trip-krainetrip-ukraine-dark
Skyup Airlines (Ukrainast Sansibarile ja Sri Lankale)?

Vaatan, et neil on väga soodsad otselennud Kiievist muuhulgas näiteks Zanzibarile ja Sri Lankale; lisaks leidsin netist veel ka sooduskoodi, mis hinda veel alla toob. Kas keegi oskab selle lennufirma kohta omast kogemusest midagi rääkida? Kümnetunnistel lendudel väga suurtes ebamugavustes vaevelda ei tahaks; samas aga oleks see kõige otsem viis kohale jõuda kõige väiksema arvu ümberistumistega ning ka kõige odavam, nii et huvi on tärganud. Kas keegi on liigelnud Kiievis hiljuti ühest lennujaamast teise (Zhulianyst Borispoli) ja on kursis, kas seal on ka mingi ühistranspordi otseühendus, ning kui ei ole, siis mis võiks olla normi piires taksohind?

Küsimus oli otseühenduse kohta, mitte linnas ümberistumisega.

Nad lendavad vaid Boeing 737-ga, kindlasti tangitakse poolel teel ja sellest ei maksa ka mingeid mugavusi oodata.

739-ga nii pikka lendu kohe kindlasti ette ei võtaks. Olgugi, et odav, aga pigem maksta rohkem ja saab lennata normaalse suure lennukiga. KLM-il lendab 78X, Qataril 332/333.

Üldiselt on lugu nii, et piletid on olemas.

Reedeõhtune lend Riia-Kiiev ja kahetunnise vahega kohe otselend edasi Sansibarile. Tagasitulek nii supermugava lennuajaga ei ole, saabumine Kiievisse on öösel ja edasi (Tallinnasse) lend lõuna paiku.

Hind oli alla 500 euro (sooduskood: Metyolkina); kui Rix-Kiiev ja Kiiev-Tll otsad juurde lisada, siis tuli kõik kokku 520 eurot. Kui arvestada, et ümberistumisi pole, siis usun, et elan vast mitte-nii-mugava lennuki ka üle. Õnneks ma olen pisike ja mahun igale poole vaevata ära :D  Ja lõppkokkuvõttes pole ma lennukis ainus, kui ülejäänud lennukitäis saab sellega hakkama, siis saan mina ka.

Määravaks sai eelkõige see, et saab viuhti kohale ja pole tapvalt palju ümberistumisi, minu jaoks tihtipeale juba kolmeosaline lend on vastukarva. Aga kaheosaline lend on ok.

Hiljem kirjutan siia muljetest, kui meeles on.

Praegu tundub, et parim paik peatumiseks on Nungwi? Kas kellelgi on konkreetseid hotellisoovitusi või vastupidi, kuhu hotelli kindlasti ei soovita? Eelarve pole piiratud, aga viiest tärnist huvitatud ei ole, pigem midagi keskmise hinnatasemega ja 4 tingimust - ujutava ranna lähedal, toimiv konditsioneer, toimiv internetiühendus ja öösiti piisavalt vaikne. Kohalik koloriit pigem meeldib, ei pea olema ei euro ega öko.

Kiievi Boryspili (KBP) ning Zhuliany (IEV) lennujaamade vahel on 37 km ning isegi autoga võtab see 40 min, seega kui ümberistumiseks vaid kaks tundi aega, siis millelegi muule peale takso ei maksa mõeldagi. Ning ka pagasi osas on see vaid käsipagasiga tehtav. Otsebussi niikuinii pole. Boldi äpp näitab hinnaks ca 380 UAH (12-13€). Kui kasutad Ukraina taksoäppi Uklon, siis saad paari euro eest tellida lisaks taksisti nimeplaadiga saabuvate lendude ukse juurde seisma. Mul aga ei tahtnud Ukloni äpp Eesti numbriga tööle minna, sain alles Kiievis ostetud SIM kaardiga selle korda.

Vahemaandumine Egiptuses vist: "At the same time, the aircraft will carry out a technical landing in Luxor (Egypt)."

Minekul ei ole lennujaamavahetust, kõik toimub Borispoli lennujaamas. Seal on kahetunnine vahe rohkem kui küll, kui lend väga palju ei hiline. Ainult tagasitulekul oli lennujaamavahetuse teema õhus, Sansibarilt saabumine on Borispoli ja sealt koju tulekuks oli valida kas Airbalticuga Riiga samast lennujaamast või Wizziga Tallinnasse Žulianyst. Tallinn on selgelt südamelähedasem variant. Aga kojutuleku suunal on kahe lennu vahe nii pikk, et ei pea ühest lennujaamaast teise transpordi pärast üldse pead murdma, kiiret pole kusagile. Uurisin, et takso hind peaks ka jääma alla 15 euro, see pole ka õnneks eriline nöök rahakotile.

Kas plaan on minna käsipagasiga ja online check-iniga?

Neil letid suletakse lennujaamas 45 minutit enne väljumist. Pole kindel palju praegu Ukrainasse sisenemine aega võtab. Kui Riia lend ei hiline, siis peaks ikka järjekorda jõudma. Ma ise Schengenivälises lennujaamas selliseid ühendusi kahe tunniga ja pagasi väljavõtmisega teha ei julgeks. A no see on minu probleem :)

Kaks kuud tagasi Wizziga Žuliany lennujaamas lennukist tänavale võttis aega 35 minutit.

to Mia, kui öösel jõuda, siis on mõistlik linnas majutus võtta ja välja puhata. 

Transpordivariante on kaks: takso või buss + troll:

+ takso: Bolt/Uber/Uklon, mis iganes soodsaima hinna annab. Kesklinnas vabalt valitud hotelli ca 15€, sealt Žulianõsse 2-3€

+ lennujaamabuss raudteejaama (sobiv väljumine peaks olema 01:40: http://atass.info/marshrytu/skybus.html, 100 UAH ehk ca 3,1€). Hotell bussipeatuse lähedal, hinnaklass 40-50€, nt Ibis või Petrani Central (olen seal olnud, tiptop koht). Hommikul troll nr 9 lennujaama, pilet 8 UAH ehk 0.25€. Või siis Bolt.

@vatse
Jah, käsipagas, põhimõtteliselt Wizzile sobiv õlakott. Soojale maale pole miskit erilist vaja peale hambaharja, matkašampooni, spfi, bikiinide, jalanõude (sh merepapud muidugi), sarongi ja paari suvise riidekomplekti. Nipet näpet muidugi veel, aga üldiselt on mu reisiasjade nimekiri pärast camino läbi jalutamist väga minimalistlikuks muutunud. Kui mahub, võtan snorgeldamismaski, kui ei mahu, ostan sealt.

Check-ini teen kas online, transfer deskis või lennu väravas, selle pärast läbi immigratsiooni ei hakka kindlasti minema. Uurisin juba välja, kus suunas pean minema https://kbp.aero/en/pass/transfer/ aga eks lennu värava number ekraanil on piisav orientiir.

Kui jään maha, siis jään maha, ostan uue pileti ja lähen järgmise lennuga, sest paistab, et enne lendu hindade tõstmine ei ole seal reegel, ilmselt sõltub otseselt täituvusest. Ja milleks siis reisikindlustus on, eks ju. Kahetunnine lendude vahe on seal lennujaamas kindlustustingimuste kohaselt piisav. Pole-pole, hakuna matata.

@buldooza

Lugesid mu mõtteid. Jõudsin sama plaanini eile öösel.

Ainult Sansibari majutus ei ole veel broneeritud, nii kaugele pole veel jõudnud. Küla valisin vähemasti välja, seegi hea :)

Jääb ainult loota, et Venemaa vahepeal Ukrainat ei ründa, see teeks elu keeruliseks.*
-------
* nali
(või siis ka mitte)

@Buldooza Petranis olin paar päeva tagasi. Jube mõnus koht - aga - nende wi-fi on pekkis ja enamik veebilehti on security hoiatusega blokeeritud. Ka Bolti ei saanud wi-fi-ga tellida. Lülitasin siis roamingu sisse - mis muidugi maksab, aga vähemalt toimis. #teemaväline

@veigo, minu kogemus oli 4 aasta tagant, seega mitte kõige värskem jah.

Teemaväliselt jätkates aga soovitan soetada ja hoida alles Ukraina Vodafone kaart ja mitte ainult Kiievis toimetuleku pärast. Nimelt on neil väga korraliku hinnaga roaming: 400MB 6.5€ ja 1GB 7.7€ ning seda 70 riigis, sh Kanada, USA, Tai, Egiptus, Austraalia, Hiina jne: https://www.vodafone.ua/en/za-kordon/roaming

Teenuse saab äpist sisse-vâlja lülitada. Kui arvestada et nt Kanadas on prepaid internet alates 20€/1GB, siis päris hea diil.

@veigo

See pole ainult Petranis nii wifiga, mulle jäi mulje, et enamikus Kiievi avalikes wifides tuli man-in-the-middle attacki teavitus ette.

Kuna nägin seda teadet nii palju, siis ühel hetkel hakkasin arvama, et see on mingi "Ukraina neti eripära" ja otsustasin seda ignoreerida - logisin oma mailboksi sisse avalikus wifis, muidugi ka ilma vpn-ita.

Sain kohe ka karistatud, parool kopeeriti hetkega, häkiti sisse Instagrami ja kustutati kogu Insta jne. Ise magasin samal ajal õiglase und, ei teadnud ööd ega mütsi, et mu meilikontol action käib ning tellitakse igasugustes sotsiaalmeediates paroolivahetusi jne.

Instagrami ei saanudki enam tagasi. Tundus, et nende supporti tööle kandideerimiseks on määrav tingimus IQ mitte üle 95. Muud häkkimised sai üle kivide ja kändude ära tohterdatud. 

Note to self: ära Ukrainas wifit kasuta ühekski sisse logimiseks, ainult sirvi üldisi lehti, kus sisse logimine pole vajalik. Häkerlus on liiga mastaapne.

@buldooza, mul on airbaltic global SIM-kaart. Viskan kohe minema :) Kuigi see sinu mainitud pakett kahjuks Tansaanias ei kehti, tundub see ikkagi kasulikum kaart kui Airbaltic või simmundo.

Ukraina mobiilindus on tõesti müstika. Nii näiteks kui helistad sealse SIMiga Eesti telefonile, siis mitte kunagi ei näita see Ukraina numbrit - küll aga ilmub mingi suvaline Tšehhi, UK või Saksa number, kusjuures iga kõnega see vahetub. Mingi ime et venekeelseid pensionäre kusagilt Harkovi kõnekeskustest õngitsetakse, kui juba ametlik telefonioperaator nõnda toimetab. 

Mainisin ise Vodafone kaarti, aga roaminguks sobib ka Lifecell. Neil on nn roaming puzzle teenus, kus ise valid, millises riigis, ajal ning mahus internetti, kõnesid jne soovid. Nt 8 päevaks 70+ riigis 1 GB internetti on ca 10€: https://www.lifecell.ua/en/mobile/roaming/roaming-puzzle/. /> Kui telefon toetab eSIMi, siis saab kaardi juba ette tellida: https://shop.lifecell.ua/en/product/starter-package-lifecell-esim/197/2941 , kohapealt ostes võiks 5GB kaardi hind olla ca 2.5€: https://www.lifecell.ua/en/mobile/tariffs/prosto-life-2021/#!/tariff-description/.

Ja kui reis tehtud, siis palun jaga SkyUp kogemust. Vaatasin et nendega saaks kevadel ca 120€ eest Armeenias ära käia.

Lendasin siis täna SkyUp-iga. Tavaline odavlennufirma Ukraina eripäradega:

- maskid kas on ees või pole
- maandumisel plaksutatakse
- niipea, kui lennuk maandub, tõustakse püsti ja stjuuardessid asuvad kahes keeles sõimama

Muu:

- istmevahe päris korralik (B737-700). Parem, kui Wizz.

- asju müüakse, aga laekas mingit infot pole. Tuleb küsida. English spoken.

- aktsepteeritud on grivna, EUR ja USD.

- Eesti pangakaartidega (deebet, kreedit) maksta ei saanud (oi, see meil õhus ei toimi). Võtke mingeid väikseid eurosid kaasa.

@veigo mind lõi Mehhikos päris pahviks, kui Cancuni lennukis maandumisel keegi ei plaksutanud, 200 reisijast mitte keegi ei karanud püsti ja ei hakanud riiulilt asju sülle kahmama ning kui anti juhend et välja minnakse ridade kaupa ja neli rida korraga, siis täpselt nii ka tehti. Ordnung nagu Viiburi sõjakoolis :)

Mitte, et see teema nüüd lähiajal enam aktuaalne oleks, aga annan nii palju tagasisidet, et nädalavahetusel saabusime Sansibarilt koju. Läbi Kiievi. Mulle tundus, et nädalavahetusel ei uskunud veel Kiiev, et tõesti reaalselt asjad sellise pöörde võtavad. Lennujaam oli veel suhteliselt tühi, inimesed elasid oma elu, Bolt toimis, mingit närvilisust ega otsest sõjaootust ei täheldanud, kuigi, jah, Bolti juht ütles, et ta vanematel on hädaolukorra kott valmis pakitud ja toitu varutud, aga tal endal mitte.

PS Bolt ühest lennujaamast teise (Borispolist Sikorskisse, ligi 60 km) oli 12 eurot sentidega.

Skyup - täiesti ok ja Veigoga samad kommentaarid, välja arvatud kaardimakse, mis toimis ilusti (Swedbank). Ingliskeelsete reisijatega olid nad kohe ekstra sõbralikud. Lennukis räägiti teadaandeid ukraina ja inglise keeles, stjuardessid vältisid vene keelt mikrofoni rääkides, aga reisijatega nad vene keeles siiski suhtlesid.

Istmevahedega ei olnud vähimatki probleemi Skyupil. Nii minnes kui tulles toimus tehniline vahemaandumine Hurghadas, kus tangiti ja vahetati pardameeskond välja, aga reisijad jäid lennukisse. Üldiselt oli väga mugav niiviisi tsiuh kohale lennata. Lendaks samal liinil teine kordki, kui... mnjah.