Soovin mais minna Austriasse - Viini!

Plaan külastada söbrannaga mai esimeses pooles Austriat. Reis kestab 4-5 päeva ja maandume Viini rahvusvahelisel lennuväljal. Kuidas oleks kõige mõistlikum liigelda (mis on hinnad) ja mida võiks vaadata? Kus oleks hea matkata ja mida üldse selle ajaga vahvat ette võiks võtta?

1
2

Viin on suur linn ja vaatamisväärsusi täis - kirikud, turud, Schönbrunni loss, ratsakool jne. Meile meeldis ka lõbustuspark ja teletorn. Võid vaatada ka youtubest "top things to do in Vienna". Ühistransport on OK, metroo + tramm olid kasutuses, lennujaama läksime varahommikul taksoga. Matkata saab jõe kaldal ja linna parkides, nii vähese ajaga kuskile kaugemale küll väga ei jõua sest päris mäed ikka mitme sõidutunni kaugusel Viinist ja see oleks juba eraldi reis.

Schönbrunni lossi juures võib ju mäe otsa "matkata" kui jalad veel kannatavad peale lossis, parkides, loomaaias ja troopikamajas käimist, see on seal ka väga suur territoorium.

Meil oli kunagi ka esimene reis ainult citytrip e. pikem nädalavahetus, nüüd edaspidi aga alla nädala enam ei planeeri ja autoga kohe edasi kas Salzburgi suunal või lõuna poole, kus mägedes rohkem loodust, koopaid, koskesid jm. pönevat.

1
0

Küllap saab ikka matkata ka.

Viini linnalähedased ühistranspordiga rajad on näiteks siin:

https://www.wien.gv.at/english/leisure/hiking/paths.html

Googelda nende nimesid, et saada aru, mis maastik ja millised vaated seal on.

Aga kui tahta olla paar päeva Viinis ja paar eemal, siis on võimalusi lõputult. Ma ise nõu anda ei oska, pigem samuti kuulaks. Eelmisel suvel käisime Carinthia orus Lõuna-Austrias, aga see jääb teile kaugeks.

Mobiilrakendus / veebisait Austria matkaradade jaoks on Bergfex.
Jube süstemaatiline.
https://www.bergfex.com/sommer/oesterreich/

0
0

Kui Euroopas on mõni linn kus küsimus on mida jätta vaatamata, siis üks neist paarist-kolmest on kindlasti Viin. Ehk küsimus pole mida vaadata või teha, vaid mida jätta tegemata, sest kohti mida näha ja asju mida teha on Viinis väga-väga palju.

Ma ise soovitaks käia kindlasti Hundertwasseri kvartalis, aga mitte kohe vaid pärast paari päevast keiserliku pärandiga tutvumist.

Aga see muidugi ka vaid üks asi väga pikas reas ja turismiteatmikes need ka kõik kenasti olemas.

Muudest tuntud kohtadest jäi meelde veel Musikvereini saal kuhu kahjuks kontserdile ei jõudnudki. Ja muidugi Naschmarkt, kuulsad kohvikud, originaalse Wienerschnitzeli restoran, lossid, kunstimuuseumid, äärelinnas veini ja suupisteid pakkuvad heurigerid, Sacheri kohvik, väga hea austria valge vein kõikjal, ooperiteater jne. Ja see kõik linnas sees. Lähiümbrus veel lisaks.

2
0

Kui tahta korra linnast välja saada, aga omal head ideed pole, kuhu minna, siis võib Google otsingusse panna "day trips from Vienna". Saab ideid ja ka üsna detailseid juhiseid, kuidas autoga sõita või millise ühistranspordiga minna. Kui tahaks hirmsasti minna kuhugi, kuhu ühistranspordiga ei saa ja autoga ka sõita ei taha/oska/julge, siis võib vaadata Tripadvisor, GetYourGuide vms portaali kaudu võetavaid ühepäevaseid ekskursioone. Seal saab kasutajate kommentaare ka lugeda, et kas sellel konkreetsele ekskursioonile tasub minna või mitte. Tasub ka vaadata, et kas ekskursioonikorraldaja kodulehel on sama ekskursioon otse võttes odavam äkki. Vahel on, aga vahel saab just portaali kaudu odavamalt.

See, mida linnas teha, sõltub igaühe huvidest. Heaks alguseks on reisisraamatud ja reisijuhid (saab ka raamatukogust laenutada ja suuremata kohtade kohta on ka eestikeelsed olemas). Samuti saab googeldada, et "Top sights in Vienna" või "Vienna 5 days itinerary" vms. Sealt saab inspiratsiooni ja edasi mõelda, et mis just teid sõbrannaga huvitada võiks.

1
0

Eks inimeste eelistused on erinevad, mul sai lossidest ja klassikast väga kärmelt kõrini, samas niisama inimeste elurajoonides võin ma mistahes linnas hulkuda pikalt.

Ilukirjandusest soovitan Viini asjus lugeda sellist lühiromaani nagu "Tubakapoodnik". Mulle väga meeldis - ja mitmele tuttavale ka.

https://www.goodreads.com/et/book/show/25963222-tubakapoodnik

1
0

Eks seepärast soovitasingi Hundertwasseri kvartalit, aga alles pärast paaripäevast kohustuslike vaatamisväärsuste tuuri. Keiserlikust ja klassikalisest Viinist saabus minulgi ühel hetkel tüdimus ja siis oligi Hundertwasseri kvartal kui sõõm värsket ja hoopis teistsugust õhku. Kontrast oli tugev ja meeldejääv.

Aga nagu ütlesin juba siis varakevadises Viinis on mõnus ka lihtsalt niisama flaneerida, Naschmarktil aasia toite süüa ja loputada seda alla imelise austria veiniga. Või siis proovida kohalike väiketootjate veiniloomingut. Ja kui on viitsimist, siis ka kuulsate kohvikue või šnitslikohtade järjekorras seista ja hiljem sealseid sööke/jooke nautida. Ja mitte väga kaugel kesklinnast on juba ka kenad vaated rohetatavatele mägedele ning tore kergete ampsude kõrval veini, kohapealset õhustikku ja vaadet nautida.

1
0

Schönbrunni lossi pargis asub ka loomaaed -- vanim senini tegutsev maailmas ja väidetavalt parim Euroopas. Elukaid on seal kaelkirjakust pandani, eestimaiste juurtega jääkarutüdruk Finja sealhulgas. Igal juhul tasub külastamist -- samuti päris hea vaheldus keiserlikule arhitektuurile.

1
0

Oskab keegi öelda, kuidas seal toimib ühistranspordi mobiilne 72h pilet- peab seda kusagil füüsiliselt valideerima või piisab sellest, et mobiilsel piletil on kehtivusaja vahemik kirjas?

0
0

Viinis palju vaadata. Nagu eelpool mainiti, Prater, Schönbrunni loss oma pargi, kasvunoonega ja väga hea loomaaiga. Ilus vanalinn. Grinzing viinamägede, veinikeldrite ja ilusate vaadetega Viinile. Linna lähedal Alpide eelmäed. Doonau -Wachau org koos Melki kloostriga. Palju häid muuseume, magusasõprdele kohvikud. Linn on turvaline, hea transport- tramm, metroo ja linnalähirongid.

1
0

Jochen

Viini mobiilset piletit enam eraldi valideerima ei pea -- see hakkab kehtima piletil märgitud ajal automaatselt.

Pean silmas piletit, mille ostad äpiga Wienmobil.

1
0

Kui imelisest arhitektuurist juba pisut tüdimus tuleb, siis väga mõnus on jalga sirutada jõe ääres. Sinna on metrooga 5 peatust vms. ja saab elektripaadi rentida. Ise saab roolis olla, juhti pole vaja. Ja sõida kuhu tahad, pärast arveldatakse. Me käisime mais ja kirusime, et ujumisriideid kaasas ei olnud, sest jõe ääres juba ujuti ja päevitati.

0
0

Nagu eespool kirjutati, siis Viinis on nii palju teha, et tuleb vaadata, mis enda huvid on. Sai just hiljaaegu Viinist tuldud ning kirjutan siia, mis me tegime, et ideid anda.

Liikusime palju jalgsi, mille käigus saab arhitektuuri väga nautida. Tuttav kohalik soovitas vältida turistilõkse - kohad, kus palju inimesi seisavad pikas järjekorras. Näiteks loobusime Café Central külastamisest, mida internetis palju soovitati, aga kuhu oli metsik pikk järjekord. Avastasime sellise kohviku nagu Dorotheum (Spiegelgasse 16), mis asub majas, kus korraldatakse palju oksjone ja kus ei tundunud olevat üldse turiste. Kohv ja koogid olid väga maitsvad :) Selline kondiitrikett on ka nagu Aida, head Sacheri kooki sealt loota ei tasu, vitriinist tundus ahvatlev, hiljem arvustusi lugedes mõistsin, et ei olnud tõesti hea valik.

Viini ooperimajas käisime tuuril, saab internetist ette bronnida. Kestab ca 40 minutit, näidatakse ooperimaja ja räägitakse ajalugu juurde. Järgmine kord tahaks mõnele etendusele ka minna.

Stephansplatz, rahvusraamatukogu, parlamendihoone jne on ka ilusad hooned, mida vaadata või mida jalutusringile planeerida. Lennujaamas oli miskine turismiinfo punkt, kus olid sellised toredad brošüürid, milles on erinevate vaatamisväärsuste/teemadega seotud jalutusmarsruudid planeeritud.

Muuseumitega oli päris keeruline, et mida valida ja mida mitte. Albertina muuseumis on hetkel Picasso näitus, käisime ka House of Music'us, mis on rohkem selline interaktiivne muuseum. Muuseumikvartalis on palju muuseume, nt Leopold. Huvi võib pakkuda ka Sigmund Freudi muuseum, loodusmuuseum, (kunsti)ajaloomuuseum jne. Valikut on väga palju.

Haus des Meeres tundus huvitav, ise kahjuks ei jõudnud sinna. Praterit oleks tahtnud külastada, aga kahjuks ilmad olid jahedamapoolsed ja poleks päris see olnud. Maikuus kindlasti juba soojem.

Liigelda saab mugavalt ühistranspordiga. Ise ostsin piletid WienMobil äpiga. Seda piletit kuskil eraldi kontrollima ei pea, kontrollväravaid kuskil ei olnud. Olid mingisugused validaatorid, aga need on vist teist tüüpi piletitele. Bolti rakendus töötab ka.

Schönbrunni loss ja lossipark on kohad, mida võiks ka külastada. Sinna pääseb mugavalt bahniga (Westbahnhofist, kuhu omakorda jõuab näiteks metrooga). Mais algab seal hooaeg ning rohkem kohti on avatud. Seal lähedal on uhke loomaaed ka.

Viinist kaugemal aga kindlasti Salzkammergut (ja selles asuv Salzburg) - imeilus!

2
0

Üks küsimus, kunagi oli Viinis mingi ringtramm, noh nagu hop-on hop-off bussid, sai linnale kena tiiru peale teha, aga nüüd ma seda enam millegipärast ei leia. Endal on seal septembris vaid üks päevakene jalutamist, teeks kiire linnatiiru, sööks mõnes kohvikus koogikese ja olekski enamvähem kõik. Kuna meil koerake kaasas, siis muuseumid, kirikud ja paljudki kohad jäävad vahele, lihtsalt kolaks linnas natuke ringi. Kunagi oli ka Schönbrunni aed koertega lubatud, vaid siseruumidesse ei saanud, nüüd näikse kogu territoorium koerale suletud olema, seega jääb ära.

Aga ehk oskab keegi midagi selle retrotrammi kohta öelda? Me seekord lihtsalt läbisõidul ja mõtlesin ühe päeva seal autosõidule pausi võtta.

1
0

See trammisõit ei ole pikk, lisaks ei lubata sinna koeraga. St sõltub palju on trammis inimesi ja, kes on konduktor. Minul westie, vaatas seda, ütles, et kui ta ei hammusta siis luban, sest trammis oli peale meie veel ainult mõni inimene. Aga mina käisin mõned aastad tagasi selle rinsõidul.

0
0

Info Viini Ringtrammi kohta on täiesti olemas, kuid tundub, et seda pole peale koroonapiiranguid veel uuesti käima pandud:

1
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased