Suvel Tallinnast Norra autoga 10 päevaks

Tere! On kellegil kogemusi?

Plaan siis minna 10 päevaks.

Auto: Wolkswagen Multivan 2.5 TDI

Ööbimine: Karvani park, tasuta telkimine, 2 tärni hotelid.

Tallinn – Soome – Norra (NordKapp) – ja siis sealt alla (Vaatamis väärtused tee peal) siis Oslosse ja sealt edasi Stockholmi ja laevaga edasi Eestisse.

Mis eelarvega peaks arvestama?

Heameelega kuulaks teiste arvamusi ja kogemusi Norra reisi kohta!

Ette tänades Maria

Hm, Google Mapsi järgi Helsinki -- Nordkap ca 1500 km, Nordkap -- Oslo ca 1900 km, Oslo -- Stockholm ca 600 km. Kokku ca 4000 km ja 10 päeva. Läbi sõita jõuad kindlasti kuid ümbruse vaatamiseks väga palju aega just ei jää...

Löö otsingusse sisse märksõnad auto ja Norra. Saad hunniku teemasid. Loe nad läbi. Ja siis koorub välja tõde, et 400 või rohkem km päevas sõidad sa ehk Soomes tasasel maal. Sealt edasi kiirus langeb oluliselt. Seega tõesti sõidad läbi selle maa ja enamus peatusi on kas tankimine või põie kergendamine. Kui lööd kokku kulunud summa ja mõtled, mida nägid, siis jah, raha põletamine. Kordan üle oma seisukoha. Ja see pole ainult minu arvamus. Norra tuleb jagada mitmeks. Lofoodid ja põhjaosa Soome kaudu. Soome siis rohkem kiire transiit. Ise tegin ka olude sunnil selle reisi 10 päevasena. Hoopis rohkem meeldis mulle läbi Rootsi ja kuni Trondheimini välja. See fjordide osa on kõige ilusam. Seal osas olen mitu korda käinud ja siis põhjaosa enam nii atraktiivneenam polnud.

Kas kellegil on infot Honningsvåg - Kjøllefjord vahelise praamiliikluse kohta? Tahaks Mehamnist saada lihtsamalt Nordkappi. Hotellide boneeringul soovitakse Norras saada tasumist kohalikus rahas. Kas tõesti meie kaartid ei maksa?

Käisime perega Norras 2012 suvel ja plaan oli Kappelskär-Kolmarden-Oslo-Kristiansand-Stavanger-Bergen-Alesund-Trondheim-Lillehammer-Kappelskär. Kogu reisi pikkus oli planeeritud 12 päevale. Sõidukiks on Ford Transit, mis on matkaautoks ümber ehitatud. Tegelikkuses tuli reis natuke lühem, sest Norras on palju huvitavat vaadata ja kiirkorras läbisõit on mõttetu. Maanteel on kiiruse piirang 70 ja möödasõit mägiteel on välistatud. Ööbimiskohti on vähe ja kasulik on need eelnevalt broneerida, sest laupäeva õhtul võib juhtuda, et kämpingus vabu kohti pole! Alkohol on kallis ja kaasavõtmiseks on vaja vaadata välisministeeriumi lehelt, mis on lubatud. Kontrollida võidakse suvalisel kohal. Enne riiki (Norrasse) sisenemist tuleb ennast regada www.autopass.no peal ja teha eelbroneering. 2* tärnise hotelli asemel võiks vaadata hoopis hosteleid, sest hotell on Norras kallis, nagu kohalik alkohol. Hinnad on http://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Norway Teeäärseid söögikohti on vähe ja needki põhiliselt burksivärgid. Selleks, et Norras turvaliselt tunda, on soovitav toidukraam kaasa võtta, sest maanteeäärseid söögipoode on vähe. Ilma on vaja ka planeerida, sest võib juhtuda, et sealne suvi on sarnane vihmase suvega ja pidevas sajus tuhmuvad ka kaunid looduspildid.

Mina käisin paar aastat tagasi juuli algusest 3 nädalat. Saime väga ilusad ilmad, sadas vaid paaril päeval vast. Sai isegi fjordides ujumas käidud, sest päeval näitas vahepeal temperatuur 27. Vesi oli aga väga külm :) Aga meil vist vedas ilmaga. Olime kahekesti + 8 aastane laps ja vanem toyota avensis teenis end väga hästi. Kaasas oli siis telk ja peaaegu kogu söögikraam. Eriti hea asi oli priimus, tegime sellega ise lõunasöögid mõnes teeäärses puhkekohas vahepeal valmis. Telkida Norras oli väga mõnus. Kuigi mõnes turistirohkemas kohas olid telgid umbes poole meetriste vahedega, siis sellegipoolest oli kõik väga korralik ja vaikne. See tunduski kummaline, et hästi vaikne oli igalpool, kus rohkem telkijaid. Eestis tavaliselt suvel põhilised telkimiskohad on ära läbustatud ja käib suur lärm. Loodus on seal minumeelest võrratu, sellepärast väga suuri kilometraaze päeva jooksul läbida ei soovita, kui seal fjordide kandis olla. Meil oligi selline plaan, et hakkama Trondheimist allapoole vaikselt liikuma ja vaatama kaugele jõuame. Jõudsime Bergenini ja sealt liikusime üsna peatusteta tagasi. Aga telkimiskohad minuarust kõik maksid kohatasu 5-20 euri. Nüüd järgmisena tahakski sõita Trondheimist üles Nordkapini. Mõned pildid tripist: https://www.facebook.com/helen.kattai/media_set?set=a.10151067047877810.442345.722202809&type=3

Üks vaatamisväärsusi Põhja - Norras seisneb selles, et on võimalik näha polaarpäeva ja loojumatut päikest. Selle nägemiseks tuleb sealoleku aeg planeerida juuni lõppu või hiljemalt juuli algusesse. Teoreetiliselt on seda loodusnähtust Nordkapis näha kuni 29. juulini ja Lofootide kandis peaaegu juuli keskpaigani. Et asjast täit elamust saada, tuleb neid viimasepäeva tähtaegu vähemalt paari nädala, aga parem kui kuu jagu ennetada.

Päris põhjas mere ääres on ilm tihtipeale hägune ja päikest ei näe. Me nägime päikest alles lõunapool Alta ja Tromso kandis ja siis oli 27. juunil päike keskööl veel kõrgel. Paarpäeva hiljem Lofootidel ja Svartiseni kandis oli päikese kõrgus merepinnast keskööl juba päris napp. Nii et, mida varem, seda parem.

Lisaks pikale teekonnale võid arvestada poole osas keskmise kiirusega 40 km/h. Seega 15-16h sõidad ja 8-9h ööbimise peale. Ringi vaatamiseks jäävad vaid minutid.

Tegin kunagi ka selle reisi: läbi Soome Nordkapi ja tagasi kuni Trondheimini rannaäärt pidi ning sealt läbi Are Stokki. 14 päeva ja ka siis oli liiga palju sõitmist.

Kui neid hytte plaanid kasutada siis peaksid juba enne 8 õhtul neid kokku leppima, peremees ei pruugi 24h kättesaadav olla. Norras võid metsikult ka ööbida aga selleks on omad reeglid, millest on ka siin foorumis korduvalt kirjutatud.

Loen ja imestan. Pangakaardid ei kehti. Toidupoode ei ole. Maanteel on kiiruse piirang 70. Mure alkoholi kalliduse pärast. Ilm vihmane. Kiirused väikesed jne. Norra on tsiviliseeritud riik. Pangakaardid toimivad, pangaautomaadid olemas. Toidupoed olemas. Ostke mereande! Mnt. tavakiirus 80. Norra minnakse jooma?(http://www.vinmonopolet.no/vareutvalg/vodka/danmark/danzka-vodka-red/sku-1472301) Vat ilmaga aidata ei oska. Eks enamus asjad tunduvad kallid olema, lihtsalt elatustaseme vahe on suur. http://www.autopass.no/ Põhjas vaja pole, aga Bodos ja lõunapoole on soovitav. Honningsvåg – Kjøllefjord: Hurtigruten. Käik sisse ja tuld. Küte nädalavahetustel müügis soodsamalt.

Tere. Olen ka mitu korda Norras reisil käinud. Päris kindlasti jääb 10 päeva väheks selle teekonna läbimiseks. Ma arvan et 2 nädalat on miinimum. Nordkappi jõudmiseks läheb kaks päeva, kohal võiks olla seal ka ühe öö. Edasi Tromso ja Lofoodid. Lofootidel läheb kindlasti 2-3 päeva. Kui vaalatripile minna ja kalal käia, siis rohkemgi. Edasi Trondheim-Alesund. Aga no kurat asulate ja linnade vahele jääb niipalju ilusat ja ägedat loodust ja muid vaatamisväärsusi, et patt oleks neist lihtsalt mööda kimada. Ma arvan, et Alesundist allapoole enam 10 päevaga ei jõua. Sealt siis otse Stockholmi kimamine. Tegelikult jõuab 10 päevaga Helsingi-Nordkapp-Lofoodid-Stockholm ... ja siis ei ole ka ajaga priisata.

Kaugsõidujuht! Ehk seletad veidi juurde: "Honningsvåg – Kjøllefjord: Hurtigruten" Olen ikkagi huvitatud praamiga selle kahe poolsaare vahelise maa läbimisest. Teised võiksid ka infi anda, kui teavad midagi sealsest praamiliiklusest.

Apeks! See ei ole see, mida ma eespool küsisin. Olen varasematest kirjutistest lugenud, et seal on võimalik autoga vahemaade vähendamiseks rannikuäärt mööda ka praamidega liigelda, aga Google otsingutest saan ainult norra keelset juttu.

Lisatud link oli ingliskeelne. Vaatasin, soovitud liin on olemas https://consumerbooking.hurtigruten.com/en/V4/Booking/Cabins/?Data=L-0qotSmjIpx4Yv0C2aLKUwLMKdzs4Cyzo03456XVQG9Qj5SIwCudCmnppg9kaUcnmRqsVpjW4-piOauZ5QwSQr-_QVGMDhtM_wQDZ78Ew2qBDlWzvg_oUQ66JnZwzZOF1SiU7kztFQPVBx11MYIV1rsxleQSt3XeXGXlsZnbWFoCQzvzzCnc2Pd9T62ZqMrjcYhOIuWulvCIFPN37nICHXsNjbABsu7R1pC8YVcVk9Pxx2dh74Inx9ncOZToOHR94KVad10OjEU5bxLshsdZvDa6A1QHKAnz0SxzZ2ATD6VKYQvi5K9EIXV7k8bOXiZE_AEDKZ7Sh51jhXs5_mmJHtdu-FuYAqEp4oMJuvYSx74fSW1fHOm5SUeMt60Aa9FaxnOI4QXBOsUlasdA2i8iiVQMB9gi1hxa21woV3bKUyjWbPa6I5j80GJ3rkgXImceaXPOxxxTut9j3Qqnv4-iRB1m2EJ3FdZQy3nfeLXqEs93JrsLKhYq5_Qs-z-LV2cEcnSZbeeS0Q-sicQikSgeMAowEt4TBsnoRvzf4ASl9E2LRKVXBgPDxCv_ZrmetwnropeN5M3S-wSS2YUvY_5YZXPAEZpbMEqE3T6dh3icQ_YwL0suAzVzB93bc7m7pN29gWXkqZRLGF-q1biO0FggOPTg9avaaX6WVW0PL5M8qALTemtUDBli2LvhC_Ook5XYgF2dWFG6z5ocKIa1d_brSspUo1Q-WbOIUH1lPCTjMwRBdthilGK5d0PA0x-SlwfELZda0VlQ1wCaD4jiM-XRmOfwHz1iKuMfuODBhzSOGMnpYzjhOmvCOBHfSXl4LpxpaJppd2dGg0SBxD5g83UfHVAhnVfR2AoiFzNlgytIzwnzpqt7FhiuOsMqGWTq_3g7vycR4chgPvlEyRatv4nGfIz__ryI-rFQZP_HFKwWjK2ZwzESFdLrJEHVQvZzMsDi2-uXq8ije22odD7PRufbCAvccaAg7UTBtDlYblOQysyzmY10xHrdJrZlB-L_x-ViZvZ8AICjd9jcVqCdKoX1nVMpAXoBzpqMQJPTWENtT_JBfZI44R_xGZJJaWVgKQSCawfxExoRPowwx4kDoExwMo3A68lA8CTp1JLiIeY8np2Nm8poiSCKVDvy-2Uwr8W-vXHVZoylAkUh6gKbtOVFnb9pbN1pRI8kvQvEovUxr-xdl-VUUneCHsSiBBh_FRi01U53zbMhZ9n0sfCBBv-pzJEJuVMA-n5wsOSk9xt7puYcV_57wzSdgABSpeG_g8qGyeWniPPJdpCdFae19tP0IftofBcahYU1ykJGalPrdtNQMhFwHH5HVsMc_fNxggnkLRl_lDpOp0GLLMATLtixqhu6hDhxSzmz7jeVJW2-u6BmSMmJSa9TyJMohW6K-N-Ebf5Uv9BJ9rYOXQwE-lLGf784KYODoAB4Vn8ROk6tRDF4iWC12eN_zdoLXNEdyu6OwOeSSj7-PlD4AWu4BYBFA2&HomeUrl=http://www.hurtigruten.com/en/schedule/&tab=PP&CountryCode=ROW_EURO

Tänud "Apeks", tõesti see liin on olemas. Mul on selleks reisiks kõik broneeringud juba tehtud, aga võib-olla teen tõesti muutused sisse. "Nupukesi" ma tean, aga tõesti ise ei leidnud õiget lehte üles. Olen kass, kelle peab ninapidi söögi sisse torkama! Igatahes tänud mõlemale!

Mis kuupäevaks vaja on? Näiteks 20-24.06.16 vt https://consumerbooking.hurtigruten.com/en/V4/Booking/Cabins/?Data=oq-EMY0Ejbd1NjyGhC6ZLfnycpxigMizsInixfrsfTuxN33uNaHTtW0uwffLjrRkpD5IStdnfF7H8lAHmMO85eAfKcJXKCdOy3uRp4JZ9_PJOpaJYJN60iCt-9yECSFW9chqmIypkfgD64D-wBMkhnUxiR7taPXS9CR73mz1aqFn5XXz3Lyb-aaUtdCsFSEX3nZgRKprelEjP2IPkI31A2FYRPZ4DVfuMxxbA5T_2YdLoDGYMTEV4-G9mzUO13vodGAn4wbYM1aEU-rjhtXF-xxjh5lcfkFUAAaGnL2ifPJIBXevdpFvvNptadRvyJ4iXw0UwuYSMOU_VHFDgQMe170PVUk9Xv8bq2TD2S-Fmm0di7QV7PWuPnLLtx2P8qYWh6tUx_lmUMR1jdZ3Ngyx7JHl01WrEdNUAId-gx9_z-1DELQ1f1erJgn-ryzf3j2I_Lj_FOs3T_tR1GO4oeGYagvHKDICgpWyG3gCb7rURyzSO9XmMN08TSK5vtzlWfp8HVBZP4N9LNNgpUm7feFRQkJfCekdrXz9AYUz30FrAM4m4aZWEhf_jbz_bljsavub2ZKIIYiHBlZ_ak1Fnf6VBB23GSsHMQY8RJNL94Iu2bxX7bL2jqGw7X3zLv8HRE-rNeABQTOSZZCVfYHYLYjC3domtjcXKWybY-OJGXN95bXRNyvPjTrxUzKCg-v1dWO2Hyon7F_rjk2kQtWKlDfUGu4QP-IXsX9ZKrwn1FSau1PIELRTpsLNTTib1YPRqLa5029HxIfj9XtsQ_7Vm-hvrOKplo4KCGyRfqqf-1HJWXmRefQDqgxOdDuWYDK08yjBnMdfeDJ_wGDw9byEVmhyEtW-1QrtyBtVBSo1iA2JV6ZbmNjhvvnVYbLVejpWoA3xGqZ4j7JJcsydYE3MhjaHaegfNA7bRRbYw_lMLf19wfp3pYsdyr8aeNKwG6QcuBiaW-raNY93Z_HWvjuYm3nVIFY02K0zqzODq7MH5qzb5fBsC2L1BctKr7X4janGub128fLW5OywrD-T8V8XoW_hyj44zI4ojaG7S8o83DU_1HZ4qJW5wMXERe-u52Ft74mornENg270x-vf5-P3WVR0E5xg8KBCxH8-ONTlohR5BxpWil2pEKiYTW1kk1u-kiqwKC-F8yxyMDctoLSR6e_lC9M646rPK443pm7tRY9Z4mG-eYFEqPaL84nrpz9pAOG6PN5mjmVIadQkVjxJr32aidMFZdgPK-uCUdSVEdjS0Pps0u1Zq0cHyFnej3hLDDyClsfitj8bTOTETCOMKgmKvwqXZB8-odlMlrauLkGwvcI3nNXBuPDJBWCJxnID0M-uiPdhOftMxT-SofBZ9_GdpIVHUYE-oalu3prqpdCY8b7AG83GiRxwhSSjbd2KBdP6ktOE0n5Eei9c_Dmo_I42-oefIhSgVZZLqNxXJFF28Eo1&HomeUrl=http://www.hurtigruten.com/en/schedule/&tab=PP&CountryCode=ROW_EURO

Ühe täpsustuse teeksin. Seal üleval pool ei pruugi automaattanklas alati deebetkaart töötada. Sain aga krediitkaardiga.

Norras kehtib igameheõigus, see tähendab, et üheks ööks tohib enam-vähem igal pool tasuta telkida. Teeäärsetes puhkekohtades näiteks. Oma kahenädalasel reisil telkisime ainult tasuta.

Aga kuidas on seal lood autos magamisega - liigume kahekesi ja suure autoga ning plaanisime madratsi taha visata ja siis juba autos magada. Või peaks pigem siiski telkima?

Olen arusaanud, et seal on võimalik täiesti autos ööbida. Kas keegi vaidleb vastu?