Seljakotiga Indoneesia

Olen peagi reisimas 20 päevaks Indoneesiasse, esialgne plaan Jakartast kohe Yogigartasse ja sealt edasi Sulawesi poole. Kui oled selle reisi kohta blogi pidanud või on Sul säilinud kontakte kohalikke giidide, meeldivate hotellide, looduskaunite väikesaarte või on muidu häid soovitusi sealsete tegevuste osas, siis oleksin väga tänulik kui saaksid neid minuga jagada!

Eile (laup.) oli Tallinna TV-s pikk eestlaste reisisaade Indoneesiast. Pole selle kanali vaataja (kogemata vajutasin puldil valele nupule), kuid selle saate vaatasin lopuni. Oli kull uhe eesti reisifirma kerge promo, kuid pakkus ka palju kasulikku infi sihtkohtade valikul sealsete saarte hulgast. Lopus oligi juttu Sulawesi'st ja veel uhest vaikesaarest Sulawesi kulje all, kus vaga head sukeldumiskohad ja nunnu hotell Panorama (?), kus tuba 15 dollarit.

Mis sind reisil täpsemalt huvitab?

Jogyas proovi ära kohalik maiustus nimega Bakpia!

Rannapuhkust saab näiteks nautida Togeani saartel, mis on tõeliseks paradiisiks. Häid sukeldumiskohti on palju, Bunaken, Wakatobi, Togeanid ise, Gorontalo, Bira. Kindlasti soovitan läbi astuda Torajast kus peale indoneesia parima kohvi(subjektiivne arvamus :) ) näeb ka surnukultust ja -kultuuri.

Arvestama peab sellega et on vihmahooaeg, ehk siis võta kindlasti kaasa korralik vihmajakk ja seljakotikate.

Kui Makassarist läbi astud, võta minuga ühendust..

Tänud vastuste eest! Margus.k, jah, Makassaris olen ka päeva või paar, kuidas ma Su leian?

Käisime Sulawesil veebruaris. Neli meest käsipagasiga. Lendasime Jakartast Makassari. Seal ööbisime ja võtsime auto Sengkangi sõiduks. Sealt saab vaatama Tempe järve nn ujuvaid külasid. Tasub minna. Päevane paaditripp ca 10 euri. Autosõit ca 180 km võtab 6 tundi. Vahepeal otsisime kadunud pidureid. Edasi läksime kõigepealt bemoga (kohalik marsa) suure teeni, et saada pikamaabussiga Rantepaosse. See on torajade maa suurem linn. Saabusime õhtul, vahetasime raha, leidsime endale kaheks ööks kodumajutuse ja kaheks päevaks giidi koos rolleritega. Rollerid on seal parim liikumisvahend. Kahe päevaga nägime torajade matuseid koos pühvlite ja sigade ohverdamisega, laste matusepuud, iidset matusekoobast vist tuhandete kontidega, pulmi, kukevõitlust (illegaalne) ja palju imelist loodust ning torajade maju. Siis leidsime auto, mis viis meid Ampanasse. Ca 550 km 17 tundi, sealhulgas paar unetundi autos. Peale eelmist kogemust küsisime autot näha enne, kui kaupa tegime. Ampanas ööbisime ja asusime laevale, mis läks Togeani saartele Wakaisse. Wakais olid laeval vastas agendid, kellest ühele lõpuks järele andsime ja lasime end viia Kadidiri Paradise nimelisse kohta. Ööbimine koos söökidega maksis ca 15 euri. Mõnus rahulik koht. Seal peavad sukeldumiskeskust kaks soome neidu, kel hea meel omakandi rahvast näha. Veealune maailm oli super, korallid elus, kalu palju. Otsi FB-s Kadidiri leht üles, seal on veel ilusam, kui piltidelt paistab. Wakaist sõitsime laevaga öö otsa Gorontalosse, ööbisime ja siselennuga tagasi Makassari. Kokku 10 päeva kohapeal. Autosõidu keskmine kiirus 30-35 km/h, õlu 2-2,5 eur/0,66 l, kuid kohati leti all ja nelja valge mehe saabudes lõppes ruttu, ATM-d suuremates linnades töötasid ilusti. Suurtes kogustes väga häid puuvilju. Vahetamiseks sirged 100 USD kupüürid. Otsest pettusekatset ei kohanud, inimesed lahked ja abivalmis, kuid umbkeelsed. Lapsed räägivad inglist paremini. Vaid kukevõitlusel hoiatati taskuvaraste eest. Siselendudel lennukid korralikud, teenindus hea ja lapsed jooksevad enne lennuki starti rajalt ära. Kaart osta saabudes esimesel võimalusel, kohalik kaarti ei tunne ja müügil seda ka pole. Olime sunnitud kogu reisi LP üldise skeemiga läbi ajama. Kui saadad privasse oma meili, võin mõne iseloomulikuma pildi saata või küsimustele vastata.

Kas baarid öösiti lahti on kui Euroopa aja järgi õhtuti vutti mängitakse? Indoneesia ajavööndis on see kell 02:00 - 05:00 ajal öösel. Moslemid ise muidugi ei joo, aga turistide jaoks äkki midagi on?

Plaan mais minna Indoneesiasse ja plaan Jakartast liikuda Sorongi, mis Papua saarel. Lugesin, et kiirem viis lennukiga (max 6h), aga kas keegi teab kohalikke lennufirmasi või kuidas oleks sinna üldse oleks mõistlik minna? Googeldades leidsin ainult Garuda Indonesian lennufirma, mis ikka päris kallis.

Vaata Jakarta Airport koduleheküljel antakse saabuvate-väljuvate lendude firmad ja aeggraafik. Sealt saadveidi infi.

Olen viimasel ajal tihti kasutanud just Garuda Indonesia teenuseid. Hind on krõbedab kui mujal, kuna teenus on hea. Siiski ainuke Indoneesia firma mis on lubatud lendamaks Euroopasse. Pardateenindus on tõesti maailmaklass ning toit hea. Samas kui soovid odavalt sinna sõita siis tseki http://en.wikipedia.org/wiki/Dominique_Edward_Osok_Airport , sealt leiad mis lennufirmad kustkaudu lendavad.

Mainin ära ka selle, et kui valid Garuda ja sõidad läbi Makassari Sorongi, siis võid sattuda seal töötavatest eestlastest pilootide peale :)

Kui ise Malukul käisin, siis sai saarte vahel liiklemiseks kasutatud Lion Airi ja nende tütarfirmat Wings Airi. Tasuks kiibitseda Lion Airi lehelt soodukaid, nt tookord sain Singapur-Ambon edasi-tagasi ~170 EUR-iga, mis vahemaad arvestades on vägagi OK hind. Lennukid olid suht korralikud ja graafik täpne. Huvi pärast vaatan hetkel, et ehkki "promo" koodid on enamuses läbi müüdud, siis lennu Jakarta-Sorong edasi-tagasi (vahemaandumisega Ambonis siis arvatavasti) saaks mais kätte ~300 EUR-iga ja saadavust on piisavalt.

EDIT: Teine variant on loksuda Jakartast Paapuale Pelni laevakompanii laevaga (ei viitsi täpselt järele vaadata, aga see võtab mitu päeva), aga kui valge inimese kombel seda teha tahad (omaette kajutis), siis vaevalt et hind lennukist oluliselt odavam tuleks. Laeva trümmis "ekonomi" klassis lihtrahvaga kruiisides samas oleks teravad elamused ja mahlakad lood, mida hiljem rääkida, garanteeritud.

LP annab ju terve suure nimekirja kohalikke lennufirmasid: http://www.lonelyplanet.com/indonesia/transport/getting-around#152910. Paljudel neist puudub aga netis mitte-Indoneesia kaardiga tasumise võimalus.

Laeva "economi" klass paneb tahtmatult mõtlema orjakaubandusele. Valgel naisterahval üksi mitmepävast reisi seal väga ei soovita (magada võib olla keeruline, kui kogu aeg käperdatakse). Kõrgem klass tagab veits rohkem provaatsust, aga ka seal peab arvestama igast ringisibavate putukatega. Teravaid elamusi saab mõlemast, iseasi kas soovid neid elamusi 3 päeva järjest.

Küsimus veebruaris Sulawesil käinutele. Kuidas oli ilm? Igal pool kirjutatakse, et saju periood aga teglikult, kui palju sadas? Meil kombeks igal aastal veebruaris Eestist ära minna päikest otsima. Tahame seda ka järgmisel aastal teha ja jäi silma Indoneesia Java ja Sulawesi saared.

Andromeeda, me läheme nüüd veebruaris juba neljandat korda Indoneesiasse, pöhipeatuspunkt on Bali aga seekord tahaks Raja Ampatis ja Wakatobil ära käia, Raja Ampat on muidugi pöhi prioriteet, vaatame kui suureks eelarve läheb kas jöuame seekord Wakatobile v ei. Köik korrad oleme reisi alustanud 15-20 veebruari vahel ja pole märganud et vihmasadu suur probleem oleks, minu meelest sajab enamasti öösel, olen küll lugenud et kirjutatakse et kellegil olla samal ajal palju sadanud. Seda märkasin ka muidugi et kui ühes kohas sadas siis möni km eemal ei tulnud piiskagi.

Kas te olete saanud soodukad lennupiletid? Kui pikaks ajaks plaanite minna ja kui suure seltskonnaga? Meie oleme tavaliselt läinud 5 kuni 7 veebruar ja tagasi kuu lõpus. Oleme planeerinud kolm nädalat. Kagu- Aasias oleme käinud varem Nepalis, Vietnamis, Kambodzas, Birmas ja Laoses. Ja seal ei ole kordagi sadanud. Sel aastal käisime kuiva perioodil Costa Ricas ja üllatus, üllatus! Sadas ikka päris mitu, mitu päeva. Kui te olete kolm korda käinud Indoneesias, kas te olete käinud ka Sulawesil. Kui jah, siis kõik reisisoovitused oleks teretulnud. Algselt plaanisime, et alustame Jakartast läheme kuni Bromole ja siis lendame Sulawesile. Lõpetame tavaliselt väikese rannapuhkusega.Millist rannapuhkuse kohta soovitate.

Käisn selle aasta veebruaris Sulawesil,veebruar on sealkandis vihmaperiood ja kindlati tasub vihmakeep enda läheduses hoida, pole halba ilma on vale riietus:)Sajuhood olid tavaliselt lühikesed ja enamasti pealelõunasel ajal. Samas minu elu need ei seganud, kasutasin seda aega söömiseks või niisama mõnes kohvikus olesklemiseks. Lennupiletid (siselennud) on mõistlik otsida lingilt: https://ticketindonesia.info/en/index.php

Meeldiv hotell Sulawesi Tana Torajas oli Panorama. (tuba kahele u 16€)

Loe Metsise postitust, seal palju väärtusliku infot.

Soovitan väga head giidi, kes elab nii Sulawesil kui ka Kalimantanil ja giiditööd teeb ka nii Sulawesil kui ka Kalimantanil. Kasutasime tema teeneid 2013 läbi Kalimantani trekingul idakaldalt läänerannikule. Nimi Mukhtar, asjalik, lõbus ja tugev proff: E-mail: cvdenahmunanis43@yahoo.com; GSM: 081341590769

Lähemalt vt meie lühikest reisjuttu: http://trip.ee/content/indoneesia/seiklusreis-indoneesias-kalimantan-2013.html Pildigalerii: https://picasaweb.google.com/104935050820137863302/IndonesiaKalimantan22013

Kas siin on ka kedagi, kes on Sumatral ringi liikunud

Käisime Sumatral 2014 septembris. Käisime Bukit Lawangis, edasi Toba järve ääres, Samosiri saarel, sealt Padangi ja edasi Siberuti saarele. Kui miskit täpsemalt huvitab võime hea meelega infot jagada :)

Kui satute Sumatrale, Lake Tobale, siis külastage kindlasti ka eestlaste hostelit.. http://sonyguesthouse.weebly.com/gallery.html

TO Andromeeda: tulime just Sulawesi'lt tagasi. Ilm oleneb kus piirkonnas oled, saar on suur ja palju mikrokliimasid. Suur vihmaperiood üldjoontes on läbi, aga nt saare keskel Toraja's vôib vihma rohem ette tulla. Togiani saartel oli ka mais suht kuiv. Väikse sabina eest pole kunagi kaitstud. Ma adopteerisin kohalike naiste näitel vihmavarju kasutuse - kaitseb nii päikese kui vihma eest! VIHMAKEEPI küll ei soovita - kuumuse ja niiskusega oled selle all läbimärg viie minutiga ka siis kui vihma ei saja! Sulawesi rannapuhkuseks eriti ei sobi - ilusaid valge liiva randu on väga vähe ja nende vahel liikumine vôtab metsikult aega. Soovitaks pigem Togiani saari - Kadidiri eriti (väga rahulik) (Sulawesi keskel), aga seal ettevaatust laevade graafikutega, iga päev ei ole ühendust emasaarega ja kui peate erapaadi vôtma, tuleb väga pingeliselt hinna üle vaielda, see on suht kallis, aga väärib kindlasti! NB ettevaatust saare kesel: Poso järve, Tentena ja Ampana vahel on suur teederemont käsil ja teed on suletud paiguti 9-11 hommikul ja 14-16 pärastlôunal. Autojuhid oskavad infot jagada, enne teeleminekut igal juhul kontrollida!

Head reisi;)