Rongipiletid Hiinas

Kust tasuks osta rongipiletid ette ära (usaldusväärne koht)? Augustis eriti sellist lootust vist ei ole, et lähed võtad lihtsalt rongijaamast? Plaan oleks Shanghai-Xian-Peking.

Shanghai rongijaamas vähemalt CRH rongidele sai iseteenindusautomaatidest pileti osta. Piletid ostsin, kui saabusin Shanghaisse. Ostuprotsess on lihtne.

on ilmselt see marsuut, mida on raske päev-paar ennem rongijaamast saada. Broneerida ette on mõttekas, kui plaanis reisida soft sleeperi klassis.

Aga kust seda teha? Osad kohad on sellised, et saatke meile oma krediitkaardi andmed ja siis kes teab mis sealt maha võetakse.

Hiina rongipiletite broneerimiseks soovitab LP kasutada http://www.chinatripadvisor.com/english/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=77 või www.china-train-ticket.com Ise pole neid veel katsetanud, kuid Chinatirpadvisori hind Xian´i on küll kõrgem kui ise ticket office´st ostes, aga ehk siiski parem kui üldse piletist ilma jääda (comfort sleeper 83USD). Ka http://www.seat61.com/ leidub palju infot. Kuuldavasti saab pileteid broneerida alles ca 10 päeva enne väljasõidukuupäeva. Olen samuti augustis Hiinas ja plaan ka natuke ringi liikuda, seega igasugune info ja kogemused piletite ostmise või broneerimise kohta oleksid väga teretulnud.

Ettebroneerimine ongi Hiina puhul problemaatiline ja iial ei või ette teada, kas võiks jääda lootma selle variandi peale, kui pikemalt ette planeerida. Piletit saad osta ainult lähtejaamast, lähtelinnast (va. Peking-Xian, Peking-Shanghai edasi-tagasi teatud rongidele soft sleeperis). Soft sleeperi piletid avanevad broneeringutele lihtsalt varem (10-20 päeva) D,Z jne. rongidele. Parim, mis ise teha saaks, on planeerida viibida sihtkohtades vähemalt 3 päeva ja pilet esimesel päeval kohe ära osta (üldine piletite müük kuni 5 päeva ette, 3 päeva peaks olema päris kindel). Rongijaamas võib piletite ost olla aeganõudev, pikad sabad. Sõiduplaanid on seinal ainult jooksva päeva kohta. Kohe arusaadavateks on ainult rongi number ja kellaeg. Kassa ees hoidke käes paber kuupäeva, sihtkoha, rongi numbri, väljumiskellaaja ja soovitud klassiga. Üles võiks olla kirjutatud ka paar varuvarianti. Kui võimalik, tehke kindlaks kõigepealt inglise keelt rääkiv(purssiv) kassa.

Nero, automaatide juures oli minu meelest ainult paar inimest per seade järjekorras. Lisaks veel turvamehed, kes korda hoidsid. Iseasi, kas neist muidugi D ja Z rongidele pileteid saab - nii palju kui ma mäletan, siis masin vaikimisi pakkus kohe CRH klassi rongidele pileteid.

Käisime sept. Shanghai-Xian-Peking. Shanghais lasime hotellist muretseda Shanghai-Xian rongipiletid 3 päeva hilisemaks, vist 20 RMB maksime teenust. Xiani sõites ostsime ise jaamast kohe piletid ära Xian-Peking. Pigem tundus, et odavamad piletid on defitsiitsemad, soft sleepereid oli vabalt. Prindi siit http://www.chinatravelguide.com/ctgwiki/Special:CNTrainSearch?from=Shanghai&to=Xian&Submit1=submit mõned marsruudid välja ja näita kassas ette. Hotelli võtsime ka alguseks ja lõpuks. Mingeid rongipilte ka nats kuskil http://merlotte.blogspot.com/2009/10/22september.html. Kui miskit täpsemalt tahad teada- küsi! Aga muidu - Head reisi!

ses mõttes, et just nimelt odavamad (hard sleeper) piletid võivad rutem otsa saada. Ja teinekord ei pruugi õnnestuda pileteid ka sobivama väljumisajaga rongile saada (pikki vahemaid arvestades on mõistlik reisida öösel). Kuna rong oli meiegi reisil ülimalt tähtis osaline, siis olen toona pidanud vajalikuks sellele ka ühe pisikese blogipostituse pühendada: http://apoliitiline.blogspot.com/2008/06/teekond-mitte-alati-helesinistes.html Piletite ostmisel kõrvalist abi ei kasutanud, ikka ise ilutegijad :)

Tänud kõigile info eest. Ilmselt jääme selle variandi juurde, et Pekingisse saabudes soetame kohe ca 5 päeva hilisemaks piletid Xiani (kui õnnestub, siis selle return-versiooni).

Mulle jäi mulje, et kõige suuremad piletivõimalused on otse raudteejaamast ostes ning hostelid jt vahendajad kauplevad väiksema hulgaga. Umbkeelse kassiiriga suhtlemiseks piisab netist välja prinditud graafikutest, kus on hieroglüüfides kohad ja vaguni tüüp.

Jagan teie tähelepanekuid. Minu viimane kommentaar oligi hard sleeperi kohta, mis oli D,Z rongis väga OK. Hard sleeperit ei peaks saama üle 5 päeva ette(ja võib olla ka üle interneti). Enamalt jaolt oled siis juba reisil. Kui ei ole vahet, kas maksad soft sleeperi eest 1000 või 1300 EEK, siis on võib olla mõttekas enne reisi ära osta. Hiinlasi on ikka maru palju ja ei tohiks oma võimalusi ülehinnata.

Mina ostsin rongipiletid agentuuri kaudu internetist. www.chinatripadvisor.com Kokku 4 erineva rongisõidu piletid ja jäin nende teenusega väga rahule. Piletite eest maksin krediitkaardiga ja neid andmeid keegi ei kuritarvitanud.

Agentuur hakkab pileteid jahtima niipea kui need müüki tulevad ja piletid tulevad müüki väga erinevalt. Näiteks ühel liinil 10 päeva enne reisi teavitas agentuur, et piletid tulid müüki, kuid soft sleepersi piletid said ka kohe otsa, kuid nad said mulle hard sleepersi piletid. Oleks ma ise ostma läinud, oleks ilmselt ka nendest ilma jäänud, sest 10 päeva enne seda rongisõitu mind veel Hiinas polnudki.

Piletid tõid nad selle linna hotelli vastuvõttu, kust parasjagu järgmine rongisõit alguse sai. Ühes linnas hotelli töötajad ei osanud sõnagi inglise keelt ja kui neilt piletid küsisin, siis nad ei saanud mitte midagi aru. Helistasin seepeale agentuuri ja 30 minuti jooksul oli kuller hotellitoa ukse taga uuesti välja prinditud piletitega. Nagu selgus, siis nädal hiljem hotelli töötajad leidsid oma sahtlis rongipiletid ülesse ja helistasid agentuuri, et keegi ei tulnudki neile järgi. Aga õnneks agentuuri operatiivsus päästab isegi siis kui hotellitöötajad inglise keelest aru ei saa.

Kindlasti laske hotelli või hosteli personalil oma soovid kirjutada paberi peal Hiina keeles: sihtpunkt, kuupäev, aeg ja vaguni tüüp. Selle paberiga ei tekki probleeme rongijaama kassades, infoletti töötaja või turvamehe käest saad ka õige piletikassa sabasse suunatud ja õige pileti ostmisega ei tekki teil raskusi. Soovitan pileteid soetada 2-3 päeva enne väljumist. Endal on kogemus 10-ne linna vahel reisimisest eelmisel sügisel Oktoobri Hiina suurpidustuse ajal, soft sleeper klassi pileteid tavaliselt sai ikka vabalt, tihti olin üksinda kupees. Oluline ka kohe endale selgeks teha mis rongijaamast rong väljub, tihti linna saabud ühte rongijaama väljuma tuleb aga hoopis teisest linnaosa rongijaamast.

Muide nendes uutes rongides on oma kompse suht raske ära mahutada, nt soft sleeperi tuppa, kui kotte on palju ja need on suured, kuna eraldi panipaika pole. Aga mugav on piletid ära osta hotellis, kui on selline võimalus, need netileheküljed seal tihtipeale annavad hoopis teised väljumised kui muidu olid.

Erineva kogutud info põhjal (tänud ka Tripi kasutajatele:) soetasin enne Hiina minekut Peking-Xian rongipiletid chinatripadvisor.com kaudu. Toimis tõrgeteta üldisel tõrgeteta, kuid "hard sleeper" piletite saamiseks pidi mitu korda üle kordama, et tahan just hard sleeperi pileteid saada. Isegi kui raha juba makstud, kirjutati firmast, et ikka vist ei saa ega saa neid hard´i omasid. Jäin endale kindlaks ja sain ka lõpuks õiged piletid kätte. Toodi hotelli kohale ja toimis ilusti.

Plaanis oli ka Xian-Peking piletite soetamine China Trip Advisori kaudu, aga sain jällegi infot, et hard´i ei saa ja enam ei viitsinud nad mulle vastatagi, et äkki ikkagi saab:) Seega läksime Pekingisse saabudes esimese asjana West rongijaama piletite jahile. Võttis veidi aega, et välja selgitada, kus istub keegi, kes oskab suhelda inglise keeles. Lõpuks selgus, et kassas nt 16 on ingliskeelne tütarlaps. Järjekorras kulus aega u pool tundi ja olidki meil näpu vahel Z-rongi (kiirrong) istekoha piletid (hardi ega softi enam ei saanud). Kahe pileti hinnaks vähem kui 1 hard sleeper CTA kaudu:) Kusjuures, suhtlus CTA-ga toimus 1,5 kuud enne reisi, pileteid rongijaamast sain ca 6 päeva ette.

Infoks, et CTA kodulehel ei ole kaugeltki mitte kõik rongid, millega Pekingist Xiani saab. Mina sõitsin rongiga nr T75 näiteks. Ei olnud tigurong, igati OK. Seega CTA kaudu pileteid soetades tasuks märkida, et sooviks on saada hard/soft/deluxe vms pileteid mishates (mitte ainult vailkus olevale) rongile, mis sihtkohta viib :)

P.S. Z-rongi istekohad olid igati mugavad, konditsioneer töötas ja rong oli puhas ja korralik.

Travel passist. Kas keegi teab, on Pekingi kandis ka võimalik kasutada travel passi, s.o. ette ostetud piletit kas kogu reisiks või teatud päevadeks. Olen seda kasutanud Tokios. Osta Eestist oli küll kallis, aga tagantjärele saime siiski suure võidu. Sõidan Pekingisse oktoobris kaheks nädalaks. Tänan vastuste eest.

Hiinas sellist asja pole. Rongipiletit internetist osta ei saa ning ka raudteejaama kassast saab maksimaalselt nädal aega ette pileti osta.

Kas kellelgi on kogemusi suurema pagasiga Hiina rongis. Oleks vaja sõita Shanghaist Wenzhousse ja kaasas on jalgratas pappkastis. Kas lubatakse rongi sellise oversized pagasiga või mitte?

Kiirrongi ei lubata, seda pole seal kusagile panna. Aeglase rongiga võid saada.