Sri Lanka reisimuljed 2018
Tere,

Ehk kellegile on see informatsioon abiks. 

Olime mehega detsembris Sri Lankal kokku 14 päeva. Meie marsuut Negombo - Dambulla - Pollonaruwa - Sigiriya - Kandy - Haputale - Ella- Tangalle - Mirissa - Galle-Negombo.
Peamiselt liikusime ringi kohaliku transpordiga (bussid ja rongid), piletid olid äärmiselt odavad  ja bussiliiklus sage. Majutused otsisime jooksvalt. Tangalles rentisime üheks päevaks ka rolleri. 

Nö kuldse kolmnurga jaoks on hea ööbida Dambullas ja teha sealt päevaseid ekskursioone. Sigiriya kivi jätsime vahele kalli piletihinna tõttu ja selle asemel külastasime hoopis Piduranga Rocki, kust avanes imeline vaade Sigiriya kivile ning hiljem sõitsime sealt kivist lihtsalt mööda.  Sõidu eest Piduranga kivi juurde ja tagasi maksime 2000 kohalikku. Pollonaruwa templid on kindlasti väärt külastamist, sinna saab väga mugavalt ka kohaliku bussiga, kuid meie arust oleks kõige mõistlikum variant rentida tuk-tuk. Meie maksime 4000 kohalikku sõidu eest sinna ja tagasi, lisaks vedas tuk-tuk meid ringi ka templikompleksis, seega ratast eraldi rentida ei olnudki vaja (rattarent juba ise oli 700 ratas). Selle 4000 ehk umbes 19 euro eest oli meil isiklik juht ja giid terve päeva, nägime palju kohalikke huvitavaid kohti, sh prügimäge, kuhu viiakse linnast biolagunevaid jäätmeid ning kust leiab elevante, kes seda prügi sinna sööma on kogunenud.

Dambulla koobas mulle erilist muljet ei avaldanud, kui aega pole siis võib minu arust selle koha vahele jätta.
Kandys olime ühe päeva ja külastasime hamba templit. Tegime seda õhtuse tseremoonia ajal ajal, inimesi oli väga palju, kõik trügisid ning mingit erilist vaimustust ei tekkinud.

Tavaliselt soovitatakse Ellat, kuid meile jättis kustumatu mulje hoopis rahulik mägikülake Haputale. Väga meeldis Lipton Seat teeistandus ning Diyaluma waterfall. Teeistanduste juurde saab kõige paremini nii, et sõidad tuk-tukiga sinna (600 kohalikku) ja hiljem tuled bussiga tagasi. Kosk samamoodi, lased tuk-tukil ennast kose juurde viia (mitte kose alla vaid ülesse, kust algab matkarada), sealt on umbes 20 minutit matkamist kose juurde. Hiljem saab sealt alla matkata suure tee juurde, kus on kohe bussipeatust, kust saab bussiga tagasi Haputalesse. Haputalest võtsime rongi Ellasse. Seal matkasime nii Ella Rocki, kui Little Adams peaki. Ella rocki tipus soovitan olla enne 10.00, sest hiljem on suurem tõenäosus, et taevas on pilves ja vaadet ei näe.

Ellast sõitsime kohaliku bussiga otse Tangallasse. Meie hinnangul kõige ilusamad rannad olidki just Tangalles. Mirissa ja Unnawatuna piirkond meile nii väga ei meeldinud, tohutult inimesi, kõik rannaääred olid rahvast ja restorane täis, eriti Unnawatuna. Galle kindlus on ka kindlasti väärt külastamist. Meenutab mõnda Vahemereäärset linnakest, palju mõnusaid kohvikuid, tegevust jagub mõneks tunniks.

Meie reisi kogukulu kahe nädala jooksul 560 eurot / 2 inimest , lisaks lennupiletid. 

Siit leiad blogipostituse:

Tublid. Üks ilusamini tehtud reisivideo.

Super video! Mõned tuttavad kohad tulid ette. Tervitused Koh Koodilt.

https://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/sri-lanka-agab-pommiplahvatuste-laine-all-runnati-mitut-hotelli-ja-kirikut?id=85970879


Sri Lankal plahvatas täna (21.04.2019) hommikul kirikutes ja hotellides mitu lõhkeseadeldist, mille tagajärjel sai surma vähemalt 50 ja vigastada enam kui kakssada inimest.

Nüüd juba 100+ surnud.


Tundub, et kodusõja leegid veel kuskil tuha all hõõguvad.

Kristlaste ja turistide vastu suunatud rünnakud oleks rohkem nagu radikaalsete moslemite käekiri muidu. Aga eks see selgub peagi, kes vastutuse võtab.

Mul nii, et alati, kui oled kuskil riigis ära käinud, hakkad hoopis tähelepanelikumalt seal toimuvasse suhtuma ja kaasa elama. Tunned nagu mingit ühtekuuluvustunnet. Nii ka nüüd

Huvitav on nüüd jälgida, kas nüüd tabab Sri Lankat Tuneesia saatus kus peale sellist juhtumit turistid Sri Lankat kui sihtkohta vältima hakkavad. Sellisel juhul võib sügisel hea hinnaga pileteid Sri Lankale müüki tulla.

Reaper, see voimalus on kull, aga kuna see runnak on siiski kristlaste vastu suunatud, siis usun teist  varianti. Aasta tagasi seal olles jalgisin umbrust ja ohus oli pingelisust, st teatud kontingent seal, ei olnud uldse rahul. Kirikud oled seal toesti ilusad, kahjuks polnud aega lahemalt tutvuda 

Käisin ise ka veebruaris aasta tagasi Sri Lankal.

Ise ühtegi kirikut ei külastanud, ei teadnudki et neid on. Sri Lankal pidi enamik budiste olema.

Wikipedia andmetel Kristlasi 7%, Moslemeid 10%, Hindusi 13%, Budiste 70%

Reaper, kirikud seal on ilmselt Victoria ajastust. Ma ise olin Negambos enamasti ja voibolla seeparast onnestus naha 

Seal on ka vanemaid kirikuid, Galles näiteks. Sri Lankal elab 1,5 miljonit kristlast. Mis ründajaid puudutab, siis lõik Delfi blogist viitab kahtlemata moslemitele: "Kahe ründaja nimed on Abu Mohammad ja Zahran Hashim."

Vat siis. Aga kui nüüd öelda, kuidas asjad tegelikult on, siis on kohe "rassist", "islamofoob", "vihakõne" jms

Olen Galles hetkel. Lennukist tulid minuga koos maha 4-5 valget vaid, ülejäänud olid kohalikud. Lennujaamas olid sildid "kaetud nägudega reisijaid ei teenindata". Ei meenu, kas need olid varem ka, või on see seotud värske burkakeeluga. Mingi sildi pealt lugesin veel, et lennujaama turvataset on tõstetud, aga tavalisest rohkem sõjaväelasi ja turvamehi ei näinud. Kohalikud kinnitavad, et normaalne elu on taastunud täielikult ja lennujaamast Gallesse sõites ( ca 150 km) nägin ühel korral, et kõrvalteel otsisid relvastatud politseinikud ühte autot läbi. Muidu rohkem midagi, Facebook ainult on blokeeritud. 

Hea kuulda, et olukord ok
Token556, FB ja muu jaoks kasuta VPNi, ise kasutan seda

Ella123, väga lahe video! Tõstsin selle maa oma plaanitavate reiside listis ettepoole.

Mis puutub öisesse liikumiskeeldu, siis see vist kehtib küll ainult paberil, sest kõik käivad ning sõidavad ringi ja toimetavad omi asju ka peale päikeseloojangut. Mulle ütlesid ametnikud juba lennujaamas, et tegelikult see keeld ei toimi. 


Muide- tänaval relvastatud sõdurit nähes ei maksa ehmuda, see ei pruugi sugugi olla erioperatsioon või -olukord. Nad käivadki niimoodi automaatidega ringi kogu aeg, see on tavaline. Galles näiteks on mereväel suured linnakud ja sõdurid jalutavad nende vahel. 

Mul oli täna Galles huvitav juhtum. Jalutasin äärelinnas, üks kohalik noormees tuli jalgrattaga vastu, teretas viisakalt (väiksemates kohtades ja äärelinnades ütlebki iga kolmas sulle "tere") ja küsis, kas ma olen äkki inglane. Ütlesin, et ei, olen Eestist. Ja..kutt hakkas selle peale eesti keeles rääkima. Ning mitte lihtsalt "Tere, kuidas leheb"vms, mida iga tänavakaubitseja võib eesti turistidega suhtlemisest meelde jätta, vaid pikkade lausetega suhtles kohe. Ütles, et on suur estofiil ja 8 aastat omal käel keelt õppinud, aga viimane õpik, mis ta kusagilt saanud oli, läinud kaotsi. Palus, et äkki tulen tema poolt läbi ja aitan tal mõningaid lauseid tõlkida ning õpetan sõnade õiget hääldamist. Kuna mul aega oli, läksin kaasa. Kutil olidki kodus suured kladed täis kirjutatud inglise- ja singalikeelseid lauseid ning mõisteid eestikeelsete vastetega. Aitasin tal kaks tundi neid märkmeid täiendada. Lõpus küsisin, et kas ta google translate`i ka kasutab, näitas selle peale kurvalt oma klahvidega vana mobiili ja kurtis, et tal pole nettigi. See oli tõesti nukker, lubasin talle inglise-eesti vestmiku organiseerida ja kindlasti teen ka seda.


Kutt töötab muidu Galles tema perele kuuluvas suveniiriäris ning pakub ka giiditeenust vanalinnas. Nii et kui keegi tripikas ehk soovib seal estofiilset giidi, kes räägib puhtalt inglise keelt (enamus kohalikke tegelikult räägib seda nagunii) ja igal võimalusel praktiseerib eesti keelt, siis kontakt: 

(+94) 077 0828 523 Jiffrey

Lugesin talle sõnad peale, et ta eestlaste käest siis ekskursioonide eest kõrget hinda ei küsiks. Küsisin ka kontrollimiseks mõningaid fakte vanalinna hoonete ja ajaloo kohta ning veendusin, et ta kindlasti teab seda kanti nagu oma taskuid, ei ole mingi juhuslik mees tänavalt.

Sealsamas Galles sõidab muide ringi ka üks tuk tuk, mille kerele on kleebitud Eesti lippu kujutav kleeps. Juht sõidutas üksvahe kogu aeg eesti meremehi ja tema saab ka minu meelest eestlaste jutust mõnedest sõnadest aru. Paraku ta soodushinda sellegipoolest ei paku, meremehed hellitasid ta suurte jootrahadega ära ning talle jäi mulje, et eestlased on kõik rikkad ja laristajad.