Pakistan teatas viisarežiimi liberaliseerimisest
veigo
veigo
30. jaan 2019 00:50

Vaatamata oma 213 miljonilisele rahvaarvule ja suurele turismipotentsiaalile jõuab Pakistani suhteliselt vähe väliskülalisi ja needki on põhiliselt naaberriikidest. Paljuski on selle põhjuseks Pakistani viisarežiim, mis on ühest küljest väga tüütu ja teisalt täiesti ettearvamatu.

Üldreegliks on see, et viisat tuleb taotleda oma asukohariigi saatkonnas. Kui seal seda pole (nagu Eestis), on kõik üks suur loterii, sest igas saatkonnas kehtivad omad reeglid ja nõudmised. Näiteks suhteliselt liberaalseks peetav Balti riikide kodanike viisataotlusi menetlev Pakistani saatkond Varssavis nõuab lisaks lennupiletitele ja hotellibroneeringutele veel töökoha garantiikirja, templiga küllakutset, kutsuva reisifirma juhi või eraisikust küllakutsuja värvilist passikoopiat ja seletust viisataotleja suhetest küllakutsujaga. Kokkuvõttes pole imestada, et Maailma Majandusfoorumi (World Economic Forum, WEF) riikide turismi konkurentsivõime indeksis asetati Pakistani viisareeglid 2017. aastal 136 riigi seas 135 kohale.

Sarali järv

Kuid tundub, et Pakistanis on küpsenud plaan riik tagasi maailma turismikaardile tuua. 2018. aasta augustis Pakistani peaministriks saanud endise kriketimängija Imran Khani üheks põhiagendaks on riigi majanduse liberaliseerimine. Paljuski on plaanid tingitud Pakistani majanduse nigelast olukorrast, mis on tänaseks jõudnud seisu, kus riigile ühegi uue finantskohustuse võtmine pole enam lihtsalt võimalik (kokkuvõtet Pakistani majanduse olukorrast saab lugeda siit). Liberaliseerimise agendas on kõrgel kohal turismitulude kasvatamine ja Pakistani viisarežiimi muutmine turistisõbralikumaks.

Nüüd ongi Pakistani valitsus teatanud plaanist teha senises viisarežiimis radikaalseid muudatusi. Kavakohaselt saavad 50 riigi kodanikud hakata viisat taotlema piiril (Visa on Arrival, VOA) ja 175 riigi kodanikele luuakse elektroonilise viisa taotlemise võimalus. Kuigi VOA riikide nimekirja pole veel avalikustatud, katab see teadaolevalt ära enamike Euroopa riike, loodetavasti Euroopa Liidu liikmena siis ka Eesti.

Teine oluline muudatus puudutab Pakistani riigisiseste reisipiirangute tühistamist. Tänu turvalisuse paranemisele saavad turistid ilma eriloata külastada ka Gilgitit Baltistanis, Kashmiri regiooni Himaalajas ja teisi põhjapoolseid piirkondi.

Lihtsamaks muutub ka grupireiside korraldamine. IATA (International Air Transport Association) poolt tunnustatud reisikorraldajad saavad õiguse tuua Pakistani turismigruppe. Kuidas see praktikas välja nägema hakkab, on veidi segane, kuna Pakistani enda reisifirmadel üldjuhul IATA litsents puudub.

Mohatta palee Karachis Lahore Fort

Kõik eeltoodu on tore, kuid veel pole teada ühte olulist asja: kunas väljakuulutatud muudatused jõustuvad. Kuna tavaliselt kipuvad viisasid puudutavad plaanid tegudest kaugelt ees olema, siis uue viisarežiimi jõustumist 2019. aasta jooksul võiks kindlasti lugeda kordaminekuks.

1950-ndatest 1970-ndate lõpuni kulges läbi Pakistani Euroopast Indiasse ja Nepali kuulus hippie trail. Alates 1980-ndatest tegid geopoliitilised pinged (NL Afganistani invasioon, Iraagi-Iraani sõda jt) selle liiga keeruliseks ja liiga ohtlikuks. Viimasel paaril aastal on olukord turvalisusega Pakistanis märgatavalt paranenud, riigid on hakanud tasapisi reisihoiatusi leevendama ja lennufirmad (näiteks British Airways) kaaluvad uute liinide avamist Pakistani.

Derawari kindlus

2018. aastal valis Briti seljakotireisijate ühendus Pakistani maailma parimaks seiklusturismi sihtkohaks, kirjeldades seda kui "maailma ühte kõige sõbralikumat riiki, kust leiab mägimaastikke, mis ületavad ka kõige julgema kujutlusvõime".

Pakistani turismikaart. Suurendamiseks klõpsi (maandub välislingil).

Huvitav on vaadata, kuidas turismiarendamise plaane Pakistanis siseriiklikult kommunikeeritakse. Pakistani infominister näiteks märkis, et Malaisia teenib turismilt 20 miljardit dollarit (17,5 miljardit eurot), kuigi neil on "ainult rannad". Pakistanis on aga mäed, suurlinnad, rannad ja suurepärane köök.

Igal juhul näeb Pakistan ennast tulevikus senisest kaugelt olulisema turismiriigina, soovib vältida äärmusi ja teeb edusamme turvalisusega (uus peaminister on muuseas igasuguste sõjaliste operatsioonide vastu).

Loe lisaks: Derawari kindlus – Pakistani tundmatu maailmaime Fotogalerii: Pakistani orud

Veel viisauudiseid: India e-viisa kehtivust pikendati ühe aastani Saudi Araabia hakkab väljastama e-viisasid (jälle!) Usbekistan alates veebruarist viisavaba Iraani saab nüüd ka e-viisaga Austraalia muutis Working Holiday viisa tingimusi India tõstis e-viisa hinda E-viisa Etioopiasse Hainani saar 30 päeva viisavaba Angola hakkab väljastama viisasid piiril

Hea uudis. Kahjuks netis ringelvas listis Eestit VOA ei ole. Kui see list ka õige, siis ei teagi mis alustel see kokku pandud on. Tuleb loota, et e-viisa saamine saab olema lihtne..VOA will be granted to the citizens of following countries:Angola Argentina Austria Azerbaijan Bahamas Bahrain Barbados Botswana BruneiCosta Rica Finland Germany Ghana Iceland Indonesia Italy Japan Jordan South Korea Kuwait Lithuania Luxembourg Malaysia Maldives Malta Monaco Mozambique Nepal New Zealand Oman Paraguay Qatar Rwanda Saint Kittis & Nevis Saint Lucia Saudi Arabia SingaporeSpainSri Lanka Tajikistan Tanzania Thailand Tonga Trinidad & Tobago Tunisia Turkey UAE Western Samoa

0
0

Huvitav. See list ei kipu kokku minema Pakistani meedias oleva infoga, et VOA saavad enamiku Euroopa riikide, USA ja UK kodanikud. Ei tahaks hästi uskuda, et näiteks Prantsusmaa, Rootsi, Norra või UK sellest välja jäetakse. Samas, kui e-viisa süsteem korralikult töötab ja on ilma mingite tobedate nõudmisteta, pole väga vahet, kas VOA või e-viisa.

0
0

Leidsin sellise uudise: https://epaper.dawn.com/DetailNews.php?StoryText=26_01_2019_001_006Mulle jääb ka arusaamatuks kas see VAO ja e-viisa on lubatud ka üksikutele turistidele või ainult grupireisijatele nagu hetkel osade riikide kodanikud saavad piirilt.Pakistani küllakutset saab raha eest sellelt lingilt - https://caravanistan.com/visa/pakistan/loi/Minu reisi Pakistani on seni takistanud ainult see liigne bürokraatia.

0
0

Vahepeal on nii palju arenguid olnud, et alates 15.04.2019 saavad 48 riigi kodanikud 3-kuuse VOA. Nende seas on ka mõned Euroopa riigid (DE, FI, DK jt). Allikas.

0
0
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased