Toonitud autoklaasid Euroopa riikides?

Tere teile,

täna jäi mulle silma uudis, kuidas poolakad teevad ukrainlastele trahve toonitud autoklaaside pärast, sest Ukrainas on autoklaaside toonimine lubatud, Poolas aga väidetavalt mitte. Nagu ma artiklist aru sain, siis puudutab see ka auto tagumisi küljeklaase ning ka tagumist klaasi.
Minul on auto musta värvi ja tagumiste uste klaasid ja tagaluugi klaas on kiletatud kõige tumedama klassi toonkilega - järelturu teenusena, mitte originaalina.

Kas ongi nii, et kui Eestis on toonitud tagumised klaasid lubatud ja näiteks Poolas ei ole lubatud, siis tuleb enne reisi toonkiled maha võtta? Silma jäid ka Saksamaa reeglid, kus toonitud klaasid on küll lubatud, kuid peavad olema tehase sertifikaadiga ja autotootja poolt originaalosana paigaldatud ehk jällegi, omaalgatuslik toonimine ei ole lubatud.

Või olen ma millestki valesti aru saanud ja jutt käib siiski ainult eesmistest klaasidest? Päris tobe oleks kuskil Poola või Saksamaa piiril trahvi saada ja kilesid maha hakata nokkima - ma ilmselt ei oskagi seda teha..

Päris hariv on tegelikult neid Euroopa riikide erinevaid nõudeid autojuhtidele lugeda - kuskil on kohustuslik omada autos pukseerimisköit, teises riigis aga on kohustuslik varupirnide komplekt autos; paaris riigis on nõutav kahe ohukolmnurga olemasolu, Prantsusmaal oli veel hiljuti kohustus kaasas vedada alkomeetrit.. Mõnes riigis ei tohi kasutada auto pardakaamerat, teises jällegi Waze äppi; mõnes riigis on keelatud autojuhil ka hands-free kasutamine, Inglismaale sõites tuleb esituledele panna kleepekad, et vastutulijaid mitte pimestada jne jne..

Aga toonitud tagumised klaasid - on see siis tõesti nii, et enne Euroopa ringreisi tuleb need eemaldada?

1
23

Ma targutan ilma seadusandlusega tutvumata - idee poolest peaks autoga järgima sihtriigi reegleid. Rekkade näitel olen aga aru saanud, et kui koduriik lubab, siis võid ka siin nende reeglitega sõita. Meil on kõiksugu lisatulede paigaldamine äärmiselt rangelt reguleeritud. Kui liikluses maanteel vaatad Kesk-Euroopa numbritega masinaid, siis need säravad kui juudi jõulupuud ja olen aru saanud, et Tšehhis jms riikides on see lubatud ja seega JOKK. Ukraina sõidukite näol on probleemiks toonitud esimesed klaasid. Ma ei tea, et kuskil euroopas oleks probleemiks tagumised toonitud klaasid. Viide tehase sertifikaatidele jms saab määravaks ilmselt ülevaatusel, aga kui sa seda Saksamaal teha ei plaani, siis ilmselt rolli ei mängi. Mina olen korduvalt toonitud klaasidega läbi Euroopa sõitnud ja tagumiste kohta ei ole keegi kobisenud. Waze on ka alati sees.

2
0

Elan Poolas. Ma täpseid reegleid ei tea, sest enda auto klaasid on foonimata (vôi ôigemini mingi standard tehasetoon on peal, päris 100% heledad need pole). Aga siit-sealt on jäänud kôrva, et eesmiste klaaside toonimins pole lubatud, tagumiste oma on lubatud, aga seatud on miski %, kui palju see toon peab läbi paistma. Vôin eksida, aga kunagi käis Poola expattide foorumis jutt 70-75% läbipaistvusest (st klaasid peavad olema vähemalt 70-75% läbipaistvad, seega eriti toonitud olla ei saa). Ehk siis Ukraina autode puhul vôib probleem olla nii eesmiste klaaside toonimine kui selline kui ka tagumiste klaaside liiga tugev toonimine (st läbipaistvus on vähem kui lubatud).

Ei oma kogemust, kas Poola politsei midagi arvab läbisôidul oleva liiga toonitud klaasidega auto puhul. Ei välista, et vôivad küll soovi korral rikkumist välja kirjutada. Ukraina liiga toonitud klaasidega autosid ei lubata üle piiri nagu olen kuulnud.

Endal seni puuduvad kogemused Poola politseiga, seega ei oska nende lähenemist hinnata.

2
2

Lihtsamalt öeldes, et juhist tahapoole võib-olla kasvõi süsimust.

1
1

Mulle öeldi, et juhist tahapoole pane või vineer klaasi asemele, kaubikud ju sellised ongi, läbipaistmatud. Igatahes mul eesmised paistavad 100% läbi ja tagumiste kohta pole keegi seni veel midagi pahasti öelnud. Tagumiste klaaside toonimise ainus põhjus oli, et käru seest päikese käes ülearu kuumaks ei läheks, eelkõige just taga reisivale koerale mõeldes. Toonklaas muutis elamise ikka märksa koerasõbralikumaks, isegi lühematel seisuaegadel, kui kliima ei uha, temperatuur mitu head pügalat madalam.

Mingil ajal oli leedukatel massiliselt mood, et esiklaas peegliks kiletatud, seest välja see läbipaistvuse protsent tõenäoliselt väga kange ei olnudki, aga väljast sisse ei näinud üldse midagi. Imestasingi, et kas neil tõesti säherdune lubatud ja mis siis saab, kui nad kuhugi teise riiki sooviksid säärasega sõita, kasvõi näiteks Eestisse. Nüüd aga paistab see moevool üle läinud olevat.

4
1

See`p see ongi, see probleem, et tagumised klaasid justkui oleks toonituna ok (mul on need kõige tumedama musta kilega kaetud), aga samas nagu ei ole ka ok (kommentaator Tip).

@jaanusm

Mõnes Euroopa riigis ei ole sõidutuled (lähituled) kohustuslikud. Aga Eestis on. Kas see tähendab, et turist sealt riigist, kus need ei ole kohustuslikud, võib siin sõita ilma tuledeta?

0
2

See on nüüd see koht, mis võtab kukalt kratsima. Teoreetiliselt peaks mingis riigis sõites kehtima selle riigi seadused, nii kiiruste, juhi konditsiooni kui auto tehnilise varustatuse poole pealt. On kuulda olnud et Prantsusmaal näiteks nõuti alkotestri olemasolu ja selle puudumisel on trahvi makstud. Suurbritanniasse siinse autoga sõites on vaja olnud tuled ära vahetada (rooli siiski teise serva ümber tõstma ei pea) ja muid sääraseid asju. Aga meie oma liiklusseadus jälle lubab Euroopast tulnud sõidukiga, kus talverehvi kohustust pole, siin talvel siiski oma sihtkohta ka suverehviga ära sõita.

Lühike vastus on, et jään vastuse võlgu, las targemad vastavad. Palun vabandust, aga lihtsalt ei julge vastutust enda peale võtta, kui Poola politsei su kallal norima hakkab ja sa neile ütled, et aga Viktor lubas ju:)

3
1

VäikeLotti - lülitamine on üks asi ja olemasolu teine. Tead sa mõnda riiki, kus võib liigelda sõidukiga, millele ei ole lähitulesid paigaldatud?

2
0

Juriidiliselt on asi üheselt selge -- kui riik on ühinenud Viini teeliikluse konventsiooniga (1968), siis auto tehnoseisund (sealhulgas nõutav kaasas olev varustus) peab vastama riigi, kus auto on registreeritud, nõuetele. Viini 1968. aasta konventsiooni riikide (muuhulgas kõik Euroopa Liidu ja EMÜ liikmesriigid) nimekiri on siin.

Euroopa Liidu erinevate riikide liiklusreeglid on kenasti kirjeldatud äpis Going Abroad ka eesti keeles.

Päriselus võib tekkida küll probleeme ühes või teises riigis, kuid kindlasti tuleb sellistel juhtudel ka ise otsusekindel olla.

Näiteks poolakad peavad probleemriigiks ka Eestit, kuna me nõuame tõkiskingi autos (vaata 16.09.2022.a artiklit portaalis mubi.pl). Iseasi muidugi, et kas meil nende olemasolu väljaspool tehnoülevaatust kontrollitakse.

3
1

Siinjuures oleks muidugi huvitav teada, et kas kelleltki on tegelikult nõutud Tšehhis seda tagavarapirnide komplekti või 2 ohukolmnurka Hispaanias?

1
0

@ReisiSusi

Tänan vastuse ja vestluse eest. Hindan seda väga, kuna tegemist on informatiivse vastusega. Eriti julgustab mind teadmine Viini konvetsioonist ja otsusekindlusest, aga teisalt, kui otsusekindel saab olla üks lihtinimene väsinud ja fustreeritud piirivalvuri ees?

Sealjuues, kümme punkti selle eest, et tõid välja tõkiskingad - kummalisel kombel on need nõutavad Euroopas ainult Eestis. Kusjuures Eestis pole isegi mägesid!

Teine huvitav nüanss on, et Eestis on maailma kõige rangem trahv tuledeta sõidu eest päevasel ajal.

Aga.. Tore on seal piirivalvuri ees ajada juttu Viini 1968. aasta konvetsioonist ja muud tarka juttu, aga kui piirivalvur ütleb, et "gjsha kohsgda tehgje prgoda - no no no".. Siis on jutt läbi. Võib olla 50 eurot pagasnikus, nähtaval kohal, aitab, aga võib olla ka, et ei aita.

Aga isiklikult, ma just uurikski seda, et mida on TEGELIKULT eestlastelt piiril nõutud või mida on TEGELIKULT autojuhtidelt riikides nõutud. Pean silmas eraisikuid, eraautodega. Kas toonitud klaasid on olnud probleemiks?

Tundub, et siin ei ole just palju autojuhte, kes oleks Balkanimaades sõitnud. Aga kui mõni on, siis palun, jagage, oma kogemusi, ükskõik millises valdkonnas. Liiklus, majutus, inimesed, suhtlemine jne jne.

1
5

Aitäh, @VäikeLotti, heade sõnade eest!

Ka mind huvitaks just seesama isiklik kogemus.

Ma pole Balkani riikides oma autoga sõitnud, kuid Poolas on politsei ja ka piirivalve mind mõned korrad peatanud (viimati eelmise aasta novembri lõpus kohe peale LT/PL piiri ületamist lumetuisuses pimeduses) - kuid iga kord on huvi tuntud vaid dokumentide vastu.

Soomes olen sattunud ka "kõik puhuvad"-aktsiooni.

1
0

Poolas kehtivaid autoklaaside toonimise reegleid on kirjeldatud portaalis moto.pl (25.03.2022) järgmiselt, kuna just Ukrainast on tulnud üle piiri palju sõiduautosid, mis ei vasta Poola reeglitele (automaatttõlge poola keelest):

"Autoklaasid peavad vastama seadusest tulenevatele valgusläbivuse nõuetele. Poola eeskirjade kohaselt on eesmiste külgakende standard valguse läbilaskvuse osas vähemalt 70 protsenti ja esiklaasi puhul on see vähemalt 75 protsenti. Ülejäänud külg- ja tagaklaasidele ei kehti ühtegi reeglit, juhul kui auto on varustatud kahe küljepeegliga."

Kogu teema ei puuduta sõiduautosid, kus on juba autotootja poolt paigaldatud toonitud klaasid.

Eesti reeglid on vist ka sarnased?

3
0

Minul tõusevad ihukarvad püsti, kui näen, et inimesed vilistavad ametlikele dokumentidele ja usaldavad isiklikke kogemusi. Ametlikult tuleb tanklas kütuse eest tasuda, aga kui keegi siin väidab, et sai ilma maksmata ka minema, siis jätadki maksmata?

Kui piirikas hakkab jaurama, helistad kasvõi konsulini välja ja nõuad oma õigust. Ühtlasi teed ka teene järgnevatele reisisellidele, kes ei pea enam reegleid rikkuma, vaidlema, pistist andma jne.

Isiklik kogemus lisaks ametlikule infole pole paha, aga kui see läheb vastuollu ametliku infoga, siis ma seda ei arvestaks.

5
2

Olen käinud euroopas autoreisidel juba 20 a, viimased 5 a Poolas ca 3x aastas.

Piiridel pole kunagi peale passi midagi vaadatud, varustust pole kunagi kontrollitud. Serbia piiril on ainult põgusalt kontrollitud ega alkoholi pole rohkem kui lubatud ja autodokumente ja kindlustust kontrollitud.

Poolas ja Leedus politseiga ainult kiirusega paar korda probleem olnud.

Tagaakende toon küll kedagi ei huvita.

3
0

Meil kontrolliti nii Ungari-Serbia kui ka Serbia-Bulgaaria piiril ainult auto dokumenti ja Bulgaarias üks kord ka auto dokumenti ja juhiluba.

1
0
1
23
Lennupakkumised
Reisikaaslased