trip-krainetrip-ukraine-dark
USA-sse viisavabalt

Kes teist on kainud Usa-s nyyd kui viisavabadus on olnud. Kauaks maale lastakse? Kas 90-ks paevaks? Mu isa tahab tulla kylla, kas tal 2 kuud lubatakse olla?

Tanud ette!

Ja veel-biomeetriline pass peab olema? Kas neid juba antakse Eestis? Ma pole kursis, pole ammu Eestis kainud.

Lastakse 3 kuuks ehk siis 90 päevaks. Tollikontroll põhimõtteliselt puudub - kontrollitakse passe ja vo ka küsitakse kus ööbid ja mida teed siin.

KUNAGI ei tohi öelda, et ma tulen külla, sest siis vo arvatakse, et ka jääd. Kindlam on öelda, et puhkan ja otsida välja mõni kohalik hotelli nimi, kus nö "puhkad". Kui tollis küsitakse, kas bronn on tehtud, siis ütled et ei ole, ei teadnud kuna täpselt kohale jõuan(lendudega on alati jama). Probleemi sellest ei tule, on prakitkas katsetatud.

Kui ise usasse sai tuldud siis ostsin 2otsapileti. Tagasilend toimus 2 nädala pärast. Kuid tagasilennule ei olnud juba alguses plaanis minna(lootsin alustada uut elu aga jah...). Nüüd kui 3 kuud hakkab mööda saama ostsin Eestisse uue pileti.

Kui ostad liiga pika vahega 2otsapileti, siis võidakse väga uurima hakata, et mis sa teed siin nii kaua... kunagi ei või teada.

Ja vaja on biomeetrilist passi. Maksab 450 krooni, saab kätte u nädalaga. Tuleb täita Ameerika Ühendriikide reisiluba https://esta.cbp.dhs.gov/esta/esta.html?_flowExecutionKey=_c3AF89188-F81C-FE48-E79B-789E85C31B35_k22CB684A-FBA1-EADE-0675-F20314B3A5E9 ja osta pilet ;)

Välisministeeriumi informatsioon http://www.vm.ee/est/kat_443/3835.html Ja loomulikult antakse Eestis biomeetrilisi passe, vastasel juhul ei saaks ju nõuda sellise passi olemasolu riiki pääsemisel.

Selle nädala peale ei saa päris kindel olla, KMA info kohaselt vöib see olla kuni 30 päeva. Ja tolli kontroll vähemalt aeg ajalt täitsa olemas ja vöib küsida sinu käest samu küsimusi, mis piiriametnik ning kui vastused ei meeldi, siis on tal ka öigus sind mitte üle lasta. Samuti järgi proovitud, välja arvatud see üle piiri laskmine. Ikka lasti, aga aega vöttis oma poolteist tundi kogu jama.

Tallinnas bussijaama juures asuvast KMA kontorist saab kiirpassi kätte max 2 tööpäevaga, reaalsus on aga see, et kui hommikul viid paberid, siis on õhtuks juba pass käes. Tavalise passiga ei lähe isegi provintsiinimestel üle 10 päeva. Samas on muidugi KMA-l õigus passi väljastada alles 30 päeva hiljem.

Aitah vastuste eest. Ma ei pannud algul tahelegi, et biomeetrilisi passe antakse valja juba 2007st aastast:) Aasta arv ja markamata.

Jah saab küll, aga unustasid mainimata et sel juhul on hind 900.

Sain isegi järgmisel hommikul.

Ise tegin sel nädalal biomeetrilise passi. Taotluse esitasin Tallinnas Narva mnt alguses FOORUMIS asuvas KMA büroos sel esmaspäeval u kell 17 ja juba järgmine päev u kell 15 tuli e-mail, et pass on valmis ja võib järgi tulla...seega tehti pass valmis u 22 tunniga. Ja ma ei taodelnud seda kiirkorras vaid see nö 30-päevane tavatellimus (hind 450 eek)...nii et superkiire töö KMA poolt. Samuti polnud seal KMA büroos absoluutselt järjekorda ja fotogi saad kohapeal tasuta teha. Neil seal see fotoputka, milles saad teha korraga 3 digifotot ja siis klienditeenindaja juurde kellele esitad taotluse ja maksad riigilõivu, kui pole varem ülekannet teinud. Rohkem infi passi tegemise kohta siin: http://www.pass.ee/index.php/pass/est/kuidas_uut_dokumenti_saada

Kiirpassi ei ole tõesti mõtet teha, kui just lend kahe päeva pärast pole. Me tegime aasta algul järjest kuus uut biomeetrilist passi ning kõik said valmis 2-3 päevaga. Ja kindlasti tuleb siis seal ESTA lehel see reisiluba ka taotleda.

Infokse selline asi, et mul on viimase paari nadala jooksul kahed tuttavad piirilt tagasi saadetud. Yhtede tuttavate vanemad, kes tahtsid tulla kuuks ajaks kylla, saadeti tagasi ja oeldi, et proovige uuesti kui olete viisa saanud. Ja sobranna, kes kunagi siin elas ja yle aja oli, saadeti ka lapsega (usa kodanik)tagasi ja oeldi et tulgu viisaga uuesti. Kusjuures sobranna eelmine aasta kais ka siin kylas ja siis polnud mingit probleemi.

Kas nendel tuttavatel olid vajalikud dokumendid olemas? Ma tean, et peavad olema nii tõend tööandjalt, et saad selleks ja selleks ajaks puhkust, mõne tuttava kiri USA poole pealt, et lähed külla või nii ja siis konto väljavõte, et sul on ikka piisavalt raha, et seal ringi reisida. Ma olen ise ka juuni lõpus minemas kaheks kuuks ja olin ka eelmine aasta USA s ja aega üle ei olnud, tulin isegi varem tagasi kui viisa lõppes. Sinu sissekanne teeb mind natuke murelikuks. Mul on eelnevad dokumendid olemas, aga ei tahaks ka, et mind tagasi saadetaks, sest suur raha hakkama pandud ja tahaks oma sõpru näha.

selgitas meile riiki sisenedes, et alati on kindlam viisaga, mille pikendamist saab kuue kuu möödudes taotleda, aga viisavabaduse programmiga peab 3 kuu pärast riigist lahkuma. Mul on nimelt 10 aasta viisa, abikaasal mitte.

Ma nende dokumentide koha pealt ei oska midagi oelda, kas toesti on selliseid pabereid vaja piiril? Ma siiski arvan, et see minu tuttavate tagasisaatmine on ikka pigem erandlik juhus ja kokkusattumus, mul on ka mitmeid teisi tuttavaid siin viimasel ajal kainud ja pole mingeid probleeme olnud.

Jep, neid pabereid on vaja. Mul sõbranna käis just veebruaris ja lendas läbi Amsterdami ja teda piinati ikka kõvasti. Isegi pass võeti 10 min ära ja sosistati omavahel midagi. Lõpuks ikka lasti üle. Nii et parem olla ette valmistunud. Ja nagu enne selle 10 a turistiviisaga pidi tõestama, et sa sinna elama ei jää, peab samuti ka nüüd. Nii et kõik paberid, mis näitavad, et sa sinna elama ega tööle ei jää, tulevad vaid kasuks. Samas olen ka kuulnud, et töötud ja endised kurjategijad, kellel puudub isegi tagasisõidupilet, on kenasti üle saanud. Nii et mine sa tea, mille järgi nad sind üle lasevad. Võib olla tõesti päeva meelelolu või mis suunas tuul puhub.

ära aja jama Etioopia. Tsiteerin: "Kas nendel tuttavatel olid vajalikud dokumendid olemas? Ma tean, et peavad olema nii tõend tööandjalt, et saad selleks ja selleks ajaks puhkust, mõne tuttava kiri USA poole pealt, et lähed külla või nii ja siis konto väljavõte, et sul on ikka piisavalt raha, et seal ringi reisida." Kui selliseid väiteid kategoorilises toonis siia postitad, siis paluks tuua ka viide algallikale, kust sa need nõuded oled võtnud. Loomulikult võib piiril tulla probleeme kui tagasisõidupiletit pole ja su vastustest jääb mulje, et kavatsedki sinna tööle minna jne. Omast kogemusest võin õelda, et piirivalveametnik vaatas passi ja siis arvutit ja kiitis, et näe kui tubli, et kõik kenasti netis registreeritud ja puha ning soovis edukat puhkust. Eriti jabur on jutt on tuttava kirjast, et lähed külla jne. Loomulikult kui sa ei tea isegi hotelli nime, kus ööbid jne, siis tekivad piirivalveametnikul põhjendatud kahtlused su reisi eesmärgist. Seega usun, et inimesed, kel tagasisõidupilet olemas, teavad oma esimest ööbimiskohta ja ei kavatse kohapeal olla kuude viisi, ei peaks muretsema. Pealegi ei taga viisa miskit moodi, et saad riiki...

Minu käest küsiti 3 nädalat tagasi kus ma töötan kodumaal? Lisaks küsis veel et kas need kellele ma külla lähen on eestlased ja et kauaks jään? Ja kes elab sellel aadressil mille ma sinna rohelise kaardi peale lennukis kirjutasin. Peale selle rohkem ei midagi.

Sellised jutud ehmatavad inimesed ära enne minekut. Minu jaoks oli küll USA piiriületus üks kõige lihtsamaid piiriületusi üldse. Viibisin USAs umbes kuu aega, piiril ei huvitanud absoluutselt kedagi, et kuhu ma lähen või kas mul üldse raha või tööd on. Esimeseks ööks oli majutuskoha broneering, ka seda ei tahtnud keegi näha (tundub, et kui sa lähed mingite "kahtlaste" tuttavate juurde, siis on tõenäolisem, et sa kuulud n-ö riskigruppi). Ainus koht, kus mind ikka põhjalikult uuriti oli Londoni lennujaam, kus toimus "roheliste" väljaõpetamine ja need palusid ilusti ära seletada, et kuhu ma USAs lähen ja mis on esimene, teine, kolmas jne sihtkoht. Isegi eesti keelset ESTA luba uuriti suure uudishimuga. Ahjaa, üks oluline asi veel - USAs piiriületamisel ei tohi kahtlane välja näha - näiteks kõiki vähegi tumedama nahavärviga inimesi kontrollitakse topelt ja korduvalt. Ja meiega samal lennul oli üks vene päritolu Eesti kodakondsusega härrasmees, kes kandis suurt kaabut - ilmselt oli see suur viga, sest teda kontrolliti igas võimalikus kohas. Muidugi, ta ei osanud inglise keelt ka (aitasin tal täita tolliankeete), aga hakkama sai ta sellegi poolest ning lasti ka ilusti riiki.

Seda küllakutset oli ikka kunagi vaja, kui viisat käisid tegemas. Mäletan kui esimest korda sai Floridas käidud oli küll seda vaja. Muidi piiri peal ei ole asi selles kas oled valge, must või roosa. Mina tubli noor blond tüdruk olen viimased korrad rõõmsasti piiri peal aega veetnud. Kuna sinna minnes lendasin viimane kord lõpuks 32h enne kui USA piirini jõudnud ja olen üks nendest, kes ei suuda lennukis magada, ei olnud ma just eriti rõõmus ja jutukas seal piiri peal enam. Lõpuks öeldigi, et te tundute kuidagi närviline ja napisõnaline ja nii ma seda kotti pidingi järjekordselt hakkama lahti pakkima. Tagasitulles olen enamus ajal pisarates ja kurb ning see neile paistab, et ka ei meeldi :) Ja muidugi see, kuidas mu käest alati küsitakse millega mu vanemad tegelevad. Alati kui vastan et õpetaja vajub nende kulm kortsu..hakka või valetama varsti.

Väheke minu kogemustest. Käisin USA-s märtsis-aprillis. Londonis küsiti rohkem kui USA piiri ületusel.Seal küsiti, millises hotellis New Yorkis majutun. Nad nagu natuke kahtlesid, et Eestist on võimalik minna viisavabadusprogrammi raames USA-sse. Näitasin siis reisiloa väljatrükki. USA piiril küsiti ainult, miks tulin, kauaks jään ja milliseid kohti külastan veel peale New Yorki. Vastasin, et tulin puhkust veetma ja lugesin mõned kohad ette. Sooviti head reisi ja oligi kõik. Mingeid lisapabereid ei ole vaja. Mina pakkusin neile reisiloa kinnitust, aga see anti mulle kohe ilma vaatamata tagasi. Tuleb lihtsalt kindlalt esineda, ei tohi kokkutada ega kahelda oma vastustes. Kui hakata mingit ümmargust juttu ajama, võib neile tunduda kahtlasena.Pagasit ei lastud mul kordagi lahti teha. Ja mitte mingit küsimust kuskil mujal lennujaamas ka ei olnud.