Sardiinia küsimused

Plaanime sõita perega juunis Sardiiniasse. Tahaks küsida natuke infot neilt, kes seal käinud on - millised oleksid kohad, mida soovitate kindlasti külastada? Kas oleks mõttekas lennata Cagliarisse, veeta päev seal ja siis alustada rendiautoga liikumist mööda saart, ööbides erinevates kohtades? Tean, et saare pindala on 23800m2, aga kui pikk on näiteks vahemaa Cagliarist Algherosse? Võib-olla tasub ikkagi majutuda ühes kohas ja lihtsalt päeva jooksul ringi tuuritada... Eelkõige tahaks nautida loodust ja kauneid randu, võib-olla tasuks siis lend hoopiski nii sättida, et ei lenda Cagliarisse, vaid mõnda teise linna? Kas Cagliaris on üldse midagi vaadata? Tänud juba ette kõigile vastajatele!

Meia käisime seal perega 2a tagasi mais. Lendasime Olbiasse ja tegime 6 päevaga autoga ringi saarele peale. Gagliarisse eriti sisse ei keeranudki. Juunis võib seal juba päris palav olla, mais oli mere ääres mõnus kuid sisemaal ja linnades minu jaoks palav. Ööbisime kämpingutes ja mais kohtadega probleeme polnud kuid juunis võib juba olla. Kämpinguid oli päris palju. Pikki läbi saare läheb korralik kiirtee, kuid risti läbi saare sõitmine oli paras katsumus, tee oli ikka väga mägine ja edasiliikumine oli üliaeglane. Jäime suisa päris öö peale. Põhilised kohad olid seal rannad, arheoloogilised leiukohad ja koopad. Randade ja arheoloogiliste vaatamisväärtuste kohta sai sealt osta kaardid ja nende järgi siis toimetada. Koobastes käisime 2 erinevas. Veel võtsime dziibiga mägede tuuri, tutvustati maitsetaime ja mineraalide kaevandust. Mingeid ekstra lastelõbustusi seal ei ole, üks veepark on kusagil Cagliari poolses saareotsas. Mais oli see veel kinni. Ja oli mini Sardiinia park, seal käisime, sel ajal oli seal ka dinosauruste näitus.

Sardiinia on küll üsna väike saar, kuid see-eest mägine ja niisiis on autoga teatud vahemaade läbimiseks vaja arvestada kindlasti suurema ajakuluga, sest teed on käänulised ja kulgevad tõustes-langedes pea kogu läbi saare. Käisime väikese seltskonnaga Sardiinias eelmisel aastal aprillikuus ja autoga seikleseime mööda saart kolm päeva, mis on iseenesest ka paras aeg, sest väga kurvilised teed ja kõrguste vaheldumine ei paku just suuremat lusti väga pikalt autos aega veeta. Kuid ilma saarel ringi kolamata jääksid nägemata suurepärased rannad ja vaated mägedelt/mägedele, mis asuvad suurematest linnadest enamasti eemal.

Ise pean üheks hurmavamaks kohaks Costa Smeralda piirkonda (mäletamist mööda asus saare idaosas) oma ilusate ja hästi hooldatud väikeste rannikul asuvate linnakestega ning samuti tõeliselt kenasid liivarandasid, mida jagub saarel hulganisti.

Mina käisin tütrega Sardiinias juunis 2006. Kuna käisime ka Roomas jm. Itaalia mandriosas, siis sõitsime laevaga Olbiasse ning sealt rongiga Algherosse. Meie tegime selle vea, et olime võtnud majutuse nädalaks Algherosse, nii jäi ülejäänud saarega tutvumine suhteliselt kasinaks. Teistel soovitaks kindlasti rentida auto ja kui reisistiiliga sobib, siis telk ning sõita mööda saart ringi. Suurepärastes randades on päris palju kämpinguid, nii võite leida ööbimisi väga ilusates looduslikes paikades. Meie rentisime auto ning sõitsime alla kuni Oristanoni - koos vaadete, külade ja randade nautimisega ja väikse ekslemisega võttis Alghero-Oristano-Alghero ots terve päeva (kuna ilmaga meil ei vedanud, siis randu me pikalt ei nautinud). Kindlasti soovitan minna Oristanost pisut põhja pool asuvasse Putzu Idu ja Is Arutase randa, ühes neist oli ka kämping lähedal. Seal peaks olema roosasid flamingosid, keda meil kahjuks ei õnnestunud näha. Kui kämpingud valid, siis leiad ehk abi ka sellelt lehelt: http://www.faitasardegna.it/ Ilusat reisi!

Väga lahe saar. Kindlasti külasta Algherot - super armas linnake ja sealset kalarestorani Marbouk vms. Ja villa loretto mine söö porcetto sardot (10 h ) küpsetatakse. eelnevalt pead ette tellima, a la hommikul tellid ja õhtul lähed sööma.

Cagliari kandis sooviaks käia sellises kohas nagu Villasimius, siis sant atioco saareke on kindlasti tore ja siis tharros.

Kui meeldib shopata siis Algheros poole minevas kiirtee ääres (Sestu) on outlet village.

Ida osas natuke Cagliarist üleval pool Jerzus asuvat suurt veinikeldrit.

Põhjas külastada Porto Cervot - kus rikkad peatuvad, Paradiisi randa, mis jääb põhja.

kui mingi asi konkreetselt huvitab siis kirjuta tinsu15@hotmail.com

Ühte kohte Sardiinias peatuma jäämine on kuritegu:) Kui vähegi viitsimist, sõida ringi ja peatu kämpingutes. Lastega eriti, kämpingud neile ju kui pioneerilaager:)

Kuidas seal juulis võiks kämpingute /hotellide täituvus olla? Kas kämpinguid saab /peaks ette kinni panema? . . . !

... aprilli lõpus seal viibides oli kodumajutuses juuli - august ammu ära broneeritud. Peremees rääkis õhinaga kuidas ta seks ajaks saab hinnad kahe - kolmekordseks tõsta. Alghero väidetavalt muidu 40tuhandeline elanikkond pidi suurenema pea kolm korda.

kõik majutuse hinnad keskeltläbi kolmekordistuvad kevadiselt tasemelt - mõttetult kallis, sai aprillis käidud ja erinevaid hinnakirju nähtud augustis pidavat kogu mandri-Itaalia puhkuse ajaks Sardiinia hõivama

Mai algul (3-11) plaan seigelda Sardiinias. Lennuk maandub Algheros. Kuna juhilube ei oma, oli mõte rentida motoroller. Kas rolleriga mägistel teedel on üldse midagi peale hakata? Selge on see, et väga pikka trippi rolleriga ei sõida aga kas on kellelgi üldse kogemust Sardiinias rolleritega? (hinnad, head rendikohad jne) Või kui keegi juhilubadega juhtub samal ajal Sardiinias olema, äkki saab koos autot rentida ja saart avastada. Kõik ideed ja soovitused on teretulnud. Tänud

Kust kuhu te lendate, kui küsida tohib? Ja palju hinnaks tuli? :)

Ootaks mõningaid konkreetseid soovitusi Sardiinia kohta. Mida külastada või teha. Mida tuleks vältida jms. Piirkond mida külastame on põhi/ida. Maandume Olbias. Auto renditud ja plaan käia ära lääne poole vähemalt Algheroni. Saarel 9 päeva. Kas Korsikale tasuks minna? Autoga või autota? Tavalora saar - saab sinna kergelt? On seal mõni veepark ja kas soovitaksite? Tänud

Meie olime Sardiinial kaks aastat tagasi, maandusime Olbias. Imeilus saar, kauni loodusega, kuid Oktoobris, hooaja lopus oli jahe ja tuuline. Skuutreid ja autosid saab muidu lihtsalt rentida nii linnast kui suurematest küladest.

Tänud vastamast. Paistab ,et eestlane pole Sardiiniat veel väga vallutanud või kui on siis ei taha sellest suurt rääkida. Sitsiilia on vist vähe meelepärasem olnud seni.Jään siiski veel häid nõuandeid ootama

Vaga ilus saar, lisan siia my Sardiinias elava sobra kommentaarid ja nouanded (mis ta meile jagas aasta tagasi), akki on sellest kasu (kindlasti on!):

Cagliari can be visited in 1 day, and You needn't car for that. Some place around You could visit, as Villasimius village and beaches, Pula village and beach. But nothuing to have with Alghero or Castelsardo for example. I mean: You don't find interesting villages or towns full of history or culture like in the north. They are only simple and small touristic sites, which work in high season. But all the rest of the year are totally empty. So forget to find autenticity and traditions there.

But if You only need to enjoy some swim or relaxing on the beach, the I suggest You Villasimius, Pula o Chia (all of them not less then 50 or 70 kms from Cagliari. Anyway, Cagliari has a long beach too. Its name is Poetto Beach. You need to take a bus to get there. It takes only 5 or 10 minutes.

Car You could use if You really decide to move to the other places I mentioned above.

Main archeologic places are Barumini "Su Nuraxi"(Nuragic Age) and Nora (Old Roman Village". Cagliari town has a interesting old center, with a castle. In the evening You can enjoy some bars or restaurants too.

 • is it better to take the bus/train to Alghero right away and rent a car there to see all the west coast?
 • I think it is better to take the train or bus, and go to Alghero, surely!! There I will suggest You how to rent a car, if You will keep this idea to go around on Your own ;)
 • Also, is it possible to rent a car in Sardinia and take it to Corsica or because it’s a different country, do we need to rent it separately?
 • Yes, You can rent a car in Sardinia and go to Corsica. No problem. In Corsica I will suggest You some nice places as well in separated mail, or directly when You will be here.

Siinkohal minu enda markus - soovitan autoga korsikale minna, see pole kallis, ja seal kohe mugav ringi soita. Ja korsikale tuleks kindlasti minna, praam laheb santa maria di gallura'st mis olbiast vaga kaugel pole.

Lot of things to do here in Sardinia, as i said You ;)

 • and be sure that You will discover nice corners of Paradise... Especially about nature and traditions, nice villages where the time is stopped.

Generally I can say You that mostly of interesting things You could visit here, are in the north, as You understood.

There are a few Medioevals villages in the north west, something that You couldn't find in other parts of island... Places like Alghero (You just visited), Castelsardo, Bosa for example... or fishermen villages like Stintino, Santa Teresa, Isola Rossa, Palau are unique and uncomparable! Check it to believe! Word of a True Traveler ;)

In the south it worthes a visit Cagliari, as I just told You before. Some beaches around there (Villasimius, Chia, Porto Pino) Interesting is the "Nuraghe Barumini", a sign of our ancient culture of Nuragic Age (about 1800 a.c.). Another nice area is in the east side of Island. There is Nuoro County. It is a mix of fantastic coast lines and incredible inland with mountain, forests, rivers and lakes too. A visit You haven't to miss in Cala Gonone area. And if there is possible in that time You could ask for a coast tour by boat. From the port usually starts a service which connects the village with the most interesting places along the coast around. Really wondering!!!! Sometime You can find some fisherman or local people which is willing to carry You there for no so expensive price...

Generally the connections with buses or trains are not good in Sardinia. Only Cagliari and Sassari have regular connections everyday, but often the time sheet is not so confortable. To say You about connections with others sides of Island better don't say. I feel shame on that. But it is so :( So it is good if You have the car as You said me. With a good map You can visit more and freely.

Here is what I propose You:

1 - Alghero (nice medioeval village, drive on its

coastline till Fertilia and Capocaccia Cape, discover

the beaches of Le Bombarde, Lazzaretto and the wilder beach of Porto Ferro, visit Neptune Caves (opened all year long) by boat from Alghero Port by boat or walking down along the cliffs from Capo Caccia Cape.

Place to stop for a good meal in Alhero: Poldo (infront of Port). It is a self service with veranda outside. Good also for only some sandwich too. And if You can, don't miss to have a lunch or dinner in Agriturismo Sa Mandra (close to airport of Alghero). Autentic and traditional mood and cooking for 35 euro per person for a all inclusive meal, but really a lot to eat there.

2 - driving from Alghero on the precious western coast road to Bosa. It is very interesting route with a wonder Nature around. You will want to stop here to take pics many times I guess ;) Bosa: visit old center and castle, possible to take boat trip in the river till the monastery.

3 - Stintino: (visit the village, La Pelosa Beach and ancient Aragonese Tower on the beach and, if You have time, visit The Asinara Island just in front of Stintino, You can visit that with jeep, small and funny train which You will see in Alghero too, or by bus. Another interesting thing: it could be very interesting to drive on the roadcoast which links Alghero to Stintino. On this way You can visit the ancient silver mine of Argentiera, mistery and scary mood); and the sea there is very good for surf...

Place to have a restoration in Stintino: La pelosetta Restaurant o Snack bar I Ginepri (just on the beach of La pelosa.

4 - Castelsardo (precious medioeval sea village. Take a visit in the old center, great panoramas and seaviews and visit the Elefant Rock and Nuraghe "Sa Eni" close to Elephant Rock no far from the village. Place for appetizers and a good drink is the wine bar "Le Cisterne" or even "Bounty Restaurant" in the old center. If You want to spend only a bit, then look for Il "Piccolo Borgo", in the old center. Here You can have some traditional appetizers for 10 or 15 euro, drinking red wine too.

5 - Santa Teresa di Gallura (Visit the village, Capo Testa Cape and "La Valle della Luna" (Moon Valley). Place to have meal: in the main square and around, You can find some place to eat.

6 - Porto Rotondo (visit the village)

7 - Baia Sardinia (visit the village)

8 - Porto Cervo (nice and precious village and beaches of Capriccioli and Romazzino named "Spiaggia del Principe" or Prince Beach too)

9 - Poltu Quatu (nice village)

10 - Liscia di Vacca (nice and delighted small village. I'd name it a small Venice of Sardinia...

When You are visiting the area of Porto Cervo, Porto Rotondo, Baia Sardinia and even Olbia, then I advice You to choose an agriturismo which You could find wherever, with always good meals and quality of service. My favorite there is "Sa Cresja Ezza" (The "Old Church" in local dialet). Very traditional place with a great cooking, without doubts. There is possible to sleep too. The bungalows are furnished in Sardinian Style, very clean and confortable for very good price. If You want You can say that You are my friend to Nuccio, the owner of the agriturismo.

Let's continue.....

11 - Cala Gonone (a place with nice mountains, cliffs and beaches, possible to take a public boat and to get to preciouses beaches of Cala Mariolu, Cala Sisine, Cala Luna and Cala Goloritze. Possible visit all these beaches by bike or treking. Very interesting!!! but it takes some hours. For lunch or dinner I suggest You "Su Gologone" (A few kilometers far from Cala Gonone, on the on the road from Cala Gonone to Nuoro. It is a country restaurant and hotel, which is great with hospitality and cooking. Very famous in all Sardinia Island. Nice place... All around the area of Cala Gonone or Dorgali, another interesting municipality in that area, is possibile to take many escursions: Su Gorroppu, Tiscali, Corrasi, Cala Goloritze'...

12 - La Maddaleana Archipelago (take a trip with car all around the island of La Maddalena and its village, visit Caprera Island and Giuseppe Garibaldi House. You can get La Maddalena in 15 minutes by ferry boat from Palau. Visit others its Islans: Spargi, Budelli and Santa Maria Islands from La Maddalena by boat. It is something You could not forget anymore in Your life...

Sardiinias väljaspool hooaega.

Novembri algul käisime 5 päevasel reisil Sardiinias. Lendasime Frankfurt-Hahn`ist Algherosse. Ryanairi kodulehel tegime ka autorendi bronni. Väikese vahemärkusena olgu öeldud et RA autorendi lehe valikus "Country of Residence" on erinevate riikide hinnad erinevad. Vahe pole küll eriti suur nii 10-15 eurot. Soome on näiteks kallim kui Prantsusmaa. Eesti valikut seal veel pole ning see milline riik enda asukohamaaks panna ei oma peale hinna mingit tähtsust.

Hotelli bookisime nagu ikka booking.com`ist. Hotelliks oli Alguer mida julgen igati soovitada. Puhas, ilus, parkimiskohaga probleeme ei olnud, personal suhtles vabalt inglise keeles ja meilidele vastati ka loetud tundide jooksul. Isegi hommikusöök ei olnud Itaalia kohta kõige hullem.

Ilm novembri alguses oli juba sügisene. Esimene päev hoovihm mis õhtuks muutus paduvihmaks ning tugev tuul. Sooja oli küll 20 kraadi ringis. Teisel päeval vahelduvad vihmahood ja samuti tormituul. Rannikul pakkus torm tõeliselt vägevat vaatemängu. Teisel päeval oli ka päikest mitmel korral juba näha. Ülejäänud päevad olid päikeselised. Varjulisemates nurkades isegi lämbed. Sooja natuke üle kahekümne kuid ikka tugev tuul. Viimasel päeval aga juba vaikne ja soe suvi.

Päevade sisustamiseks võtsin appi siinse eelmise ingliskeelse igati asjakohase postituse. Mõned omapoolsed märkmed nüüd ka lisaks.

 1. Alghero. Armas ilus väike linnake rannikul. Pikk liivarand ja palmiallee promenaadil. Keskaegne vanalinn kitsaste tänavatega. Vanalinnas palju butiike ja erinevaid söögikohti. Restorani leidmine väljaspool hooaega võib aga olla paras katsumus kuna pooled söögikohtadest, ka need mida reisijuhid soovitavad, on talveperioodiks suletud. Teisel päeval saimegi juhuslikult tänaval toidukohta otsides ühe kohalikuga tuttavaks kes viis meid käekõrval toredasse hubasesse restorani ning tutvustas meid kättpidi omanikule ja kõigile kundedele. Toit oli seal hea, atmosfäär mõnus kuid järgmisel päeval suleti seegi hooajaliselt. Algherost u. 20 km kaugusel asuv Capo Caccia neemelt avanevad suursugused vaated merele. Grotta di Nettunosse viiv trepp oli paraku jällegi suletud. Remondi tõttu seekord. Sinna peaks ka laevaga Alghero sadamast pääsema kuid me ei proovinud seda varianti.

 2. Rannikutee Algherost Bosasse pakub jällegi suurepäraseid merevaateid kõrgetelt kaljudelt. Bosas võib käia kirikus, jalutada vanalinnas ja külastada 1122 aastal ehitatud Castello di Seravalle kindlust. Sinna on tasuline sissepääs vist mingi 4 eurtsi oli. Kindlus asub mäe otsas ja sealt avanevad ilusad vaated mägedele, linnale ja merele. Kindluses iseenesest midagi rohkem peale vaadete vaadata pole. Bosa ligidal mägedes asus ka üks nuraagide vabaõhuekspositsioon kuid seegi oli kinni. Nuraagid on Sardiinia sümbol. Need on 3000-4000 aastat tagasi ehitatud püti sarnased ehitised mida Sardiinias on tuhandeid. Nuraagi-inimestest aga eriti palju teada pole kuna mingit kirjasõna nad maha pole jätnud ning arheoloogilisi leide sellest ajajärgust on äärmiselt vähe. Salapärane aga huvitav värk igastahes.

 3. Bosast edasi lõunasse minnes, Sinisi poolsaarel Oristano linna lähedal asub Tharros - 8. saj. eKr rajatud Puunia asundus. Pilet oli päris krõbeda hinnaga, 7 EURi kuid peale kahe katkise samba ja pooleldi maa all olevate vundamendivaremete seal muud vaadata polnud. Vaated merele on muidugi ilusad. Kõrrval asub ka suurepärane liivarand mis oli kohalikke, tormist merd nautjaid täis.

 4. Mööda põhjarannikut tasub kindlasti sõita Castelsardo linnakeseni. Castelsardo oli üks meie lemmikuttest. Mere kaldal mäe tipus asuv keskaegne kindlus koos vanalinnaga ja mööda mäeveert alla valguv linn olid hästi ilusad. Sõitsime sealt veel edasi Santa Teresa Gallurani kuid ilm kiskus jälle tormiseks ning see linn millegi erilisega meelde ei jäänud. Kui siis ainult piknikuga tormise mere ääres kaljudel ja läbi vine paistvate Korsika mägedega.

 5. Stintino sadamalinnake ja ilus valge liiva ja sinise veega La Pelosa rand tasuvad ka kindlasti külastamist. Randade ilu tuleb hooajavälisel ajal tõeliselt esile. Tühjus ja vaikus vaid meri ja kaljud. Super.

 6. Capo del Argentiera. Ilus rand. Vana vasekaevandus rannas paistis eemalt vaadates ka päris isuäratav olema kuid jälle kinni.

 7. Sassari. Sardiinia suuruselt teine linn saare põhjaosas, 130 000 elanikku. Kui oled enne Itaalia ja Vahemere linnadega tuttav siis midagi erilist see ei paku. Vanalinn on sama huvitav kui kõik Itaalia tavalised vanalinnad. Meie hängisime seal natuke vanalinnas käisime Toomkirikus ja turismiinfopunktist soovitatud söögikohas söömas. Ei leidnud seal muud tegemist.

 8. Porto Torres põhjarannikul - mõttetu koht.

Kuna eesmärk ei olnud saarele ringi peale teha vaid niisama tšillida siis Sardiinia kesk-, lõuna ja idaosa jäid külastamata. Kirderannikul Costa Smeraldas pidid kuuldavasti asuma samuti ilusad liivarannad ja miljonäridele mõeldud reservaadid kuid see ei ole meie huviobjekt.

Esimene võõrkeel saarel on prantsuse keel kuid ka inglise keelt osati vajalikul tasemel. Poed, nagu ikka sealkandis on lahti enne lõunat ja avatakse uuesti kella kuue paiku paariks tunniks. Toit maitseb hästi ja Sardiinia vein on hea.

Igastahes tasub Sardiiniat külastada väljaspool hooaega kui vähe rahvast. Saare ilu pääseb siis paremini esile.

Aga millal hooaeg algab Sardiinias ikkagi täpsemalt? Kas aprilli keskpaigas näiteks on veel kõik kinni?

No eks põhisezoon on ikka juulis ja augustis nagu mujalgi Vahemere ääres. Kuid ma arvan et aprillis on vast ikka enamus turistilõkse juba lahti. Kohalikud kellega rääkisime ütlesid et sulguvad kuuks paariks. Ja ega see asi nüüd nii hull ka pole. Talvel on kinni need söögikohad mis orienteeritud rohkem turistide pügamisele. Kohalikud tahavad ju ka kaheksajalgu krõmpsutada ja veini juua ning need kohad on lahti ikka aastaringselt. Sellised ongi paremad. Ning looduskaunid kohad, mille pärast sinna üldse minna, on avatud aastaringselt.

Vaba aeg Sardiinias

Hei!

Liigume väikese seltskonnaga aprilli alguses Sardiiniasse puhkama. Plaanis on saarel ringi vaadata ja vahva oleks ka käia sellistes vähemturisti kohtades. Pubid, jazzklubid, rockklubid jne. Kas kellelgi on kogemusi või teadmisi, mida meiega jagada?

Lisaks uurin, kas kellelgi on soovitusi odavaks autorendiks? Või pole väga selliseid väikseid firmasid, kes vanemate autodega rendifirmat peavad?

Tänud!

Kui lendate Algherosse siis lennujaama hoones on mitmeid "kahtlaste" rendifirmade putkasid.

Sardiinia veebruaris - märtsis

Kas keegi on käinud aasta alguses Sardiinias, kuidas on ilm, mida seal teha ja äkki oskate soovitada soodsat elamispinda ~1 kuuks.