustatavad riskid võivad juba kaetud olla reisikindlustuskaitsega, kuid kaaluda tasuks 0-omavastutusega kaskot, mis aitab vältida ka hilisemaid remondiarveid, mida aeg ajalt ikka esitatakse. Selle vajadus sõltub täpselt hinnast, enda riskitaluvusest, kogemustest jne ning seda hindab igaüks ise. Vahendajad pakuvad ka seda omavastutuse tagastamise lahendust, sel juhul pead arvestama, et mõne kriimu pärast võib mingi summa krediitkaardilt pikemalt broneeritud olla. Kui võtad otse mõnest rahvusvahelisest firmast, siis siit teemadest leiad allahindluseks kindlasti mõne promokoodi: http://www.flyertalk.com/forum/car-rental-programs-partners-392/

Majutust nagu juba öeldud, leiab soodsalt booking.com-ist, priceline-ist vms. tuntud saidilt. Samas, kui rohkem meeldivad apartment tüüpi majutused, mis on kindlasti hotellidest ka soodsamad ja vahel ka täiesti kesklinnas, siis tasub vaadata ka airbnb.com-i või vrbo.com-i.

Lennupiletite jaoks liitu hoidaypirates.com-i uudiskirjaga, kui ise kuskilt midagi soodsat ei leia. Nad leiavad vahel päris häid pakkumisi. Samuti teeb American Airlines (www.aa.com) vahel päris häid soodukaid kui pikalt ette osta, aga samuti ka KLM nagu siin eelpool juba mainitud on. Näiteks veebruariks pakub AA TLL-LAX-TLL 685 eur, suht ok hind minu meelest, aga kindlasti saab ka odavamalt kui hoolega otsida ja pakkumisi oodata. Erinevate Hollandi ja Briti reisibüroode kaudu (nt. Arke) võib leida ka soodsaid pakettreise San Fransiscosse või Vegasesse - Lend+auto või lend+hotell vms ca 500€ eest. Sel juhul lisanduvad paketile veel lennupiletid Tallinnast Amsterdami või Londonisse.

See eelnev on kõik muidugi üldine jutt, mis peaks üldjoontes kehtima igal pool. Kui see läänerannikul ei kehti, siis parandage mind.

Seda ühes kohas elamist ma tahaksin parandada - see toimib Floridas, kuid Californias on palju ummikuid ja vahemaad päris suured. Seega väga seda ei soovitaks. Kui oled vähenõudlik, siis suure maantee äärest leiad mingi motelli ikka. Samas läbi priceline'i vms võid leida ka päris korraliku hotelli motelli hinnaga. Üldiselt on nii, et kui ma aastaid ei maksnud põhimõtteliselt USAs üle 100 USD öö eest, siis viimastel kordadel olen pidanud oma hinnapiirist ka üle astuma. Samas olen ma selle 100 USD eest ööbinud ka näiteks Beverly Hillsi Hiltonis jms väga korralikes hotellides. Üldiselt saab 50 USD eest ikka juba miski ööbimiskoha kätte (hind on per tuba, tuppa mahub max 4 inimest).
Ülalpool väljatoodud AA lennukipileti hind on väga hea, norm hinnaklass enamvähem nii ongi. Kuigi sellise hinnaga igaks ajaks pileteid ei leia (eriti suviseks tipphooajaks).
Autorent sellelt Saksa saidilt, mille lingi ma eelnevalt andsin, võimaldab koheselt võtta omavastutuseta autorendi (siis ei pea kohapeal enam miskit juurde maksma). Lisaks nad üritavad juurde müüa superkaskot, mis katab kütuse juurdetoomise kui kütus saab järsku otsa keset maanteed vms, aga see on suht mõttetu.
Lisaks tuleb arvestada, et USAs ei ole poes jms kunagi väljas lõplik hind ehk siis hinnale lisandub tax. Samuti on oluline info see, et sularahas makstes on kütusehind odavam (bensukates on alati 2 hinda väljas, odavam neist on sulas maksmise hind).

Uurisin nüüd ESTA kohta natuke ja täitsa hirm tuli neid jutte lugedes. Kas tõesti võib olla, et ei lastagi üle piiri ja saadetakse tagasi? kuidas siis lennupiletite ja kõige muuga jääb, oled maksnud kõige eest aga kedagi ei huvita? on see ainult ESTAga nii, et võidakse tagasi saata isegi kui esialgu seda taodeldes saad postitiivse vastuse ja kas viisa poleks siis kindlam variant? ja samuti see, et küsitakse küsimusi enne riiki sisenemist, kui minult küsitakse siis ise ikka aru saan aga näiteks mul abikaasa ei räägi inglise keelt.. Aga muidu kui see teema kõrvale jätta siis mis piirkonnad on seal turvalisemad kuhu soovitaksite hotelli võtta? Vaatasin booking.com'ist et valikut päris palju, tahaks mõne kindla piirkonna leida ja siis nende vahel vaadata mis soodsaim on.

Kui sul ei ole miskit varjata, siis saad kenasti USAsse sisse. Piirivalvuri juurde võib minna kogu pere koos ehk siis saab suhelda see inimene, kes keelt oskab. Kui sa oled ise rahulik ja suudad piriivalvuri küsimustele kenasti vastata, siis ei ole probleemi. Minult on küsitud ka absurdivaldkonda kuuluvaid küsimusi, aga ise ei tohi närvi minna ja ka neile tuleb mingid vastused leida.
Hotellidest LA-s - ei soovita downtowni ja lennujaama läheduses tasub ka olla vajadusel esimene/viimane öö. Lahedad piirkonnad on muidugi hinna poolest ka kallimad, aga mulle meeldivad Santa Monica ja Beverly Hills - mõlemad väga rahulikud ja turvalised piirkonnad.

Ise sai kevadel LA-LV tiir tehtud ning võib südamerahuga öelda, et kohapealsed kulutused on tagasihoidlikud selle kõrval, mis maksab lendamine. Nii et kui lennupiletite hinna teada saad, on kahekesi reisides ca pool kulutustest tehtud. Eelpool läbi käinud on 700 euri on LA kohta täiesti hea hind, odavamalt võib saada ainult, kui mingile kampaaniale peale juhtud või teed mööndusi mugavuses ja kombineerid omavahel eri lennufirmade pileteid, mis aga omakorda võib katastroofiga lõppeda. Näiteks ostad lennu Amsterdamist USAsse ning seejärel EA pileti Amsterdami nii et lendude vahel on ca 3 tundi. Suht ohutu, kuid kui EA lennuk tehnilistel põhjustel 2,5 tundi hiljaks jääb, oledki Amsterdamis omapead. Seepärast nõua ka reisibüroost piletit ostes, et kõik lennud oleks ühe pileti peal - sel juhul on hilinemise puhul vastutus lennufirmal, mitte sinul. Mida pikem reis, seda rohkem põhjust seda tahta.
Kohapeal on korralik keskmine hotell 70-100 usd / öö. Vaata selline, kus soe h/s hinna sees, hoiab söögiraha suht palju kokku, kui hommikul kõht täis süüa. Pikema peatuse puhul vaata raha säästimise mõttes kööginurgaga hotell (nt. Marriotti Residence Innid) ja osta õ/s Walmartist :) Kuni nelja inimese majutusega ühes toas pole USA-s mingit probleemi ning mingeid lisatasusi enamasti pole. Enne hotelli valikut loe läbi kõik arvustused booking.com, expedia.com ja tripadvisor.com lehelt ning saad suht hea pildi, mis sind konkreetses hotellis ja ümbruskonnas ees ootab. Ise olen üldiselt seda teed läinud, et hotell võib olla ka kuskil kaugemal, kuid pea olema normaalse hinnaga, turvalises kohas ning puhas ja korras. Autoga jõuab igale poole ning LA-s oleku ajal oli meie hotell hoopis Long Beachil ning kuskil ei jäänud käimata. Ummikuid oli, kuid ei midagi hullu. HOV rajad ka abiks, kui vähemalt kahekesi autos olete.
Söögi maksumus väljas süües on kokkuhoidlikult alates 10 usd per nägu. Kui soovid midagi enamat, maksab see muidugi rohkem. Bensu hind on ca pool meie omast ning sõites säästlikuma autoga pole see kulutus väga märkimisväärne. Auto on Californias ja ka mujal ringi liikudes "must have", bussireisi mina küll ei soovita. Olen proovinud ja see on ikkagi seljakotituristi või noore uljaspea jaoks. Ameerikas ei saa väljaspool suurlinnade kesklinnu mitte midagi koosluse auto+gps vastu. Eestlaste jaoks on autorent koos kindlustustega kuskil alates 30 usd / 24h, bensiin siis lisaks.
LA-LV piirkonnas ringi vaatamiseks planeerige vähemalt 10-14 päevane reis kohapeal, vähemaga läheb liiga kiireks ning leiate ennast liiga tihti kiirteelt. Sinnakanti sattudes minge kindlasti Surmaorgu, meile jättis suht kustumatu mälestuse. Aga üldiselt valige selle järgi, mis endale meeldib. Meie eirasime kulukaid lõbustusparke, kuid lapsed jäid sellest hoolimata reisiga rahule ning ei vingunudki, et nemad tahavad Disneylandi.
Piiril pole meil kunagi probleemi olnud. Ainus ebamugavus on pikad sabad piirikontrollis :) Kui kriminaalset minevikku pole ning sinna riiki petma ei lähe, pole vaja pabistada. Kui midagi piiril küsitakse, vasta ausalt ning kõik on OK. Enamasti küsitakse reisi kestust, eesmärki, sihtkohti ning seda, millega kodumaal tegeled. Viisal pole mõtet, kui sul seda tegelikult vaja ei ole ning viisa ei garanteeri samamoodi riiki pääsemist. Selle otsustab ikkagi ametkond piiril. Tee reisiluba ära ja kui sealt positiivne vastus olemas, võid rahulikult reisi planeerima hakata.
Kui siiski pabistad ning tahad väljaminekute osas kindlam olla, tee hotelle/autot broneerides broneeringud, mis ei nõua ettemaksu ning mida saad viimase hetkeni tühistada. Vbl on veidi kallim, kuid sel moel ei pea midagi ära maksma enne kohale jõudmist. Ise olen korduvalt USAs nii käinud, et enne reisi on makstud ainult lennukipiletid.

Ahjaa, ära päris talvel LA kanti mine, kevad või sügis on meie inimeste jaoks vast paremad ajad. Edukat reisi(planeerimist)!

Hakka aga julgelt planeerima - saad kindlasti kõigega hakkama. Mina olen oma reisidel kah arvestanud laias laastus 100 euri päev, mis hõlmab lisaks majutusele, transpordile, öömajale, toidule jm ka igasugused shoppingud. Saab väga kenasti ja lahedalt hakkama.
Esta ja USA-sse saamise pärast ei tasu väga muretseda, kuid minul näiteks oli veebruaris läbi USA Lõuna-Ameerikasse lennates kordades keerulisem Euroopast välja saada kui USA-sse sisse :.) Nimelt võeti mind ja mu meest Amsterdamis enne lennule minekut veel eriti tõsiselt ja põhjalikult ette. Pidime neile kõik - alates reisiplaanist kuni hotellide aadressideni ette laulma ning loomulikult ka käsipagasi ette näitama. Ja kui selgus, et muu pagas on meil seljakottides, lisaks on meil olemas vaid edasi-tagasi lennupiletid ja paar hotellibronni Rios ja Buenos Aireses, muu tuleb kõik jooksvalt organiseerida kohapeal kuu jooksul, oli neil juhe lõplikult koos. Peeti veidi kambas aru ja siis uuriti, et kuidas nii saab - vaatame kohapeal - ja kas me vähemalt espanoli oskame. Kui vastus oli jaatav, oli vaja veel täpsustada oma elukoht siin Eestis ja kellena töötame. Minu töökohta kuuldes (politsei) lõpuks rahuneti, löödi käega umbes, et eks ise teate, kas seal nii ellu ka jääte ja lasti lennukile.
USA-sse saades läks jälle suurem arutelu lahti, et kes, kuhu, millal ja miks. Töökohani jõudsime alles kõige lõpus ja siis uuringud ka lõppesid. Tagasiteel USA-sse jõudes taipas ametnik kohe mu töökohta küsida ja seda kuuldes rohkem küsimusi polnud - naeratas ja welcome! Aga lihtsalt ole ise normaalne ja sõbralik ning kõik laabub kenasti.
Jõudu ja mõnusat reisi!

Tegime aprillis pisikese ringi, kokku ei hoidnud, eriti ei priisanud ka.Autoga Tallinn- Riia, lendasime Riia-Istanbul- LA, seal tegime nädalase ringi, siis lend Bostonisse, edasi autoga New Yorki, kolm päeva kohal ja sealt tagasi Istanbuli, kaks päeva kohal, seejärel - lennukiga Riiga ja autoga koju. Siin meie kulude statistika:
Reisi pikkus: 2 nädalat
Läbitud 4 riiki: Läti, Türgi, Ameerika Ühendriigid, Mehhiko
Läbitud 8 USA osariiki: California, Nevada, Arizona, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New York, New Jersey
Autoga läbi sõidetud: 3500 km Ameerikas ja 650km Euroopas
Lendude arv/lennutunnid kokku: 5 lendu/34 tundi
Läbitud madalaim/kõrgeim punkt: miinus 86m/pluss 2300m
Madalaim/kõrgeim temperatuur: -6C/+35C
Kindlustusjuhtumite arv: 4 (Swedbank Insurance kattis kõik kulud)
Hotellides viibitud 10 ööd, kahese toa keskmine hind 31 eurot
Estravelist ostetud Lennukipiletite hind: 1556 eurot (4x389)
Muu reisikulu: 2980 eurot (4x745)
Kogu reisikulu: 4536 eurot, kogukulu ühe inimese kohta: 1134 eurot

Sry uudishimu eest, aga 4 kindlustusjuhtumit?

  1. ühe kohvri hilinemine üle 24 tunni, (tegelikult see LA-sse ei jõudnudki, sattus miskipärast Lõuna Aafrika vabariiki ja Tallinnasse 3 nädalat hiljem)ostsime kohapealt vajalikud asjad- 300€
  2. sissemurdmine autosse ja vargus minult- 1000€
  3. sama vargus sõbralt (meil erinevad kindlustused)- vist umbes 200€
    (politseinike sõnul oli meil kergesti muugitav auto- Jeep Liberty, mis pidi Hollywoodi pättide üks kahest lemmikust olema)
  4. hilinenud kohver jõudis purunenult Tallinna- 70€

Hehee selle põhjal tundub, et minu elu on vähemasti siiani lust ja lillepidu olnud :D