Valimised

Reisisellid!

Kuidas suhtute eilsete valimiste Keskerakonna edusse? Või on tripirahval kama, mis toimub poliitikas, peaasi, et on häid reisiideid ja pappi, et need teoks teha?

Läks nii nagu oligi arvata, erandiga, et osavõtjaid oli tõhus protsent rohken kui KOV valimistel varasematel kordadel. Nüüd kus suured rahad enam ei laeku ja inimestel on aega enese ümber rohkem ringi vaadata, on ka kodanikuvastutus tõusuteel.

Pärnu pastoraal

Kogu rahvast saab lollitada natukest aega. Natukest rahvast saab lollitada kogu aeg. Kogu rahvast ei saa lollitada kogu aeg.

Pigem võiks küsida kas saab ignoreerida 1/3 rahva arvamust, ilma et sellel mingeid tagajärgi poleks.

Igatahes on Eestile kasulik, kui võim pole koondunud ühe partei kätte(loe et Tallinnas valitseb Keskerakond ja Toompeal Reform/Irl). Karta tuleks ükskõik millise partei ainuvõimu. Kui riigi tasandil juhtuks sama, mis Tallinnas, siis peaks juba tõsiselt hirmu tundma. Kõigile parempoolsetele peaks aga sotside kaasamine Tallinna võimu juurde pooleteise aasta pärast toimuvate Riigikogu valimiste valguses, oleme hoiatuseks. Isiklikult mina olen astmelise tulumaksu vastu, ka kartulite/küttepuude, 2000 krooni jne selliselt jagamise vastu.

Erakondade võit oleks Tallinnas muidugi parem olnud. Hbert-ga täiesti nõus, samuti küttepuude, kartulite ja 2000krooni ning astmelise tulumaksu vastu. Lisaks veel Tallinna maamaksu tõstmise vastu, mis mingi aeg tagasi läbi viidi. Populismi vastu. JOKK poliitika vastu kah! Seda loetelu võiks veel pikalt jätkata.

Poliitika on minu jaoks viimased aastad olnud suhteliselt lootusetu teema. Eesti puudub igasugune poliitilne kultuur (ja vastutus). Ei ole mõtet korrata, aga valijaid peetakse lollideks, et sellise propagandaga püütakse hääli saada. Ja olgem ausad, mingi osa valijatest ongi rumalad. Inimene, kes ei suuda populismil ja valimislubadusel vahet teha või kes ei oska "puude taga metsa näha" e pikemalt ette mõelda valibki vaid ühte loosungit. On selles süüdi tema harituse tase või liiga vähene poliitikute selgitustöö? Ma usun, et mõlemat. Ja teine väga oluline seik, mis ei luba meil muutusi on Eesti valija lühike mälu. Kui keegi kandideerijatest on kunagi teinud midagi mitteaktsepteeritavat, siis seda praegu enam ei mäletata või kui ka tuletatakse meelde, siis on enamlevinud vabandus selleks "Aga tema tegi ju ka". Ja sellega asi lõppeb. Ühesõnaga minu sõnum on, et põlvkonnad ja väärtushinnanud peavad muutuma.

  • Keskerakonna edu tagasid paremerakonnad ise.

Ma arvan, et kui Kesk + sotsid Tallinnas koalitsiooni teeks, oleks see parim võimalik tulemus. Mitte et mulle K meeldiks, aga nende jõuline kampaania oli kampaania; teistel oli lihtsalt hambutu möga.

http://social-analyzer.blogspot.com/2009/10/valimised-eesti-moodi.html on hea kajastus :)

Ainult et USA / Saksamaa / ... valimised käivad samamoodi, see pole mingi "eesti asi", enamusdemokraatia ongi selline.

Vot selline mõte tuli pähe. Kõik Keskerakonda (nagu nõuka ajal- NKLP-sse, komsomoli, pioneeriks; samas parteitutel hüvedega probleemid), siis saaksime koos laulda seda innustavat kakskeelset laulukest nii et silmad märjad, vaataksime aukartuse ja jumaldamisele ligilähedase tundega Suure Juhi poole, kõik skeemid oleksid rohkemgi kui JOKK ja elu oleks ilus (nagu Solarises). Riik ja maksumaksjad hoiaksid raha kokku, sest poleks vaja enam parteisi toetada (või siis hoopis kõik raha ühele parteile?)ja valijad ei peaks oma pead katki murdma erinevate valimisplatvormide ja maailmavaadetega tutvumisel. Pensionäridele ei oleks vaja anda raha ja külamehele viina. P.S. Minu poolt valitud isik ega ka partei ei pääsenud Tallinnas volikokku.

Selle jõulise kampaania suhtes ma sinuga väga nõus ei ole. OK, mõiste mõttes võib seda jah kampaaniaks nimetada, kuid rääkides sisust või eetilisusest, siis oli pigem KE oma hambutu möga. Kui eelmistel Riigikogu valimistel läks erakondade üksteisega vastandamisega kaasa Reform, siis nüüd oli ka IRL pundis. See näitab mandumist.

Ise hääletasin teisel pool Eestit ja ei kavatse ennem ennast Tallinnasse sisse kirjutada, kui rahva raha raiskamine lõppeb.

kui mingi 100k tööinimest tallinnast ennast väja kirjutaks? Kui kiiresti Tallinn põhja läheks? Tripp, mis jura sa ajad? Kesk otsib praegu endale jooksupoissi ja et opositsiooni nõrgendada. Kui Juske peab koalitsiooni võimalikuks, siis on sama nagu Molotov Rippentropi pakt.

Dante, Keskil oli väga selge kampaania, koosnes kahest teesist:

  1. Meie aitame!
  2. Ansip on m_nn. See jõudis inimestele selgelt kohale ja seda usuti ja selle pealt neid ka valiti.

Mulle jõudis kohale Keskerakonnalt 2 e-maili (mille ma gmailis kenasti "report as spam" märkisin), 2 SMS-i, 6 füüsilist lendlehte. Ma võin spämmi vihata palju tahan, fakt on see, et see jõudis kohale.

Ja vaatame konkurente. Reformi kampaania. "Pentus linnapeaks, vaata tisse". Kentus - tissid - Kentus - tissid. Ootamatu ja sümpaatne, aga platvormi mõttes nõrk. Sotsid, IRL, Rahvaliit - ei teinud vist üldse kampaaniat seekord, vähemalt ei pannud mina seda tähele.

Punkel, selgita oma mõttekäiku, milline osa mu jutust on jura?

Minu arvamus Ma arvan, et kui Kesk + sotsid Tallinnas koalitsiooni teeks, oleks see parim võimalik tulemus.

Oleks sa pakkunud irl+sde+ref oleks parim, siis oleks küll aru saanud.

Punkel, rõhk sõnal VÕIMALIK. irl+sde+ref või üldse ükskõik milline Keskerakonda välistav kombinatsioon oleks muidugi parem, aga ebareaalne. Ja SDE on minu jaoks sümpaatsem ja loomulikum partner kui nood teised.

Ma muide loodan, et Keski kampaania rahastamine luubi alla võetakse. Sest raha pidi sinna alla minema PALJU. Nad valitsesid kõiki meediakanaleid - välireklaami, netti, lehti (telet ma ei vaata, selle kohta ei tea). Kust see raha? Kuipalju oli nende kampaania kallim kui Reformil? Miks ta sai olla kallim?

...et mingi seltskond ärimehi kavatseb ennast koos peredega Tallinnast välja kirjutada, sest ei taha oma rahaga toetada Keski. Nagu ka Dante eelpool vihjas, et ei kavatse Tallinna sisse kirjutada. Keski rahastamisega ongi vist see probleem, et linnarahakott=Keskerakonna rahakott+muud toetused. Ja igasugused linnale vajalike objektide avamised näiteks sai Keskerakond rahulikult enda arvele kirjutada. Sama ka propagandaga- arvatavasti kaasatud linna raha, mida kasutatakse ka mitmesuguse pahna üllitamiseks, mis aega-ajalt postkasti ummistab.

Tripp, ma ei taha küll lõpmatusse keskustellu laskuda, kas oli kampaania või mitte, aga minu jaoks on kampaania, kui see on selge ja argumenteeritud ja mis peamine tõene. Keski kampaania oli ajupesu/lahmimine ja sõnade väänamine. Kohati ka otsene valetamine. Antud juhul ma ei välista, et ka teised seda ei teinud, aga KE oma kriipis silma ja kõrva igal sammul. See ei olnud mõeldud mõtlevale inimesele.

Mul on väga kahju, et suur osa valijaskonnast annab hääle ühekordse kampaania (no kasutame siis seda mõistet) peale arutlemata pikemat perspektiivi või analüüsimata minevikku. Muidugi ei saagi loota, et kõik analüüsiksid ja mõtleksid jne, aga labasuse tase on juba ohtlikult kõrge.

Näide, kuidas KE oskab teha head ja samas sisutühja propagandat: "Keskerakond lubas ehitada valmis Lasnamäe trammi ning investeerida ühistransporti miljard krooni. Tulevikus peab saama linna trammiga läbida kogu ulatuses – Õismäelt Lasnamäele ja sealt edasi Maardusse."

Rõhk sõnal tulevikus. Krt, tulevikus peab igasugu asju saama...

OK, lähen rahunen jälle :)

Dante, sul on võõrsõnadega raskusi! Kampaaniat ei tee kampaaniaks argumenteeritus, tõesus ega selgus. Kampaania on kampaania, kui see töötab. Töötas - tüübid said taas võimule. See, et sulle ja mulle nende meetodid ei meeldi, ei tee Keski kampaaniat olematuks, ei võta neid võimult ega anna põhjust ärrituda. Demokraatia lihtsalt toimibki nii.

Ja loe http://www.google.com/search?q=define:campaign

OK Tripp, jäid peale. Ma olin õilsates eesmärkides liiga kinni ja ei tahtnud tunnistada halba ja valet :) Case closed.

Aga kui natuke ette vaadata ja järgmiste valimiste peale mõelda, siis minu arvamus on, et need kampaaniad saavad veelgi räpasemad ja rohkem sisutühjad olema, sest lõppenud protsess näitas, et ega hea sõnaga kuhugi ei jõua.

Mul on mõnes mõttes kahju, et valimised on täiesti anonüümsed. Õudsalt tahaks teha analüüsi, et kes siis ikkagi seisavad valitute taga (vanus, rahvus, haridus, elukoht, sissetulek jne). Väga laias laastus võib seda oletada, aga detailsem info annaks parema pildi.

Pakun et e-valimiste andmed saaks vast mingi ülikooli teadustöö kattevarjuga ka kätte.

Dante, selliseid analüüsi tehakse üle kogu maailma küsitluste abil.

http://en.wikipedia.org/wiki/Exit_poll Exit polls are also used to collect demographic data about voters and to find out why they voted as they did.

MkM - pakun, et ei saaks.

Kes soovib, võib valida salajasel hääletusel. Teadlik ja julge kodanik valib aga avalikult.